Drukarki atramentowe CISS – alternatywa drukarek laserowych?

grafika drukarki atramentowe CISS

Niekiedy technologia wędruje w ślepe zaułki, serwując nam rozwiązania, które szybko znikają z rynku. Dziś już nikt nie pamięta kamer na płyty DVD ani, znanego z telefonów komórkowych kultowej Nokii, systemu operacyjnego Symbian. Drukarki atramentowe z systemem stałego zasilania tuszem przetrwały jednak próbę czasu i mają się coraz lepiej. Powoli stają się mocną konkurencją dla popularnych drukarek laserowych.

Drukarki atramentowe CISS – historia

Jeszcze kilka lat temu CISS (eng. Continuous Ink Supply System) stanowił zewnętrzny komponent, który użytkownicy atramentówek nabywali i instalowali na własną rękę. Nowy trend jako pierwszy wyczuł Epson. W 2010 roku firma wprowadziła na rynek modele Epson L100 oraz Epson L200.

Potem do grona producentów oferujących drukarki z innowacyjnym systemem dołączyli Brother i Canon. Dziś większość liczących się producentów posiada w ofercie modele z CISS.

Jak działa system stałego zasilania atramentem? To proste. Tradycyjne kartridże zastępują buteleczki z tuszem. Kiedy drukarka komunikuje, że dalej już nic nie wydrukujesz, uzupełniasz kolorowy płyn i odstawiasz buteleczkę w bezpiecznie miejsce.

Czy drukarki z dolewanym tuszem mają jakieś wady? Tylko jedną, wspólną dla wszystkich urządzeń atramentowych – nie mogą sobie pozwolić na zastój. Zbyt długie przerwy w drukowaniu grożą zaschnięciem atramentu w dyszach.

Nie polecam samodzielnego montażu systemów CISS w drukarkach na „tradycyjne” tusze. Wymaga to pewnej wiedzy i wygląda mało estetycznie. Mogę za to polecić obecnie dostępne na rynku drukarki atramentowe z systemem stałego zasilania tuszem.

Brother DCP-T510 W

Brother na dolewany tusz nie tylko drukuje. To w pełni funkcjonalne urządzenie wielofunkcyjne ze zintegrowanym skanerem, którego przeznaczeniem jest praca w biurze. Dzięki funkcji łączności bezprzewodowej DCP-T510 W może pełnić rolę drukarki WiFi. Za największy atut tego modelu uważam jakość wydruków (do 6000 x 1200 dpi) i wydajność. Zintegrowany pojemnik na atrament posiada 4 komory i jest zasilany przez 3 kolorowe tusze BT-5000 CMY oraz czarny tusz BT-D60 BK. Zarówno oryginalne butelki z tuszem, jak i butelki zawierające tusze zamienniki znajdziesz na DrTusz.pl.

drukarka Brother DCP-T510 W

Epson L382

Czy wiesz, że Epson należy do Seiko Group? Przynależność do tak poważanej rodziny zobowiązuje. Epson L382 to również urządzenie wielofunkcyjne, które drukuje w czerni z prędkością 10 str./min. Dla kolorowych wydruków wynik ten wynosi 5 str./min. Epson L382 nadaje się zarówno do biura, jak i domu. Tanie drukowanie to jedno. Jego jakość to osobna kwestia, gdyż w przypadku tego Epsona najwyższą klasę wydruków gwarantuje technologia Micro Piezo.

drukarka Epson L382

Zintegrowany zbiornik na atrament w drukarce Epson L382 zasilają tusze w czterech kolorach: tusz T6641 (czarny), tusz T6642 (błękitny), tusz T6643 (purpurowy) oraz tusz T6644 (żółty). Oczywiście znajdziesz u nas oryginalne butelki z tuszami Epson oraz ich zamienniki.
Zewnętrzny zasobnik, jak na drukarkę CISS przystało, uzupełnia się poprzez dolewkę.

Epson ITS L3050

Jeśli sporo drukujesz w domowym zaciszu, pochyl się nad wielofunkcyjną drukarką Epson ITS L3050. Decydując się na to urządzenie zyskujesz 3 w 1, gdyż ten model drukuje, skanuje i kopiuje. Japończycy nie zapomnieli o WiFi i funkcji drukowania ze smartfona. Obsługę ułatwia aplikacja Epson iPrint4. ITS L3050 drukuje w mono z prędkością 10 str./min w czerni i 5 str./min w kolorze.

drukarka Epson ITS L3050

Zintegrowany pojemnik należy uzupełniać tuszami Epson T6645. Zestaw składa się z czterech buteleczek, każda w innym kolorze palety CMYK.

Drukarki atramentowe CISS vs drukarki laserowe

Drukarki z systemem stałego zasilania tuszem stały się poważną konkurencją dla drukarek laserowych. Producenci coraz częściej projektują laserówki z myślą o własnym zysku, a nie o korzyści użytkowników.

Chociaż technologia laserowa jest teoretycznie trwalsza, polityka gigantów IT sprawia, że wiele firm świadomie z niej rezygnuje. Tonery są coraz mniejsze, a także coraz bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym.

Opracowanie dobrych i wydajnych zamienników staję się przez to trudniejsze. Trudno się zatem dziwić, że ciche, tańsze w eksploatacji i bardziej ekologiczne drukarki atramentowe z systemem CISS zdobywają coraz większe uznanie.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze