Rodzaje pieczątek – poznaj wszystkie
Wybór odpowiedniej pieczątki wpływa na późniejszy komfort użytkowania. Rodzajów stempli jest naprawdę dużo, a to, jaką pieczątkę wybrać zależy tylko od Ciebie i Twoich potrzeb! Najpopularniejsze typy stempli sprawdzisz w dzisiejszym artykule. Zapraszam!
Pieczątka – czym jest i jak jest zbudowana?
Pieczątka to znak rozpoznawczy danej instytucji lub osoby, który wyciska się na papier lub inną powierzchnię za pomocą tzw. stempla. Może ona służyć reklamie firmy czy też spersonalizowaniu listu lub prezentu np. w podziękowaniu za obecność na ślubie. Więcej o pieczątkach na zamówienie przeczytasz w tekście: Pieczątka ślubna – musisz taką mieć!
Budowa pieczątki jest naprawdę prosta. Składa się ona z okienka indeksowego, które ukazuje treść pieczątki, sprężynki, kartidża z tuszem, specjalnej gumki, ramki mocującej oraz obudowy przeciwdziałającej zasychaniu atramentu.
Jak to właściwie działa? Nasączony wkładem kartridż jest bezpośrednio połączony z gumką, na której metodą naświetlania, tworzy się tekst lub obraz. Dzięki swoim właściwościom, gumowa powierzchnia zostaje nasączona tuszem i przepuszcza go tylko w wypukłych miejscach. W ten sposób możesz odbijać wybrane napisy gdzie tylko chcesz.
Co powinna zawierać pieczątka?
W zależności od tego, komu i do czego potrzebna jest pieczątka, powinna mieć w treści zupełnie inne dane. Pieczątka lekarska będzie uwzględniała dane personalne takie jak imię i nazwisko oraz specjalizację lekarza, pieczątka księgowa powinna uwzględniać rodzaje usług związanych z funkcjonowaniem firmy, a jeszcze inne typy działalności, dane oraz logo firmy.
Poniżej przedstawię Ci najpopularniejsze rodzaje i wzory pieczątek dostępne na rynku, tak, abyś mógł wybrać najodpowiedniejszą dla siebie. Zapraszam do lektury!
Rodzaje pieczątek ze względu na ich kształt
Na rynku możemy spotkać różne typy pieczątek:
- Pieczątki okrągłe,
- Pieczątki kwadratowe,
- Pieczątki prostokątne (podłużne).
Wielkość, forma i rodzaj pieczątki zależy od jej przeznaczenia oraz treści, jaką chcemy w niej umieścić. Większość stempli ma niewielkie rozmiary zaczynające się od 20 x 30 mm, jednak możemy spotkać także pieczątki 60 x 80 cm. Dobór odpowiednich dla swojej firmy pieczątek zależy tylko od Ciebie!
Rodzaje pieczątek ze względu na sposób ich wytwarzania
Biorąc pod uwagę sposób wytwarzania stempli, możemy wyróżnić ich trzy podstawowe typy:
Pieczątki laserowe – do ich stworzenia wykorzystuje się ploter laserowy, który wypala wybraną treść i elementy graficzne pieczątki. Ten rodzaj jest szczególnie popularny i lubiany przez Klientów głównie przez ich wysoką jakość oraz ekspresowe wykonanie (maksymalnie do kilkunastu minut).
Pieczątki polimerowe – to tzw. pieczątki obrócone, ze względu na sposób nanoszenia stempla poprzez obracanie poduszki z tuszem. Niestety, są one rzadko wybierane ze względu na częste awarie automatu oraz rozmazywanie linii tekstu, zwłaszcza w przypadku małych czcionek.
Pieczątki pre-ink (flashowe) – pieczątki typu pre-ink posiadają mikroporowatą gumę, która jest naświetlana w specjalnej maszynie ze światłem podczerwonym. Najrzadziej wybierany typ pieczątek, ze względu na ich cenę i stosunkowo długi czas realizacji.
Rodzaje pieczątek ze względu na przeznaczenie
Obecnie, na rynku znajdziemy wiele przeróżnych rodzajów pieczątek, które możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie:
Pieczątki standardowe – są to klasyczne stemple biurowe lub firmowe (pieczątki automatyczne, samotuszujące). Producenci oferują je w różnych rozmiarach i kolorach, oferując możliwość dodania od 2 do 11 linii tekstu. Najczęściej wybierane firmy to Colop Printer lub Trodat.
Pieczątka imienna – ograniczają się do trzech linii tekstu i przeznaczone są głównie dla pracowników zajmujących wysokie stanowiska. Zazwyczaj zawierają dane personalne, tytuł zajmowanej posady oraz nazwę firmy.
Pieczątki kieszonkowe – to rodzaj niewielkich automatów samotuszujących, które wyróżnia wygoda i łatwość obsługi. Kształt pieczątki pozwala na używanie jej niemal wszędzie, co jest szczególnie przydatne dla osób pracujących poza biurem. Przykładem producenta takich stempli jest firma Wagraf lub Colop Pocket Stamp.
Pieczątki pudełkowe – stemple szczególnie lubiane przez lekarzy, weterynarzy oraz inne służby medyczne. Ich nazwa wywodzi się z metalowego lub plastikowego pudełka, w którym się znajdują.
Datowniki z tekstem – datowniki to pieczątki, w których możemy dowolnie ustawić dzień, miesiąc i rok. W przypadku datownika z tekstem zamiast cyfry miesiąca mamy skrót tekstowy.
Datowniki bez płytki tekstowej – wybór takiej pieczątki pozwala na stemplowanie jedynie dat w postaci liczbowej.
Numeratory – dla osób, które potrzebują mieć pieczątkę z dowolnie ustalonym szeregiem cyfr idealne będą numeratory, tradycyjne lub automatyczne. W zależności od modelu można wybrać mniejszą lub większą ilość cyfr.
Pieczątki tabelaryczne (tablicowe) – największy rodzaj dostępny na rynku; szczególnie często stosowane przez biura rachunkowe, ponieważ oferują dużo miejsca na wybraną treść.
Suche stemple – to rodzaj pieczęci, która nie używa atramentu. W przypadku pieczątek bez tuszu wykonuje się na papierze tłoczenia formą odciskową lub wyciskową. Stosuje się je głównie do przypieczętowania ważnych dyplomów, bądź dokumentów.
Stemple plastikowe – najchętniej wybierane ze względu na niską cenę wyrobu pieczątek i łatwą dostępność.
Stemple drewniane – nieautomatyczne pieczątki drewniane używane są chętnie w branży księgowej lub prawnej. Ich oprawa świadczy o prestiżu i elegancji; służą do zatwierdzania ważnych pism.
Pieczątki szkieletowe – nazywane także pieczątkami metalowymi, ceni się je za bezawaryjność i stabilność odbijania. Używa się ich zarówno w biurze, jak i jako pieczątka księgowa, medyczna czy urzędowa.
Potrzebujesz pieczątki? Załatwimy to w DrTuszu!
Temat pieczątek to dla DrTusza nie nowość. Specjalnie dla naszych Klientów stworzyliśmy możliwość wykonania pieczątek na zamówienie. W tym celu korzystamy z nowoczesnej technologii Flash System, która gwarantuje wysoką jakość odbicia i stworzenie idealnej wizytówki Twojej firmy.
W naszej ofercie znajdziesz różne modele pieczątek, które możesz dowolnie spersonalizować. Wystarczy, że prześlesz mi swój projekt pieczątki na adres pieczatki@drtusz.pl. Pieczątki online to fantastyczne narzędzie, które posłuży Ci naprawdę długie lata!