Rodzaje drukarek – poznaj podstawowe różnice - Blog firmowy DrTusz

Rodzaje drukarek – poznaj podstawowe różnice

Drukowanie wydaje się w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem życia codziennego. Drukarki spotkamy niemal wszędzie: w domu, w biurze, w szkole czy w urzędzie. Istnieją różne rodzaje drukarek, jednak wszystkie mają to samo zadanie – nanoszenie wybranych wzorów na papier lub inne tworzywo. Przyjrzyj się dziś razem ze mną dostępnym na rynku rodzajom drukarek!

różne rodzaje drukarek i maskotka DrTusz

Najpopularniejsze rodzaje drukarek

Przeciętny użytkownik drukarek rozróżnia przynajmniej ich dwa podstawowe rodzaje: atramentowe i laserowe. To, którą z nich wybierzemy zależy od tego, czego oczekujemy od naszego urządzenia i jakie wydruki będziemy tworzyć. Czy wiesz czym się różnią?

Drukarka atramentowa

To urządzenie, które do wydrukowania tekstów lub grafik wykorzystuje wkład atramentowy, czyli tusz. W zależności od modelu i producenta, może korzystać z różnej liczby tuszów.

Drukarki atramentowe możemy podzielić na dwie główne kategorie: z głowicą wbudowaną w samą drukarkę oraz te, w których głowica jest częścią kartridża. W przypadku pierwszej grupy kluczowe jest regularne użytkowanie drukarki, ponieważ pomaga to uniknąć problemów z zaschniętym tuszem. Sprawdzi się tutaj zasada drukowania chociaż jednej strony tygodniowo, aby zapobiec zasychaniu atramentu w głowicy.

W przypadku drukarek z głowicą zintegrowaną z kartridżem, usuwanie zaschniętego tuszu jest zazwyczaj dużo łatwiejsze. Możesz zrobić to z pomocą oprogramowania urządzenia, a jeśli to nie pomaga, skuteczna może okazać się regeneracja tuszu.

W naszym internetowym sklepie znajdziesz specjalistyczne płyny do udrażniania głowic oraz proszki do regeneracji wkładów, które ułatwią Ci użytkowanie drukarki!

Wśród atramentówek popularnością cieszą się również drukarki wyposażone w CISS (Continuous Ink Supply System), czyli system stałego zasilania atramentem. W tych modelach producenci montują zewnętrzne pojemniki na atrament, co umożliwia użytkownikom łatwe uzupełnianie tuszu. Dolewanie go bezpośrednio z butelek do zewnętrznego zasobnika może okazać się niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Drukarka laserowa

Urządzenia laserowe podczas procesu drukowania korzystają z promieniowania lasera lub diod LED. Promień laserowy jest odbijany przez wirujące lustro i zestaw soczewek, aby odwzorować wybrany obraz na bębnie światłoczułym, który został wcześniej naładowany stałym ładunkiem elektrycznym.

Proces odwzorowania polega na punktowym rozładowaniu określonych obszarów bębna. W wyniku tego procesu, ładunek elektryczny zostaje tymczasowo zneutralizowany, co tworzy obszar o neutralnym ładunku. Ten chwilowy stan generuje obraz elektrostatyczny.

Bęben światłoczuły umieszczony jest blisko jednostki wywołującej, w której znajduje się kaseta z tonerem. Cząsteczki tonera przyciągane są do powierzchni bębna, które zostały naświetlone przez laser i odtworzyły ukryty obraz wydruku. Następnie przenoszone są na arkusz papieru, który jest transportowany między rolkami pod bębnem.

Proces ten musi być powtarzany wielokrotnie dla każdej strony, ponieważ obwód bębna jest mniejszy od długości kartki standardowego formatu A4.

Następnie, cząstki tonera przyklejone elektrostatycznie do powierzchni papieru, muszą przejść przez fuser, gdzie temperatura osiąga nawet 220°C. Dzięki wałkom dociskowym toner jest wprasowywany w papier w ciągu zaledwie kilku sekund. Tak powstaje wskazany przez Ciebie stały obraz wydruku!

Szerzej o działaniu drukarki laserowej, jej budowie i zaletach przeczytasz w artykule: Jak działa drukarka laserowa?

Urządzenia wielofunkcyjne

Na rynku możemy spotkać również atramentowe lub laserowe drukarki wielofunkcyjne, które oprócz standardowej funkcji drukowania posiadają również szereg dodatkowych opcji takich jak: kopiowanie, skanowanie oraz wysyłanie i odbieranie faksów. Urządzenia wielofunkcyjne pozwalają zaoszczędzić czas i miejsce kilku oddzielnych sprzętów biurowych. Dodatkowe funkcje jakie możemy spotkać to między innymi automatyczny podajnik papieru ADF, drukowanie dwustronne (dupleks) czy zszywanie wydrukowanych dokumentów.

Nie wiesz, które urządzenie sprosta Twoim oczekiwaniom? Sprawdź co wybrać, zapoznając się z moim artykułem: Drukarka laserowa czy atramentowa?

Fotografia, przemysł lub logistyka – oto drukarki dla Ciebie

Bez względu na to czy jesteś pasjonatem fotografii, przedsiębiorcą w przemyśle czy pracownikiem branży logistycznej, dzięki rozwojowi technologii z pewnością istnieje idealna drukarka dostosowana do Twoich potrzeb. W zależności od obszaru, w którym działasz, warto dobrać takie urządzenie, które przyniesie Ci najwięcej korzyści i zoptymalizuje Twój czas pracy.

Drukarka termosublimacyjna

Ten rodzaj urządzenia, w przeciwieństwie do klasycznych drukarek atramentowych czy laserowych, nie potrzebuje do druku ani tuszu, ani tonera. Technologia druku termosublimacyjnego do nanoszenia treści wykorzystuje ciepło. Drukarka sublimacyjna jest szczególnie przydatna w branży fotograficznej.

W procesie druku drukarka termosublimacyjna wykorzystuje wytrzymały na wysoką temperaturę papier fotograficzny lub specjalną folię. Za pomocą ciepła głowicy, barwniki zawarte w folii są kolejno nanoszone na nośnik. 

Ostatnim krokiem w procesie druku fotografii jest pokrycie jej warstwą ochronną, której celem jest zabezpieczenie obrazu przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz wilgocią. 

Proces drukowania za pomocą charakteryzowanej drukarki może trwać nieco dłużej niż w przypadku atramentówek, jednak otrzymane odbitki cechować się będą wyjątkową jakością.

Stworzyłem również poradnik dotyczący domowej drukarki fotograficznej, w którym poznasz tajniki drukowania zdjęć w domowym zaciszu.

Drukarki mozaikowe

Ten rodzaj drukarek do pracy wykorzystuje ruch głowicy drukującej w przód i w tył lub w górę i w dół względem strony. Drukowanie odbywa się poprzez bezpośrednie oddziaływanie na matrycę składającą się z określonej liczby igieł. Charakteryzują się one zdolnością do tworzenia dowolnych kształtów znaków oraz rozbudowanych grafik, korzystając z matrycy punktowej.

Wyróżniamy dwa rodzaje drukarek mozaikowych:

  • Drukarki igłowe – te urządzenia do działania wykorzystują głowice, które mogą być wyposażone w 9, 24, a nawet 48 igieł (liczba igieł wpływa na precyzję druku). W procesie drukowania niezbędna jest taśma barwiąca, która znajduje się między papierem a igłami. Igły uderzają w taśmę, pozostawiając na papierze kropki.

Drukarki igłowe mogą wydawać się przestarzałe, jednak nadal posiadają wiele zalet. Wciąż znajdują zastosowanie w wielu branżach, zwłaszcza w przemyśle, ponieważ są niezwykle odporne na duże obciążenia.

  • Drukarki termiczne – zwane są również “drukarkami fiskalnymi”, często są zintegrowane z tradycyjnymi kasami fiskalnymi. Zastosowanie znajdują także w branży związanej z transportem i logistyką np. do drukowania etykiet przewozowych.

Do ich działania wykorzystuje się specjalny papier termiczny, który ciemnieje pod wpływem ciepła. Proces drukowania polega na tym, że głowica drukująca zetknięta z papierem termicznym powoduje jego zaczernienie w odpowiednich miejscach. 

Wadą takich drukarek jest stosunkowo niska trwałość wydruków, które bledną pod wpływem promieni słonecznych i wysokich temperatur. Z pewnością przekonał się o tym każdy, kto choć raz miał w ręku paragon!

Drukarka termotransferowa

Urządzenia termotransferowe pełnią istotną rolę w drukowaniu kodów kreskowych i etykiet. Do drukowania używają folii termotransferowej, która przy kontakcie z punktami grzewczymi głowicy, pozwala nanieść wybraną przez Ciebie treść na etykietę.

Technologia druku termotransferowego wyróżnia się wysoką trwałością, co sprawia, że jest on idealny do drukowania na bardziej wymagających materiałach, takich jak plomby gwarancyjne, tabliczki znamionowe, satyna, folia czy nawet winyl.

Druk, który zmienia świat – drukarka 3D

Druk 3D to jedno z najbardziej porywających i dynamicznie rozwijających się osiągnięć technologicznych ostatnich lat. Możemy go spotkać również pod nazwą technologii addytywnej lub druku przestrzennego.

Drukarki 3D umożliwiają tworzenie trójwymiarowych przedmiotów, tworząc je warstwa po warstwie na płycie. Wybór filamentu, czyli materiału używanego do druku jest tak ogromny, że przeszkodę stanowią tu praktycznie tylko możliwości finansowe użytkownika. Plastik, metal, ceramika, a nawet czekolada – nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie z tych materiałów powstało nasze dzieło.

Urządzenia wykorzystujące technologię addytywną znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w przemyśle, medycynie, architekturze, edukacji czy w domowym użytku. Z jego pomocą tworzone są unikalne dzieła sztuki i biżuteria, prototypy produktów, części maszyn i narzędzia, a nawet niestandardowe implanty, protezy czy inne narzędzia medyczne ratujące życie.

Więcej o tym niezwykłym rozwiązaniu przeczytasz w moim tekście Drukowanie 3D – przyszłość jest teraz.

Niezależnie od tego, jakie są Twoje potrzeby, na pewno istnieje drukarka, która spełni Twoje oczekiwania. Różnorodność dostępnych typów drukarek jest tak ogromna, że każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie!

Jeśli masz pytania, który model sprawdzi się u Ciebie – chętnie służę radą! Możesz się ze mną skontaktować mailowo, przez Facebooka, a nawet Instagrama. 😀

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze