Skan a ksero - poznaj różnice - Blog firmowy DrTusz

Skan a ksero – poznaj różnice

Wiesz co różni skan a ksero? W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym technologiom, wyjaśnimy, jak działają, oraz pokażemy, kiedy i dlaczego warto wybrać jedną zamiast drugiej oraz kiedy warto z nich skorzystać. 

Co to jest kserowanie?

Kserowanie to inaczej kopiowanie dokumentów za pomocą specjalnych urządzeń. Jest szeroko stosowanie w biurach czy instytucjach, w których możliwość szybkiego powielania dokumentów jest kluczowa. 

Najczęściej wykorzystuje się do tego kserokopiarki. Te urządzenia stosują technologię elektrofotografii. Oto jak przebiega proces kserowania krok po kroku: 

  1. Elektryzowanie bębna. Na początku specjalny bęben, pokryty związkami wykazującymi właściwości fotoelektryczne, elektryzuje się przez elektrodę.
  2. Naelektryzowany bęben jest następnie oświetlany światłem odbitym od kopiowanego dokumentu. Przewodzenie prądu skutkuje rozładowywaniem naelektryzowanych miejsc – na bębnie tworzy się negatywny obraz dokumentu.
  3. Gdy obraz dokumentu jest już na bębnie, przechodzi przez tzw. wywoływaczkę z tonerem. Specjalne elementy nanoszą toner w miejsca, gdzie bęben jest naelektryzowany – na bębnie tworzy się obraz rzeczywisty. 
  4. Przenoszenie tonera na papier. Za pomocą specjalnej rolki transferowej toner z bębna przenosi się na papier. 
  5. Następnie z bębna usuwa się ładunek elektryczny. Bęben jest czyszczony a papier transportowany do utrwalacza. 
  6. Papier pokryty tonerem przechodzi pomiędzy silnie ogrzanymi wałkami, toner topi się i przykleja się do papieru

Czym jest skanowanie? 

Skanowanie natomiast to proces przekształcania dokumentów papierowych lub też innych obiektów fizycznych na cyfrowe obrazy. W tym celu wykorzystuje się skaner – urządzenie, które odczytuje obrazy i teksty z papieru. Zeskanowane przez skaner dokumenty można zapisać na komputerze a następnie edytować, udostępniać czy też wydrukować. 

Oto jak przebiega proces skanowania krok po kroku: 

  1. Dokument jest umieszczany na płaskim szkle skanera lub przechodzi przez automatyczny podajnik dokumentów (ADF). Następnie zostaje oświetlony.
  2. Odbite światło przechwytuje układ optyczny skanera. Specjalne sensory przekształcają odbite światło od dokumentu w sygnał elektryczny. 
  3. Oprogramowanie skanera przetwarza sygnał elektryczny i konwertuje go na cyfrowy obraz. Taki obraz możesz zapisać w dowolnym formacie pliku, np. PDF, JPG, TIFF itp. 

Skanowanie jest przydatne i powszechnie stosowane w biurach, ale i nie tylko. Pozwala na cyfrową archiwizację dokumentów, które są stają się odporne na uszkodzenia fizyczne i łatwe do edycji oraz udostępniania. 

Jeśli szukasz drukarki ze skanerem zobacz mój artykuł: ,,Drukarka ze skanerem do domu – podpowiadam, co wybrać!”. Wiesz, że możesz też skanować z telefonu, bez używania drukarki? Kliknij >TUTAJ< i zobacz polecane aplikacje.

Skan a ksero – kluczowe różnice 

Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się pełnić podobne funkcje – skan a ksero dzielą tak naprawdę istotne różnice, wpływające na efektywność pracy i zarządzanie informacjami. 

  • Technologia

Podczas tworzenia kserokopii dokumentu wykorzystuje się technologię elektrofotograficzną. Skanery opierają swoje działanie na technologii optycznej – odczytują dokument i przekształcają w plik cyfrowy. 

  • Jakość obrazu 

Wyższą jakość obrazu uzyskamy wykorzystując skanowanie, ponieważ dokładniej odwzorowuje szczegóły i kolory. Podczas kopiowania niektóre szczegóły, zwłaszcza gdy jakość dokumentu jest słaba, mogą wydrukować się w słabszej jakości. 

  • Sposób przechowywania 

Z racji tego, że skopiowane z kserokopiarki dokumenty są w formie fizycznej, wymagają specjalnej przestrzeni – szuflad, teczek, skoroszytów. Zeskanowane dokumenty natomiast bardzo łatwo archiwizować. Możesz zapisać je na komputerze czy przenośnym dysku. Podobnie jest z udostępnianiem – skan łatwo prześlesz na e-maila czy w innej formie. Skopiowany dokument musisz przekazać w formie fizycznej. 

  • Możliwość edycji

Jak już wspomniano wcześniej, zeskanowane pliki są łatwe do edycji a te skopiowane nie pozwalają na zmiany, bez stworzenia nowej kopii. 

Praktyczne zastosowanie kserokopiarek i skanerów

Poprzedni akapit tłumaczy co różni skan a ksero. Teraz opiszę szczegółowo zastosowania obu tych urządzeń. Oba są niemal niezbędne do zarządzania dokumentami. Omówię ich główne zastosowania w biurach i szkołach. 

Biura wykorzystują kserokopiarki do szybkiego tworzenia kopii różnych ważnych dokumentów i faktur, które wykorzystywane są w codziennej pracy. Za pomocą skanera archiwizują dokumenty w formie cyfrowej, co umożliwia ich edycje i szybkie przesyłanie do innych działów czy biur. Zobacz też: ,,Jaka drukarka do biura będzie najlepsza?”

W szkołach najczęściej kseruje się sprawdziany i kartkówki. Na studiach głównie notatki czy książki i artykuły. Najczęściej skanuje się różne prace czy przykładowe zadania, które można w łatwy sposób udostępnić uczniom online. Zastosowania skanera szczególnie przydały się podczas pandemii. 

A może urządzenie wielofunkcyjne? 

Co różni zwykłą drukarkę od urządzenia wielofunkcyjnego? Różnice są tak naprawdę niewielkie. Urządzenia wielofunkcyjne to tak naprawdę bardziej rozbudowane drukarki. Często zawierają wbudowany skaner, czasem nawet moduł faksu. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne, kliknij >TUTAJ< i przeczytaj o tym artykuł.

Na mojej stronie www.DrTusz.pl znajdziesz zarówno drukarki atramentowe, drukarki laserowe oraz urządzenia wielofunkcyjne. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia, pamiętaj aby sprawdzić również dostępność zamienników. 

Przeczytaj również: „Najbardziej ekologiczne drukarki 2024″

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze