Jak wydrukować prezentację multimedialną? - Blog firmowy DrTusz

Jak wydrukować prezentację multimedialną?

W dobie cyfrowej komunikacji, gdzie większość wystąpień oglądamy i prezentujemy na różnych ekranach elektronicznych, drukowanie prezentacji może wydawać się reliktem przeszłości. Jednak nic tak nie przyciągnie uwagi i nie podkreśli profesjonalizmu jak starannie przygotowane i wydrukowane materiały. Zobacz jak krok po kroku przygotować prezentację do druku. 

PowerPoint, Prezentacje Google, Canva.

Jak poprawnie stworzyć prezentację multimedialną? 

Tworzenie prezentacji jest umiejętnością, która przydać Ci się może w szkole, na studiach a nawet w pracy. Dlatego tak istotne jest aby wiedzieć, co taka prezentacja powinna zawierać oraz jak sprawić, żeby była ciekawa dla odbiorcy. 

Najpopularniejsze, darmowe programy do tworzenia prezentacji to: Microsoft Powerpoint, Prezentacje Google oraz Canva

Oto najważniejsze kroki, o których powinieneś pamiętać tworząc swoją prezentację. 

Zrób research

Aby jak najlepiej zaprezentować swoją wiedzę, przed przystąpieniem do samego tworzenia prezentacji, musisz dowiedzieć się wybranym temacie jak najwięcej, czyli zrobić wyczerpujący research. Zastanów się nad tematem, który chcesz poruszyć, przeczytaj jak najwięcej materiałów informacyjnych i książek tak, abyś był ekspertem w dziedzinie, którą chcesz poruszyć. 

Prawidłowe przygotowanie się do prezentacji sprawi również, że podczas wystąpienia będziesz miał mniej stresu. 🙂 

Przygotuj plan prezentacji

Dobra prezentacja powinna mieć jasną i logiczną strukturę. Ułatwi to Tobie jej prowadzenie oraz odbiorcom śledzenie przekazywanych informacji. Typowa struktura to:

 • Wprowadzenie – Najpierw krótko przedstaw temat i cel prezentacji, możesz rozpocząć pytaniem oraz opowiedzieć krótkie wprowadzenie.
 • Rozwinięcie – Tutaj powinieneś zawrzeć najważniejsze informacje, główne argumenty i dane.
 • Zakończenie – Na koniec prezentacji warto ją podsumować oraz dodać wnioski.

Wymyśl przyciągające uwagę tytuły slajdów

Przygotuj krótkie i trafne tytuły slajdów, które przyciągną uwagę i wskażą kluczowe zagadnienie, którym zajmiesz się omawiając dany slajd. Pamiętaj, że każdy slajd powinien odnosić się do innego, kluczowego punktu prezentacji. 

Pamiętaj o odpowiedniej ilości tekstu na slajdach 

Unikaj zapełniania slajdów zbyt dużą ilością tekstu. Na slajdzie powinny być napisane najważniejsze rzeczy, które będziesz rozwijał w swoim wystąpieniu. Warto używać punktów. 

Zadbaj o wizualną stronę prezentacji

Tworząc prezentację multimedialną do wyboru masz wiele szablonów i motywów. Wybierz najbardziej pasujący do Twojego tematu. 

Używaj grafik, diagramów, zdjęć. Pozwoli to na skupienie uwagi odbiorców, uatrakcyjni prezentację i pomoże lepiej zrozumieć omawiane kwestie. Możesz użyć również animacji lub ciekawych przejść między slajdami. 

Nie przesadzaj z ilością różnych fontów, czyli rodzajów czcionek. Używaj tych najbardziej czytelnych. Jeśli chcesz zwrócić na coś uwagę, możesz wyróżnić tekst pogrubieniem lub innym kolorem. 

Zdjęcie prezentacji.

Dodaj notatki

Dodaj notatki, które będą zawierały plan tego, co będziesz mówić. Pomogą zachować Ci ciągłość oraz będą wsparciem w razie stresu. Przygotowanie prezentacji z notatkami prelegenta pozwoli Ci na  jednoczesne wyświetlanie prezentacji dla publiczności i notatek, które będą widoczne tylko dla Ciebie. 

Jak dodać notatki do prezentacji multimedialnej? Opcja dodawania notatek znajduje się najczęściej w miejscu poniżej slajdu w edycji prezentacji. Kliknij w pole, aby dodać notatki.

Jak wydrukować prezentację? 

Opcja drukowania prezentacji może być przydatna, jeśli chcesz być przygotowany na różne okoliczności, np. brak Internetu lub zepsucie komputera. Oto poradnik jak krok po kroku wydrukować prezentacje z różnych programów.

Druk prezentacji z PowerPointa

Drukowanie prezentacji z Windowsa: 

 • Jeśli masz gotową prezentację, wciśnij ,,Plik” i ,,Drukuj”. Wybierz swoją drukarkę.
 • W ,,Ustawienia” wybierz odpowiednie opcje. Możesz wydrukować wszystkie slajdy lub wybrać zakres slajdów.
 • Zmienić układ wydruku – tutaj możesz wybrać drukowanie notatek prelegenta, konspektu czy materiałów informacyjnych. 
 • Ustaw opcje wydruku w kolorze albo czarni i bieli.
 • Możesz również edytować nagłówek i stopkę przed wydrukowaniem. 
 • W polu ,,Kopie” możesz zmienić liczbę kopii do wydrukowania.
 • Wciśnij ,,Drukuj”. 

Drukowanie prezentacji z Internetu: 

 • Jeśli masz gotową prezentację, wciśnij ,,Plik” i ,,Drukuj”. 
 • Wyświetlą Ci się trzy pola do wyboru, wybierz jedno z nich: Drukuj slajdy na całych stronach, Drukuj strony notatek (slajdy z notatkami) oraz Drukuj materiały informacyjne (trzy slajdy na stronę z miejscem na notatki).
 • Po wybraniu opcji przeniesiesz się do okna drukowania, gdzie możesz zmienić liczbę kopii, kolor i liczbę stron na arkusz, czyli ilość slajdów na jednej stronie. 

Druk z Prezentacji Google

Jeśli chcesz wydrukować prezentację bez zmian i notatek: Kliknij ,,Plik” i ,,Drukuj”.

Jeśli chcesz zmienić ustawienia:

 • Kliknij ,,Podgląd wydruku”
 • Na pasku narzędzi możesz zmieniać ustawienia. Wybierz: ,,1 slajd z notatkami”, jeśli chcesz wydrukować slajdy z notatkami. 
 • Kliknij ,,Drukuj”
Zdjęcie prezentacji 2.

Wydruk prezentacji z Canvy

 • Jeśli masz gotową prezentację, wciśnij ,,Udostępnij” i ,,Pobierz”. 
 • W opcji ,,PDF do druku” wybierz ustawienia. Jeśli chcesz drukować notatki, wybierz ,,Uwzględnij notatki”.
 • Możesz wybrać interesujący Cię zakres stron oraz profil kolorów.
 • Kliknij ,,Pobierz”. 
 • Otwórz pobrany plik PDF i wciśnij ,,Drukuj”. 

Podsumowanie

Już wiesz, jak przygotować profesjonalną prezentację do swojego wystąpienia. Wiesz też, jak przygotować ją do druku tak, aby była użyteczna w niektórych sytuacjach. Jeśli chcesz wiedzieć jak wydrukować plakat na drukarce A4 kliknij >TUTAJ< i przeczytaj mój artykuł. A może jesteś w trakcie pisania pracy dyplomowej? Kliknij >TUTAJ< i przeczytaj jak przygotować taką pracę do druku. 

Pamiętaj, że drukowana prezentacja nie tylko podkreśli Twoje przygotowanie, ale także zapewni pewność siebie. Życzę powodzenia! 🙂 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze