Jak skopiować tekst ze zdjęcia? - technologia OCR - Blog firmowy DrTusz

Jak skopiować tekst ze zdjęcia? – technologia OCR

jak skopiować tekst ze zdjęcia?

W codziennym życiu zdarza się nam robić zdjęcia dokumentom, prezentacjom czy innym materiałom tekstowym wartym zapamiętania. Ale co zrobić, gdy okazuje się, że sfotografowany tekst potrzebny jest w formie edytowalnej? Czy da się to zrobić bez żmudnego, ręcznego przepisywania litera po literze? Oczywiście! Dzisiejsza technologia umożliwia szybką zamianę zdjęcia w tekst. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, zapraszam do lektury.

Czym jest funkcja OCR?

Technologia OCR, czyli Optyczne Rozpoznawanie Znaków (ang. Optical Character Recognition) to przydatna funkcja, która umożliwia zamianę grafiki na tekst w prosty i szybki sposób. OCR automatycznie rozpoznaje znaki w obrazach, a także zeskanowanych dokumentach (zarówno tych pisanych cyfrowo, jak i odręcznie).

Kto powinien znać funkcję OCR? Opcja ta jest szczególnie przydatna dla firm, które obsługują elektroniczny obieg dokumentów i zależy im na szybkim umieszczaniu ich w wersji cyfrowej w systemie. Jest to również niezastąpione narzędzie dla uczniów czy studentów, którzy codziennie muszą tworzyć wielostronicowe, odręczne notatki z prezentacji na wykładach.

Jak skopiować tekst ze zdjęcia?

Do zeskanowania tekstu z obrazu potrzebujesz dwóch rzeczy: dobrej jakości zdjęcia oraz telefonu lub komputera z dostępem do Internetu. Aby uniknąć ręcznego nanoszenia poprawek zawsze warto zadbać o to, by zdjęcie było jak najbardziej wyraźne. Jak przekonwertować obraz na tekst i gdzie można znaleźć taką opcję? Oto moje sposoby!

Aplikacje do przepisywanie tekstu ze zdjęcia na smartfony

Popularnym rozwiązaniem do rozpoznawania tekstu z obrazów i udostępnianie go w wersji cyfrowej są dedykowane aplikacje na smartfony z systemem Android. W sklepie Google Play znajdziesz zarówno darmowe, jak i płatne programy, które oferują wiele różnych funkcji, m.in. skanowanie dokumentów czy nawet jednoczesne ich tłumaczenie. Przykładami takich aplikacji są Text Scanner (OCR)Adobe Scan czy Microsoft Lens – PDF Scanner.

A czy słyszałeś o smart penach, które zamieniają notatki na cyfrowy tekst? Oto Nuwa Pen – pióro, które widzi co piszesz

Zamiana obrazu na tekst iPhone

Użytkownicy telefonów z systemem iOS mają w swoich urządzeniach możliwość skorzystania z funkcji Tekstu na żywo. Umożliwia ona automatyczne wyodrębnianie tekstu z filmy lub obrazu, zarówno w wyszukiwarce internetowej, jak i korzystając z aparatu. Jak włączyć Tekst na żywo w telefonie od Apple?

  1. Otwórz Ustawienia.
  2. Następnie kliknij zakładkę Ogólne.
  3. Wejdź w Język i ustawienia.
  4. Na koniec stuknij przycisk Tekst na żywo.

I gotowe! Możesz korzystać z funkcji wyodrębniania tekstu z obrazu w iPhonie, bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji.

Konwerter zdjęć na tekst online

Kopiowanie tekstu ze zdjęć jest również możliwe z poziomu przeglądarek internetowych. Obecnie mamy do dyspozycji wiele darmowych konwerterów obrazu na tekst online, które w łatwy i szybki sposób pozwolą Ci zapisać swoje dokumenty w edytowalnej wersji cyfrowej.

Przykładem takich serwisów jest Online OCR czy PDF24 Tools. Nie wymagają one rejestracji, a jedyne co musisz zrobić to wrzucić wybrany obraz i zaznaczyć zatwierdź – konwerter zrobi resztę za Ciebie! Uzyskany tekst możesz skopiować i wkleić do dowolnego programu komputerowego.

Najpopularniejsze aplikacje z funkcją OCR

Korzystając z programów do konwertowania obrazów na tekst do zadań biznesowych, warto używać programów, które nie tylko spełnią swoje zadanie, ale również zagwarantują bezpieczeństwo Twoich danych.

Często wykorzystywaną aplikacją wśród firm jest Adobe Acrobat. Program ten najczęściej wykorzystywany do przeglądania i opisywania dokumentów w wersji PDF, jednak z jego pomocą możesz także wyodrębnić tekst ze zdjęcia.

Aby to zrobić wystarczy otworzyć obraz w Adobe Acrobat, a następnie wybrać opcję Rozpoznaj tekst, którą znajdziesz w menu narzędzi. Tak jak w przypadku OCR online, uzyskany tekst możesz zaznaczyć i skopiować do wybranego programu np. Microsoft Word.

Inne popularne narzędzie, często używane wśród studentów to Microsoft OneNote. Aplikacja OneNote służąca do tworzenia notatek, może pomóc również w rozpoznawaniu tekstu ze zdjęć. Wystarczy, że w nowej notatce dodasz grafikę zawierającą tekst, a następnie klikniesz w nią prawym przyciskiem myszy i wybierzesz opcję Kopiuj tekst z obrazu.

Czy da się skopiować tekst z grafiki za pomocą AI?

Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak! Chat GPT, najpopularniejsza na ten moment forma sztucznej inteligencji, udostępniła opcję przesyłania plików do konwersacji, wprost z Twojego komputera.

Wystarczy wkleić interesujący nas obraz w okienku czatu i wpisać komendę Skopiuj tekst ze zdjęcia. Po chwili, AI udostępni Ci tekst z obrazka, a Tobie pozostanie jedynie zaznaczenie go i wciśnięcie opcji kopiuj.

Jak widzisz, konwersja tekstu w oparciu o sztuczną inteligencję jest dziecinnie prosta i nie wymaga żadnych skomplikowanych umiejętności. Warto zapisać sobie to narzędzie na przyszłość, aby móc kopiować tekst z plików jpg kiedy tylko chcesz.

O AI pisałem również w artykule: Polska sztuczna inteligencja – modele Qra. Jeśli ten temat jest Ci bliski, koniecznie klikaj w link!

Zamiana zdjęcia na tekst – przydatna funkcja, którą warto mieć zawsze pod ręką

Narzędzia OCR potrafią wykonać za nas kawał dobrej roboty. Automatyczne konwertowanie tekstu ze zdjęć lub filmów daje użytkownikom wiele możliwości, w tym oszczędność czasu, ograniczenie kosztów oraz wydajniejszą pracę.

Korzystanie z ekstraktorów tekstu pozwala na znaczne ograniczenie ilości błędów, które mogą pojawić się przy ręcznym wprowadzaniu danych do systemu komputerowego, a także usprawnienie codziennych zadań wykonywanych przez pracowników.

Należy jednak pamiętać, że żaden program komputerowy nie jest nieomylny, więc musimy być uczuleni na ewentualne błędy przy konwersji obrazu na tekst.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się podzielić swoim doświadczeniem z zamianą zdjęć na tekst, zapraszam Cię na moje media społecznościowe Facebook, Instagram, X (Twitter). Do zobaczenia wkrótce! 🙂 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze