Jak drukować etykiety w domu - Blog firmowy DrTusz

Jak drukować etykiety w domu

grafika kody kreskowe i QR

Zakupy przez Internet nieustannie zyskują na popularności. Pandemiczny „lock down” bardzo wzmocnił ten trend. Kochamy sprzedawać i kupować online. W tym drugim przypadku często pojawia się problem etykiet niezbędnych do zwrotu towaru. Zobacz, jak drukować etykiety w domu.

Era zakupów online

Kiedy rozpoczynałem przygodę z tuszami, tonerami i drukarkami handel przez Internet dopiero raczkował. Przyglądałem się mu z zaciekawieniem, aby w 2008 roku wystartować z własnym e-commercem.

Dziś nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie życia bez zakupów online. Kupujemy wirtualnie wszystko – od sznurówek przez ubrania po samochody.

Pandemia Covid19 sprawiła, że nawet ci, którzy z rożnych powodów byli sceptycznie nastawieni do trendów zdecydowali się rozpocząć swoją przygodę z handlem w internecie.

Dobra sprzedawane wcześniej w sposób stacjonarny również możemy nabyć dziś online. Widać to chociażby po branży motoryzacyjnej. Wielu dealerów oferuje sprzedaż auta z dostawą do domu – bez uprzedniej wizyty w salonie!

Jak drukować etykiety – zwroty i kłopoty

Zakupy są fajne. Problemy zaczynają się, kiedy chcemy dokonać zwrotu, wymiany lub reklamacji i nie posiadamy w domu drukarki. W przypadku samych formularzy zwrotu sprawa jest o tyle prosta, że można je przepisać odręcznie na zwykłej kartce i dołączyć do przesyłki.

Pozostaje jeszcze kwestia etykiety. Wiele firm w momencie nadania paczki umieszcza w środku wydrukowaną dokumentacją zwrotną. Inni odsyłają klientów do zakładki „Zwroty i reklamacje”. Ci drudzy muszą poradzić sobie sami

Co, kiedy w domu nie mamy drukarki – a co za tym idzie – nie mamy jak wydrukować etykiety? W niektórych przypadkach operator kurierski dopuszcza umieszczenie specjalnego numeru nadanego przy zwrocie odręcznie.

Wówczas należy umieścić go w wyraźnym miejscu na paczce przy użyciu niezmywalnego i wyraźnego markera. Takie rozwiązanie jest możliwe zazwyczaj w przypadku paczkomatów.


Jeśli nie masz możliwości wydrukowania etykiety, upewnij się czy takie rozwiązanie jest możliwe w przypadku Twojej paczki. Skontaktuj się w tym celu ze sklepem, w którym został dokonany Twój zakup.

Co jednak zrobić, kiedy bez etykiety (listu przewozowego) nie da się nadać paczki?

Pozostaje tylko wydrukować etykietę i umieścić ja na kartonie. Zobacz, jak to zrobić.

Jak drukować etykiety w domu

Wiele firm korzysta z drukarek termicznych do druku etykiet. Opisywałem jej min. w tym wpisie „Rodzaje drukarek – lista DrTusza” . Etykiety te do długowiecznych nie należą. Poza tym drukarki termiczne raczej nie znajdują zastosowania w domu, więc ta opcja odpada.

Jak zatem poradzić sobie przy użyciu zwykłej drukarki? To proste. Do wydrukowania etykiety wystarczy zwykła drukarka atramentowa lub najprostsza drukarka laserowa.

Niektóre platformy sprzedażowe dla niekomercyjnych użytkowników (jak np. popularne Vinted PL) generują etykiety automatycznie. Niemal zawsze plik ma format PDF.

Opcje są dwie:

  • Możesz wydrukować etykietę na zwykłym papierze A4, wsadzić ją w koszulkę i przykleić do kartonu za pomocą taśmy. To chyba najprostsze i najpopularniejsze wyjście.
  • Niektórzy producenci oferują etykiety samoprzylepne w formacie A4. Po wydrukowaniu na takim papierze etykiety możesz odkleić dolną warstwę nośnika zabezpieczającą klei i umieścić ją na swojej paczce.

Sam wybierz, która opcja jest dla Ciebie najwygodniejsza. Ciesz się zakupami online i wszystkimi możliwościami, które niesie ze sobą handel online!

Jeśli jeszcze nie masz drukarki, zapraszam na DrTusz.pl. U mnie każdy znajdzie urządzenie na miarę swoich potrzeb.

W razie dodatkowych pytań, pisz na blog@drtusz.pl. Chętnie doradzę,

2.3 6 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze