Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał? - Blog firmowy DrTusz

Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że drukarka odmówiła posłuszeństwa akurat wtedy, kiedy trzeba było wydrukować ważny dokument? Zaschnięty tusz w drukarce jest frustrujący, ale nie martw się, ponieważ istnieją sposoby, aby tego uniknąć. W tym artykule podzielę się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, które podpowiedzą Ci, jak zapobiec wysychaniu tuszu.

grafika - jak zapobiec wysychaniu tuszu

Dlaczego tusz w drukarce atramentowej zasycha?

Problem zaschniętego tuszu może występować z kilku powodów. Wbrew pozorom w większości przypadków NIE JEST to wina niskiej jakości produktu, a raczej nieodpowiedniego użytkowania urządzeń atramentowych.

Poniżej podam kilka powodów nawracającego problemu zaschniętych głowic.

1. Niewłaściwe przechowywanie tuszu

Niewłaściwe przechowywanie tuszu może narażać produkt na działanie czynników zewnętrznych takich jak światło słoneczne, wysoka temperatura lub zbyt niska wilgotność powietrza. To przyczynia się do szybszego wysychania atramentu.

Pojemnik z atramentem powinien być szczelnie zamknięty. Wnikające do środka powietrze może prowadzić do szybszego parowania tuszu, który w każdym przypadku ma w swoim składzie wodę.

Powyższe przykłady tyczą się w szczególności produktów takich jak tusz w butelkach do drukarek z systemem CISS, ale i pojemników już otwartych i zamontowanych w drukarce.

2. Zbyt rzadkie użytkowanie drukarek atramentowych

Brak regularnego przepływu atramentu powoduje, że zostaje on narażony na wysychanie, co z kolei prowadzi do zatkania dysz drukujących zaschniętym tuszem i utrudnia płynne i precyzyjne drukowanie.

Powyższy problem pojawia się niestety wtedy, gdy urządzenie nie zostało poprawnie dopasowane do planowanej ilości drukowania. W przypadku, gdy potrzebujesz drukarki do niewielkiej ilości druku, kilka stron raz na jakiś czas – Twój wybór powinien trafić na drukarkę laserową.

O różnicach między atramentówkami a laserówkami pisaliśmy w artykule: „Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?”

3. Niewłaściwa temperatura i wilgotność powietrza

Ekstremalne warunki temperaturowe i suche powietrze mogą przyśpieszyć proces zasychania tuszu. Jeśli chcesz tego uniknąć, postaraj się znaleźć miejsce na swoją drukarkę, które jest oddalone od źródła ciepła – bardzo często użytkownicy nie zwracają uwagi na takie drobnostki, warto jednak pomyśleć, czy stawianie drukarki przy kaloryferze nie sprawi problemu w sezonie grzewczym.

Tym samym, stawianie urządzenia przy samym oknie narażonym na bezpośrednie działanie słońca i nagrzewanie się powierzchni drukarki może doprowadzić do odparowywania składników tuszu, a następnie jego zgęstnienia i zatykania głowic drukarki.

Jak sprawdzić, czy tusz w drukarce zasechł?

Twoja drukarka miała wakacje i przez jakiś czas nie była używana? Jeśli nie masz pewności czy jest gotowa do pracy czy może posiada zaschnięty tusz, możesz wykonać kilka poniższych kroków:

  • Otwórz panel drukarki, aby uzyskać dostęp do głowic drukujących. W zależności od modelu, panel może znajdować się z przodu, bądź z góry drukarki. Najczęściej do tej czynności drukarka musi być włączona, aby po otwarciu panelu głowice drukujące ustawiły się w pozycji dostępnej dla użytkownika.
  • Znajdź głowice – najczęściej są umieszczone w stałej pozycji wewnątrz drukarki. Mogą być wyraźnie oznaczone i mieć charakterystyczny kształt. W razie wątpliwości poszukaj podpowiedzi w instrukcji lub zapytaj wujka Google.
  • Wyjmij głowicę i przyjrzyj się jej. Zwróć uwagę na resztki zaschniętego tuszu na dyszach głowicy drukującej. Jeśli zauważysz suchą lub zakrzepniętą warstwę atramentu istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie trzeba usunąć zaschnięty tusz.
  • W celu upewnienia się, czy drukarka i jej części są w dobrym stanie możesz wydrukować stronę testową lub krótki dokument. Sprawdź, czy na wydruku występują braki w zawartości, albo rozmazana i nierówna treść. Nierównomiernie i słabo rozłożony kolor również może świadczyć o występującym problemie. Niektóre przykłady możesz zobaczyć na poniższych skanach ( uzyskanych z drukarek trafiających do serwisantów DrTusza ).
skany wydruków testowych z drukarki ukazujące jak nie powinny wyglądać prawidłowe testy
Skany wydruków testowych z serwisu DrTusza

Jeśli zauważysz objawy zaschnięcia głowic drukujących, istnieją różne metody czyszczenia, które możesz zastosować w zależności od modelu drukarki. Posłuż się instrukcją obsługi drukarki lub skorzystaj z porad producenta w celu wykonania odpowiedniego czyszczenia głowic i przywrócenia ich prawidłowego funkcjonowania.

Jak zapobiec wysychaniu tuszu?

Przede wszystkim regularnie drukuj. Staraj się wykonać co najmniej jeden mały druk w ciągu tygodnia, aby utrzymać przepływ tuszu przez głowice. Możesz też wybrać opcje druku testowego, która również poruszy tusz zalegający na dyszach.

Unikaj przechowywania drukarki w pobliżu źródeł ciepła. Nieoczywistą poradą od mojego zespołu jest też… nie kupowanie zbyt dużego zapasu tuszu na raz. Materiały eksploatacyjne posiadają swoją datę ważności. Im dłużej leżą tym łatwiej o zaschnięcie w drukarce.

A co zrobić, kiedy jednak stało się… tusz zasechł? Jak odratować atrament? Sprawdź w artykule „Jak usunąć zaschnięty tusz?

Podsumowanie – co robić, aby tusz w drukarce nie wysychał?

Jak pisałem wyżej, działania zapobiegające są dużo łatwiejsze, niż późniejsza naprawa sprzętu. Jeśli chcesz uniknąć wysychania atramentu w dyszach głowicy drukującej, przechowuj go w odpowiednich warunkach, regularnie korzystaj z drukarki i dobrze dobierz miejsce, gdzie powinien stać Twój sprzęt. Jeśli zauważysz objawy zasychania tuszu, przeprowadź czyszczenie głowic drukujących zgodnie z instrukcjami producenta.

Wiesz już, jak zapobiec wysychaniu tuszu, podziel się teraz swoimi doświadczeniami w tym temacie. Może masz swoje sprawdzone metody, triki lub techniki, które pomagają utrzymać drukarkę w dobrym stanie? Dzieląc się swoimi radami, możesz pomóc innym użytkownikom drukarek znaleźć skuteczne rozwiązania i uniknąć frustracji wynikającej z awarii sprzętu. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi poradami!

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze