rodzaje-drukarek

Rodzaje drukarek – lista DrTusza

Każda drukarka jest inna i chociaż wszystkie mają taką samą misję, to technologie nanoszenia wzorów na papier lub inne tworzywo mocno się od siebie różnią. Nasz Doktorek opracował zestawienie, w którym opisuje pokrótce najpopularniejsze rodzaje drukarek.

 

Wbrew powszechnej opinii urządzenia biurowe nie dzielą się tylko na drukarki laserowe i drukarki atramentowe. Nie każda technologia wymaga również stosowania tuszu lub tonera. Wszystko zależy od przeznaczenia oraz roli, jaką wydrukowany dokument musi spełniać. Rodzajów drukarek jest kilkanaście. #Rudy postanowił skupić się na tych najpopularniejszych, z którymi możesz się spotkać na co dzień.

 

Drukarka atramentowa – urządzenie nanosi treści lub wzory za pomocą tuszu. W zależności od modelu i producenta, może być zasilane przez różną liczbę wkładów atramentowych.

Atramentówki najczęściej dzieli się na te z głowicą zintegrowaną z drukarką i te, w których głowica jest zintegrowana z kartridżami. W pierwszym przypadku konieczna jest regularna eksploatacja. Jeśli przynajmniej raz w tygodniu coś wydrukujesz, unikniesz kłopotów z zaschniętym tuszem. Nie lekceważ tego zalecenia. Lekkomyślność może skutkować potrzebą zakupu nowej drukarki, gdyż wymiana głowicy w wypadku zaschnięcia tuszu będzie nieopłacalna.

W drukarkach zasilanych kartridżami ze zintegrowaną głowicą, usunięcie zaschniętego tuszu jest łatwiejsze. Możesz to zrobić z poziomu oprogramowania. Gdyby okazało się to niewystarczające powinna pomóc regeneracja tuszu. W ostateczności staniesz przed koniecznością zakupu nowego wkładu, co nie jest kosztowne.

Rosnącą popularnością cieszą się modele z systemem stałego zasilania atramentem CISS. Producenci wyposażają je w zewnętrzne zasobniki na tusz. Atrament uzupełniasz dolewając go bezpośrednio z buteleczek do zewnętrznego zasobnika.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych, które działają na tej samej zasadzie, co drukarki atramentowe. Z reguły są doposażone w zintegrowany skaner oraz inne funkcje.

 

Drukarka laserowa – laserówka wykorzystujące w procesie drukowania światło lasera lub diod LED. Kiedy wciskasz „Drukuj”, promień lasera odbity za pomocą wirującego lustra i zespołu soczewek, odwzoruje obraz na uprzednio naładowanym ujemnie lub dodatnio bębnie światłoczułym.

Na skutek odwzorowania tworzy się utajony obraz przyszłego wydruku. Bęben znajduje się w sąsiedztwie zespołu wywołującego, zawierającego wkład z tonerem. Drobiny proszku są przyciągane do bębna w miejscach, gdzie laser naniósł utajony obraz wydruku, a później przenoszone na arkusz, transportowany pomiędzy rolkami zamontowanymi pod bębnem.

Opisany proces musi być powtarzany kilkukrotnie dla każdej z zadrukowanych stron. Winna temu jest dysproporcja rozmiarów, gdyż obwód bębna jest mniejszy od długości kartki formatu A4.

Na tym etapie cząstki tonera są przyklejone do powierzchni nośnika jedynie elektrostatycznie. Kartka musi jeszcze przejść przez fuser. Wewnątrz tego podzespołu temperatura osiąga temperaturę 205°C. Za sprawą wałków dociskowych toner jest wprasowywany w papier. To wszystko dzieje się w ciągu zaledwie kilku sekund.

Drukarki laserowe wykorzystują toner – a co za tym idzie – nie musisz obawiać się zaschniętego tuszu. Laserówki uchodzą również za o wiele trwalsze i mniej zawodne niż drukarki atramentowe. Oczywiście występują również jako laserowe urządzenia wielofunkcyjne.

 

Drukarka termosublimacyjna – sprzęt oparty o tę technologię nanosi treści przy wykorzystaniu ciepła. Ten rodzaj drukarki znajduje zastosowanie głównie w druku zdjęć. Proces wymaga stosowania odpornego na wysoką temperaturę papieru fotograficznego oraz specjalnej folii. Pod wpływem ciepła wytwarzanego przej przez głowicę, kolejne barwniki zawarte w folii są nanoszone na nośnik.

Na koniec fotografię pokrywa warstwa ochronna. Jej rola polega na zabezpieczeniu gotowego obrazu przed promieniami UV i wilgocią.

Folia jest bezbarwna i nie zniekształca w żaden sposób otrzymanych kolorów. Wywołanie fotografii za pomocą drukarki termosublimacyjnej zajmuje więcej czasu, niż w przypadku drukarek zasilanych tuszem. Odbitki uzyskane przy wykorzystaniu druku termosublimacyjnego mają za to lepszą jakość.

Drukarki termosublimacyjne nie wykorzystują atramentu – a co za tym idzie – fotkę można od razu umieścić w albumie.

 

Drukarka mozaikowa – drukarki z tej grupy wykorzystującej głowicę drukującą, która porusza się w przód i w tył lub w górę i w dół względem kartki. Druk odbywa się poprzez bezpośrednie oddziaływanie na stronę matrycą złożoną z określonej ilości igieł. Uzyskanie dowolnych kształtów, a nawet rozbudowanych grafik jest możliwe za sprawą matrycy punktowej, złożonej z określonej ilości igieł.

Urządzenia dzielimy na 2 rodzaje drukarek – igłowe oraz termiczne.

  • Drukarki igłowe

To dziś już mniej popularne i bardzo hałaśliwe urządzenia, które jednak mają wiele zalet, ale o nich zaraz. Skupmy się na sposobie działania. Głowice mogą składać się 9, 24 lub 48 igieł.

Liczba igieł przekłada się na precyzję druku. W procesie niezbędna jest taśma barwiąca, która musi znaleźć się pomiędzy papierem a igłami. Igły uderzając w nią zostawiają kropki na papierze.

Drukarki igłowe, chociaż wydają się być reliktem przeszłości, w wielu branżach mają się bardzo dobrze – szczególnie w przemyśle. Modele wielogłowicowe są niezwykle szybkie. Niezależnie od ilości głowic czy igieł , „igłówki” pracują z każdym rodzajem papieru. Niestraszne im też duże obciążenia, co stanowi ich największą zaletę.

  • Drukarki termiczne

Znane również jako „drukarki fiskalne”. Są też zintegrowane z tradycyjnymi kasami fiskalnymi. Drukarka wymaga specjalnego papieru termicznego, który ciemnieje pod wpływem ciepła. Druk termiczny nie wymaga za to stosowania tonera, tuszu czy taśmy barwiącej.
Wydruki powstają poprzez zetknięcie głowicy z papierem termicznym, tym samym powodując jego zaczernienie w odpowiednich miejscach.

Drukarki termiczne są zaliczane do grupy drukarek mozaikowych, gdyż ich głowice zawierają matrycę igłową.

Ich wadą jest niestety niska trwałość wydruków. Bledną one na skutek oddziaływania promieni słonecznych i wysokich temperatur. Przekonał się o tym każdy, kto zbiera paragony fiskalne. Po jakimś czasie stają się one wręcz nieczytelne. 🙁

 

Drukarka termotransferowa – to one dopowiadają za kody kreskowe i etykiety. W przypadku wydruków termotransferowych również nie jest wymagany tusz ani toner. Konieczna jest za to folia termotransferowa, która przy kontakcie z punktami grzewczymi głowicy nanosi na etykietę pożądaną przez nas treść.

Druk termotransferowy charakteryzuje się wysoką trwałością. Można go również stosować na bardziej wymagający materiale, jak np.: plomby gwarancyjne, tabliczki znamionowe, satyna, folia i winyl.

 

Drukarka wierszowa – opisując poszczególne rodzaje drukarek, nie mogliśmy pominąć tej technologii. #Rudy pamięta ją z dzieciństwa, gdyż właśnie wtedy polska firma Mera-Błonie wypuściła na rynek model D-100. Dziś pojedyncze egzemplarze tych urządzeń można oglądać jedynie w muzeach. Niemniej jednak wspólnie z DrTuszem postanowiliśmy poświęcić kilka słów tej technologii. Wewnątrz drukarki wierszowej znajdował się wirujący bęben z wypukłymi wzorami znaków. Był zsynchronizowany z rzędem młoteczków, oddzielonych szeroką taśmą barwiącą i papierem. Młoteczki uderzały poprzez papier i taśmę barwiącą w bęben z wypukłymi znakami.

Każdy z nich uderzał w momencie, w którym w cyklu obrotów bębna znajdował się pożądany znak. W obwodzie bębna znajdowały się 64 znaki: wszystkie wielkie litery alfabetu łacińskiego (tylko wielkie) – cyfry oraz znaki specjalne. Czasem trafiały się modele ze znakami narodowymi.

Drukarki wierszowe były popularne w latach 80. Obecnie są rzadko stosowane.

 

W dobie szybkiego skoku technologicznego nowe prototypu drukarek pojawiają się błyskawicznie. Niekiedy trafiają do fazy produkcyjnej. Często stanowią tylko technologiczną ciekawostkę dla geeków (przeczytaj również „Drukarki, o których słuch zaginął„).

Opracowany przez Rudego podział na rodzaje drukarek zawiera urządzenia, które trochę papieru w swojej historii zadrukowały. Nie każdy model potrzebuje tuszu lub tonera, jednak to właśnie drukarki laserowe i drukarki atramentowe są najpopularniejsze.

Jeśli szukasz modelu na miarę swoich potrzeb, zawsze możesz zapytać DrTusza. Nasz doktorek ma sporą wiedzę. Na pewno coś doradzi. 🙂

 

 

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze