Jak napełnić tusz do drukarki – HP 301 pod lupą DrTusza - Blog firmowy DrTusz

Jak napełnić tusz do drukarki – HP 301 pod lupą DrTusza

grafika jak napełnić zbiornik 301Regeneracja tuszu to sprawdzony sposób na tanie drukowanie, dlatego często otrzymujemy pytania o to, jak napełnić tusz do drukarki HP. Hewlett-Packard wypuścił na rynek budżetowe modele, w których da się zregenerować tusze i ponownie je wykorzystać. Jeśli nie wiesz, jak napełnić tusz do drukarki, to mamy w zanadrzu 2 sposoby. Każdy z nich wymaga odpowiednich akcesoriów oraz uwagi. Razem z Doktorkiem zdradzamy tajniki regeneracji wkładów atramentowych na przykładzie tuszu HP 301.

Znany i lubiany – tusz 301 do Twojej drukarki HP

Tusz HP 301 jest jak turbina w Volkswagenie Passacie TDI. Każdy chce go zregenerować – a co za tym idzie – wszyscy szukają w Googlach podpowiedzi, jak napełnić tusz do drukarki samodzielnie. Skąd taka popularność „trzysta jedynek”? Otóż ten tusz HP stosuje w blisko 46 modelach swoich drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych.

Tusze HP 301 występują w 4 wariantach:

  • Tusz HP 301 (CH561E) (czarny)
  • Tusz HP 301 XL (CH563E) (czarny)
  • Tusz HP 301 (CH562E) (kolorowy)
  • Tusz HP 301 XL (CH564E) (kolorowy)

Tusze HP 301 znajdziesz na DrTusz.pl >KLIKNIJ<

Wkład atramentowy 301 nie należy do najbardziej ekonomicznych, jednak kompatybilne z nim drukarki HP to propozycje z niższej półki cenowej, które wielokrotnie trafiały do ofert dyskontów i supermarketów. W efekcie tusz HP 301 bywa często poszukiwany.

Tusze HP 301 mają za to pewną zaletę – wbudowaną głowicę drukującą. Nawet jeśli resztki atramentu zapchają dysze na dobre, nie oznacza to konieczności koszmarnie drogiej naprawy drukarki. Niekiedy wystarczy udrożnienie dysz z poziomu oprogramowania. W najgorszym wypadku sprawę rozwiązuje zakup nowych wkładów.

W ofercie DrTusza posiadamy zarówno oryginalne tusze HP 301, jak też zamienniki tuszów HP. Dziś jednak nie o zamiennikach i oryginałach, ale o tym, jak napełnić tusz do drukarki HP 301.

Zróbmy to profesjonalnie

Pierwszy ze sposobów napełnienia tuszu HP z pewnością przypadnie do gustu fanom programów naukowych na Discovery i National Geographic. Dlaczego? Bo wraz z Rudym przybliżymy sposób działania specjalistycznego sprzętu, z którego często korzystają punkty typu „tusze do drukarki w 5 minut”. Doktorek miał niegdyś okazję bliżej się przyjrzeć mechanizmowi „napełniarki” – a co się z tym wiąże – dobrze poznał jej sposób działania.

Urządzenia do napełniania tuszów do małych nie należą. Z reguły mają wielkość szafy i sporo ruchomych elementów. Jak napełnić tusz HP 301 za pomocą takiej machiny? Wbrew pozorom nie trzeba przechodzić specjalistycznego kursu. Wystarczy przeczytać instrukcję obsługi. 😉

W pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy chip wbudowany w tusz jest sprawny elektronicznie. Automatyczna napełniarka sama to zweryfikuje i poinformuje Cię o stanie rezystorów odpowiedzialnych za komunikację z drukarką.

maszyna sprawdzająca czy tusz nadaje się do regeneracjiMaszyna do napełniania tuszu sama sprawdza, czy pusty kartridż nadaje się do regeneracji.

Jeśli pojemnik będzie w porządku, możesz umieścić pusty wkład w komorze do napełniania. Urządzenie mechanicznie wyciągnie z dysz zalegające tam drobiny atramentu i napełni zbiornik nową substancją. W dodatku wykona wydruk próbny.

Tak w zasadzie wygląda mechaniczny proces regeneracji tuszu HP 301. Tej czynności nie można niestety powtarzać w nieskończoność, gdyż tusz HP z wbudowaną głowicą (nie tylko 301 HP) da się zregenerować jedynie kilkukrotnie. Nie ma zasady czy będzie to 10 napełnień, czy 2. Żywotnością pojemników rządzi kompletny przypadek.

Bądź jak MacGyver

„Trzysta jedynkę” możesz również napełnić samodzielnie. #Rudy chętnie dzieli się swoją wiedzą, dlatego postanowił też krok po kroku wyjaśnić, jak napełnić tusz do drukarki HP 301. Na początek będą potrzebne akcesoria.

Na listę niezbędnych zakupów wpisz: dedykowany do napełniania HP 301 atrament, dedykowany do tuszu HP 301 klips odsysający oraz płyn czyszczący, wodę destylowaną, naczynie, 2 strzykawki lekarskie o pojemności 10 ml, 2 igły, rękawiczki, a także taśmę.

Niestety, w domu nie sprawdzisz, czy elektronika kartridża działa poprawnie. Dowiesz się o tym dopiero po umieszczeniu napełnionego tuszu w drukarce.

Jak napełnić tusz do drukarki HP 301 – czas, start!

Jeśli tusz był nieużywany przez dłuższy czas, w dyszy prawdopodobnie zalegają drobiny zaschniętego atramentu. Specjalistyczne firmy używają do udrażniania dysz myjek ultradźwiękowych. Zakup takiego urządzenia to koszt co najmniej kilkuset złotych, więc skupimy się na bardziej chałupniczym sposobie. Do jego wykorzystania niezbędna będzie woda destylowana.

Naczynie należy napełnić wodą tak, aby można było zamoczyć w nim głowicę kartridża, jednocześnie nie mocząc styków elektronicznych. Woda destylowana powinna mieć temperaturę ok. 50°C. Pozostaw kartridż w naczyniu na maksymalnie 2 godziny. Uważaj, aby woda nie uszkodziła chipu!

Po wyjęciu tuszu HP z wody odwróć go głowicą do góry, nanieś po 2 krople płynu udrażniającego na głowicę drukującą i odczekaj chwilę.

Teraz możesz oderwać etykietę z górnej części wkładu atramentowego i umieścić go w klipie odsysającym. Obsługa klipu jest prosta i intuicyjna. Za jego pomocą odessiesz stary atrament, zalegający w dyszach.

Ważne, aby guma w klipie odsysającym była miękka i plastyczna. W przeciwnym wypadku nie spełni swojej roli i nie oczyści dokładnie dysz.

Sprawdź kanał DrTusza w serwisie YouTube. Znajdziesz tam sporo przydatnych materiałów na temat drukarek.

Przez otwory ukryte pod etykietą, w górnej części pojemnika, wstrzyknij za pomocą igły i strzykawki lekarskiej 1 ml płynu do czyszczenia. Dla lepszego efektu możesz go podgrzać do temperatury 50°C. Środek potrzebuje kilkunastu minut na spełnienie swojej roli. Po kwadransie ponownie umieść tusz HP 301 w klipie odsysającym, aby pozbyć się płynu do czyszczenia z wnętrza pojemnika.

Czas na napełnienie. Odsącz z butelki z dedykowanym do napełniania tuszu HP 301 atramentem odpowiednią ilość płynu. Użyj do tego czystej strzykawki lekarskiej. Następnie wprowadź igłę w otwory ukryte pod etykietą i rozpocznij napełnianie. Pamiętaj, aby w miejsce starej etykiety nakleić taśmę.

zamienniki DrTusz 301XL czarny i kolor

Sprawdź ofertę na oryginalne tusze HP 301 oraz ich zamienniki na DrTusz.pl.

Ostatni już raz umieść tusz HP 301 w klipie odsysającym. Tym razem zastosowanie tego przydatnego gadżetu pomoże odpowietrzyć głowicę drukującą. Przytknij kartridż do papieru i zobacz czy został na nim ślad tuszu. Jeśli widzisz atrament po styku z papierem, prawie wszystko jest ok.

Pozostaje jedynie włożyć tusz do drukarki HP i sprawdzić, czy drukuje. Niestety, z czasem elektronika może odmówić posłuszeństwa – a co za tym idzie – tusz HP będzie nadawał się jedynie do utylizacji.

Mamy nadzieję, że przygotowana wspólnie z #Rudym instrukcja, jak napełnić tusz do drukarki HP 301 okaże się pomocna przy samodzielnej regeneracji. Czynność ta wymaga sporo zachodu i uwagi.

Jeśli po zapoznaniu się z poradnikiem DrTusza stwierdzasz, że samodzielne napełnianie tuszu to nie Twoja bajka, pamiętaj, że na DrTusz.pl mamy dostępne oryginalne tusze HP 301, jak również odpowiadające im jakością zamienniki do HP. Nieważne, które z nich wybierzesz.

Darmową dostawę i gwarancję jakości DrTusza zawsze otrzymujesz w zestawie. 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze