Drukarka Brother nie widzi tonera. Co zrobić?

„Drukarka Brother nie widzi tonera. Doradź, co mam zrobić”. Takie prośby pojawiają się w mojej korespondencji regularnie. Zauważyliśmy, że te urządzenia czasami niechętnie współpracują przy wymianie tonera, jednak jest też w tym trochę niewiedzy użytkownika lub po prostu przypadku. Na szczęście w większości przypadków można go rozwiązać samodzielnie. Poniżej podpowiem, co zrobić, gdy drukarka Brother nie wykrywa tonera.

grafika drukarka Brother nie widzi tonera

Kiedy drukarka Brother nie widzi tonera…

Zazwyczaj taki problem zaczyna się bardzo niewinnie. Później okazuje się, że jest to palące wyzwanie, któremu należy sprostać jak najszybciej – w końcu pilnie potrzebujesz wszystkich dokumentów.

Drukarka Brother informuje, że niedługo skończy się toner. Przygotowujesz się więc i wyjmujesz z zakamarków zakupiony na zapas toner. Kładziesz obok swojego urządzenia i czekasz na odpowiedni moment. 

Ten nadchodzi – jak zwykle – w najmniej dogodnej sytuacji. Jest to godzina 17:00 w piątek. Na poniedziałek rano potrzebujesz koniecznie wydrukować dokumenty do pracy lub szkoły, a serwisy drukarkowe są już pozamykane. Drukarka pokazuje komunikat: WYMIEŃ TONER

Więcej o komunikatach związanych z tonerem lub bębnem pisaliśmy >TUTAJ<.

Jednak… nic, czemu nie jesteś w stanie sprostać. Musisz przecież tylko wymienić toner. Cyk, pyk i gotowe! Czy na pewno? 

Po wymianie tonera urządzenie wciąż nie zmienia swojego repertuaru i prosi o wymianę zbiornika. Otwierasz więc klapę drukarki, wyjmujesz i wkładasz toner z powrotem, zamykasz klapę. Nic. Wciąż ten sam komunikat. Jakie mogą być przyczyny nie wykrywania tonera? 

Uszkodzenia mechaniczne – drukarka nie rozpoznaje tonera

Nie jestem pierwszy w kolejce do stwierdzenia, że przede wszystkim należy wykluczyć każde mechaniczne uszkodzenie tonera. Obudowa tej części jest w większości stworzona z plastiku. Przed włożeniem do drukarki sprawdź, czy podczas transportu nie została uszkodzona żadna część, a w szczególności miejsce, w którym znajduje się czip (jeśli w danym tonerze akurat powinien się znajdować – nie w każdym takowy tak jest). 

Dodatkowo zwróć uwagę na miejsca, które odpowiadają  za umieszczenie wkładu w drukarce. Wystające po bokach zbiornika wypustki (zazwyczaj w kształcie walca – patrz, zdjęcia poniżej) odpowiadają za wprowadzenie go po odpowiednim torze. Ich uszkodzenie lub brak może spowodować po prostu nieodpowiednie ułożenie tonera w urządzeniu, co będzie skutkować tym, że drukarka go nie rozpozna. 

Każde zauważone uszkodzenie mechaniczne dyskwalifikuje toner z dalszego użytkowania. Szczególnie luźne elementy, które luźne być nie powinny – w trakcie pracy w drukarce mogą odłączyć się od wkładu i uszkodzić pozostałe podzespoły.

Drukarka Brother nie widzi tonera. Co może być powodem?

Zębatka resetująca

Jednym z najczęstszych przyczyn tego typu problemów z tonerami marki Brother jest zębatka resetująca. Jest to część tonera odpowiadająca za wskazywanie poziomu proszku.

W nowym tonerze ustawiona w odpowiedniej pozycji – wskazuje pełny zbiornik. Po zużyciu całego produktu – zębatka znajduje się w zupełnie innym miejscu. Stąd też Twoja drukarka wie, że należy wyświetlić Tobie odpowiedni komunikat.

Czasami zębatka resetująca może się po prostu przestawić przy nieodpowiednim przechowywaniu lub transporcie, chociaż jest to raczej niełatwym zadaniem. 

Z drugiej strony, często po własnoręcznym uzupełnieniu użytkownik nie jest świadomy istnienia tego elementu i nie ustawia go w odpowiednim położeniu. To sprawia, że drukarka wciąż odczytuje zbiornik jako pusty, nawet jeśli fizycznie proszek został uzupełniony.

zębatka w tonerze

Uszkodzony chip – mały element, duży problem

Wyobraź sobie chip w tonerze jako niewielki komputer, który przekazuje drukarce informacje o poziomie tuszu i innych parametrach. Jeśli ten chip ulegnie uszkodzeniu, drukarka po prostu nie będzie wiedziała, że nowy toner został zainstalowany. Może to być spowodowane np. upadkiem tonera, wilgocią lub zwykłym zużyciem. Niestety, uszkodzony chip zazwyczaj oznacza konieczność wymiany całego tonera na nowy.

Zanieczyszczone styki – przeszkoda w komunikacji

Styki to metalowe elementy zarówno w tonerze, jak i w drukarce, które umożliwiają przepływ informacji między nimi. Jeśli te styki są zakurzone, zabrudzone tuszem lub papierem, może to zakłócić komunikację i spowodować, że drukarka nie rozpozna tonera. To trochę jak z brudnymi gniazdkami – prąd może nie przepływać tak, jak powinien.

Problem z oprogramowaniem – wirtualna przeszkoda

Oprogramowanie drukarki to taki mały mózg, który steruje wszystkimi jej funkcjami. Czasami może się zdarzyć, że to oprogramowanie będzie miało jakiś błąd, który uniemożliwi prawidłowe rozpoznanie tonera. Powodem może być np. nieudana aktualizacja, konflikt z innym oprogramowaniem lub po prostu błąd w kodzie.

Inną sprawą jest to, że w większości drukarek marki Brother należy zadbać o to, aby przekazać swojej drukarce informacje o wymianie tonera. Niektóre drukarki same wiedzą, że toner został właśnie wymieniony. Dzieje się to właśnie dzięki położeniu zębatki.  

W pozostałych jednak trzeba to ustawić manualnie. W urządzeniach wielofunkcyjnych z ekranem wystarczy w menu wybrać odpowiednie funkcje.

Spróbuj resetu drukarki – proste rozwiązania są najlepsze

Czy wiesz, że nawet zwykła awaria prądu, lub bardzo długi brak aktywności może być przyczyną niepokojących komunikatów? W takim wypadku warto spróbować resetu drukarki.

Przed wykonaniem resetu zalecam zapoznanie się z instrukcją obsługi dołączoną do drukarki. Procedura może się nieznacznie różnić w zależności od modelu. Poniżej przedstawiam najbardziej uniwersalną instrukcję, krok po kroku.

  1. Włącz drukarkę
  2. Otwórz pokrywę, pod którą znajdują się zainstalowane tonery.
  3. Teraz najważniejszy krok. Wciśnij JEDNOCZEŚNIE na chwilę przycisk strzałki (Cofnij) oraz krzyżyk (Anuluj) a następnie SZYBKO wciśnij na chwile strzałkę. Na wyświetlaczu powinna pojawić się opcja ,,Reset Menu”.
  4. Z menu zaznacz odpowiedni toner jaki masz zainstalowany, np. K-TNR-STD. Pamiętaj, że:
    • C oznacza Cyan (niebieski)
    • M oznacza Magenta (różowy)
    • Y oznacza Yellow (żółty)
    • K oznacza czarny
    • TNR oznacza toner
    • STD oznacza toner o standardowej wydajności (np. TN-243)
    • HC oznacza toner o wysokiej wydajności (np. TN-247)
  5. Po wybraniu odpowiedniego tonera pojawi się pytanie, czy chcesz potwierdzić reset. Wybierz ,,Tak”. Pojawi się ponownie ,,Reset Menu”, wtedy wybierz strzałkę cofnij.
  6. Pojawi się menu główne urządzenia. Zamknij pokrywę z tonerami. Drukarka wykona kalibrację. Powinien wyświetlić się komunikat ,,Czekaj”. Po dłuższej chwili, będzie gotowa do pracy.

Po wykonaniu resetu drukarki, powinien być wyświetlany jako pełny.

Jak zapobiegać awariom tonera w drukarce Brother?

Czasami najbardziej oczywiste rozwiązania to te najlepsze, a żadne pytanie nie jest głupie.
Masz pewność, że przed włożeniem wkładu do drukarki wszystkie zabezpieczenia z tonera w postaci zaślepek lub folii zostały usunięte? Czy w odpowiedni sposób magazynujesz swoje zapasowe zbiorniki? Twoja drukarka ma aktualne sterowniki?

Warto co jakiś czas czyścić styki w tonerze oraz w drukarce za pomocą miękkiej, suchej ściereczki. Zanieczyszczone styki mogą utrudniać komunikację między tonerem a urządzeniem. Dodatkowo, warto okresowo usuwać zalegający papier i kurz z wnętrza drukarki.

Pamiętaj, że tonery to całkiem delikatne elementy, które odpowiadają za płynną pracę Twojego urządzenia. Nie wrzucaj ich na stos innych rupieci gdzieś z tyłu szafy lub na strychu! Wkłady do drukarek powinny składowane w odpowiedni sposób – szczególnie należy unikać wysokiej wilgoci! Najlepiej jest je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Więcej o tym przeczytasz >TUTAJ<.

Na naszym kanale w serwisie YouTube, Przemek opowiada więcej na temat samych tonerów i tego co powinien wiedzieć każdy użytkownik! Zapraszamy do oglądania oraz subskrybowania.

Kiedy zabrać drukarkę do serwisu?

Sprawdziłeś stan mechaniczny swojego tonera oraz bębna i wszystko jest tak, jak być powinno? Zainstalowałeś nowy wkład? Zadbałeś o jego właściwie przechowanie? Zresetowałeś licznik stron, a drukarka wciąż wskazuje błędy?

To jest moment, w którym powinno się zabrać drukarkę do serwisu. Sprawne i doświadczone oko serwisanta może zobaczy coś, co Twoje przeoczyło. Jesteś z Białegostoku? Zapraszamy do naszego serwisu drukarek 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze