Drukarki atramentowe CISS – alternatywa drukarek laserowych?

Drukarki atramentowe CISS

Niekiedy technologia wędruje w ślepe zaułki, serwując nam rozwiązania, które szybko znikają z rynku. Dziś już nikt nie pamięta kamer na płyty DVD ani, znanego z telefonów komórkowych kultowej Nokii, systemu operacyjnego Symbian. Drukarki atramentowe z systemem stałego zasilania tuszem przetrwały jednak próbę czasu i mają się coraz lepiej. Powoli stają się mocną konkurencją dla popularnych drukarek laserowych.

Drukarki atramentowe CISS – historia

Jeszcze kilka lat temu CISS (eng. Continuous Ink Supply System) stanowił zewnętrzny komponent, który użytkownicy atramentówek nabywali i instalowali na własną rękę. Nowy trend jako pierwszy wyczuł Epson. W 2010 roku firma wprowadziła na rynek modele Epson L100 oraz Epson L200.

Potem do grona producentów oferujących drukarki z innowacyjnym systemem dołączyli Brother i Canon. Dziś większość liczących się producentów posiada w ofercie modele z CISS.

Jak działa system stałego zasilania atramentem? To proste. Tradycyjne kartridże zastępują buteleczki z tuszem. Kiedy drukarka komunikuje, że dalej już nic nie wydrukujesz, uzupełniasz kolorowy płyn i odstawiasz buteleczkę w bezpiecznie miejsce.

Czy drukarki z dolewanym tuszem mają jakieś wady? Tylko jedną, wspólną dla wszystkich urządzeń atramentowych – nie mogą sobie pozwolić na zastój. Zbyt długie przerwy w drukowaniu grożą zaschnięciem atramentu w dyszach.

Nie polecam samodzielnego montażu systemów CISS w drukarkach na „tradycyjne” tusze. Wymaga to pewnej wiedzy i wygląda mało estetycznie. Mogę za to polecić obecnie dostępne na rynku drukarki atramentowe z systemem stałego zasilania tuszem.

Brother DCP-T510 W

Brother na dolewany tusz nie tylko drukuje. To w pełni funkcjonalne urządzenie wielofunkcyjne ze zintegrowanym skanerem, którego przeznaczeniem jest praca w biurze. Dzięki funkcji łączności bezprzewodowej DCP-T510 W może pełnić rolę drukarki WiFi. Za największy atut tego modelu uważam jakość wydruków (do 6000 x 1200 dpi) i wydajność. Zintegrowany pojemnik na atrament posiada 4 komory i jest zasilany przez 3 kolorowe tusze BT-5000 CMY oraz czarny tusz BT-D60 BK. Zarówno oryginalne butelki z tuszem, jak i butelki zawierające tusze zamienniki znajdziesz na DrTusz.pl.

Drukarki atramentowe CISS

Epson L382

Czy wiesz, że Epson należy do Seiko Group? Przynależność do tak poważanej rodziny zobowiązuje. Epson L382 to również urządzenie wielofunkcyjne, które drukuje w czerni z prędkością 10 str./min. Dla kolorowych wydruków wynik ten wynosi 5 str./min. Epson L382 nadaje się zarówno do biura, jak i domu. Tanie drukowanie to jedno. Jego jakość to osobna kwestia, gdyż w przypadku tego Epsona najwyższą klasę wydruków gwarantuje technologia Micro Piezo.

Drukarki atramentowe CISS

Zintegrowany zbiornik na atrament w drukarce Epson L382 zasilają tusze w czterech kolorach: tusz T6641 (czarny), tusz T6642 (błękitny), tusz T6643 (purpurowy) oraz tusz T6644 (żółty). Oczywiście znajdziesz u nas oryginalne butelki z tuszami Epson oraz ich zamienniki.
Zewnętrzny zasobnik, jak na drukarkę CISS przystało, uzupełnia się poprzez dolewkę.

Epson ITS L3050

Jeśli sporo drukujesz w domowym zaciszu, pochyl się nad wielofunkcyjną drukarką Epson ITS L3050. Decydując się na to urządzenie zyskujesz 3 w 1, gdyż ten model drukuje, skanuje i kopiuje. Japończycy nie zapomnieli o WiFi i funkcji drukowania ze smartfona. Obsługę ułatwia aplikacja Epson iPrint4. ITS L3050 drukuje w mono z prędkością 10 str./min w czerni i 5 str./min w kolorze.

Drukarki atramentowe CISS

Zintegrowany pojemnik należy uzupełniać tuszami Epson T6645. Zestaw składa się z czterech buteleczek, każda w innym kolorze palety CMYK.

Drukarki atramentowe CISS vs drukarki laserowe

Drukarki z systemem stałego zasilania tuszem stały się poważną konkurencją dla drukarek laserowych. Producenci coraz częściej projektują laserówki z myślą o własnym zysku, a nie o korzyści użytkowników.

Chociaż technologia laserowa jest teoretycznie trwalsza, polityka gigantów IT sprawia, że wiele firm świadomie z niej rezygnuje. Tonery są coraz mniejsze, a także coraz bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym.

Opracowanie dobrych i wydajnych zamienników staję się przez to trudniejsze. Trudno się zatem dziwić, że ciche, tańsze w eksploatacji i bardziej ekologiczne drukarki atramentowe z systemem CISS zdobywają coraz większe uznanie.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze