Jaką czcionkę do druku wybrać? - Blog firmowy DrTusz

Jaką czcionkę do druku wybrać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką moc mają czcionki i fonty? Nie tylko formują to, co widzisz na ekranie czy papierze, ale też w jaki sposób przyswajasz i odbierasz informacje. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tajemnicom typografii i jaka czcionka do druku jest najlepsza, nie tylko ze względu na estetykę, ale też efektywność i oszczędność.

Rudy i czcionki.

Czym zajmuje się typografia? 

Typografia jest techniką aranżacji tekstu i odgrywa kluczową rolę w komunikacji wizualnej. Poprawnie zaprojektowana typografia ułatwia czytanie, ale też wpływa odbiór i estetykę tekstu czy nawet całego projektu. Jest wiele zastosowań zasad typografii. Najczęściej mówi się o niej, przy omawianiu wyboru kroju pisma, tak, aby idealnie wpasował się w cały projekt, był czytelny i prosty w odbiorze. Typografia jest jednak również czymś więcej. Odnosi się też do wielkości, grubości liter, akapitów, wcięć i interlinii i wielu innych elementów. W codziennym czytaniu możliwe, że nie zwracasz uwagi na te zasady, jednak na pewno zauważyłbyś, gdyby ich zabrakło. 😉 Projektowanie zgodnie z zasadami typografii odnosi się do projektów zarówno online jak i tych drukowanych.  

Ciekawostką jest to, że historycznie drukarnie określano właśnie typografią. 

Czcionka i font – czym się różnią? 

Termin czcionka i font często są używane zamiennie, jednak w typografii mają różne znaczenia. 

  • Czcionka – odnosi się do konkretnego stylu, kroju pisma oraz jego wielkości i grubości. Termin ten wymyślił Gutenberg, tworząc pierwsze maszyny drukarskie. 
  • Font – to cyfrowy/komputerowy zapis informacji o konkretnym stylu, kształcie znaków, które wspólnie tworzą czcionkę.   

Rodzaje czcionek

Warto znać podstawowe rodzaje czcionek, które mają różne zastosowania i estetykę.

  • Czcionka szeryfowa – to czcionka ze zdobieniami, które dekorują litery. Najczęściej stosuje się je w zaproszeniach, wizytówkach czy katalogach. Przykładem takiej czcionki jest: Times New Roman. 
  • Czcionka bezszeryfowa – jest pozbawiona ozdobników. Popularne są w publikacjach, w których ważna jest dobra i jednolita czytelność tekstu. Przykładem takiej czcionki jest: Arial. 

Czcionka do druku dokumentów – jaką wybrać?

Jeśli przygotowujesz dokument i wiesz już, dlaczego typografia jest tak ważna, na pewno chcesz wybrać najlepszą czcionkę. 🙂 Wybór czcionki zależy od kilku czynników:

  • Czytelność: Czcionki bezszeryfowe, takie jak Arial czy Calibri, są przejrzyste i łatwe do czytania, szczególnie przy szybkim przeglądaniu tekstów. Idealnie nadadzą się do zwykłych, mniej formalnych dokumentów. 
  • Formalność: Dla bardziej formalnych dokumentów, takich jak prace dyplomowe, możesz wybrać czcionki szeryfowe, np. Times New Roman czy Helvetica, które dodadzą im profesjonalizmu. 
  • Czcionki z polskimi znakami: pamiętaj, że nie wszystkie czcionki poprawnie wyświetlą polskie litery, np: ą, ę, ż, ł. Pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę. 
  • Kreatywność: Jeśli chcesz wyróżnić swój projekt, możesz wybrać jedną z ciekawych, nieszablonowych czcionek, np. Comic Sans czy Cookie

Idealna czcionka powinna być przystosowana do charakteru dokumentu, ale pamiętaj, że możesz się nimi bawić! Różne połączenia czcionek mogą stworzyć naprawdę ciekawy efekt. Możesz wyróżnić niektóre słowa lub sam nagłówek, co nada dokumentowi charakteru i zwróci uwagę czytelnika. 

Czcionka do druku a oszczędność

Czy wiesz, że wybór odpowiedniej czcionki może wpłynąć na ilość używanego tuszu lub toneru? Powód jest prosty. 😉 Czcionki o cieńszych liniach i mniej złożonych kształtach zużywają mniej tuszu. 

Na przykład, czcionki z rodziny Ecofont, zostały zaprojektowane właśnie z myślą o oszczędzaniu. Każdy znak czcionki zawiera maleńkie dziurki, które zmniejszają zużycie tuszu. Co istotne, nie przeszkadza to w późniejszym czytaniu dokumentu. Zobacz też: ,,5% pokrycia strony – co to znaczy i jak wpływa na drukowanie?” oraz ,,8 sposobów na tanie drukowanie„. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze