Drukarka ze skanerem do domu - podpowiadam, co wybrać!

Drukarka ze skanerem do domu – podpowiadam, co wybrać!

Drukarka wielofunkcyjna czy oddzielne urządzenia? Wybór należy do Ciebie, jednak drukarka ze skanerem to niewątpliwie przydatny sprzęt, który zajmuje dwa razy mniej miejsca. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki z funkcją skanowania oraz zakup jakich modeli warto rozważyć, polecam lekturę dzisiejszego artykułu!

drukarka ze skanerem

Do czego służy skaner w drukarce?

Skaner to urządzenie, które jest powszechnie wykorzystywane zarówno w domach, jak i biurach czy firmach. Pozwala on na odczytywanie różnego rodzaju plików (tekstów, zdjęć i innych dokumentów 3D) i konwertowanie ich do postaci cyfrowej.

Urządzenia skanujące umożliwiają więc prostą archiwizację dokumentów w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania ich papierowej wersji. Jest to nie dość, że wygodna, tak również bezpieczna opcja przechowywania ważnych i wrażliwych danych.

Zeskanowany plik trafia do wybranego przez użytkownika nośnika, np. laptopa czy pendrive’a i może być dowolnie udostępniony znajomym lub współpracownikom.

Jak wygląda sam proces skanowania? Głowica znajdująca się w urządzeniu powoli przesuwa się w sposób krokowy, a następnie odczytuje kolejno linie tekstu lub obrazu, który chcemy zeskanować. Ważne jest zatem, aby nie dotykać skanowanego dokumentu, ponieważ może to spowodować zmniejszenie ostrości skanu.

Jakie mamy rodzaje skanerów?

Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów skanerów, jednak najpopularniejsze z nich to skaner płaski, bębnowy i ręczny. To właśnie tym trzem przyjrzymy się w poniższym artykule.

Skaner płaski (stacjonarny)

Jest to najczęściej wykorzystywany rodzaj skanera, używany w drukarkach wielofunkcyjnych. Z pewnością znasz go pod postacią szklanej płyty z pokrywą, na której umieszcza się dokument.

Płaskie skanery pozwalają na odczytywanie dokumentów maksymalnie w 2D, a do skanowania warto wybierać jedynie oryginały o niewielkiej grubości.

Wybierając ten rodzaj skanera warto wiedzieć, jakie są w nim zastosowane podstawowe technologie przechwytywania obrazu. Różnica polega przede wszystkim na typie czujnika, w jaki zostały wyposażone.

Technologia CIS (Contact Image Sensor)

Spotykana w budżetowych modelach skanerów. Czujnik ten posiada jeden rząd czujników o szerokości skanowanego dokumentu, a jako źródło światła wykorzystuje diody LED.

Najczęściej znajdziemy ją w domowych drukarkach, szczególnie w atrementówkach. Technologia ta jest pożądana ze względu na niemal natychmiastową gotowość do pracy oraz niewielkie zużycie energii.

Sprawdzi się podczas skanowania czarno-białych dokumentów lub zdjęć do użytku domowego. Nie polecam jej natomiast, gdy potrzebujesz robić wyraźne skany obrazów i zależy Ci na wiernym odwzorowaniu kolorów i szczegółów.

Technologia CCD (Charge-coupled device)

Ten rodzaj czujnika można znaleźć w kamerach wideo, aparatach cyfrowych, a nawet teleskopach astronomicznych. Jednoznacznie wskazuje to, że technologia CCD jest idealnym wyborem, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości skanów. Jest też dużo droższa od CIS.

Wyposażona jest w czujnik trzyliniowy i wykorzystuje zaawansowany system luster i soczewek. CCD jest dużo bardziej precyzyjna od swojej tańszej odpowiedniczki, a przed jej użyciem wymaga rozgrzania.

Polecana jest szczególnie tym użytkownikom, którzy chcą dokładniejszego odwzorowania barw swoich skanów, a więc głównie pracownikom biurowym i amatorom druku.

Skaner bębnowy

Skaner bębnowy jest kolejnym rodzajem urządzenia, który pozwala skanować z najwyższą możliwą jakością. Znakomicie sprawdzi się więc w profesjonalnych firmach zajmujących się poligrafią.

Ze względu na swoje pokaźne rozmiary i naprawdę wysoką cenę, trudno wyobrazić sobie korzystającego z niego zwykłego użytkownika. Dużo wygodniejszą opcją jest więc kolejna opcja, którą chcemy przedstawić.

Skaner ręczny

Ręczny, mobilny, przenośny – ten rodzaj skanera może być używany w dowolnym miejscu, nie tylko w biurze czy domu. Jest to wersja skanera biurowego, który możesz zabrać ze sobą wszędzie i digitalizować dokumenty kiedy tylko potrzebujesz.

Aby go użyć, wystarczy ręcznie, powoli przesunąć skanerem nad tekstem lub zdjęciem, które chcesz utrwalić w wersji elektronicznej. Wymaga to jednak nieco doświadczenia, aby uzyskać odpowiednią wyrazistość obrazu.

Na pewno nie raz sam korzystałeś z takiego skanera. Nie wierzysz? Powszechnie znanym przykładem takiego skanera są czytniki kodów kresowych, spotykane np. w sklepach stacjonarnych, a także tak lubianych przez konsumentów kasach samoobsługowych.

Innym ciekawym rodzajem skanera są długopisy cyfrowe, które pozwalą przenosić pisany ręcznie tekst na wersję cyfrową w czasie rzeczywistym. Chcesz wiedzieć jak to działa? Przeczytaj: Nuwa Pen – pióro, które widzi co piszesz!

Podpowiadam, którą drukarkę ze skanerem wybrać!

Poznałeś już najpopularniejsze rodzaje skanerów i zasady ich działania. Wróćmy jednak do urządzeń, które łączą w sobie możliwość jednoczesnego skanu i druku – drukarek ze skanerem.

Urządzenia wielofunkcyjne są chętnie wybierane przez użytkowników, zarówno ze względu na korzystne ceny, jak i kompaktowe wymiary. Wybierając ten rodzaj urządzenia możesz drukować, skanować i kopiować dokumenty lub obrazy z pomocą tylko jednego sprzętu.

Specjalnie dla Ciebie wybrałem kilka sprawdzonych drukarek ze skanerem, które będą idealnym wyborem do użytku domowego lub do biura czy firmy. Kliknij w zdjęcie aby przejść do strony produktu!

Wielofunkcyjne urządzenia do domu

Urządzenia drukujące ze skanerem do domu powinny być przede wszystkim bezawaryjne, a dodatkowym plusem będzie dostępność zamienników, aby maksymalnie obniżyć koszta eksploatacji. Oto moje polecenia!

Drukarka Canon Pixma TS3450

To jedno z najbardziej polecanych wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych tego roku. Łączy w sobie kompaktowe rozmiary, atrakcyjną cenę oraz funkcje drukowania, skanu i kopii w jednym sprzęcie.

drukarka Canon Pixma TS3450

Drukuje w rozdzielczości 4800 x 1200 dpi, z prędkością do 7,7 stron A4/min w czerni oraz do 4 stron A4/min w kolorze. Dzięki wbudowanej technologii Wi-Fi PictBridge możesz drukować zdjęcia wprost ze swojego aparatu cyfrowego.

Laserowa drukarka wielofunkcyjna HP LaserJet Pro M140w MFP

Urządzenie od Hewlett-Packard ze skanerem to jedna z najmniejszych laserówek, która doskonale sprawdzi się w pracy w domu. Drukuje co prawda tylko w mono, jednak do aż 20 stron A4/min!

drukarka HP LaserJet Pro M140w MFP

Drukarka posiada inteligentną technologię Auto-On/Auto-Off, co oznacza, że urządzenie włącza się, gdy go potrzebujesz i wyłącza, gdy z niej nie korzystasz. Wyposażona jest dodatkowo w funkcję Wi-Fi Direct, która znacząco ułatwia drukowanie i skanowanie bez bezpośredniego dostępu do Internetu.

Mówi się, że na każdego człowieka gdzieś czeka jego idealna drukarka. Czy jakoś tak… 😛 Aby dobrać odpowiednie urządzenie, zależnie od Twoich preferencji i potrzeb, sięgnij do mojego tekstu Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Drukarki z funkcją skanowania do biura

Drukarka Brother MFC-T920 DW

Wielofunkcyjne urządzenie atramentowe Brother pozwala drukować, skanować i kopiować służbowe dokumenty z prędkością do 17 stron A4/min w czerni oraz do 16,5 stron A4/min w kolorze.

drukarka Brother MFC-T920DW

Jeśli chodzi o skaner, wyposażony jest w technologię CIS i umożliwia digitalizację dokumentów w rozdzielczości do 1200 x 2400 dpi. Uwagę warto zwrócić także na szeroki zakres obsługiwanych formatów druku, m.in. A4, A5, A6, koperty, zdjęcia czy kartki indeksowe.

Urządzenie wielofunkcyjne Canon MAXIFY GX6040

Ta sprawdzona atramentówka od Canon doskonale sprawdza się w firmach i biurach. Stworzysz z nią wydruki w mono (do 24 stron A4/min) oraz w kolorze (do 15,5 stron A4/min).

drukarka Canon MAXIFY GX6040

Tak jak poprzednia drukarka, wyposażona jest w technologię CIS i umożliwia skanowanie tekstów lub zdjęć oraz zapisywanie plików w formacie PDF, JPEG oraz TIFF. Dzięki funkcji Wi-Fi Direct wygodnie wydrukujesz swoje dokumenty z każdego urządzenia mobilnego.

Na moim blogu znajdziesz również inne artykuły, z których dowiesz się między innymi Jaka drukarka do biura będzie najlepsza? Nie zwlekaj i poznaj moje inne propozycje!

Drukarki ze skanerem – czy warto?

Zakup urządzeń wielofunkcyjnych to przede wszystkim oszczędność miejsca, czasu i pieniędzy. Zamiast kilku sprzętów wystarczy nam jeden, który pozwoli jednocześnie drukować, kopiować, skanować, a nawet faksować.

Drukarka z funkcją skanowania jest więc idealnym wyborem dla Ciebie, jeśli cenisz prostotę i łatwość użytkowania. Mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci czym jest skaner oraz jak działa. 

Jeśli będziesz miał wątpliwości, którą drukarkę ze skanerem wybrać – służę swoją radą w komentarzu lub poprzez mój mail blog@drtusz.pl! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze