Jak zrobić nadruk na koszulce? To proste! - Blog firmowy DrTusz

Jak zrobić nadruk na koszulce? To proste!

Za oknami coraz więcej słońca. Czas zatem przewietrzyć garderobę. Zamiast tracić czas w centrach handlowych, przygotuj własną kolekcję na nadchodzący sezon. Poza wyobraźnią, potrzebujesz do tego jedynie… drukarki. Załoga DrTusza pokazuje, jak zrobić nadruk na koszulce i cieszyć się unikatowym T-shirtem za grosze.

koszulka z własnym nadrukiem

Ponadczasowy hit – naprasowanka na koszulce

Tzw. wprasowanki czy naprasowanki zyskały popularność już w latach 90. XX wieku. Zapewne milenialsi pamiętają dodawane do kolorowych czasopism dla nastolatków naklejki na koszulki z wizerunkami ówczesnych bożyszczy. Wokaliści N Sync, Backstreet Boys czy Leonardo DiCaprio patrzyli na swoich fanów z plakatów, naklejek i… koszulek. zapewne nikt się nie przyzna, że biegł do kiosku po swój egzemplarz kolorowego czasopisma 😉

W latach 90. XX wieku drukarki atramentowe były dobrem niemal luksusowym. O papierze transferowym słyszeli nieliczni, dlatego miłośnicy koszulek z własnym nadrukiem nie mieli pola do popisu. Wszystko się jednak zmieniło…

Teraz dzięki drukarkom atramentowym i powszechnemu dostępowi do różnych rodzajów papieru zrobienie nadruku na koszulce to kaszka z mleczkiem.

Koszulka z własnym nadrukiem – czego potrzebujesz

Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj materiały. Niezbędne będą:

– koszulka (oczywiście nadruk możesz wykonać na dowolnym elemencie garderoby);
– papier transferowy (szukaj go w sklepach papierniczych);
– żelazko;
– papier do pieczenia (taki zwykły);
– stół (liczy się twarde podłoże);
– nożyczki (czasem trzeba coś przyciąć);
– drukarka atramentowa;
– tusze do drukarki (tradycyjne);

Jak widać, większość materiałów znajdziesz w domowym schowku lub w kuchni. Niezbędna będzie drukarka z wkładami, których stan pozwoli na uzyskanie dobrej jakości nadruku.

Tusze znajdziesz na DrTusz.pl. Drukarki atramentowe również posiadam w swojej ofercie. Z papierem transferowym niestety nie pomogę. Na rynku są dwa rodzaje papieru transferowego – do koszulek białych i kolorowych. Papieru do białych koszulek nie użyjemy do ubrań innego koloru. Z kolei papier transferowy do kolorowych koszulek może być też wykorzystany na białych tkaninach. Przynajmniej ja tak zrobiłem i działa 😀

Masz już wszystko? No to zaczynamy!

Wykonaj nadruk na koszulce – instrukcja

Przygotuj miejsce pracy. Sprawdź drukarkę, posprzątaj stół, znajdź żelazko i papier śniadaniowy.

Krok 1: Wybierz odpowiednią grafikę

  • Stwórz własną unikalną grafikę na koszulkę! Zajrzyj do mojego wpisu w którym polecam sprawdzone i DARMOWE programy graficzne. Przygotuj się na wspaniałą przygodę w projektowaniu i ciesz się każdym krokiem tworzenia swojej niepowtarzalnej koszulki!

Krok 2: Przygotuj grafikę do druku

  • Otwórz wybraną grafikę w edytorze graficznym, takim jak Adobe Photoshop lub darmowy program GIMP. Dostosuj jej rozmiar i orientację tak, aby pasowały do koszulki. Możesz również dodać tekst lub efekty specjalne, jeśli chcesz.

Krok 3: Wydrukuj grafikę 

  • Wykonaj próbny wydruk na zwykłej kartce. Wszystko gra? Wydrukuj grafikę na specjalnym papierze transferowym. Upewnij się, że drukujesz na stronie z białą stroną papieru, która jest przeznaczona do druku. Użyj standardowej drukarki atramentowej i ustaw jakość druku na najwyższą, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Możesz również zrobić testowy nadruk na kawałku materiału podobnego do koszulki i sprawdzić, czy kolory i jakość nadruku są zadowalające. W ten sposób unikniesz niechcianych błędów na koszulce.

Krok 5: Wytnij grafikę

  • Po wydrukowaniu grafiki, ostrożnie wyciągnij ją z drukarki. Uważaj, aby nie dotykać świeżo wydrukowanego tuszu, aby uniknąć rozmazywania. Starannie wyciąć wzór z papieru naklejki, starając się zachować jak najdokładniejsze krawędzie. Zostaw trochę marginesu. Przyda się. 

Krok 6: Przygotuj koszulkę

  • Ułóż koszulkę na twardym podłożu. Przeprasuj koszulkę żelazkiem rozgrzanym do 180°C. Koniecznie wyłącz funkcję pary wodnej. Uzyskaj idealnie równy materiał. W ten sposób zapewnisz, że nadruk będzie równomierny i trwały. 

Krok 7: Przymocuj grafikę do koszulki

  • Oderwij „zakratkowaną” warstwę arkusza. Przyłóż papier do koszulki grafiką do góry. Ułóż go dokładnie tam, gdzie ma się znaleźć. Połóż na grafice papier śniadaniowy. Przeprasuj przełożoną papierem grafikę delikatnie, aczkolwiek stanowczo w miejscu styku z tkaniną. Kilkukrotnie przesuń żelazko od jednej krawędzi do drugiej. Zwróć szczególną uwagę na krawędzie grafiki.
    Prawie gotowe. Teraz poczekaj, aż nadruk odzyska normalną temperaturę.

To wszystko! Tak oto udało Ci się stworzyć autorską koszulkę.

Nadruk na koszulce – ważne informacje

Jeśli chcesz wykonać nadruk na koszulce w innym kolorze, to musisz zaopatrzyć się w papier transferowy do kolorowych ubrań. Metoda nanoszenia druku będzie taka sama.

Jeżeli natomiast marzy Ci się nadruk na innej części garderoby lub innym materiale o wyraźnej strukturze, to również nic straconego. Kasia z mojej ekipy przetestowała, czy da się nadrukować buźkę Rudego na prążkowanym materiale:

Jak dbać o koszulkę ozdobioną w ten sposób?

Aby unikatowy ciuch służył Ci długo i szczęśliwie, musisz o niego zadbać. Jak pierzesz, to tylko w temperaturze 40°C (do tego zawsze na lewą stronę!). Jak prasujesz, to nie zbliżaj się żelazkiem do nadruku. Unikaj również stosowania wybielaczy i suszenia bębnowego, ponieważ może to zniszczyć nadruk.

Autorskie koszulki i inne gadżety

Dziś praktycznie każdy może zamówić sobie własną koszulkę, a nawet wypuścić kolekcję ciuchów z autorskimi grafikami. Na rynku nie brakuje firm, które wyprodukują nam nawet jedną sztukę ubrania z nadrukiem. Pojedyncza koszulka czy bluza z własną grafiką to jednak dość kosztowne przedsięwzięcie. Zdecydowanie taniej zrobić ją samemu.

Możesz wydrukować praktycznie wszystko na wszystkim! I to w kolorze! Zdjęcia, napisy, hasła, wzory… ogranicza Cię tylko wyobraźnia, format papieru (zrobienie fullprintu to ciężka sprawa) i umiejętności graficzne.

A jeśli już stworzyłeś własne niesamowite nadruki na koszulkach, dlaczego nie kontynuować swojej kreatywnej podróży? 

Możesz przygotować też własne, unikalne magnesy, które zaskoczą Twoją rodzinę i znajomych. Wykorzystaj swoje umiejętności projektowania, dodaj zabawne cytaty, piękne obrazy lub wyjątkowe zdjęcia. Niech Twoje magnesy staną się małymi dziełami sztuki, które dodadzą uroku każdemu pomieszczeniu. Pozwól swojej kreatywności rozkwitnąć i obdaruj swoich bliskich czymś naprawdę wyjątkowym! Sprawdź mój wpis w którym opisałem jak zrobić to prosto i szybko: Jak wydrukować magnes?

5 3 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze