Drukarki atramentowe z systemem CISS – czym są i jak działają?

Drukarki atramentowe z systemem CISS – czym są i jak działają?

Zastanawiasz się co to jest CISS i na czym polega? Już odpowiadam na to pytanie! Postaram się szybko przedstawić jaka jest budowa i sposób działania stałego zasilania atramentem, a także jego wady i zalety. Odpowiem też na pytanie, dla kogo odpowiednie są drukarki z systemem CISS i podam kilka fajnych przykładów takich urządzeń.

grafika drukarka ciss

System CISS w drukarkach – co to jest, jak działa?

CISS, czyli skrót od Continuous Ink Supply System to właściwie system dostarczania atramentu do drukarki, który eliminuje potrzebę częstego wymieniania kartridży. W skrócie, ten system zasilania atramentem zapewnia stałe dostarczanie atramentu do drukarki, co pozwala na jej dłuższą i bardziej efektywną pracę bez przerywania.

Początkowo tego typu drukarki wyposażone w system CISS nie istniały. Tak naprawdę raczkujący system można było jeszcze niedawno zainstalować na własną rękę do wybranych modeli drukarek atramentowych. Montaż systemu CISS nie jest specjalnie skomplikowany, ale laik, który nigdy nie lubił grzebać się w technicznych rzeczach raczej powinien zostawić to komuś innemu.

Wielu producentom, jak można się spodziewać, nie podobało się takie działanie, które potencjalnie mogło zmniejszyć ich sprzedaż oryginalnych zbiorników z tuszem, tym samym zagrażając ich modelom biznesowym.

A model producentów urządzeń drukujących często jest porównywany z biznesem maszynek do golenia. Często główny produkt sprzedawany jest w niskich cenach (maszynka czy drukarka), aby zwiększyć sprzedaż towarów uzupełniających (ostrza czy tusze).

niefabryczny system zasilania atramentem ciss

Więksi i mądrzejsi producenci jednak postanowili wyjść na przeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów (oraz prawdopodobnie oczekiwaniom i potrzebom swojego biznesu). Dopiero w 2010 roku w Indonezji powstało urządzenie wyposażone w zintegrowany pojemnik.

Drukarki z dolewanym tuszem jako pierwszy podchwycił znany producent, Epson, który kolejny raz okazuje się pionierem w technologicznych kwestiach drukarek.

Delikatny przedsmak dobrych decyzji Epsona znajdziesz w artykule: „Głowice drukujące. Różnice.”

Zaadaptowanie tego systemu do swojego biznesowego modelu okazało się fantastycznym rozwiązaniem, więc krok za nim poszedł HP oraz Canon.

W tym pierwszym urządzeniu sam zintegrowany pojemnik nie był tak naprawdę zbyt mocno… zintegrowany. Był oczywiście zapewniany w cenie kupna całego urządzenia, jednak na potrzeby transportu pewnie na tamte czasy łatwiej było stworzyć takie rozwiązanie.

system ciss w drukarce epson

Powyżej na zdjęciu możecie zauważyć, że zbiornik w prawdzie jest podłączony do urządzenia, jednak od tego niefabrycznego różni go tylko to, że pasuje wizualnie do drukarki, połączenie jest mniej widoczne i samo w sobie urządzenie wygląda po prostu schludniej.

Poniższe zdjęcie pokazuje jednak, że Epson pięknie sobie z tym poradził i sprawił, że drukarki z systemem CISS wyglądają nawet trochę designersko, szczególnie w kolorze białym.

wbudowany fabrycznie system CISS w drukarce Epson

Jak działa system stałego zasilania atramentem?

W pierwszej kolejności opowiem o systemie do montażu samodzielnego. Montaż systemu CISS działa na zasadzie butelki Mariotte’a, a jej nazwa pochodzi od francuskiego naukowca imieniem Edme Mariotte, chemika, fizyka i botanika. Pracował on nad… co prawda jestem Doktorem, ale nie jestem naukowcem. Nie będę więc udawał, że wiem dokładnie o co chodzi. W skrócie – badał zależności w równaniu ciśnienia gazu w butelce.

Jak się okazało, badania które przeprowadził miały również zastosowanie w przypadku płynów i zastosowanie zasady Mariotte’a pozwala na stały przepływ płynu z tejże zamkniętej butelki, a w naszym przypadku – zewnętrznego pojemnika na tusze.

Niefabryczny system zasilania składa się z pojemnika na tusze, kabelków doprowadzających atrament, oraz zbiorników z głowicą (takim zwykłym, które się kupuje jak skończy się tusz w normalnej sytuacji). Do prawidłowej pracy tego systemu, pojemnik z tuszem powinien być zamontowany na tej samej wysokości co drukarka.

Drukując, w kartridżach na tusz tworzy się wyższe ciśnienie, niż w zbiorniku zewnętrznym. Działanie wspomnianej wcześniej zasady powoduje, że ciśnienie samoczynnie się wyrównuje i przelewa odpowiednią ilość tuszu do kartridża – który ostatecznie zawsze będzie pełny.

Jeśli chodzi o zintegrowany pojemnik na tusze – trochę podobnie jak domowe systemy, ten też działa na podstawie ciśnienia, które w urządzeniach producentów jest sterowane z urządzenia, a nie za pomocą czystej fizyki.

Te systemy standardowo zbudowane są z zewnętrznych zbiorników na atrament, z których jest on pobierany i doprowadzany do głowicy drukującej (nie tak, jak w przypadku powyższych – do zbiorników). Po prostu producenci w efektywniejszy sposób zaadaptowali fizykę do swoich celów, omijając jeden krok – instalacje kartridży.

Jeśli chcesz zobaczyć jak działa system CISS w praktyce, to zapraszam Cię na filmik:

Zalety stałego zasilania tuszem

Wprowadzone rozwiązanie z pewnością niesie za sobą wiele ciekawych zalet, a przede wszystkim oszczędności. Poniżej przeczytasz najważniejsze z nich:

 • Oszczędność pieniędzy – jedną z głównych zalet tego typu drukarek atramentowych jest znaczna oszczędność kosztów drukowania w dłuższej perspektywie czasu. Użytkownicy nie muszą co chwilę kupować nowych tuszów, które często okazują się zbyt ciężkie dla portfela. Zamiast tego, kupić mogą butelki z dedykowanym przez producenta tuszem, których komplet kosztuje nierzadko tyle, co jeden kolor kartridża. Piękne jest również to, że nawet te oryginalne butelki z tuszem mają jeszcze tańsze zamienniki!
 • Dłuższa żywotność urządzenia – dzięki stałemu dopływowi tuszu, głowica jest mniej narażona na wysychanie i zatykanie. Wszystko oczywiście z zachowaniem standardowych dobrych praktyk podczas eksploatacji urządzenia. Nigdy nie zostawiamy go samego na parę miesięcy – może się śmiertelnie obrazić!
 • Ciągłość drukowania – praca bez przerw i martwienia się o to, że zaraz wyczerpie się tusz, szczególnie w trakcie ważnego zadania to drugie imię systemów CISS. Oczywiście, nie owijając w bawełnę, wciąż ten atrament nie jest nieskończony. Trzeba go uzupełniać – jednak ZDECYDOWANIE rzadziej.
 • Wyższa wydajność – system ten pozwala na drukowanie większych objętości materiałów bez wymiany pojemników z tuszem. To okazuje się szczególnie korzystne w biurach i firmach, gdzie wydajność jest kluczowa. Same zbiorniki mają wydajność na poziomie od 15 do 35 tysięcy stron (licząc w komplecie wszystkich kolorów).
 • Mniejsza ilość odpadów – jeśli aspekt ekologiczny jest dla Ciebie ważny, a mam szczerą nadzieję, że jest, to powinno spodobać Ci się to, że tych odpadów prawie nie ma. Raz na dłuższy czas po uzupełnieniu tuszu pozostaną Ci puste butelki. W przypadku innych rozwiązań zbierasz puste pojemniki i nie wiesz, co z nimi zrobić, zgadłem?
 • Dostosowanie atramentu – drukarki CISS pozwalają na wybór różnych rodzajów atramentów, co umożliwia drukowanie np. nadruków na koszulki, kubki, czy nawet użycie atramentu jadalnego – często używanego przez dekoratorki ciast!

Świetnie. Znamy już zalety tego rozwiązania. Natomiast musisz pamiętać, że te wymienione powyżej pozostaną zaletami tylko w przypadku poprawnego dopasowania urządzenia do Twoich potrzeb jak i poprawnego eksploatowania go. Jeśli drukujesz raz na dwa miesiące – drukarki CISS przyniosą więcej problemów niż korzyści. O tym opowiem jednak w następnym punkcie ze szczegółami. Tymczasem skupię się na wadach.

System stałego zasilania – wady drukarek CISS

 • Wyższa cena początkowa – drukarka CISS może być droższa niż urządzenie zasilane tradycyjnymi wkładami. Wiąże się to z wcześniej wspomnianym modelem biznesowym. Niestety, tanie drukarki często współpracują z droższymi wkładami, a z drugiej strony, rozwiązania pozwalające na tanie drukowanie jest droższe w produkcji, a co za tym idzie – jest sprzedawane drożej. No i oczywiście producent musi na czymś zarobić.
 • Zwiększona złożoność – ten system jest bardziej złożony niż tradycyjne urządzenia drukujące. Zawiera pojemniki na tusz, rurki łączące pojemniki z głowicą oraz oprogramowanie do zarządzania tym systemem. Ten większy poziom skomplikowania może utrudnić konserwację i zwiększyć ryzyko niepowodzeń w naprawie.
 • Trudniejszy transport – swoim klientom i tak zawsze mówimy, że każdą drukarkę należy przewozić w pozycji takiej, jak stoi na biurku czy półce, jednak jest to szczególnie ważne w przypadku CISSówek, których pojemniki z tuszem mogą się uszkodzić podczas transportu. Doprowadzić to może do rozlania tuszu, który w większości przypadków jest ciężko doprać, a wolę nie myśleć co się stanie z samochodową tapicerką po przyjęciu 100ml magenty!

Znamy już atuty systemów CISS oraz jego wady. Jak widać konserwacja nie jest najmocniejszą stroną tej technologii, jednak ekologia zdecydowanie do mnie przemawia. Przejdźmy dalej – jak obiecałem, wspomnę o tym mitycznym dopasowaniu urządzeń do potrzeb użytkownika, które wcale nie jest tak mityczne, a wręcz powiedziałbym, że logiczne i proste.

Komu dedykowany jest system CISS? – za i przeciw

Jak każda drukarka atramentowa, również ta z rozwiązaniem stałego zasilania tuszem powinna być kupowana z głową. Jeśli więc męczy Cię ciągłe wymienianie zbiorników z tuszem i potrzebujesz elastyczności urządzenia, to może być ono dla Ciebie.

Drukujesz często, a już z pewnością dużo? CISS jest dla Ciebie. Musisz wiedzieć jednak, że jeśli drukujesz co prawda dużo, ale raz na dłuższy czas większe ilości – rozważ laserowe drukarki zamiast tej opcji, Twoja kieszeń podziękuje. Komu więc polecane są drukarki CISS?

 • domownikom, którzy drukują dużo zdjęć i dokumentów,
 • uczniom i studentom, którzy drukują notatki, prace domowe i prezentacje,
 • pracownikom biurowym, którzy drukują dokumenty, prezentacje i inne materiały biznesowe.

oraz oczywiście rzutem na taśmę – architektom, artystom, fotografom, drukarzom oraz małym przedsiębiorstwom.

Jak widać, są to urządzenia bardzo wszechstronne i przyjazne dużej grupie użytkowników. Kto jednak drukarki atramentowe CISS powinien odsunąć w zapomnienie, ponieważ spowodują więcej szkody i nerwów, niż pożytku?

 • osoby, które drukują sporadycznie,
 • osoby, które drukują tylko tekst,
 • osoby, które drukują tylko czarno-białe dokumenty,
 • osoby, które potrzebują drukarki łatwej do przenoszenia.

Jaką drukarkę z systemem CISS kupić?

Niestety jak zwykle nie mam najprostszej odpowiedzi, z drugiej strony wolę dać więcej opcji do wyboru. Jeśli więc zaliczasz się do tych osób, dla których system zasilania atramentem jest polecany – mam dla Ciebie 4 urządzenia do wyboru.

Kliknięcie w zdjęcie drukarki przeniesie Cię do naszego sklepu drtusz.pl, w którym znajdziesz opis urządzenia oraz wykaz kompatybilnych wkładów.

Epson EcoTank L3256

drukarka CISS Epson EcoTank L3256

To doskonała drukarka dla osób, które drukują dużo. Jest to drukarka atramentowa typu All-in-One, która umożliwia wszystko – drukowanie, skanowanie, kopiowanie. Posiada system z pojemnikami o pojemności 65 ml, co zapewnia wydajność drukowania do 7500 stron w kolorze i 4500 stron w czerni. Jest łatwa w instalacji i obsłudze, a jej cena jest konkurencyjna.

Więcej o tym urządzeniu opowiadał Przemek na naszym kanale YouTube. [Dalsza część artykułu pod filmem]

Canon Pixma G3470

drukarka Canon Pixma G3470

Urządzenie wielofunkcyjne, które oferuje tanie drukowanie, ale również oczywiście skanowanie i kopiowanie. Pojemniki o wydajności 7700 stron w kolorze, oraz 6000 stron w czerni upewniają, że jest to niezwykle wydajna drukarka.

Aspekt ekonomiczny nie jest jedyną zaletą, ponieważ drukarka oferuje wysoką jakość wydruków, a także drukowanie z urządzeń mobilnych. Oczywiście system CISS sprawia, że ciągłość pracy zostanie zachowana przez dłuższy czas.

Brother DCP-T520W

drukarka Brother DCP-T520W

To atramentówka wielofunkcyjna, idealna dla osób, które potrzebują urządzenia do drukowania dokumentów kolorowych czy zdjęć do domowego albumu. Butelki z tuszem o wydajności pozwalającej na druk 5000 stron w każdym z kolorów, oraz czarny tusz atramentowy o wydajności do 6500 stron. Brother ten również posiada te funkcje: drukowanie, skanowanie, kopiowanie.

Jego dodatkowym atutem jest natomiast bezproblemowa konserwacja – podczas, gdy urządzenie zostaje podłączone do prądu, samo inicjuje czyszczenie głowicy, co pozwala na wydłużenie przestojów między drukowaniem i zapobiega zasychaniu atramentu.

HP Smart Tank 519

drukarka HP Smart Tank 519

Kolejna z moich propozycji to HP Smart Tank 519, już ostatnia, ale również oferująca wysoką jakość wydruków, a dodatkowy aspekt ekonomiczny sprawia, że jest całkiem ciekawą pozycją w tym zestawieniu. HP 519 oferuje więcej wydruków kolorowych na jednym zbiorniku, bo aż 8000 stron na jednej butelce. Czarny tusz natomiast wciąż pozostaje w okolicach 6000 stron, jak w poprzednikach.

Ta ekonomiczna drukarka zachęca również stosunkowo niską ceną. W ramach pożytecznej ciekawostki opowiem, że nie ma tutaj standardowej głowicy wbudowanej w urządzenie, tylko dwie oddzielne głowice (jedna na kolorowe tusze, druga na czarne), na wzór zwykłych zbiorników.

Czemu jest to pożyteczna ciekawostka? To urządzenie może być bardziej wybaczające w przypadku zapomnienia. Oczywiście nie polecam absolutnie zostawiać drukarki na dłuższy czas bez drukowania, ale każdemu może zdarzyć się przerwa.

W przypadku każdego innego typu głowicy może pojawić się problem w postaci uszkodzenia jej lub zaschnięcia na dobre. W tym przypadku gdy pozwolisz, aby tusz zasechł, możesz po prostu wymienić obie głowice. Wiem, to dalej koszt, ale wciąż dużo mniejszy, niż kupno nowego urządzenia, prawda?

głowice drukujące HP SmartTank 519

Więcej o problemie zaschniętego tuszu pisałem już wcześniej, możesz poczytać o tym tutaj: „Zaschnięty tusz w drukarce – co zrobić?”

Systemy atramentowe CISS – podsumowanie

Mam nadzieję, że zadając sobie pytanie, czy warto zainwestować w urządzenie z takim rozwiązaniem, jak system stałego zasilania – Twoja odpowiedź jest prosta.

Czyli – to zależy.

Ten system niesie za sobą dużo korzyści, takich jak znaczne oszczędności kosztów eksploatacji, ciągła dostępność atramentu, dłuższa żywotność oraz mniejsza ilość odpadów. Jak zwykle jednak istnieją pewne wady, w tym wyższy koszt początkowy, potencjalne trudności związane z instalacją i konserwacją, a także ograniczona dostępność na rynku dla niektórych modeli.

Ostateczna decyzja o inwestycji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli drukujesz dużo materiałów i zależy Ci na oszczędnościach oraz wydajności, to może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla Ciebie. Jednak przed zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, dostępność modeli, koszty początkowe i korzyści długoterminowe.

Daj znać, czy taka drukarka jest dla Ciebie!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze