Drukowanie plakatu na drukarce A4 - Blog firmowy DrTusz

Drukowanie plakatu na drukarce A4

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich skromna drukarka A4 jest w stanie produkować imponujące plakaty, o ile tylko wie się, jak to zrobić skutecznie. Drukowanie plakatów w domu to pasjonujące doświadczenie oraz sposób na nadanie swojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej możliwości, eksplorując zalety, jakie niesie ze sobą domowe drukowanie plakatu na drukarce A4. Odkryj z nami prostotę i przyjemność tworzenia własnych dzieł sztuki, korzystając z dostępności i wszechstronności, jakie zapewniają nam standardowe drukarki domowe.

Rudy i plakat z kartek a4

Drukowanie plakatu na drukarce A4 – zalety:

 1. Osobisty styl: Dzięki możliwości samodzielnego drukowania plakatów na domowej drukarce A4, zyskujesz pełną kontrolę nad stylem i tematem swoich dzieł. Eksperymentowanie z różnymi wzorami, kolorami i zdjęciami pozwala stworzyć unikalne plakaty, idealnie dopasowane do Twojego wnętrza.
 2. Natychmiastowa dostępność: Nie musisz czekać na dostawę i realizację zamówienia w zewnętrznej drukarni. Dzięki własnej drukarce A4, możesz wydrukować plakat, kiedy masz na to ochotę.
 3. Koszt efektywność: Drukowanie dużych formatów w domu często jest tańsze niż korzystanie z usług zewnętrznych. Eliminujesz koszty przesyłki i dodatkowe opłaty, inwestując jedynie w tusze lub tonery i odpowiedni papier.
 4. Dostosowanie rozmiaru: Drukujesz plakat w rozmiarze, który najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni. Drukowanie na kartkach A4 daje elastyczność w dostosowywaniu wymiarów plakatu, pozwalając na stworzenie zarówno niewielkich, jak i większych kompozycji.
plakat gór z kartek a4 i kwiatek w doniczce

Wybór odpowiedniego papieru do drukowania plakatu

Wybierz odpowiedni papier do drukowania plakatu, który nie tylko podkreśli jakość druku, ale także zapewni trwałość wydruku. Oto kilka sugestii:

 1. Matowy – gramatura papieru 130-200 g/m²: Jest to popularny wybór ze względu na dobrą jakość druku i uniwersalność. Dzięki matowemu wykończeniu, plakaty są mniej podatne na odbijanie światła i wyglądają korzystnie w różnych warunkach oświetleniowych.
 2. Błyszczący – gramatura papieru 130-200 g/m²: Ten rodzaj papieru nadaje plakatom błyszczący wygląd, który przyciąga uwagę i intensyfikuje kolory. Jest idealny do plakatów reklamowych lub grafik o wyrazistych kolorach.
 3. Satynowy- gramatura papieru 170-220 g/m²: Zapewnia połączenie cech papieru matowego i błyszczącego, oferując wyważony efekt. Kolory są żywe, a powierzchnia papieru jest mniej podatna na odbijanie światła niż papier błyszczący.
 4. Kredowy -gramatura papieru 130-200 g/m²: Charakteryzuje się gładką powierzchnią i doskonałą jakością druku. Jest to specjalny papier, odpowiedni do plakatów artystycznych lub fotograficznych, które wymagają wysokiej jakości reprodukcji kolorów.

Jeśli chcesz dokładniej zrozumieć różnice między rodzajami papieru, zapoznaj się z naszym artykułem „Jaki papier do drukarki wybrać? – rodzaje i parametry”.

Dostosowanie ustawień drukarki.

Niezależnie od tego czy chcesz wydrukować niewielki plakat, czy stworzyć większą kompozycję na kilku kartkach A4, kluczowe jest wybranie właściwych ustawień drukarki. Obejmuje to wybór odpowiedniego formatu, jakości druku oraz rodzaju papieru. Drukowanie plakatów na standardowej drukarce A4 wymaga także zwrócenia uwagi na marginesy, by elementy plakatu nie zostały przypadkowo przycięte.

Aby uzyskać wydruki o wysokiej jakości, konieczne jest użycie odpowiednich tuszów lub tonerów. Ważne jest, aby wybierać materiały z renomowanych źródeł, co gwarantuje nie tylko trwałość, ale i żywe, intensywne kolory oraz precyzyjne odwzorowanie kolorystyczne. Tusze do twojej drukarki znajdziesz na stronie DrTusz.pl

Wybór obrazu

Wybór odpowiedniego obrazu do drukowania plakatu zależy oczywiście od Twoich osobistych preferencji. Zwróć jednak uwagę na rozmiar grafiki, aby można było ją wydrukować w pożądanym formacie. W przypadku dużych plakatów konieczne jest użycie obrazu o wysokiej rozdzielczości, aby uniknąć zniekształceń. Pamiętaj o prawach autorskich, upewnij się, że możesz użyć wybranego obrazu. Strona Pexels oferuje tysiące dobrzej jakości zdjęć i obrazów za darmo.

Wydrukuj plakat na drukarce A4 – od czego zacząć?

Przygotowanie plakatu rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego programu, który pozwoli na dostosowanie rozmiaru obrazu do formatu A4, dzieląc go na segmenty. Ja korzystam z darmowego programu Adobe Reader drukowanie plakatów przy jego pomocy jest intuicyjne i nie wymaga specjalistycznych umiejętności.

Aby skorzystać z narzędzia, twój obraz musi mieć format pdf. Istnieje wiele metod konwertowania plików graficznych na pdf. Jeśli korzystasz z systemu Windows możesz skorzystać z opcji Microsoft Print to PDF:

 • Otwórz obraz za pomocą dowolnej przeglądarki zdjęć.
 • Wybierz opcję „Drukuj” i jako drukarkę wybierz „Microsoft Print to PDF”.
 • Kliknij „Drukuj” i wybierz lokalizację do zapisania pliku PDF.

Wydrukuj plakat na drukarce A4 – instrukcja krok po kroku:

Otwórz swój plik PDF w programie Adobe Reader.

 • Rozpocznij drukowanie: Kliknij ikonę drukarki na pasku narzędzi lub użyj skrótu Ctrl + P.
screen z ikoną drukowania
 • Wybierz drukarkę: W oknie drukowania wybierz swoją drukarkę z listy.
 • Ustaw jakość druku: Kliknij „Właściwości”. Powinno wyskoczyć okno podobne do poniższego:
okno drukowania z ustawieniem jakości druku plakatu a4
 • Wybierz najwyższą jakość druku. Jest to bardzo ważne jeśli planujesz wydruk dużego zdjęcia.
 • Zatwierdź zmiany przyciskiem „OK”.
okno drukowania z ustawieniami druku plakatu a4
 • Ustawienia drukowania plakatu: W sekcji „Rozmiar i obsługa stron” wybierz opcję „Plakat”.
 • Ustaw Skalę fragmentu: w moim przypadku skala 190%, wydruk na 4 kartki A4.
 • Ustaw Nakładkę – pokrywający się obszar pomiędzy stronami, przydatny przy późniejszym sklejaniu kartek w całość.
 • Wydrukuj plakat: Na koniec kliknij przycisk „Druk”.

Dodatkowe opcje:

 • Znaczniki cięcia: To linie wskazujące, gdzie należy przeciąć kartki, aby poprawnie złożyć plakat.
 • Etykiety: Pokazują nazwę pliku i numer strony na każdym fragmencie wydruku, co ułatwia prawidłowe złożenie plakatu, szczególnie gdy składa się on z wielu części.

Podgląd wydruku:

Regularnie sprawdzaj podgląd wydruku po prawej stronie, aby zobaczyć, jak zmiany w ustawieniach ’Rozmiar i obsługa stron’ wpływają na wygląd finalnego wydruku. Przerywane linie pokazują, gdzie kartki będą się łączyć. Aby odświeżyć podgląd po dokonaniu zmian, kliknij w niego dwukrotnie.

Drukowanie i składanie plakatu

Po zakończeniu drukowania poszczególnych segmentów plakatu, kolejnym krokiem jest ich połączenie. Do wycinania możesz użyć nożyczek lub gilotyny. Jeśli ustawiłeś wcześniej rozmiar nakładki, to grafika w miejscu łączeń będzie się delikatnie pokrywać, ułatwia to ułożenie plakatu. Użyj kleju lub taśmy dwustronnej do precyzyjnego połączenia elementów. Całość umieść w ramce o odpowiednim formacie.

wydrukowany plakat z kartek a4 gór i nożyczki

Drukowanie plakatów na A4 daje możliwość szybkiego i ekonomicznego tworzenia własnych dekoracji. Samodzielne drukowanie plakatów umożliwia dostosowanie rozmiaru i stylu do indywidualnych potrzeb, a odpowiednie przygotowanie plakatu i wybór rodzaju papieru gwarantują zadowalający efekt końcowy.

Jeśli jednak rozważasz druk w większym formacie bez konieczności łączenia kartek, polecamy artykuł „Druk w formacie A3 – poradnik wyboru drukarki A3”, który może dostarczyć cennych wskazówek na temat wyboru drukarki A3, zapewniającej jeszcze więcej możliwości przy tworzeniu plakatów.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze