Dlaczego drukarka nie drukuje? - najpopularniejsze przyczyny - Blog firmowy DrTusz

Dlaczego drukarka nie drukuje? – najpopularniejsze przyczyny

Drukarki to nieodłączny element współczesnego życia, który umożliwia nam przekształcanie wirtualnych pomysłów i danych w rzeczywiste kopie. Jednak mimo wciąż rozwijających się technologii, drukarki mogą stwarzać nam pewne wyzwania. Każdy, kto chociaż raz doświadczył problemów z drukarką wie, jak frustrujące to może być. Drukarka przestaje drukować nagle, a nieoczekiwane problemy powodują utratę cennego czasu? Pewnie jeszcze akurat, kiedy się spieszysz. Spokojnie, dziś skoncentruję się na kilku najpopularniejszych problemach z drukarką i pomogę Wam stawić czoła tym awariom! Dowiesz się więc, co zrobić gdy drukarka nie drukuje oraz w przypadku gdy drukarka źle drukuje. Zapraszam!

grafika dlaczego drukarka nie drukuje

Zanim przejdę do wyliczania najczęstszych przyczyn buntu drukarki, warto zauważyć, że wielu problemów można uniknąć przez regularną konserwację, czyli odpowiednie dbanie i poprawne użytkowanie urządzenia. Sporo awarii ostatecznie okazuje się całkiem prostych do rozwiązania na własną rękę, jednak czasami potrzebna jest wizyta w specjalistycznym serwisie.

Najczęstsze przyczyny problemów z wydrukami

Kilka najczęściej powtarzających się problemów z drukarką, wziąłem już na tapet i stworzyłem o nich oddzielne wpisy, do których serdecznie zapraszam, jeśli coś z poniższej listy jest Twoim zmartwieniem:

Jeśli nic z powyższych nie jest problemem Twojej drukarki, to zapraszam dalej.

Odpowiadając na pytanie dlaczego drukarka nie drukuje, tak jak powinna, muszę podzielić awarie urządzeń ze względu na ich technologię pracy, ponieważ inne problemy pojawiają się w drukarkach laserowych, a zupełnie inne w drukarkach atramentowych. Tak więc – zaczynamy!

Problemy z drukarką laserową

Najczęściej problemy z drukarką laserową dotyczą jakości druku. W zależności od objawów, powody mogą być różne. Podpowiem więc, co robić w różnych scenariuszach.

Wyblakły wydruk i plamy

Wypuściłeś druk, a okazuje się, że jest on bardzo blady i niewyraźny? A może odwrotnie, na dokumencie widoczne są powtarzające się w równych odstępach ciemne plamy? Za taki stan może odpowiadać bęben. Może być uszkodzony, zużyty lub brudny.

Wyjmij materiały eksploatacyjne z drukarki i sprawdź, jak wygląda bęben. Powinien być przede wszystkim czysty i wolny od uszkodzeń mechanicznych. Jeśli tak jest, a problem wciąż występuje – wymień bęben, bo ten jest prawdopodobnie zużyty.

O tym, czym jest i za co jest odpowiedzialny bęben w drukarce pisałem w artykule „Bęben do drukarki laserowej – co to jest?”

Rozsypany toner

W urządzeniu rozsypał się proszek tonerowy? Najpierw – jak zawsze – należy wykluczyć mechaniczne uszkodzenia. Czy kartridż nie jest uszkodzony lub źle zamontowany? Jeśli wszystko wygląda jak należy, następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy nie trzeba wymienić pojemnika na proszek odpadowy.

W wybranych modelach jest on w drukarce, wtedy wystarczy go wymienić. W większości przypadków jednak jest on wbudowany w sam toner. Wtedy sprawa jego wymiany/opróżnienia nie będzie prosta dla laika.

Kolorowe pasy na wydrukach

Tu piłka jest krótka, serwisant na pierwszy rzut oka powinien rozpoznać usterkę po samym wyglądzie wydruku. W takim przypadku należy wymienić pas transferowy w drukarce. Kolorowe pasy od góry, do dołu kartki zawsze sygnalizują większy koszt naprawy – pasy transferowe do drukarek nie są najtańszą częścią i warto przeprowadzić tę wymianę w serwisie.

Dodatkowym objawem nadchodzącej wymiany pasa transferowego są tak zwane wydruki duchy. Na nowym dokumencie widzisz również odbity, poprzednio wydrukowany dokument.

Druk rozmazuje się po wyjęciu kartki

Za zgrzewanie proszku drukującego z kartką jest odpowiedzialna część zwana fuserem. Jeśli się zużyje, zepsuje lub uszkodzi, to na całej, bądź fragmentach kartki mogą występować elementy nieodpowiednio utrwalone – dlatego po wyjęciu z drukarki druk rozmazuje się.

Problemy z drukarką atramentową

Drukarki atramentowe są zazwyczaj trochę bardziej potrzebujące. Konserwacja i użytkowanie tego typu urządzeń są czasochłonne, a naprawa niektórych awarii okazuje się nieopłacalna. Dlatego ważne, żeby bardzo dokładnie dobierać urządzenia. Poniżej kilka prawdopodobnych przyczyn złego drukowania.

Brudne od tuszu kartki po wydruku

Wyjmujesz wydrukowaną fakturę, a ona jest zalana (najczęściej na brzegach kartki) tuszem? Zazwyczaj jest to spowodowane przepełnionym absorberem. To taka gąbka w drukarce, w którą wsiąka nadmiar tuszu urządzenia. Najczęściej wizyta w serwisie załatwi sprawę – raczej ciężko wymienić tą część (potocznie zwaną pampersem) na własną rękę.

Należy zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj drukarka sygnalizuje wcześniej potrzebę wymiany gąbki na nową. Czasami jednak zdarzy się nieoczekiwany, drobny wyciek atramentu, którego urządzenie nie zarejestruje, co sprawia, że sygnał o wymianie pojawi się za późno.

Drukarka drukuje puste kartki

Drukarka zachowuje się, jakby drukowała. To znaczy, proces drukowania się rozpoczął, kartka została pobrana, drukarka zaczęła drukować, ale oddaje czyste, niezadrukowane kartki? Prawdopodobna przyczyna braku drukowania to… zasychanie tuszu.

Jeśli zasychanie tuszu, to problem, który dotyczy Twojego urządzenia, możesz przeczytać mój poradnik: Drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz.

Jeśli sytuacja dzieje się od razu po wymianie zbiornika na nowy, sprawdź, czy aby na pewno nie ma tam zabezpieczenia odpowietrzającego. Drukarka nie będzie w stanie sprawdzić, czy zaślepki i naklejki zabezpieczające zostały usunięte – więc będzie chciała pracować, ale nie wydrukuje nic, ponieważ tusz nie został prawidłowo otwarty.

Drukarka nie drukuje a jest tusz – co wtedy?

Jeśli jesteś pewien, że zużyty toner czy pusty tusz, to nie problem Twojej drukarki, a wciąż drukarka nie chce drukować, to problem może leżeć gdzie indziej.

Są awarie, które mogą pojawić się w każdej drukarce, czy to laserowej, czy atramentowej. Może być tak, że drukarka przestaje reagować na polecenia, lub w ogóle przestaje się włączać.

Problem z włączaniem się może być spowodowany czymś tak błahym, jak uszkodzone kable. Nie będę tu się rozwlekał nad tym, jakie jest potencjalne rozwiązanie problemu. Jeśli jednak to nie wina kabli, a drukarka wciąż się nie włącza, to jest szansa na to, że płyta główna jest uszkodzona.

Jeśli jednak urządzenie się włącza, ale drukarka nie reaguje na polecenia (druk został potwierdzony, ale nic się nie dzieje), warto najpierw sprawdzić i wyczyścić kolejkę drukowania. Drukarka czasem się zatnie, ma krótkotrwały problem z pamięcią – często to wyczyszczenie rozwiązuje sprawę.

Jeśli komputer widzi drukarkę, kolejka jest wyczyszczona a drukarka dalej ignoruje polecenia drukowania – upewnij się, że wszystkie pokrywy w urządzeniu są zamknięte.

Jednym z popularnych problemów z drukarkami jest też nie pobieranie papieru, bądź pobieranie go za dużo. W tym przypadku raczej zajmie się tym serwis drukarek i będzie kierował swoje podejrzenia w kierunku zużytych rolek poboru papieru, separatora kartek lub elektromagnesu podajnika papieru.

Naprawa drukarki w domu czy w serwisie?

W przypadku niektórych opisanych wyżej, popularnych problemów, większość osób poradzi sobie samych. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Niektóre awarie jednak wymagają wizyty w dobrym serwisie drukarkowym i wnikliwego oka. Serwisant drukarek jak nikt inny będzie znał sposób pracy drukarek i łatwo wywnioskuje gdzie pojawił się błąd.

Pamiętaj, aby wybrać zaufany serwis, który poda Ci rzetelną informację na temat stanu Twojego urządzenia. Przed rozpoczęciem naprawy, dopytaj jaki jest jej koszt, ponieważ czasami wymiana części w urządzeniu kosztuje prawie tyle co drukarka!

Jeśli potrzebujesz porady i masz awarię drukarki, której nie wymieniłem – pisz w komentarzu! Odpowiem najszybciej jak potrafię i postaram się razem z Tobą naprawić urządzenie. A jeśli jesteś z Białegostoku, to serdecznie zapraszam Cię do mojego serwisu przy ul. Wyszyńskiego 2B/75, chłopaki na pewno pomogą! 🙂

Drukarka nie drukuje a jest tusz?

Jeśli drukarka nie działa lub nie reaguje, sprawdź podłączenie drukarki, upewnij się, że wszystkie pokrywy są zamknięte a wkład w drukarce jest odbezpieczony. Następnie wyczyść kolejkę drukowania. Jeśli drukarka drukuje, ale tylko puste kartki, to sprawdź czy tusz nie jest zaschnięty. Jeśli jest, to wypróbuj domowe sposoby na zaschnięty tusz.

Drukarka nie drukuje po wymianie tuszu?

Jeśli drukarka nie drukuje po wymianie wkładu, sprawdź, czy aby na pewno nie ma tam zabezpieczenia odpowietrzającego. Drukarka nie będzie w stanie sprawdzić, czy zaślepki i naklejki zostały usunięte.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze