Jak usunąć zaschnięty tusz?

grafika jak usunąć zaschnięty tusz

Z przyczyn wiadomego wirusa i akcji #Zostańwdomu wielu z nas przypomniało sobie, że ma gdzieś w domu drukarkę. Niestety, wiele z tych urządzeń to drukarki atramentowe, które po dłuższym przestoju nie chcą drukować. Zazwyczaj przyczyną jest zaschnięty tusz. Zobacz, jak rozwiązać ten problem.

Jak usunąć zaschnięty tusz? Poradnik

Każdy na swój sposób radzi sobie z #Zostańwdomu. Jedni sprzątają, inni grają w gry i pogrążają się w nieskończonej głębi produkcji Netflixa. Rodzice opiekujący się swoimi pociechami nie mają jednak tak łatwo.

Poza organizacją zabaw muszą też zadbać, aby dzieciaki miały na czym drukować prace domowe. I tutaj zaczynają się problemy…

W wielu polskich domach są obecne tanie drukarki atramentowe, a konkretniej rzecz ujmując tanie urządzenia atramentowe, które można znaleźć nawet w dyskoncie. Niestety, każda drukarka atramentowa pozostawiona sama sobie zaschnie.

Wielokrotnie trafiają na mój serwis atramentówki, których dysze zostały zapchane resztkami tuszu. Zazwyczaj właściciele reagują na diagnozę zdziwieniem: „Jak to nie działa? Przecież to prawie nowa drukarka! Prawie jej nie używam”.

Niestety, wielu sprzedawców nie informuje, że atramentówki muszą drukować, chociażby kilka stron w tygodniu, aby działać.

I tutaj zaczyna się problem…

Jak usunąć zaschnięty tusz? Sposoby

W pierwszej kolejności spróbuj skorzystać z fabrycznego oprogramowania, które służy do monitorowania poziomu atramentu w zbiornikach.

Pośród szeregu opcji znajduje się również ta, która odpowiada za automatyczne czyszczenie głowic. 

W zależności od producenta opcja ta może nosić w menu różne nazwy. Fabryczne oprogramowanie oferuje kilkuetapowe udrażnianie zapchanych tuszem głowic.

Jeśli ono nie pomoże, możesz próbować korzystać z oprogramowania zewnętrznego, Ostrzegam, że to jednak opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Nieumiejętne wykorzystanie możliwości programu może skutkować trwałym uszkodzeniem sprzętu, dlatego odradzam ten krok.

Gdy automatyczne rozwiązania nie pomagają, pozostają manualne naprawy…

Jak usunąć zaschnięty tusz?

Masz drukarkę ze zintegrowaną głowicą? Najlepszym ruchem będzie wizyta w serwisie . Jeśli jednak masz tanią drukarkę HP, nie wszystko stracone.

Nadszedł ten moment, w którym drukarka zrekompensuje Ci fakt, iż płacisz dużo za oryginalne pojemniki ze zintegrowaną głowicą, bo nikt jeszcze nie wymyślił dobrych zamienników.

Teraz możesz działać dwutorowo. Opcja pierwsza to zamówienie nowych wkładów atramentowych. Druga opcja to próba samodzielnego usunięcia zatoru.

Lubisz eksperymentować? Spróbuj udrożnić zaschnięte dysze, mocząc pojemnik we wrzątku. 

Lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płynu do udrażniania głowic. Jego temperatura nie może jednak być wyższa niż 40 stopni Celsjusza.

Jak usunąć zaschnięty tusz. Krok po kroku

Zorganizuj płytkie naczynie. Ja posłużyłem się wieczkiem od opakowania na waciki kosmetyczne. Recykling level master!

Delikatnie zanurz wkład we wrzątku lub płynie udrażniającym. Rób tak, aby nie zwilżyć styków chipu. Najlepsza głębokość cieczy to jakieś 0,3 cm. Tusz powinien „pokąpać się” w takiej pozycji przez kilka minut.

moczenie tuszu w płynie udrażniającym

Po wykonaniu zabiegu przetrzyj dyszę suchą ściereczką. Jeśli tusz pozostawi po sobie ślad, prawdopodobnie możesz otwierać szampana i świętować sukces. Teraz zainstaluj pojemnik z powrotem w drukarce i wydrukuj plik testowy.

Jeśli jednak okaże się, że skomplikowany proces nie przyniósł rezultatów, nie masz wyjścia. Zapraszam po nowy tusz.

W niektórych modelach da się błyskawicznie zdemontować głowicę drukująca. Można ją wyczyścić analogicznym sposobem, mocząc jej dyszę w podgrzanym płynie.

Tylko uważaj – nie pozwól, aby chip został opryskany wodą. Tym razem kąpiel powinna potrwać aż 12 godzin.

udrażnianie głowicy drukującej w płynie

Jeśli to nie pomoże, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Konieczna będzie jednak zwykła strzykawka.

Wciągnij wkład atramentowy z koszyka, a następnie ułóż głowicę dyszami do dołu. Najlepiej na kawałku papieru lub chusteczce. Wypełnij strzykawkę płynem do udrażniania głowic (5 ml).

Na końcówce strzykawki zamiast igły zamontuj gumową rurkę. Wykorzystaj pochodzący z recyklingu fragment gumowego węża.

Teraz przyłóż strzykawkę do każdego z otworów (czyli tam, gdzie zazwyczaj wtyka się pojemniki) wewnątrz głowicy i wprowadzaj do niego płyn.

czyszczenie kanałów głowicy drukującej  strzykawką z płynem

Kiedy już ciśnienie wyprze z niego zaschnięty atrament i ujrzysz sączący się z dysz czysty płyn, możesz zacząć bić brawo. Powtórz tę sam zabieg dla każdego z otworów.

Włóż głowicę do drukarki, zainstaluj wkłady atramentowe i wybierz wydruk próbny. Wszystko działa? Gratuluję!

Jak usunąć zaschnięty tusz? Serwis nie gryzie

Jeśli żadne z rozwiązań nie pomogło, nie obawiaj się wizyty w serwisie. Miałem drukarkowych pacjentów, których głowice drukowały jak nowe po kąpieli w myjce ultradźwiękowej.

Miej na uwadze fakt, że nie każdej drukarce atramentowej da się pomóc. Zalecam likwidowanie problem u źródła. Sposoby są dwa.

Nie pozwalaj drukarce atramentowej się nudzić lub wymień ją na prostszą, ale zawsze gotową do pracy drukarkę laserową. Zawsze doradzę wybór dobrego modelu poprzez Facebook, Twitter, czy skrzynkę e-mail: blog@drtusz.pl. Przeczytaj też „Ranking drukarek – 2019/2020„, gdzie wymieniam warte uwagi urządzenia z każdej grupy.

Zapraszam!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze