tusze do drukarek

Tusze do drukarek – co warto o nich wiedzieć

tusze do drukarek

Składasz na zamówienie, odbierasz paczkę, wkładasz kartridż i drukujesz. Czasem wymianę standardowego wkładu zastępujesz dolewką tuszu do zintegrowanego pojemnika. Z reguły tak wygląda kontakt statystycznego użytkownika drukarki atramentowej z tuszem. A szkoda, bo tusze do drukarek to niezwykle interesujące mieszaniny substancji. Postanowiłem się im bliżej przyjrzeć.

Tusze do drukarek – pod gradobiciem CMYK kolorów

Proces druku to niezwykle interesujące zjawisko. W ciągu jednej sekundy arkusz papieru bombarduje 30 000 000 mikroskopijnych kropel tuszu. Atramentowy deszcz różni się jednak od standardowej ulewy, jaką znamy z przyrody. W trakcie drukowania, krople nie rozbijają się o podłoże, lecz łączą, tworząc tekst czy wzory graficzne.

DrTusz napełnia wkłady do długopisów

Podróż barwnika z wnętrza pojemnika na kartkę trwa chwilę, ale jest za to bardzo ciekawym zjawiskiem. Krople są wystrzeliwane przez miniaturowe kanaliki o średnicy trzykrotnie mniejszej niż średnica ludzkiego włosa.

Ich prędkość osiąga 50 km/h. Te mikroskopijne otwory bywają zmorą osób, które niezbyt często drukują atramentówką i nie przestrzegają zasad prawidłowej eksploatacji urządzenia.

Dłuższa przerwa w użytkowaniu drukarki atramentowej może skończyć się zaschnięciem tuszu. Kłopotów da się jednak uniknąć. Wystarczy odpowiednia profilaktyka. Aby uniknąć problemów z atramentem, należy chociaż raz na kilka dni wydrukować dowolną treść. Mogą to być nawet szlaczki.

Jeśli problem już dotknął Twoją drukarkę, nie ma co panikować. Często wystarczy udrożnienie dyszy za pomocą standardowego softu, dołączanego przez producentów.

Tusze do drukarek – najmniejsza, ale niedostępna

Najmniejszą drukarkę świata zmieścisz w kieszeni! ZUtA Labs jest prawdziwym maleństwem. Wymiary tego sprzętu to ma 10 cm wysokości, 15 cm szerokości. Waga 350 gramów. W ubiegłych latach dzieło start-upu z Izraela narobiło wiele szumu na Kickstarterze. ZUtA Labs pozyskał ponad 0,5 mln $ na rozpoczęcie produkcji. Nie udało mi się osobiście przetestować tej miniaturowej drukarki, ale przeanalizowałem wiele materiałów, na których zostały zaprezentowane jej możliwości.

tusze do drukarek

Zbiornik tuszu miał wystarczyć na 100 stron monochromatycznego drukowania w rozdzielczości 300 dpi. Bateria powinna wystarczyć na godzinę ciągłej pracy. Do sterowania wystarczył smartfon. Niestety, od jakiegoś czasu o drukarce ZUtA Labs niewiele wiadomo. Strona producenta milczy. Fan page również. Czyżby genialny prototyp skończył się na hucznych zapowiedziach? Wszystko na to wskazuje. Być może honor kieszonkowych drukarek uratuje PrintBrush >KLIKNIJ<.

Tusze do drukarek – żelowe modele Ricoh

W 2005 roku Ricoh, japoński producent będący światowym potentatem w produkcji drukarek wprowadził do sprzedaży drukarki żelowe. Serię „żelówek” poznasz po nazwie – „GelSprinter” lub „GelSprinter Aficio”.

drukarka-zelowa

Ricoh jako pierwszy zdecydował się na wprowadzenie do oferty urządzeń opartych o tego rodzaju technologię. Drukarki żelowe działają w taki sam sposób jak siostrzane atramentówki. Różnica tkwi we wkładach, które zamiast tradycyjnego atramentu wykorzystują żel pigmentowy.

Barwnik na bazie żelu cechuje się większą odpornością na wilgoć. Żelowy tusz osadza się pomiędzy włóknami papieru.

Ciecz nie wsiąka zbyt głęboko i nie rozlewa się. Finalnie nośnik jest suchy już w momencie wylądowania na tacy odbiorczej.

Wydajność żelowych wkładów atramentowych, a także koszt pojedynczego wydruku nie różni się zbyt mocno od wartości znanym użytkownikom atramentówek.

Ponadto drukarki Ricoh Aficio są szybsze. Do zalet należy też zaliczyć małe zapotrzebowanie na energię i niską emisję CO2.

Z czego składa się tusz do drukarki

Receptura tuszu do drukarki jest niezwykle skomplikowana.

Atrament składa się z całego szeregu substancji. Podstawowe składniki tuszu to woda i kolorant. Ten duet uzupełnia kilkanaście dodatkowych składników. Wszystkie są dodane we właściwych proporcjach, aby prawidłowo spełniały swoje role.

DrTusz napełnia wkłady do długopisów

Na długiej liście znajdują się m.in.: koagulanty, polimery, urfaktanty, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty , humectanty oraz anti-kogationy.

Jak wspomniałem, każda substancja ma inną funkcję. Humectanty pochłaniają wilgoć, surfaktanty odpowiadają za niezmieszanie się atramentu na arkuszu, a związki chelatowe wspomagają wiązanie ze sobą cząsteczek. Nie każdy tusz ma identyczny skład.

Poszczególne mieszanki różnią się od siebie zawartością poszczególnych składników. Uzyskanie dobrego efektu wymaga długich i żmudnych badań. Kiedy jednak widzę, że wydruk testowy cieszy oko odpowiednim nasyceniem kolorów, wiem że moja praca przynosi efekty.


0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze