Drukarka Wi-Fi nie drukuje? Dowiedz się, co zrobić.

grafika drukarka Wi-Fi nie drukuje

Czy laserowa, czy atramentowa problem zawsze jest ten sam. Drukarka Wi-Fi nie drukuje, a Ty nie wiesz, co z tym zrobić? Od czego zacząć rozwiązanie problemu? Gdzie szukać jego przyczyn? W tym wpisie zebrałem kilka praktycznych porad, jak sobie radzić z tym, że drukarka pracuje w trybie offline lub nie pracuje w ogóle i nie chce tego zmienić.

Drukarka Wi-Fi nie drukuje. Przyczyny problemu

Historia zawsze wygląd podobnie – zło uderza znienacka. Akurat spieszy Ci się, bo musisz coś ważnego wydrukować i… bamm! Nie ma. Nie wydrukujesz! Nawet włączenie i wyłączenie urządzenia nie pomaga.

Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż jakakolwiek kartka znajdzie się na tacce odbiorczej.

Czas leci, a Ty czujesz bezradność i frustrację. Weź głęboki oddech. Możliwych przyczyn problemu wcale nie ma tak dużo.

Sytuację mogą rozwiązać cztery czynności:

  1. Ponowne połączenie routerem.
  2. Odblokowanie usługi bufora drukarki.
  3. Wyłączenie trybu online.
  4. Podłączenie drukarki Wi-Fi przez kabel USB

No to do dzieła! Zaczynamy sprawdzać możliwe rozwiązania. Zaczynamy od najważniejszego urządzenia w domu, które jednak też potrafi być kapryśne – routera.

Połączenie drukarki z routerem

Opcji jest kilka. Zapewne nie masz i nie chce Ci się szukać instrukcji obsługi. To zupełnie zrozumiałe. Jeśli masz względnie nową drukarkę, zapewne łączy się z routerem poprzez WPS.

Naciśnij przycisk WPS na routerze i odpowiedni przycisk na drukarce mniej więcej w tym samym momencie.
Dalej nic? No to czas przeinstalować sterowniki.

Masz je zapewne na płycie CD. Była dołączona do zestawu w momencie zakupu. Możesz również ściągnąć oprogramowanie ze strony producenta. Manager instalacji to intuicyjne narzędzie.

Wybierz sieć bezprzewodową jako sposób podłączenia drukarki. Soft powinien załatwić resztę roboty za nas, a drukarka znów powinna hulać.

Nie działa? To oznacza, że musimy szukać dalej.

Odblokowanie usługi bufora drukarki

Czym jest bufor drukarki? To wirtualna przestrzeń, w której lądują wszystkie dokumenty oczekujące na wydrukowanie. Czasem bufor zapycha się na skutek całego wachlarza możliwych błędów w procesie drukowania.

Aby wszystko wróciło do normy, wystarczy zrestartować komputer.
Czasem restart nie jest najlepszym wyjściem (grozi utratą niezapisanych danych), więc należy korzystać z mniej inwazyjnych rozwiązań.

W tym celu należy wykorzystać przystawkę „services.msc”.
Kliknij „Start” i wybierz „Uruchom”. W polu tekstowym wpisz „services.msc”.

screenshot uruchamianie przystawki services.msc

Wówczas pojawi się lista wszystkich dostępnych usług systemowych. Odszukaj pozycję „Bufor wydruku”. Klikamy usługę prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy „Zatrzymaj”. Po chwili z kolumny „Stan” powinien zniknąć napis „Uruchomiono”.

screenshot okna Usługi z wybranym wierszem

Teraz uruchamiamy drukarkę. Wszystko działa? Jeśli nie, pozostaje trzecie rozwiązanie.
Prawdopodobnie Twoja drukarka jest offline.

Drukarka w trybie offline – jak zmienić na online

Co oznacza, że drukarka jest w trybie offline? Mówiąc najprościej – nie może komunikować się z komputerem. Przyczyną przejścia w ten tryb jest prawdopodobnie jakiś błąd, który można łatwo usunąć.

Otwórz „Panel sterowania”. W panelu wybierz „Sprzęt i dźwięk”, a w kolejnym kroku „Urządzenia i drukarki” . System wyświetli Ci wówczas listę wszystkich urządzeń podłączonych aktualnie do komputera. Na liście znajdą się również aktualnie podłączone drukarki.

Wybierasz drukarkę, klikając prawym przyciskiem myszy, a następnie „Zobacz, co jest drukowane. W tym miejscu możesz usunąć kumulację cisnących się w kolejce dokumentów. Wystarczy zaznaczyć „Anuluj drukowanie”.

Następnie przyjrzyj się zakładce „Drukarka”. Skup się na odszukaniu opcji „Wstrzymaj drukowanie oraz „Użyj drukarki w trybie offline. Jeśli obie są zaznaczone, odznacz je.
Spróbuj coś wydrukować. Działa? Mam nadzieję, że tak.

Kabel USB do drukarki Wi-Fi

Wiem, że każdy kupuje drukarkę Wi-Fi, aby nie męczyć się z plątaniną kabli, ale czasem nie ma wyjścia.

Kiedy wszystkie opcje zawiodą, podłącz drukarkę z komputerem poprzez kabel USB. W większości nowych drukarek kabel USB do drukarki nie znajduje się w zestawie.

Czasem sprzedawcy dorzucają go gratis. Poprzez podłączenie kabla sprawdzisz, czy drukarka jest sprawna.

Drukarka Wi-Fi nie drukuje. Na spokojnie

Znam drukarki nie od dziś i doskonale wiem, że lubią być złośliwe. Taka ich natura. Pamiętaj, aby podchodzić do swojej drukarki z wyrozumiałością.
Pamiętaj też, że sieć to miejsce, w którym należy zachować szczególną ostrożność.

Drukarki również są narażone na ataki hakerów. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Przeczytaj tekst „Ochrona drukarki przede wszystkim. Hakerzy nie śpią„.

Jeśli szukasz drukarki z Wi-Fi, zajrzyj na DrTusz.pl. W razie dodatkowych pytań, jestem dostępny na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze