Druk DTG - czym jest i jak działa? - Blog firmowy DrTusz

Druk DTG – czym jest i jak działa?

Druk DTG, czyli ,,direct to garment printing”, to jedna z najnowocześniejszych metod nadruku bezpośredniego. O co dokładnie chodzi w drukowaniu bezpośrednio na odzieży? W tym artykule postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i przyjrzeć się, jak działa ta metoda zdobienia ubrań i tkanin. Poznaj wszystkie zalety i ewentualne minusy tej techniki drukowania.

Rudy na koszulce i drukarka.

Druk DTG – co to jest?

Druk cyfrowy DTG to prawdziwa rewolucja w świecie zdobienia tekstyliów. Ta technologia druku cyfrowego bezpośrednio na tkaninach przypomina działanie zwykłej drukarki atramentowej. Jej głowice i tusze są jednak specjalnie zmodyfikowane i przystosowane do pracy na tekstyliach. Kluczowymi elementami tej innowacyjnej drukarki są: platforma transportująca materiał do zadrukowania oraz specjalnie zaprojektowane tusze. Te specjalne wkłady wnikają głęboko w włókna tkaniny, dzięki czemu kolory zyskują na trwałości i intensywności. Taki sposób nadruku wyróżni się na ubraniach, a co więcej, jest trwalszy niż tradycyjny sitodruk czy folia. Nie pozostawia przy tym niechcianej ,,grubości” na powierzchni materiału, dzięki temu też nie da się go wyczuć pod palcami.

Drukowanie DTG to proces prosty i bezpośredni. Eliminuje konieczność użycia nośników transferowych, takich jak folia czy papier. To nic innego, jak przeniesienie gotowej grafiki bezpośrednio na ubranie – koszulkę, torbę czy dowolną tkaninę. Cała magia dzieje się na miejscu, bez zbędnych komplikacji. Na przeróżnych tekstyliach można umieścić tak naprawdę dowolny wzór, a kolory i jakość utrzymają się na wysokim poziomie nawet po kilku praniach.

Jak przygotować projekt nadruku DTG?

Przygotowanie projektu do druku DTG to kluczowy krok, który gwarantuje doskonałą jakość nadruku na Twoich ubraniach. Z racji, że jest to druk cyfrowy, nie narzuca ograniczeń co do gamy kolorystycznej i ilości kolorów, pozwalając na swobodne korzystanie z różnych odcieni. Radzi sobie z najbardziej szczegółowymi projektami, takimi jak zdjęcia czy grafiki z bogatymi gradientami. Istotne jest jednak właściwe przygotowanie projektu do nadruku DTG. W przypadku projektów bez tła, zalecany jest format PNG. Jeśli projekt jest inny, powinno się zmienić jego format na TIFF oraz dopisać profil kolorów. To dzięki właściwemu przygotowaniu projektu nadruku DTG, Twój projekt nie straci na jakości i będzie idealnym odwzorowaniem kolorów i całości grafiki z komputera.

Druk cyfrowy DTG korzysta z plików bitmatowych, które są wysokiej jakości. Plik nadruku w wymiarze rzeczywistym, powinien mieć co najmniej 300 dpi. Zalecane jest również zapisanie pliku w kolorystyce CMYK w formacie .jpg czy .pdf, czyli formacie zamkniętym. Dzięki temu odwzorowanie grafiki na torbie czy koszulce będzie najwyższej jakości.

Choć przygotowanie projektu nadruku DTG może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia, istnieje wiele dostępnych narzędzi, które mogą ułatwić ten proces. Przykładem prostego, darmowego narzędzia do projektowania grafiki jest np. Canva. W takim programie możliwa jest prosta obróbka tekstu czy bardziej zaawansowana edycja grafiki. Przeczytaj mój artykuł, w którym porównuję programy graficzne. Kliknij <TUTAJ>.

Nadruki DTG a sitodruk

Druk bezpośredni DTG jest relatywnie nową technologią na rynku.

Inną popularną metodą druku jest sitodruk. Jego działanie polega na przepuszczaniu farby przez matrycę z naniesionym wzorem. Pozwala to na precyzyjne odwzorowanie detali. Taki nadruk charakteryzuje się wysoką jakością i odpornością na ścieranie. Koszulka czy torba z takim nadrukiem będzie miała dużą trwałość a jej kolory nie będą blaknąć. Taka metoda jest jednak o wiele droższa od druku DTG, ponieważ wymaga osobnej matrycy dla każdego koloru, co w przypadku projektów kolorowych może być kosztowne.

Główną wadą nadruku DTG jest jego trwałość. W porównaniu do sitodruku, ta metoda prowadzić może do blaknięcia kolorów po kilku praniach. Dodatkowo, nie wszystkie tkaniny będą odpowiednie do druku cyfrowego DTG. Na różnych materiałach, o różnej grubości, farba może wchłaniać się inaczej.

Inną techniką nadruku, którą możesz wykonać samodzielnie w domu jest wykonanie naprasowanki na zwykłej, domowej drukarce atramentowej. Zobacz mój wpis: ,,Jak zrobić nadruk na koszulce? To proste!”.

Druk DTG – czy warto?

Druk cyfrowy DTG, czyli bezpośredni wydruk na tkaninie stał się jedną z najnowocześniejszych metod nadruku. Jest prosty, szybki i zdolny do precyzyjnego drukowania skomplikowanych wzorów w całej gamie kolorystycznej. Dzięki możliwości personalizacji z tą metodą możesz stworzyć własne koszulki z wymarzonym wzorem, torby z ulubioną grafiką czy poszewkę na ozdobną poduszkę. Dzięki druku dtg możliwość wyrażenia swojego stylu poprzez unikalne tekstylia stała się bardziej dostępna. W Internecie znajdziesz wiele firm, które oferują usługi druku w tej metodzie. To nie tylko innowacyjny krok naprzód w technologii nadruków, ale także inspiracja do wyrażana i siebie poprzez modę i design na nowym poziomie!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze