Biel papieru: Jak wybrać odpowiedni odcień papieru do druku? - Blog firmowy DrTusz

Biel papieru: Jak wybrać odpowiedni odcień papieru do druku?

Dziś porozmawiamy o czymś, co może wydawać się drobnostką, ale ma duży wpływ na jakość wydruków – biel papieru. Różne odcienie bieli mogą sprawić, że Twoje dokumenty będą wyglądały bardziej profesjonalnie, kolory będą intensywniejsze, a teksty bardziej czytelne. Wybór odpowiedniego papieru to klucz do uzyskania świetnych rezultatów. W tym artykule dowiesz się, co to jest wskaźnik CIE bieli, jakie są różne rodzaje bieli papieru i do czego najlepiej je wykorzystać.

Rudy i kartki o różnych odcieniach bieli papieru

Czym jest wskaźnik CIE?

Wskaźnik CIE określa, jak bardzo biały jest dany papier. Im wyższa wartość CIE, tym papier jest bielszy. Jest to ważny parametr, ponieważ idealna białość oznacza równomierne odbijanie światła wszystkich barw, co przekłada się na lepszą jakość wydruku. Co ciekawe, wskaźnik CIE może przekraczać 100, co wynika ze sposobu pomiaru i zastosowania wybielaczy optycznych, które absorbują światło UV i emitują światło niebieskie, dając wrażenie „super białego” papieru.

różne odcienie papieru

Jak wybrać odpowiedni papier do swoich potrzeb?

CIE <140 

Papier ekonomiczny, o lekko szarawym lub żółtawym odcieniu. Jest wystarczający do codziennego użytku biurowego, takiego jak notatki, kopie robocze czy dokumenty wewnętrzne. Taki papier jest często tańszy i bardziej ekologiczny, a jednocześnie w zupełności spełnia swoje zadanie w sytuacjach, gdzie wygląd wydruku nie jest najważniejszy.

Zalety:

 1. Niska cena: Idealny do codziennych wydruków, gdzie koszty są priorytetem.
 2. Ekologiczny wybór: Często produkowany z mniejszym udziałem wybielaczy chemicznych, co jest korzystne dla środowiska.
 3. Wystarczający do roboczych wydruków: Dobrze sprawdza się do notatek, szkiców czy mniej formalnych dokumentów.

Wady:

 1. Mniej profesjonalny wygląd: Dokumenty wydrukowane na takim papierze mogą wyglądać mniej estetycznie i profesjonalnie.
 2. Słabsza jakość kolorów: Kolory mogą być mniej intensywne, a kontrast słabszy, co nie sprzyja wydrukom graficznym czy zdjęciom.
 3. Mniejsza trwałość: Papier o niższej bieli może być mniej wytrzymały i bardziej podatny na żółknięcie.

CIE 141 – 160

Papier uniwersalny, o dobrej jakości i stosunkowo niskiej cenie. Przydatny, gdy drukujesz dokumenty biznesowe, raporty czy oferty. Taki papier wygląda profesjonalnie i elegancko, dzięki czemu Twoje dokumenty będą prezentować się solidnie i schludnie. Neutralna biel jest wystarczająco jasna, by teksty były czytelne, ale jednocześnie nie odciąga uwagi od treści.

Zalety:

 1. Wszechstronność: Dobrze sprawdza się w różnego rodzaju dokumentach.
 2. Dobry stosunek jakości do ceny: Oferuje dobrą jakość wydruków przy umiarkowanej cenie.
 3. Lepsza jakość kolorów: Kolory są bardziej intensywne i wyraziste w porównaniu do papieru ekonomicznego.

Wady:

 1. Mniej wyrazista biel: Choć lepsza niż w przypadku papieru ekonomicznego, to nadal nie osiąga najwyższych standardów bieli.
 2. Mniej prestiżowy: Może nie być odpowiedni do bardzo ważnych dokumentów czy ekskluzywnych materiałów promocyjnych.
 3. Może nie być idealny do zdjęć: Nie zawsze zapewnia najwyższą jakość wydruków fotograficznych.

CIE 161 – 170

Najwyższa klasa papieru, o wysokiej bieli. Idealny do drukowania broszur, ulotek, zdjęć. Ten rodzaj bieli zawiera wybielacze optyczne, które sprawiają, że kolory są intensywne i żywe. Dzięki temu Twoje wydruki będą przyciągały wzrok i wyglądały bardziej atrakcyjnie. Optyczna biel zwiększa kontrast, co jest kluczowe przy drukowaniu kolorowych grafik i zdjęć.

 1. Profesjonalny wygląd: Dokumenty wyglądają bardzo elegancko i profesjonalnie, idealne do ważnych prezentacji i ofert.
 2. Najwyższa jakość wydruków: Doskonała reprodukcja kolorów i szczegółów, co jest kluczowe przy drukowaniu zdjęć i grafik.
 3. Wysoka trwałość: Papier o wysokiej bieli jest bardziej odporny na starzenie i zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas.

Wady:

 1. Wyższa cena: Jest droższy, co może być barierą przy dużych nakładach drukowania.
 2. Ekologiczny koszt: Produkcja takiego papieru często wiąże się z większym użyciem chemikaliów wybielających, co może być mniej przyjazne dla środowiska.
 3. Może być zbyt elegancki do codziennych zastosowań: Używanie takiego papieru do codziennych notatek czy wewnętrznych dokumentów może być zbyteczne i kosztowne.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego odcienia papieru może znacząco wpłynąć na jakość Twoich wydruków. Eksperymentuj z różnymi rodzajami bieli papieru i zobacz, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Każdy rodzaj ma swoje unikalne zalety i może pomóc Ci osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki odpowiedniemu wyborowi papieru Twoje dokumenty zawsze będą wyglądać świetnie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych ważnych parametrach papieru, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Jaki papier do drukarki wybrać? – rodzaje i parametry”. Znajdziesz tam szczegółowe informacje, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze