Głowica drukująca - jakie są jej rodzaje? - Blog firmowy DrTusz

Głowica drukująca – jakie są jej rodzaje?

Decydując się na zakup urządzenia drukującego do domu zwracamy uwagę jedynie na jego cenę oraz znaną markę. Taki wybór często niesie za sobą dodatkowe koszty, a tanie na pierwszy rzut oka urządzenie staje się pożeraczem domowego budżetu. Drukarki atramentowe są z pewnością najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o użytkowników indywidualnych. Pozwól, że przedstawię Ci kilka faktów na temat jednego z elementów ich wyposażenia, jakim jest głowica drukująca, aby ułatwić Ci wybór najlepszego urządzenia dla Ciebie!

maskotka DrTusz między dwoma drukarkami

Głowica w drukarce od A do Z

Czym jest głowica drukująca?

Głowica drukująca to nieodłączny element drukarek atramentowych bądź wielofunkcyjnych, która ma za zadanie nanoszenie tuszu na powierzchnię arkusza papieru. Podzespół ten tworzy strumień kropli atramentu i układa je w taki sposób, aby utworzyły wybrany przez nas obraz lub tekst na zadrukowanej kartce.

Przy wyborze drukarki atramentowej warto pamiętać, że głowica wymaga systematycznego przepływu tuszu przez dysze. W przeciwnym wypadku, atrament może zaschnąć i spowodować zatkanie dysz głowicy – prowadzi to do konieczności wyczyszczenia głowicy, a czasem do jej trwałego uszkodzenia i wymiany elementu na nowy.

Umiejscowienie głowicy drukującej w drukarce jest zależne od jej modelu. Przykładowo najczęściej w drukarkach firmy Canon oraz Epson głowicę znajdziesz tuż za wkładami atramentowymi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie producenta lub w instrukcji Twojego urządzenia.

Budowa głowicy drukującej

W zależności od rodzaju, głowice nieznacznie różnią się między sobą. Posiadają one jednak pewne niezmienne elementy, którymi są między innymi dysze. W zależności od posiadanego przez Ciebie urządzenia (monochromatycznego lub kolorowego) ich liczba jest inna.

Silnik skokowy pomaga głowicy nanieść atrament na papier. Następnie wprawia w ruch pasek zębaty znajdujący się wewnątrz drukarki i automatycznie napędza głowicę drukującą. Po rozpoczęciu procesu znajdujący się w drukarce wałek przeciąga pasek, co z kolei prowadzi do bezpośredniego naniesienia tuszu na powierzchnię arkusza.

Rodzaje głowic drukujących

Głowica zintegrowana z tuszem

Popularnym rozwiązaniem w drukarkach atramentowych jest wykorzystywanie tuszu ze zintegrowaną głowicą. Głowica znajduje się w zbiorniku na tusz, a drukarka wyposażona jest w mechanizm zwany potocznie “karetką”.

Tusze ze zintegrowaną głowicą występują najczęściej w dwóch wersjach: czarnej i kolorowej, która zawiera mieszankę trzech kolorów – cyan, yellow, magenta. Pojemniki z tuszem nadają się do ponownego napełnienia, jednak żaden użytkownik nie jest w stanie przewidzieć, ile razy uda się napełnić ten sam pojemnik.

Czołowym przedstawicielem tego typu rozwiązania jest Hewlett-Packard. Użytkownicy sławnej serii DeskJet Ink przez dłuższy czas borykali się z problemem dostępności zamienników. Jednak i tu mam rozwiązanie – w moim internetowym sklepie DrTusza znajdziesz zamienniki niemal wszystkich dostępnych wkładów, w tym popularnych tuszów HP 652!

Zalety:

  • tania regeneracja zbiorników,
  • w przypadku zaschnięcia tuszu wymienia się lub udrażnia jedynie zbiornik na tusz, co wiąże się najczęściej z jego regeneracją w profesjonalnej firmie.

Wady:

  • brak możliwości wymiany pojedynczego koloru, najczęściej zbiorniki są trójkolorowe,
  • droższe wkłady do drukarki.

Drukarka ze zintegrowaną głowicą

Drukarki mogą posiadać również zintegrowaną na stałe głowicę atramentową wewnątrz urządzenia. W tego typu drukarkach podstawowe kolorowy to: cyan, magenta, yellow i black – czyli popularne CMYK. Każdy kolor znajduje się w oddzielnym pojemniku. W niektórych drukarkach, najczęściej z funkcją druku zdjęć, możemy spotkać również dodatkowe kolory, np. light cyan lub light magenta.

Drukarki, które posiadają zintegrowaną głowicę mogą być droższe w zakupie, jednak znalezienie do nich zamienników jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku głowic zintegrowanych z tuszem. Zintegrowane głowice posiadają zazwyczaj drukarki firmy Brother, Epson oraz Canon.

Na rynku możemy spotkać również urządzenia, które posiadają wymienne głowice, jednak wciąż nie jest to popularny wybór.

Zalety:

  • tanie zamienniki,
  • każdy kolor znajduje się w oddzielnym pojemniku, co daje możliwość wymiany pojedynczego koloru,
  • duża pojemność pojedynczego zbiornika.

Wady:

  • w przypadku zaschnięcia tuszu, naprawa głowicy może okazać się nieopłacalna, a drukarka nie będzie nadawać się już do użytku,
  • brak możliwości regeneracji zbiorników,
  • konieczność drukowania we wszystkich kolorach minimum raz na dwa tygodnie, w celu uniknięcia zaschnięcia tuszu w dyszy głowicy, co może spowodować jej uszkodzenie.
głowica drukująca - porównanie dwóch typów

Masz problem z zaschniętym tuszem w drukarce? Sprawdź co zrobić klikając TUTAJ!

Metody wykorzystywane przez głowice

Głowica termiczna

Głowica termiczna wyposażona jest w dysze rozpylające, które pozwalają rozpylać atrament na powierzchnię papieru. W nowszych urządzeniach ich liczba sięga nawet 400 dysz. Poszczególne dysze dozują mikroskopijną ilość atramentu (od 4 do 5 pikolitrów), co gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości wydruków oraz precyzyjnego odwzorowywania kolorów.

Poszczególne kanały dyszy posiadają rozmieszczone termoczułe elementy, które po utworzeniu napięcia elektrycznego ogrzewają się do temperatury około 300 stopni Celsjusza, w zaledwie 100 mikrosekund. W ten sposób dochodzi do naniesienia tuszu na arkusz papieru. 

Głowica piezoelektryczna

Została ona wynaleziona w latach 70. XX wieku i opatentowana przez firmę Siemens. Głowica piezoelektryczna w swoim mechanizmie wykorzystuje specjalne kryształy, które pod wpływem ładunku elektrycznego, ulegają wygięciu. Wywierają tym samym nacisk na membranę, a wytworzone ciśnienie przenosi tusz przez kanały dyszy i rozpryskuje go na powierzchni papieru. 

Cały proces trwa zaledwie 5 mikrosekund. Głowice piezoelektryczne dozują krople atramentu o wielkości 3 – 40 pikolitrów. W porównaniu do głowic termicznicznych są one nieregularne, co w konsekwencji powoduje, że wydruki są mniej wyraziste.

Niewątpliwą zaletą głowic piezoelektrycznych jest zdecydowanie dłuższy okres eksploatacji. Znajdują one zastosowanie głównie w urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego, a różnice w druku nie są widoczne użytkownikom na pierwszy rzut oka. Jest to więc świetny wybór dla osób, które drukują raczej sporadycznie.

Wymiana głowicy w drukarce

Jak już zdążyłeś przeczytać, zdarza się, że głowica ulega całkowitemu uszkodzeniu i należy ją wymienić. Najczęściej dzieje się tak z powodu nieprawidłowej eksploatacji sprzętu: uszkodzeń mechanicznych, zasychania tuszu lub długiego czasu nieużytkowania drukarki.

Przy wymianie głowicy ważne jest wybranie i zakup wysokiej jakości części zamiennych, które będą kompatybilne z Twoim urządzeniem. Warto korzystać ze sprawdzonych dostawców i znanych producentów.

Aby samodzielnie wymienić głowicę w drukarce, konieczne może być zapoznanie się z instrukcją Twojego urządzenia, gdyż każdy model może różnić się od siebie budową i dodatkowymi elementami. Procedurę wymiany głowicy znajdziesz również na stronie producenta Twojej drukarki.

Wymiana głowic drukujących w drukarkach HP DeskJet GT serii 5810 i 5820

Przykład wymiany głowic drukujących w drukarkach HP z serii DeskJet GT.

Którą drukarkę wybrać?

Jak widzisz wybór jest naprawdę szeroki, a wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Pamiętaj jednak, że wybór taniej drukarki nie zawsze oznacza tanie drukowanie. 

Jeśli wciąż nie masz pewności, które urządzenie jest dla Ciebie przeczytaj mój artykuł Jakie są koszty eksploatacji drukarki? – niezawodny poradnik, który pomoże Ci poznać całkowity koszt posiadania drukarki.

Warto również skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy po zebraniu dokładnego wywiadu i sprawdzeniu Twoich potrzeb, pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu, który posłuży Ci wiele lat! Nasi doradcy z przyjemnością udzielą Ci odpowiedzi telefonicznie, mailowo lub poprzez chat dostępny na naszej stronie – wszystkie informacje znajdziesz w zakładce Kontakt. Do zobaczenia! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze