Drukarka za 200 zł? Jak nie dać się nabrać? - Blog firmowy DrTusz

Drukarka za 200 zł? Jak nie dać się nabrać?

W dzisiejszych czasach drukarka to niemalże niezbędne urządzenie w każdym domu i biurze. Pozwala nam na szybkie i wygodne drukowanie dokumentów, zdjęć, grafik i innych materiałów. Ceny drukarek są bardzo zróżnicowane, od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kto z nas nie lubi okazji? Drukarka za 200 złotych może wydawać się świetnym interesem. Ale czy na pewno? W tym artykule opowiem Ci, na co zwracać uwagę, aby uniknąć niemiłych niespodzianek i niepotrzebnych wydatków.

drukarka do 200 zł

Dlaczego „tanie” drukarki są takie tanie?

Producenci tanich drukarek stosują różne strategie, aby skusić klientów do zakupu. Często oferują niskie ceny, nie informując jednak o wysokich kosztach eksploatacji. Okazuje się, że koszt jednego kompletu wkładów atramentowych może być porównywalny, a nawet wyższy od ceny zakupu samej drukarki! 

Dodatkowo, tanie modele atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych często posiadają mniejszą pojemność zbiorników od ich droższych odpowiedników, co oznacza częstszą wymianę i generuje dodatkowe koszty. Przed zakupem warto sprawdzić opinie innych użytkowników o danym modelu drukarki. Pozwoli to ocenić jej rzeczywistą wydajność i koszty eksploatacji.

Dlaczego tanie drukarki to pułapka?

Koszt atramentów – prawdziwe źródło zarobku

Polityka sprzedaży tanich drukarek to przemyślana strategia stosowana przez większość producentów, a prym w tej dziedzinie wiodą firmy Hewlett-Packard i Canon. Owszem, w ich ofercie znajdziemy również solidne urządzenia, ale nie są one dostępne w najniższych przedziałach cenowych.

Zakup budżetowej drukarki atramentowej wiąże się z koniecznością korzystania z drogich oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Zamienniki często nie są dostępne, a zatem użytkownik nie ma wyboru i musi ponosić wysokie koszty. Regeneracja niektórych tuszy jest możliwa, ale jej trwałość pozostaje niewiadomą. 

W tym miejscu, warto zwrócić uwagę również na propozycję od HP, z którą wyszła do użytkowników swoich drukarek. Mowa tu o usłudze HP+, która jest płatną subskrypcją zapewniającą użytkownikom dostęp do tuszu lub tonera w zamian za miesięczną opłatę. Należy jednak pamiętać, że HP+ wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Najważniejszym z nich jest konieczność użytkowania wyłącznie oryginalnych wkładów atramentowych HP. Używanie zamienników lub tuszu z innych źródeł może uniemożliwić działanie drukarki i unieważnić gwarancję. Więcej o samej subskrypcji możesz dowiedzieć się z artykułu HP+ czy warto?

W ten sposób producenci mnożą zyski ze sprzedaży oryginalnych tuszy, tonerów i bębnów, generując krociowe przychody.

Co tracisz, oszczędzając na sprzęcie?

Należy przyznać, że tanie drukarki, dzięki współczesnej technologii, potrafią generować wydruki o dobrej jakości. To jednak ich jedyna istotna zaleta. Niestety, cena pojedynczego wydruku wcale nie jest już tak atrakcyjna.

Najtańsze modele drukarek nie oferują żadnego dodatkowego wyposażenia poza opcją skanowania i kopiowania oraz łączności Wi-Fi. O automatycznym kopiowaniu dwustronnym, czy funkcji duplex można jedynie pomarzyć. Szybkość drukowania w takich urządzeniach również pozostawia wiele do życzenia. Mimo tych ograniczeń, pozorna atrakcyjna cena kusi wielu nieuważnych klientów.

Jak uniknąć pułapek? Kilka praktycznych porad

1. Sprawdź cenę i dostępność wkładów

Zanim zdecydujesz się na zakup drukarki do domowego użytku, warto poznać ceny wkładów atramentowych. Czy są dostępne tańsze zamienniki? Czy łatwo je dostać w sklepach? W odpowiedzi na te pytania pomoże Ci strona DrTusz.pl. Wystarczy, że w wyszukiwarce na stronie głównej wpiszesz model urządzenia. Dowiesz się wówczas, czy do interesującego Cię sprzętu w ogóle występują alternatywne wkłady do drukarek.

2. Przeanalizuj swoje potrzeby

Drukujesz sporadycznie? Potrzebujesz drukarki kolorowej, czy wystarczy czarno-biała? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci lepiej dopasować drukarkę do swoich potrzeb i uniknąć nadmiernych kosztów. Jeśli drukujesz dużo, warto zainwestować w droższą drukarkę z niższymi cenami materiałów eksploatacyjnymi.

3. Zwróć uwagę na recenzje i opinie

Przeczytaj recenzje użytkowników i sprawdź opinie na temat interesującej Cię drukarki. Sprawdź również szeroko dostępne rankingi drukarek. Często można tam znaleźć cenne informacje na temat rzeczywistych kosztów eksploatacji i problemów, z jakimi spotykają się użytkownicy.

4. Zwróć uwagę na cykl życia drukarki

Tanie drukarki często mają krótszy cykl życia. Sprawdź, czy producent oferuje gwarancję i jakie są warunki jej realizacji. Warto też dowiedzieć się, czy drukarka jest łatwa w serwisowaniu.

Podsumowanie

Zakup drukarki to inwestycja, dlatego warto dobrze się zastanowić i przeanalizować wszystkie koszty. Tanie drukarki do 200 zł mogą kusić, ale pamiętaj, że ich eksploatacja może okazać się bardzo kosztowna. Stosując się do powyższych porad, unikniesz pułapek i wybierzesz urządzenie, które będzie odpowiadać Twoim potrzebom i nie obciąży nadmiernie Twojego portfela.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze