Tusze do drukarek – co warto o nich wiedzieć - Blog firmowy DrTusz

Tusze do drukarek – co warto o nich wiedzieć

Składasz na zamówienie, odbierasz paczkę, wkładasz kartridż i drukujesz. Czasem wymianę standardowego wkładu zastępujesz dolewką tuszu do zintegrowanego pojemnika i gotowe. A czy zastanawiałeś się, jak to się dzieje, że po naciśnięciu kilku przycisków na komputerze, drukarka tworzy wydruki? Serce tego procesu leży nie tylko w technologii, ale również w niezwykle ważnej rzeczy – tuszu lub tonerze. Chociaż może się wydawać, że tusz to po prostu… tusz, to w rzeczywistości kryje on w sobie cały świat nauki, inżynierii i technologii. które wpływają na każdy wydruk, od domowej fotografii po ważne biurowe dokumenty. Postanowiłem się im bliżej przyjrzeć.

Tusze do drukarek to warto wiedzieć

Tusze do drukarek – warto wiedzieć

Gdy naciskasz przycisk „drukuj”, prawdopodobnie nie myślisz o tym, co dzieje się w środku Twojej drukarki. Twoja uwaga skupia się raczej na końcowym produkcie – zdjęciu lub dokumencie. Proces druku to niezwykle interesujące zjawisko. W ciągu jednej sekundy arkusz papieru bombarduje 30 000 000 mikroskopijnych kropel tuszu. Atramentowy deszcz różni się jednak od standardowej ulewy, jaką znamy z przyrody. W trakcie drukowania, krople nie rozbijają się o podłoże, lecz łączą, tworząc tekst czy wzory graficzne.

Wbrew pozorom, składniki tuszy są fascynujące i mają ogromne znaczenie. Poznając różnorodne komponenty, od pigmentów i barwników po nośniki i dodatki, dowiemy się co decyduje o jakości tuszu, trwałości i estetyce wydruków!

Składniki tuszów do drukarki

Tusz do drukarki to złożona mieszanka różnych składników, które razem tworzą płyn zdolny do tworzenia wyraźnych, trwałych i precyzyjnych wydruków. O czym konkretnie mowa?

  1. pigmenty lub barwniki to substancje nadające kolor tuszowi. Pigmenty są cząstkami stałymi, które nie rozpuszczają się w płynie, dzięki czemu wydruki są bardziej odporne na blaknięcie i działanie wody. Barwniki, będące rozpuszczalne, zapewniają intensywniejsze kolory, ale mogą być mniej odporne na czynniki zewnętrzne.
  2. nośnik to wodnista substancja, która dosłownie nosi pigmenty i barwniki na swoich plecach, przenosząc je przez drukarkę na papier. To dzięki niemu tusz płynie gładko i nie wysycha zbyt szybko. Zazwyczaj składa się z wody oraz humektantów. – substancji, które pomagają zachować wilgotność tuszu i zapobiegają jego wysychaniu.
  3. humektanty to substancje, które pomagają zachować wilgotność tuszu i zapobiegają jego wysychaniu. Gliceryna, etylenoglikol i glikole są przykładami popularnych humektantów.
  4. środki konserwujące to elementy, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów w tuszu, a te mogłyby zablokować dysze drukarki i wpłynąć bezpośrednio na jakość druku.
  5. środki powierzchniowo czynne i inne dodatki mają głównie za zadanie poprawę napięcia powierzchniowe tuszu. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi w tym o ułatwienie jego przepływu i przyczepności do papieru. Umożliwiają one również lepsze pokrywanie i szybsze wysychanie na kartce.

Jak widać to nie tylko „czerń” czy „kolor”. To cała ,,orkiestra” składników pracująca razem, aby Twoje zdjęcia, dokumenty czy zaproszenia wyglądały świetnie.

Co zrobić z zaschniętym tuszem w drukarce?

Dłuższa przerwa w użytkowaniu drukarki atramentowej może skończyć się zaschnięciem tuszu. Prawdziwa zmora każdego, kto chciał tylko cokolwiek wydrukować na swojej drukarce atramentowej!

Ale w rzeczywistości to nie powód do zmartwień. I nie, nie musisz od razu biec do sklepu po nowy kartridż. Jest kilka trików, które możesz spróbować, by przywrócić tusz do życia. Często wystarczy udrożnienie dyszy za pomocą standardowego softu, dołączanego przez producentów.

Kłopotów da się jednak uniknąć. O sposobach na radzenie sobie z zaschniętym tuszem w drukarce oraz propozycji dotyczących odpowiedniej profilaktyki poświęciliśmy cały wpis, znajdziesz go >TUTAJ<.

dwa tusze z widoczną dyszą drukującą, a na niej zaschnięty atrament
Głowice drukujące z zaschniętym tuszem

Szybkość wysychania tuszu – czy to ważne?

Szybkość, z jaką tusz na Twoim wydruku wysycha, może wydawać się drobnym detalem. Oznacza, że możesz natychmiast chwycić wydruk bez obawy o rozmazanie, co jest kluczowe dla dokumentów z drukarki biurowej lub ulotek z drukarki reklamowej, ale nie tylko.

W fotografii, gdzie detale i kolory muszą być wiernie oddane, wybór tuszu, który szybko wysycha, ale jednocześnie nie traci na intensywności kolorów, jest kluczowy. Tusze pigmentowe, które generalnie schną szybciej niż tusze na bazie barwników, są często wybierane przez fotografów ze względu na ich trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Jednakże, niektórzy fotografowie mogą preferować głębię i nasycenie kolorów, które oferują tusze na bazie barwników, nawet kosztem dłuższego czasu schnięcia.

Pamiętaj też, że na szybkość wysychania wpływa rodzaj papieru – porowaty papier pochłania tusz szybciej niż gładki, błyszczący papier fotograficzny. Rodzaje papieru do drukarek do ciekawy i obszerny temat. Chcesz wiedzieć jaki papier do drukarki wybrać? Przeczytaj artykuł!

Oryginał czy zamiennik tuszu – co wybrać?

Kiedy przychodzi czas zakupu nowych wkładów do drukarki stajemy przed wyborem: oryginały czy może zamienniki? To trochę jak wybór między markowymi trampkami a ich tańszymi odpowiednikami. Oba mają swoje plusy i minusy, a użyte porównanie wcale nie oznacza, że alternatywne rozwiązania nie są warte uwagi.

Oryginalne wkłady, pochodzące od producentów drukarek, zapewniają najlepszą jakość i kompatybilność, co jest ich główną zaletą. Jednak idzie to w parze z wyższymi cenami, co w przypadku może być znaczącym obciążeniem finansowym. Z drugiej strony, wysokiej klasy zamienniki oferują kompromis między ceną a jakością. Firmy produkujące zamienniki starają się zapewnić produkty, które dorównują oryginałom pod względem jakości i niezawodności. W przypadku substytutów oryginalnych tuszów istotna może być również dostępność.

Zamienniki DrTusz

W świecie drukowania jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest ten, który przedstawia zamienniki tuszów jako zagrożenie dla drukarek. Jednak, opierając się na naszym doświadczeniu i codziennych rozmowach z klientami, chcemy raz na zawsze rozprawić się z tym przekonaniem.

Wiele problemów z drukarkami wynika nie z samego używania zamienników, ale z niewłaściwej konserwacji urządzeń. Regularne czyszczenie i serwisowanie drukarki, szczególnie atramentowej, jest równie istotne jak wybór odpowiedniego tuszu. Odpowiednie wybranie zamiennika do drukarki, który będzie w pełni pasował do modelu urządzenia nie ma prawa powodować szkód. Dobrze wykonane i przetestowane będą długo służyć.

Chcesz sprawdzić ile możesz oszczędzić na drukowaniu i porównać oryginalne tusze z zamiennikami DrTusz? Wystarczy, że wejdziesz na stronę sklepu www.drtusz.pl, wpiszesz model swojej drukarki i tyle! Czytaj więcej >TUTAJ<.

screenshot ze strony drtusz.pl
0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze