Jaki papier do drukarki wybrać? - rodzaje i parametry - Blog firmowy DrTusz

Jaki papier do drukarki wybrać? – rodzaje i parametry

Wybór odpowiedniego papieru do drukarki wydaje się sprawą, nad którą mało kto się zastanawia. To jednak element, który ma duży wpływ na jakość wydruku i ostateczny efekt wizualny. Dlatego też, przy wyborze papieru do drukarki, warto zwrócić uwagę na jego parametry, gramaturę, a także rodzaj i przeznaczenie. Dziś po krótce opowiem o papierze do drukarki i pomogę odpowiedzieć na postawione pytanie. Jaki papier do drukarki wybrać? Zapraszam do lektury!

grafika jaki papier do drukarki wybrać

Rodzaje papieru do drukarki – krótki opis

Papier do drukarek laserowych i atramentowych

To jeden z najpowszechniej stosowanych rodzajów papieru. Uniwersalny papier, który można używać zarówno w drukarkach laserowych, jak i atramentowych. Standardowy papier do laserówek jest zazwyczaj gładki i doskonale nadaje się do wydruków tekstowych i grafik. Natomiast ten drugi – papier dla urządzeń atramentowych – może mieć różne rodzaje powierzchni, w zależności od potrzeb, na przykład matowy lub błyszczący, co wpływa na jakość wydruku.

Do obu rodzajów drukarek są też papiery o różnej fakturze, nazywamy go często papierem dyplomowym lub ozdobnym. W przypadku chęci użycia takiego, musimy upewnić się, ze nasza drukarka to udźwignie. Papier ozdobny ma zazwyczaj dużo wyższą gramaturę (czyli grubość) niż ten zwykły, a nie każda drukarka jest przystosowana do pracy na grubym papierze.

Papier fotograficzny do drukarek atramentowych

Ten rodzaj papieru jest przeznaczony – jak sama nazwa mówi – do drukowania fotografii o wysokiej jakości i o nim można by napisać oddzielny artykuł, po krótce jednak opowiem, że on sam dzieli się na różne formaty (czyli rozmiary) i może mieć różne wykończenie, dzięki któremu można uzyskać różne efekty.

Na przykład papier matowy ma gładką, nierefleksyjną powierzchnię i jest dobrym wyborem do drukowania zdjęć artystycznych, natomiast papier błyszczący jest bardziej refleksyjny i nadaje się do wydruków o intensywnych kolorach. Papier półbłyszczący łączy w sobie cechy matowego i błyszczącego papieru, tworząc między nimi pewną równowagę.

W ramach ciekawostki, spójrz co zaobserwował pod mikroskopem Wojtek z mojej ekipy! Tak wygląda wydruk testowy z drukarki atramentowej Epson na papierze o różnej powłoce w 40-krotnym powiększeniu.

Więcej o drukowaniu zdjęć: Drukowanie zdjęć – kompleksowy poradnik.

Papier do drukarki wielkoformatowej

Jest niezbędny do drukowania dużych plakatów, reklam wielkoformatowych, map, rysunków technicznych i innych materiałów o dużym formacie. Jest zazwyczaj cięższy i bardziej wytrzymały niż standardowy papier do drukarek biurowych. Papier do drukarki wielkoformatowej może być dostępny w różnych wariantach, w tym matowym i błyszczącym, w zależności od potrzeb projektu.

Papier do drukarek termicznych

Ten rodzaj papieru jest wykorzystywany w drukarkach termicznych, które znajdują zastosowanie m.in. w kasach fiskalnych, drukarkach do paragonów czy w przemyśle medycznym. Papier do drukarek termicznych jest trwały i szybkoschnący, co pozwala na błyskawiczne wydruki bez użycia tuszu czy tonera.

Papier do drukarek termicznych może natomiast wyblaknąć z czasem, a dane na nim zawarte staną się nieczytelne. Na szczęście jest na to rada. Wystarczy rozgrzać żelazko (na niską temperaturę!) i delikatnie sprasować paragon.

Inne specjalistyczne rodzaje papieru do drukarki

Istnieje wiele innych rodzajów papieru dostosowanych do specjalistycznych zastosowań. Przykłady to:

 • papier samoprzylepny do drukarki, który ma warstwę klejącą na odwrocie (dzięki niemu wydrukujesz np. naklejki na zeszyty albo słoiki!),
 • papier transferowy wykorzystywany do nadruku na koszulkach,
 • papier do etykiet stosowany do oznaczania produktów.

Dodatkowo mogę też wspomnieć, że istnieje coś takiego jak papier do drukarki igłowej. To te głośne drukarki, tworzące faktury (w trzech egzemplarzach na raz) z których odrywa się pasek z dziurkami.

Wybór papieru do drukowania zależy od konkretnej drukarki, rodzaju projektu oraz oczekiwanej jakości wydruku. Dlatego ważne jest, aby rozważyć swoje potrzeby i dostosować papier do druku konkretnych zadań i sprzętu.

Gramatura papieru – czym jest i jak się ją mierzy?

Gramatura papieru to w skrócie jego gęstość lub grubość, wyrażana w gramach na metr kwadratowy (g/m²). Mierzy się ją poprzez zważenie arkusza papieru o standardowych wymiarach (często 1 metr na 1 metr) i obliczenie jego masy w gramach. Im wyższa gramatura papieru, tym będzie on grubszy i cięższy.

Grubość papieru do drukarki ma ogromne znaczenie dla jakości i trwałości wydruków. Wybór odpowiedniej gramatury zależy od rodzaju projektu. Grubszy papier zwykle daje wrażenie wyższej jakości i trwałości, co jest idealne do prezentacji, materiałów marketingowych, projektów artystycznych lub oficjalnych dokumentów. Lżejszy papier jest bardziej ekonomiczny i może być odpowiedni do codziennego drukowania dokumentów.

Jak dobrać gramaturę papieru – podział na rodzaj pracy

 • Najlżejsza gramatura (60-80 g/m²) – papier stosowany głównie do drukowania dokumentów tekstowych, korespondencji oraz ogólnego użytku. Jest lekki, tani i ekonomiczny. Dobry do codziennego drukowania dokumentów biurowych, czyli standardowy papier ksero.
 • Lekka gramatura (90-100 g/m²) – stosowany głównie do drukowania dokumentów tekstowych, korespondencji oraz ogólnego użytku. Jest lekki, tani i ekonomiczny. Nada się do drukowania raportów i ulotek.
 • Średnia gramatura (120-150 g/m²) – często wykorzystywany do drukowania katalogów, ulotek, broszur i materiałów reklamowych. Jest wystarczająco trwały, aby prezentować się profesjonalnie.
 • Gruba gramatura (powyżej 200 g/m²) – idealny do drukowania materiałów o wyższej jakości, takich jak plakaty, karty okolicznościowe, kalendarze i fotografie, dyplomy, zaproszenia czy wizytówki. Oferuje lepszą trwałość i wrażenie solidności.

Wybór odpowiedniej gramatury papieru, tak samo jak samego rodzaju, zależy od pracy drukarskiej i oczekiwanego efektu. Grubszy papier nadaje się do bardziej wymagających projektów, a lżejszy papier jest bardziej ekonomiczny i nadaje się do zastosowań codziennych.

Najbardziej popularne rozmiary papieru – czyli format arkusza

Formaty arkusza to standardowe wymiary, które są powszechnie używane w drukarstwie i biurach na całym świecie. Odpowiedni wybór formatu jest ważny dla różnych zastosowań, od codziennego drukowania dokumentów po profesjonalne projekty graficzne. Jakie są najbardziej popularne rozmiary?

Standard rozmiarów papieru wyznacza międzynarodowa norma ISO 216. Każdy zna nazewnictwo tych rozmiarów, czyli A5 (zeszyt szkolny), A4 czyli najpopularniejszy biurowy format arkusza, czy nawet A3 (dwukrotność formatu A4).

Szerzej o różnych formatach papieru do druku pisałem w artykule: Formaty papieru – drukowanie na różnych rodzajach arkuszy. Tutaj w skrócie opowiem o kilku mniej znanych rozmiarach:

Formaty amerykańskie (Letter, Legal, etc.): W Stanach Zjednoczonych i niektórych innych krajach używane są formaty papieru amerykańskiego, takie jak Letter (8,5 cala x 11 cali) i Legal (8,5 cala x 14 cali). Są one często stosowane w biurach i instytucjach na terenie tych regionów.

Formaty panoramiczne: Formaty panoramiczne to rozmiary papieru o nieco innej proporcji niż tradycyjne formaty. Są one idealne do drukowania szerokich zdjęć krajobrazowych, plakatów czy prezentacji. Przykłady to 16:9 lub 2:1.

Niekonwencjonalne rozmiary: Poza standardowymi formatami, istnieje wiele niestandardowych rozmiarów papieru dostosowanych do konkretnych potrzeb. Mogą to być małe karty okolicznościowe, duża grafika wielkoformatowa lub nietypowe kształty arkuszy.

Parametry papieru i papier powlekany

Właściwości papieru to zagadnienie specjalistyczne, jednak warto o nim wspomnieć nawet dla samej wartości edukacyjnej. Jasność, gładkość powierzchni czy jego odporność na wilgoć jest zależna od zastosowanej powłoki. Opowiem więc trochę o ich możliwościach!

Powłoki to specjalne warstwy, które są nakładane na powierzchnię papieru, aby poprawić jego właściwości i ostateczną jakość. Istnieje kilka rodzajów powłok, które można znaleźć na produktach drukarskich, a każda z nich ma swoje i zastosowania.

 • Powłoka błyszcząca (glossy) – nadaje gładką, błyszczącą powierzchnię. Jest idealna do drukowania kolorowych zdjęć i grafik, zwiększa kontrast i intensywność kolorów. Powłoka błyszcząca jest często stosowana w kalendarzach, broszurach reklamowych i materiałach promocyjnych.
 • Powłoka matowa (matte) – papier z powłoką matową ma nierefleksyjną powierzchnię. Jest dobrym wyborem do drukowania tekstów, ponieważ zapewnia doskonałą czytelność. Powłoka matowa jest często używana w raportach, książkach i plakatach.
 • Powłoka satynowa (satin) – to połączenie cech powłoki błyszczącej i matowej. Daje delikatny połysk, który poprawia wydruki kolorowe, jednocześnie zachowując czytelność tekstu. Jest często stosowana w katalogach, broszurach firmowych i albumach fotograficznych.
 • Powłoka UV – bardzo trwała i odporna na ścieranie powłoką, która jest utwardzana promieniowaniem UV. Jest stosowana na wydrukach wymagających maksymalnej ochrony, takich jak okładki książek, opakowania i karty biznesowe.

Mam nadzieję, że rozjaśniłem Wam bardziej szczegółowo temat i teraz będziecie wiedzieć, jak wybrać papier do drukarki!

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze