Drukarka cukiernicza na tusze jadalne. DrTusz poleca

Drukarka cukiernicza na tusze jadalne. DrTusz poleca

Każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę na coś słodkiego. Co ciekawe, wielu miłośników łakoci nie zdaje sobie sprawy, że nawet zwykłe drukarki atramentowe świetnie sprawują się w branży cukierniczej. Są w stanie wydrukować zdjęcie czy obrazek, który da się zjeść jak czekoladkę czy babeczkę. Używając drukarki cukierniczej i tuszów spożywczych możesz stworzyć pyszne arcydzieła.

Rudy z drukarką i pączkami

Drukarki spożywcze do jadalnych wydruków. O co chodzi?

To nie jest żart! Drukarki są wykorzystywane w kuchni. Ich rola nie ogranicza się wcale do drukowania przepisów. Drukarka cukiernicza umożliwia tworzenie niezwykłych, kreatywnych dzieł w formie słodkich smakołyków. Nawet drukarka Canon z niższej półki cenowej w rękach cukiernika może czynić cuda. Zacznijmy jednak od początku, czyli od wyjaśnienia różnicy między tuszami tradycyjnymi a tuszami spożywczymi.

Tusze spożywcze a tusze tradycyjne w drukarkach cukierniczych

  • Tradycyjny tusz do drukarki to wieloskładnikowa substancja, która składa się m.in z: polimerów, koagulantów, substancji higroskopijnych, związków chelatowych, anti-curle, konserwantów, humektantów, anti-kolagenów.
  • Tusz jadalny, inaczej tusz spożywczy, zawiera wodę, glicerynę, regulator kwasowości, substancje konserwujące i odpowiedni barwnik. Tak jak w przypadku tuszów tradycyjnych, tusze jadalne również stosowane są w gamie kolorystycznej CMYK. Takie wkłady można używać w drukarce cukierniczej.

Czy tusze jadalne są bezpieczne? Te specjalne wkłady, przeznaczone do drukarek spożywczych i ploterów cukierniczych są całkowicie bezpieczne do spożycia i spełniają rygorystyczne normy Unii Europejskiej. Ich skład podobny jest do składów zwykłychpisaków, czy spryskiwaczy, którymi można ręcznie barwić i ozdabiać wyroby cukiernicze. Używając do tego papieru jadalnego uzyskamy w pełni jadalny nadruk cukierniczy.

Papier jadalny a zwykły papier

  • Zwykły papier składa się z włókien roślinnych z drzew poddanych obróbce chemicznej. Nie należy go spożywać, ponieważ zawiera m.in. celulozę, której ludzki żołądek nie trawi.
  • Papier jadalny w swoim składzie ma głównie: skrobię, naturalne lub sztuczne słodziki oraz olej roślinny. Wygląda jak bardzo cienki wafelek o gładkiej powierzchni. Inaczej można nazwać go: opłatkiem, papierem waflowym czy papierem ryżowym. Wszystkie te nazwy oznaczają jednak ten sam rodzaj papieru. Podobnie jak opłatek, praktycznie nie posiada on smaku.

Wybór papieru zależy od tego, co ma zostać za jego pomocą udekorowane. Produkowany jest on w wersji cienkiej, półprzezroczystej jak i nieprześwitującej – grubej. Zwykły papier jadalny jest najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o drukowanie na przykład ozdób na torty. Istnieją jednak jego różne rodzaje.

  • Papier cukrowy jest drugim najpopularniejszym rodzajem papieru do druku. Ma on wyrazistą biel, dobrze się na nim drukuje oraz go modeluje. Problemem jest jednak to, że nie współgra on z wodą. Może być umieszczany tylko na dostosowanych do niego słodyczach.
  • Papier skrobiowy również jest popularny. Można na nim drukować wyroby w wysokiej jakości. Jego minusem jest jednak jego kruchość, która nie pozwala na jego późniejsze modelowanie.
  • Folia transferowa pozwala na przenoszenie wydruków na czekoladę. Drukowanie na takiej folii nie powinno sprawiać większych problemów. Dodatkowo, jest ona odporna na wilgoć.

Drukarka cukiernicza na atramenty spożywcze. Przeczytaj uważnie

Jeśli planujesz rozpocząć drukowanie za pomocą tuszów jadalnych, musisz pamiętać o najważniejszej kwestii. Drukarka, której chcesz użyć, musi być nowa i nigdy nieużywana! Nie możesz wykonywać nadruków na papierze jadanym drukarką używaną do tradycyjnego drukowania dokumentów czy zdjęć. Taka drukarka musi być używana tylko w jednym celu. Opakowania z wkładami jadalnymi należy kupować konkretnie do danej drukarki. Powinny one również zawierać atesty.

Drukarka cukiernicza – jaką warto wybrać?

Drukowanie tuszami jadalnymi od strony technicznej nie różni się od tradycyjnego drukowania. Dzięki temu, wszyscy miłośnicy kreatywnego pieczenia mogą skorzystać z tańszych, ale równie bezpiecznych rozwiązań. Na rynku istnieje wiele rodzajów drukarek cukierniczych czy spożywczych.

Dobrze znane drukarki Canon Pixima świetnie sprawdzają się w roli drukarek spożywczych. Do drukowania za pomocą jadalnych wkładów wystarczy nawet zwykły Canon Pixma iX6850. Ta kolorowa drukarka atramentowa cieszy się powszechnym uznaniem różnych grup – od księgowych, przez fotografów po cukierników.

Urządzenie jest zasilane przez 5 pojemników z tuszem CLI-551 CMYK , które jak samą drukarkę możesz zamówić na DrTusz.pl. Wkłady atramentowe z tej serii są dostępne również w wersji spożywczej. Wkłady jadalne znajdziesz jednak tylko w specjalistycznych sklepach.

Na rynku są również inne opcje podobnych urządzeń cukierniczych, ale zdecydowanie droższych. Chodzi tu o plotery cukiernicze. Za pomocą tych urządzeń można drukować bezpośrednio na cieście, masie cukrowej, czekoladzie czy nawet cukrze pudrze od razu na gotowym produkcie.

Drukowanie tuszami spożywczymi – przygoda z cukiernictwem

Drukowanie jadalnych ozdób rozbudza wyobraźnie. Pomysły jak wykorzystać takie jadalne wydruki są nieograniczone. Z pewnością urozmaicą różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, dzięki personalizowanym czekoladkom czy wyjątkowym tortom. Swoje projekty możesz stworzyć w najprostszych, bezpłatnych programach, np.: Canva.

Pamiętaj jednak, że takie drukarki muszą pracować regularnie, aby dysz nie zapychał zaschnięty tusz. Zwykłe tusze atramentowe zawierają substancje, które udrażniają dysze i głowice. Z racji tego, że te składniki są szkodliwe i nie wskazane do spożycia, nie ma ich we wkładach spożywczych. Na szczęście rynek usług cukierniczych jest tak szeroki, że bez problemu znajdziesz cukiernię, która zaoferuje tort z jadalnym zdjęciem jubilata lub mufinki z pysznymi grafikami.

Jeśli jednak rozpoczynasz swoją przygodę z branżą cukierniczą, pamiętaj, że wydruki, które da się zjeść mogą być najmocniejszym punktem Twojej oferty. 😉

Rodzaje drukarek – znasz je wszystkie?

Podobał Ci się powyższy artykuł? Jeśli tak, musisz koniecznie poznać inne rodzaje drukarek i sprawdzić między innymi na czym polega drukowanie na ścianie lub dowiedzieć się czy da się wydrukować światło

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze