Jak działa Bluetooth? - polecane drukarki z Bluetooth

Jak działa Bluetooth? – polecane drukarki z Bluetooth

Technologia Bluetooth lata swojej świetności miała na początku XXI wieku. Niech rzuci kamieniem ten, kto na pierwszych telefonach komórkowych nie przesyłał znajomym zdjęć lub muzyki przez łącze Bluetooth! Choć aktualnie istnieją szybsze i łatwiejsze rozwiązania, wciąż wiele urządzeń korzysta z tej funkcji. Chcesz wiedzieć jak działa Bluetooth i gdzie możesz go spotkać? Zapraszam do lektury!

grafika drukarka z Bluetooth

Funkcja Bluetooth – co to właściwie jest?

Bluetooth to jeden z podstawowych rodzajów komunikacji bezprzewodowej, który umożliwia przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Jest to prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w smartfonach, tabletach, laptopach, drukarkach oraz wielu innych sprzętach.

Technologia Bluetooth jest więc uniwersalnym rozwiązaniem pozwalającym na zdalne sterowanie sprzętem, wymianę danych, a także transmisję dźwięku. Jest on również nastawiony na niskie zużycie energii, co gwarantuje możliwość długiej pracy, zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych.

Zasadniczo możemy wyróżnić trzy rodzaje Bluetooth:

  • Bluetooth klasyczne (1.0 – 3.0) – umożliwia transmisję danych w niewielkich ilościach np. Bluetooth 2.1 w drukarkach etykiet;
  • Bluetooth Low Energy (4.0+) – inaczej nazywane Bluetooth Smart, idealny do urządzeń o niskim napięciu prądu;
  • Bluetooth 5.0 i kolejne – oferuje bardziej stabilne połączenie niż w przypadku poprzednich wersji, obsługę wielu urządzeń jednocześnie oraz większy zasięg i prędkość przesyłania.

Jak działa technologia Bluetooth?

Do działania Bluetooth wykorzystuje fale radiowe, dzięki którym następuje komunikacja pomiędzy urządzeniami. Sprzęt z funkcją Bluetooth posiada specjalny chip, dzięki któremu dwa urządzenia mogą między sobą odbierać i nadawać sygnały radiowe na określonej częstotliwości.

Standardowe urządzenia z funkcją Bluetooth odbierają w zasięgu około 10 metrów. Niektóre jednak, nowsze wersje, mogą mieć szerszy zasięg, sięgający 100 metrów.

Jeśli chcemy połączyć telefon czy laptop z drukarką, oba muszą mieć wspólny klucz szyfrowania. Aby to zrobić, należy sparować ze sobą urządzenia. Jak to zrobić? Sprawdź, czytając dalej!

Jak połączyć się z drukarką przez Bluetooth?

Drukowanie danych z wielu komputerów czy telefonów podłączonych jednocześnie do jednej drukarki jest prostym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Taką możliwość daje funkcja Bluetooth. Jeśli chcesz sparować ze sobą dwa urządzenia, wykonaj poniższe kroki:

  1. Włącz drukarkę i znajdź na wyświetlaczu ikonę Bluetooth, a następnie włącz funkcję Bluetooth.
  2. Podobnie postępuj na telefonie i wyszukaj urządzenia w pobliżu odświeżając opcję Dostępne urządzenia.
  3. Z listy dostępnych urządzeń wybierz drukarkę, z którą chcesz się połączyć.
  4. Następnie na ekranie pojawi się komunikat Sparować z urządzeniem… lub Dodaj urządzenie… oraz jednorazowy kod.
  5. Jeśli na obu sprzętach widnieje ten sam kod, wciśnij Połącz/Paruj.

I gotowe, można drukować! Urządzenia pozostaną ze sobą sparowane do momentu ich usunięcia, więc wystarczy, że przy chęci użycia włączysz funkcję Bluetooth na telefonie lub drukarce.

Pamiętaj, że połączenie może wyglądać inaczej w przypadku różnych urządzeń. Dokładny schemat postępowania z pewnością znajdziesz w instrukcji producenta Twojej drukarki.

Przykłady drukarek z funkcją Bluetooth od DrTusza

Można śmiało powiedzieć, że technologia Bluetooth jest tak stara jak świat elektroniki, jednak wciąż korzysta z niej wiele urządzeń. Okazuje się ona szczególnie przydatna w urządzeniach przenośnych np. drukarkach termicznych lub tych przeznaczonych do wydruku zdjęć. 

Jaką drukarkę z Bluetooth wybrać? Oto kilka propozycji, które możesz znaleźć w internetowym sklepie DrTusza!

Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma TS7451

Drukarka atramentowa Canon z serii Pixma to świetny wybór do domu i małego biura, który umożliwia drukowanie, skanowanie i kopiowanie dokumentów czy zdjęć. Stworzysz dzięki niej wydruki w rozdzielczości 4800 x 1200 dpi, w prędkości do 13 stron A4/min w mono oraz do niemal 7 stron A4/min w kolorze.

Canon Pixma TS7451

Polecana jest przede wszystkim miłośnikom wykonywania zdjęć, ponieważ obsługuje wiele różnych rodzajów papieru fotograficznego. Urządzenie wyposażone jest w funkcję Bluetooth, ale również Wi-Fi Direct, co pozwala na wygodne drukowanie z urządzeń mobilnych.

Urządzenie wielofunkcyjne HP Smart Tank 515

Kolorowa drukarka atramentowa Smart Tank 515 to sprawdzone urządzenie od giganta HP do użytku domowego i biurowego. Wydrukujesz z nią dokumenty w czerni do 11 stron A4/min oraz do 5 stron A4/min w kolorze.

drukarka HP Smart Tank 515

To wielozadaniowe urządzenie (druk, skan i kopia) posiada funkcję Bluetooth, która połączona z prostą aplikacją HP Smart umożliwi szybkie drukowanie, czego tylko zechcesz.

Dodatkowo, sięgając po niezawodne zamienniki wkładów od DrTusza, będziesz mógł wyraźnie obniżyć koszty eksploatacji urządzenia!

Drukarka HP OfficeJet 250

Mobilna atramentówka od Hewlett-Packard umożliwia drukowanie mono z prędkością do 10 stron A4/min oraz do 7 stron A4/min w kolorze. Urządzenie wyposażone jest w funkcję drukowania, skanowania i kopiowania w dowolnym miejscu, dzięki poręcznej wielkości.

drukarka HP OfficeJet 250

Jej praca jest naprawdę cicha i wydajna, a dzięki pojemności akumulatora zapewnia długi czas pracy. HP OfficeJet 250 posiada zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi Direct, dzięki czemu wydrukujesz co tylko chcesz z laptopa czy smartfona.

Bluetooth – czy to się opłaca?

Bluetooth jest technologią, która wciąż ma swoich zwolenników, szczególnie w urządzeniach przenośnych np. drukarkach termicznych. 

Zasadniczą wadą takiego rozwiązania jest niewielki dystans łączności. W związku z tym rezygnuje się z funkcji Bluetooth na rzecz Wi-Fi lub Wi-Fi Direct, o którym pisałem szerzej w artykule Wi-Fi Direct – co to jest? 3 drukarki z Wi-Fi Direct.

Jeśli nie chcesz przegapić innych poradników i ciekawostek, koniecznie obserwuj mnie w mediach społecznościowych i zapisz się do Newslettera DrTusza, aby zawsze być na bieżąco!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze