Jak zrobić wizytówkę? - drukowanie wizytówek w domu - Blog firmowy DrTusz

Jak zrobić wizytówkę? – drukowanie wizytówek w domu

Wizytówka to niewielka karta, która może stanowić klucz do sukcesu w biznesie. Odpowiednio zaprojektowana może pomóc Ci w pozyskiwaniu nowych Klientów, nawiązywaniu relacji biznesowych czy budowaniu marki. Poniższy artykuł stanowi źródło skondensowanych wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu wizytówek, na których warto zawiesić oko.

grafika drukowanie wizytówek w domu

Posiadanie wizytówki firmy lub wizytówki osobowej to ważny element budowania wizerunku. Wizytówka powinna być estetyczna, czytelna i zawierać wszystkie niezbędne informacje. Niezbędne – czyli jakie?

Co powinna zawierać wizytówka?

Mimo swojej niepozornej wielkości wizytówka powinna zawierać wszelkie kluczowe informacje o Tobie lub Twojej firmie. Oto kilka elementów, które powinny się na niej znaleźć:

 • Imię i nazwisko lub nazwa firmy – podstawowa informacja identyfikująca osobę lub firmę.
 • Stanowisko – jeśli reprezentujesz konkretną firmę, warto umieścić informację o zajmowanym stanowisku.
 • Logo – cenionym elementem wizytówki jest logo, które daje jej niepowtarzalną rozpoznawalność.
 • Kontakt – informacje, które pozwolą Klientom łatwo się z Tobą skontaktować (adres e-mail, numer telefonu, social media, adres strony internetowej).
 • Dane adresowe – warto umieścić je na wizytówce, jeśli chcesz zapraszać Klientów do siedziby swojej firmy.
 • Slogan lub krótka informacja o prowadzonej działalności – pomoże to zrozumieć innym osobom, czym się zajmujesz.

Jak powinna wyglądać wizytówka?

Format wizytówki

Możemy spotkać się z różnymi rozmiarami wizytówek, jednak najpopularniejszym i standardowym formatem jest 90 mm x 50 mm lub 85 mm x 55 mm. To właśnie ten rozmiar jest najczęściej akceptowany przez drukarnie i pasuje do większości portfeli czy kieszeni. Konieczne może się okazać również dodanie spadów, które powinny wynosić co najmniej 2mm z każdej strony wizytówki.

Czcionka

Czcionka wpływa przede wszystkim na przejrzystość przedstawionych informacji. Musi być więc czytelna! Zaleca się, aby rozmiar fontu na wizytówkach wynosił nie mniej niż 6 punktów, jednak bardziej istotne informacje warto wyróżnić większą lub pogrubioną czcionką.

Oryginalności wizytówce może nadać również zastosowany rodzaj i styl czcionki, jednak ważne, aby odnosił się on do charakteru Twojej firmy. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym, prostym i czytelnym wyglądzie Twojej wizytówki postaw na czcionki bezszeryfowe, takie jak Arial, Helvetica czy Calibri. Bardziej formalny i tradycyjny wygląd, który sprawdzi się w firmach związanych z nauką czy kulturą nadadzą fonty szeryfowe – Times New Roman, Garamond lub Georgia. Nie bój się jednak eksperymentować ze swoją wizytówką i daj się ponieść wyobraźni dobierając odpowiednie dla Ciebie czcionki techniczne, artystyczne, a nawet w stylu retro!

Układ graficzny

Elementem, który nada Twojej wizytówce estetyczny wygląd jest jest układ graficzny. Centralną jej część powinno zajmować logo lub imię i nazwisko oraz nazwa firmy. Zdarza się również, że informacje te znajdziemy w górnej części wizytówki po lewej stronie. Informacje kontaktowe powinny być czytelne i dostępne, aby potencjalny Klient mógł łatwo się z Tobą skontaktować, dlatego umieszczamy je zazwyczaj w dolnej części wizytówki – centralnie lub w prawym dolnym rogu.

Elementy wizytówki
Elementy wizytówki na przykładzie DrTusza

Jak stworzyć projekt wizytówki w domowym zaciszu?

Nie daj się zmylić, że potrzebujesz zaawansowanych programów do tworzenia wizytówek w swoim domu. Wystarczy pomysł i kilka kliknięć, aby zrobić atrakcyjne wizualnie wizytówki w programach dostępnych online!

Canva

Canva to jedno z najpopularniejszych narzędzi do projektowania graficznego online, które w prosty sposób umożliwi Ci wydrukowanie wymarzonych wizytówek. Oto jak to zrobić:

 1. Zarejestruj się na stronie Canvy, a następnie zaloguj.
 2. Wybierz “Stwórz projekt” i wpisz “wizytówka” w wyszukiwarce, aby znaleźć gotowy szablon wizytówki.
 3. Wybierz szablon, który Ci się podoba i dostosuj go zgodnie z Twoimi preferencjami: zmieniaj kolory, czcionki, dodawaj tekst oraz zdjęcia.
 4. Gdy projekt jest gotowy, możesz pobrać go w formacie PDF lub JPG i przejść do drukowania.

Microsoft Word

Niedocenianym programem, w którym oprócz przetwarzania tekstu stworzysz również proste wizytówki, jest Microsoft Word. Poniżej krótka instrukcja, jak zrobić wizytówkę w Wordzie:

 1. Otwórz nowy dokument.
 2. Przejdź do zakładki „Układ” i ustaw rozmiar dokumentu na wymiary standardowej wizytówki (np. 90×50 mm).
 3. W zakładce „Wstaw” odszukaj „Pole tekstowe” i dodaj ich tyle ile potrzebujesz do umieszczenia istotnych danych, które chcesz zamieścić na wizytówce.
 4. Dostosuj czcionki, kolory i układ, aby wizytówka była czytelna i atrakcyjna.
 5. Zachowaj odpowiednie odstępy między elementami, aby wizytówka była czytelna i estetyczna.

Jak umieścić logo firmy na wizytówce w Wordzie?

Umieszczenie logo firmy na wizytówce w Wordzie jest proste i można to zrobić, stosując się do poniższych kroków:

 • Przejdź do zakładki „Wstaw” i wybierz opcję „Obraz”.
 • Wyszukaj plik z logo firmy na swoim komputerze i wstaw go do dokumentu.
 • Przesuń logo w odpowiednie miejsce na wizytówce, np. w górny lewy róg lub na środek.
 • Jeśli potrzebujesz, zmniejsz lub powiększ logo, przeciągając jego narożniki.
 • Upewnij się, że logo jest dobrze widoczne i nie zakłóca czytelności pozostałych informacji na wizytówce.

Warto również pamiętać o zasadach dotyczących umieszczania logo na wizytówce, takich jak zachowanie odpowiednich proporcji, kontrastu oraz spójności z wizerunkiem firmy.

Opisałem proces tworzenia wizytówki w dwóch popularnych narzędziach, jednak Internet oferuje w dzisiejszych czasach także wiele innych możliwości. Jeśli chcesz się z nimi zapoznać, sprawdź artykuł: Darmowe programy graficzne – DrTusz sprawdza.

Jak wydrukować wizytówki?

Skoro wiesz już, że wizytówki możesz wykonać samodzielnie w domu, powinieneś też zadbać o kilka ważnych aspektów, aby ten mały kawałek papieru zrobił wrażenie na Twoich potencjalnych Klientach. Mówiąc krótko – odpowiedni papier, sprawdzona drukarka i prawidłowe ułożenie na stronie to elementy, które składają się na wizytówkę gotową do podania dalej. Wprowadzę Cię teraz w te techniczne detale, które sprawią, że Twoje wizytówki będą na najwyższym poziomie!

Papier do wizytówki

Kluczowym aspektem przy drukowaniu wizytówek jest wybór odpowiedniego papieru. Jest to fundament trwałości i wizualnej jakości, jakie wizytówka pozostawia swoim odbiorcom. Zazwyczaj zalecane jest używanie papieru o wyższej gramaturze, co zapewnia większą trwałość i solidność wizytówki – ostatecznie, naszym celem jest wywołanie pozytywnych opinii o nas w umyśle Klienta. 

Odpowiednia gramatura papieru przeznaczonego do drukowania wizytówek mieści się w zakresie 250-350 g/m² lub wyższej. Taki papier ma zazwyczaj gładką powierzchnię, która przyczynia się do lepszego wydruku kolorów i tekstu. Znajdziesz go w wybranych sklepach papierniczych lub sprzedaży online.

Drukarka

Drugim ważnym elementem jest dobór drukarki. Do wydruku wizytówek mogą być używane zarówno urządzenia atramentowe, jak i laserowe, jednak ważne jest, aby wybrać model o wysokiej jakości druku. Najczęściej proponowane modele do drukowania wizytówek to: 

 • HP OfficeJet Pro 251dw – kolorowe wielofunkcyjne urządzenie atramentowe, które obsługuje nośniki o gramaturze do 280 g/m².
 • Epson WorkForce WF-7110DTW – drukarka atramentowa pozwalająca tworzyć w czerni i kolorze, pozwala drukować na papierze o gramaturze do 256 g/m².
 • Xerox Phaser 6500DN – odznaczająca się niezwykłą wydajnością kolorowa drukarka laserowa, nadaje się do tworzenia wydruków na papierze o gramaturze 163 g/m².
 • Oki C822n – laserowe urządzenie kolorowe pozwalające na obsługiwanie papieru o maksymalnej gramaturze 256 g/m².

W moim sklepie internetowym znajdziesz sprawdzone materiały do wyżej wymienionych modeli, co z pewnością ułatwi Ci drukowanie Twoich wizytówek!

Jeśli nie posiadasz modelu wymienionego powyżej, to nic straconego! Na Twojej drukarce też być może da się wydrukować świetnej jakości wizytówki, sprawdź tylko jaką gramaturę papieru obsługuje i wybierz taki, który będzie odpowiedni do Twojego urządzenia.

A więc jak zrobić wizytówkę idealną?

Projektowanie wizytówki to nie tylko umiejętność techniczna, ale także artystyczna. Aby stworzyć idealną wizytówkę, warto zastosować się do kilku zasad, które pomogą w osiągnięciu skuteczności i estetyki.

 • Użyj czcionek łatwych do odczytania, unikaj zbyt ozdobnych lub małych rozmiarów.
 • Wybierz kolory spójne z wizerunkiem firmy, ale jednocześnie zapewniające kontrast między tłem a tekstem.
 • Dodaj logo firmy oraz ewentualnie inne elementy graficzne, które wyróżnią wizytówkę na tle konkurencji.
 • Zachowaj odpowiednie marginesy i odstępy między elementami, aby wizytówka nie była zbyt zatłoczona.

Z moimi wskazówkami uda Ci się zrobić i wydrukować unikalne wizytówki, które z pewnością zapadną w pamięć Twoim Klientom!

4 3 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze