Jak poprawnie przygotować pracę dyplomową do druku?

Jak poprawnie przygotować pracę dyplomową do druku?

Praca dyplomowa to nie tylko kulminacja wielu lat nauki, ale również wizytówka Twojej wiedzy i umiejętności. Przeczytaj jak zrobić, aby przygotowanie pracy dyplomowej do druku było poprawne. W artykule omówione są wytyczne druku pracy dyplomowej oraz kryteria na jakie należy zwracać uwagę przy przygotowywaniu pracy. Sprawią one, że praca spełni wymogi akademickie i będzie przyjemna dla oka.

Rudy student i drukarka.

Wytyczne druku pracy dyplomowej

Niezależnie od tego, czy piszesz pracę licencjacką, magisterską czy inną – właściwe przygotowanie pracy dyplomowej do druku ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wrażenia. Większość z nas prawie codziennie coś drukuje. Staje się to czynnością niemal automatyczną. Jednak jeśli chcemy wydrukować ważny dokument, taki jak praca dyplomowa, cały proces wymaga więcej uwagi i precyzji. 

Pamiętaj, że jeszcze zanim zaczniesz przygotowywać pracę dyplomową do druku, najpierw musisz odpowiednio zredagować tekst. Proste błędy mogą sprawić, że praca zostanie odebrana źle i profesjonalnie.

Poprawne formatowanie pracy dyplomowej

Treść swojej pracy licencjackiej czy magisterskiej powinno się sprawdzać na bieżąco z wybranym promotorem. Promotor to pracownik naukowy uczelni, który będzie nadzorował pisanie Twojej pracy. Kiedy treść będzie już gotowa, to czas, aby wiedzieć jak poprawnie wydrukować pracę dyplomową i nadać jej odpowiedni kształt. Oto kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę. 

Pamiętaj, że niektóre wymagania mogą lekko różnić się od uczelni i specyfiki pracy. Każda uczelnia może posiadać dodatkowe, własne wytyczne druku pracy.

Jakie marginesy pracy dyplomowej wybrać?

Należy zadbać o odpowiednie ustawienie marginesów. Najczęściej marginesy pracy dyplomowej mają odpowiednio:

  • 2,5 cm – margines zewnętrzny, górny i dolny
  • 3,5 cm – margines wewnętrzny 

Dlaczego margines wewnętrzny jest większy od reszty? Margines z lewej strony będzie przy oprawie pracy. Nie można dopuścić aby tekst nie był w pełni widoczny, dlatego daje się centymetr naddatku.

Jeśli Twoja praca będzie drukowana dwustronnie, musisz wiedzieć, jak przygotować marginesy dla druku dwustronnego – to proste – użyj opcji marginesów lustrzanych. Marginesy lustrzane pracy dyplomowej oznaczają, że te z lewej strony będą lustrzanym odbiciem marginesów strony prawej.

Wybór czcionki i jej rozmiar

Aby wydruk pracy dyplomowej był przejrzysty, powinieneś użyć w niej czcionki najbardziej czytelnej i eleganckiej. Unikaj tych, które mogą rozpraszać czytelnika i być po prostu trudne do odczytania. Najczęściej wybiera się czcionkę Times New Roman. 

Rozmiar tekstu powinien mieć 12 punktów. Tytuły rozdziałów możesz zapisywać i czcionką o większym rozmiarze.

Praca licencjacka i magisterska.

Justowanie tekstu

Kolejna ważna kwestia, która sprawi, że przygotowanie pracy dyplomowej do druku będzie poprawne – to justowanie i wyrównanie. Wyrównanie tekstu pozwala na sformatowanie tekstu w całym akapicie. Tekst może być ale wyrównany do lewej lub prawej oraz może być wyśrodkowany.

Zaznaczenie w opcjach edytora tekstu ,,Justowanie” sprawi, że tekst będzie wyrównany do obu marginesów jednocześnie.

Interlinia – czyli odstęp pomiędzy wierszami

Przy formatowaniu tekstu nie możesz zapomnieć o interlinii. Interlinia jest odległością pomiędzy dwoma sąsiadującymi wierszami w tekście. Dzięki niej tekst będzie bardziej czytelni a litery z ogonkami, takie jak: “ą, ę” lub z ukośnikami, np.: “ś, ź” nie będą wychodzić poza linie tekstu.

Poprawna numeracja stron pracy dyplomowej 

Numeracja stron najczęściej umieszczana jest na dole strony po środku lub w prawym rogu. Istotne jest to, aby numeracja była konsekwentna i taka sama na każdej stronie. Pamiętaj, że strona tytułowa pracy dyplomowej nie powinna posiadać numeru. Opcje ustawienia numeru strony znajdziesz w ustawieniach stopki.

Jak poprawnie zapisać plik do druku?

Format pliku pracy dyplomowej powinien być zapisany w PDF. Ten format zapisu sprawi, że poprawne przygotowanie pracy dyplomowej do druku będzie takie samo na kartce, jak w programie komputerowym.

Drukowanie pracy dyplomowej

Jeśli skończyłeś przygotowanie pracy dyplomowej do druku możesz w końcu zabrać się za samo drukowanie. Możesz zrobić to w drukarni, punkcie ksero lub w domowej drukarce. Jeśli Twoja praca zawiera sam tekst, najtaniej wyjdzie wydrukowanie jej w monochromatycznej drukarce laserowej. Jeśli jednak w swojej pracy masz kolorowe grafiki czy wykresy powinieneś mieć drukarkę atramentową. Zobacz artykuł: ,,Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drukarki zobacz mój artykuł: ,,Przegląd drukarek – edycja wiosenna” lub zapoznaj się z ofertą na DrTusz.pl.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze