Drukarka ze skanerem do domu. Podpowiadam, co wybrać.

Drukarka ze skanerem w domu to przydatny współlokator. Nie tylko na home office. Często wraz z moją drużyną doradzam w kwestii wydajności sprzętu oraz jego eksploatacji. Zazwyczaj wszystkich interesuje drukowanie. Tym razem skoncentruję się na mniej oczywistej oraz mało omawianej kwestii, a mianowicie – skanerze. Poniżej opowiem o parametrach skanerów w drukarkach, a także o ich rodzajach. Zapraszam!

grafika drukarka ze skanerem

Drukarka ze skanerem – niby podobne, ale każda inna

Zanim przejdę do polecania drukarki ze skanerem, przedstawię rodzaje dostępnych skanerów. Rozróżnia się trzy główne typy skanerów – bębnowy, ręczny oraz płaski.

W naszych domowych drukarkach możemy najczęściej spotkać te ostatnie, a w nich różne rodzaje wykorzystywanej technologii. Skupmy się więc na dwóch najczęstszych, a ja krótko je Wam opiszę. 

drukarka ze skanerem płaskim

Technologia CIS

Jest tańszą i bardziej budżetową opcją. Dlatego to ona jest najczęściej wykorzystywana w domowych drukarkach, a szczególnie w podstawowych drukarkach  atramentowych. 

Zaletą tej technologii jest chociażby to, że jest gotowy do pracy niemal natychmiast po uruchomieniu oraz zużywa niewiele energii.

Z drugiej strony ma średnią jakość Nie nadaje się do skanowania zdjęć, jeśli bardzo zależy Ci na wiernym oddaniu kolorów oraz szczegółów i jest to ważną częścią Twojej pracy. Będzie za to wystarczający do skanu dokumentów lub zdjęć do użytku prywatnego.

Podczas skanowania trzeba również zadbać o to, aby kartka, która chcesz skopiować dokładnie przylegała do szyby, ponieważ w innym przypadku wyjściowy dokument wyświetlony na komputerze może być w tych miejscach rozmazany. 

Technologia CCD

Jest to droższy rodzaj skanerów, który oferuje lepszej jakości pliki po zeskanowaniu niż poprzednia opcja. Zanim zacznie skanować dokument, musi się rozgrzać. Proces rozgrzania zajmuje kilka chwil. 

Dodatkowo potrzebuje większej mocy zasilającej – co za tym idzie – jest rzadko spotykany w tańszych urządzeniach drukujących. Jeśli chodzi o dobre strony, mogę powiedzieć, że ta technologia oferuje dokładniejsze odwzorowanie kolorów.

Drukarka ze skanerem – co oferuje skaner w drukarce?

Zdecydowana większość skanerów w obecnych drukarkach ma już możliwość skanowania w kolorze. Warto jednak zwrócić na to uwagę. Wciąż nie są to wszystkie urządzenia, a nie chcesz się zdziwić, gdy zeskanujesz czarno-białe zdjęcie.

Zwracając uwagę na skaner, upewnij się do jakich wyjściowych plików jest w stanie zapisać Twoje dokumenty. Najczęstszymi oferowanymi formatami są JPG, PDF oraz TIFF. Często jednak jest to również PNG lub RAW.

Dodatkowym usprawnieniem może być również skanowanie do e-maila, chmury lub prosto na pendrive (jeśli Twoja drukarka obsługuje pracę bezprzewodową). 

Możesz również zwrócić uwagę na to czy skan jest dwustronny. Jest to jednak opcja zarezerwowana dla droższego sprzętu, który posiada najczęściej automatyczny podajnik ADF. Wówczas wkładasz nawet większość ilość kartek do skanu, a sprzęt sam pobiera kolejne dokumenty 😁

drukarka z automatycznym podajnikiem ADF

Na samym końcu przejdźmy do najważniejszych parametrów, jakie posiada drukarka ze skanerem, a właściwie sam skaner. Skupmy się w pierwszej kolejności na optycznej rozdzielczości skanowania. 

W prostych słowach – odpowiada ona za ilość odwzorowanych szczegółów w pliku. Im jest wyższa, tym lepsza jakość i więcej szczegółów. Przez producentów wyrażana w tajemniczej dla niektórych jednostce DPI (dots per inch). Tłumacząc z angielskiego, jest to po prostu ilość kropek lub pixeli na cal. Im większa ilość pikseli tym większa szczegółowość zdjęcia. 

Kodowanie koloru również jest bardzo ważną kwestią. W zdecydowanej większości urządzeń domowych standardem jest 24 bit.

Oznacza to nic innego jak to, że skaner będzie w stanie rozpoznać ponad 16 milionów kolorów – czyli wystarczająco dla ludzkiego oka, a już z pewnością oka mężczyzny, który rozróżnia tylko 3 kolory. 

Podpowiadam, co wybrać

Spokojnie, każdy znajdzie drukarkę dla siebie. Przedstawię Wam kilka opcji, które moim zdaniem będą dobrym wyborem.

HP DeskJet Plus 4120E

Wygodna i funkcjonalna drukarka atramentowa ze skanerem, cechuje się dobrą jakością wydruku dokumentów, oraz – przy użyciu odpowiedniego papieru – doskonała jakość wydrukowanych zdjęć. 

drukarka HP DeskJet Plus 4120E

HP Deskjet 4120 umożliwia połączenie WiFi, dzięki czemu ma również funkcję druku z chmury lub urządzeń mobilnych. Jeśli chodzi o skaner – bardzo dobra jakość skanowanych obrazów, oraz dodatkowo ADF, czyli automatyczny podajnik dokumentów.

Brother DCP-L2512D

Drugą propozycją w tym zestawieniu będzie Brother DCP-L2512D – drukarka ze skanerem. Tym razem laserowa. Przyda się szczególnie w przypadku rzadkiego drukowania. Ten konkretny model drukuje wyłącznie w czerni. Nie posiada połączenia Wi-Fi! Możliwość druku jest dostępna jedynie za pomocą kabla.

Tak jak poprzednia drukarka, również posiada automatyczny druk dwustronny, ale… jest zdecydowanie szybsza. Skanowanie w kolorze, w rozszerzonej rozdzielczości kilkukrotnie przewyższa możliwości pierwszego urządzenia.

drukarka Brother DCP-L2512D

HP Color Laser MFP 178nw

Ostatnia propozycja to kolorowa laserówka HP Color Laser MFP 178nw ze skanerem. Nie posiada druku dwustronnego, ale w zamian ma możliwość druku w sieci oraz WiFi Direct.

Przydatny sprzęt do domu lub małego biura. Dobrej jakości skan, przy pomocy aplikacji HP Smart umożliwiającej również zgrywanie dokumentów do chmury lub bezpośrednio na pocztę elektroniczną. 

drukarka HP Color Laser MFP 178nw

Jak każda drukarka laserowa nie jest urządzeniem najmniejszym. W związku z tym, jak najbardziej nadaje się do domu, ale raczej w przypadku, gdy ktoś naprawdę rzadko drukuje, a mimo wszystko potrzebuje druku w kolorze.
Jeśli nie – zwróćcie się w kierunku dwóch pierwszych opcji.

Drukarka ze skanerem – polecam się

Mam nadzieję, że wraz z rozjaśniłem trochę kwestie skanerów w drukarkach. Jeśli wciąż się wahasz – pamiętaj, że możesz zadać pytanie w komentarzu!

Opracowała Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze