Oznaczenia drukarek - tajemniczy slang - Blog firmowy DrTusz

Oznaczenia drukarek – tajemniczy slang

Nie wiesz, co oznaczają te dziwne symbole na drukarce? To nic strasznego! Często zdarza się, że podczas poszukiwań drukarki trafiasz na nazwę składającą się z kilku nic nie mówiących Ci znaków, zatrzymujesz się na opisie i zastanawiasz, co to za skomplikowane oznaczenia? Czasem modele drukarek praktycznie się nie różnią, a jednak mają zupełnie inne nazwy. Te tajemnicze oznaczenia nie są przypadkowe – mają swoje znaczenie! W tym artykule rozjaśnię dla Ciebie, co kryje się za poszczególnymi literami w nazwie drukarki. Czytaj dalej, aby odkryć tajemnice drukarkowego slangu…

Oznaczenia drukarek

Oznaczenia drukarek – najpopularniejsze funkcje

Zastanawiasz się, co potrafi drukarka, którą oglądasz lub posiadasz? Wystarczy odkryć tajemnice skrótów i w mig będziesz ekspertem od drukarek. No może nie od razu, bo niektóre oznaczenia mogą zmieniać się w zależności od producenta. Ale mimo wszystko, to świetny sposób na szybkie zapoznanie się z możliwościami nowego sprzętu!

BT – (Bluetooth) – drukarka umożliwiająca drukowanie za pomocą technologii Bluetooth

N – pierwsza litera z angielskiego słowa network – daje możliwość pracy drukarki w sieci. Funkcja ta jest najbardziej przydatna w małych biurach, szczególnie tam, gdzie kilka komputerów współpracuje z jednym urządzeniem drukującym. 

W – urządzenie ma możliwość pracy bezprzewodowej, czyli może poprzez Wi-Fi połączyć się z telefonem, tabletem lub laptopem bez potrzeby podłączania dodatkowych kabli. Jedyny potrzebny kabel to ten zasilający – od drukarki. 

F – oznacza funkcję faxu. Litera używana zwykle wtedy, gdy istnieje ten sam model urządzenia z faksem, oraz bez i trzeba je jakoś odróżnić. Tak jak w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego HP LaserJet Pro M130, która ma kilka różnych modeli – A, FN, NW raz FW. 

D – duplex – funkcja druku dwustronnego. Pozwala oszczędzić na papierze i zmniejszyć objętość wydruków. Niestety, jest dostępna tylko w niektórych modelach drukarek. Znacznie jednak ułatwia życie.

H – (ang. hard drive) – oznaczenie informujące o tym, że drukarka ma swój własny dysk twardy, dzięki któremu masz możliwość przechowywania dużej ilości danych. Można go znaleźć przede wszystkim w drukarkach biurowych i przemysłowych.

DTN – (ang. duplex – tray – network) te drukarki oferują możliwość drukowania obustronnego, przewodowe połączenie sieciowe, a ponadto również zewnętrzny podajnik.

Wi-Fi (ang. Wireless Fidelity) – lokalna bezprzewodowa sieć komputerowa (oparta na łączności radiowej). Bardzo przydatna funkcja, która umożliwia zdalną obsługę drukarki.

NFC (ang. Near Field Communication) – jest krótkozasięgowym radiowym standardem komunikacji, umożliwiającym bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Technologia ta pozwala na szybki wydruk bezpośrednio ze smartfona (o ile również posiada moduł NFC).

i – (ang. Imaging) – istotna funkcja, szczególnie dla osób pasjonujących się fotografią. Litera ,,i” oznacza, że drukarka ma gniazdo karty pamięci, którą można włożyć bezpośrednio do drukarki bez konieczności zgrywania plików na komputer.

ADF – jak właściwie większość, ten skrót również pochodzi z angielskiego. Automatic Document Feeder – czyli automatyczny podajnik dokumentów – odpowiada za możliwość skanowania nawet do kilkudziesięciu dokumentów jeden po drugim, bez konieczności przekładania kartek po każdym skanowaniu. 

E – (ang. ePrint) – umożliwia drukowanie za pośrednictwem e-maila. Ta funkcja została wcześniej stworzona wyłącznie dla HP. Jest używana głównie jako funkcja gotowości w biurach, gdy nie można połączyć się przez USB, Wi-Fi lub Bluetooth.

C lub B – niektórzy producenci dodają takie literki do nazw drukarek w celu rozróżnienia drukarek czarno białych i kolorowych. Z angielskiego C – color (kolorowa) lub B- black (czarna, inaczej można powiedzieć – monochromatyczna). 

Oznaczenia drukarek – tajemnicze nazwy funkcji

DPI (ang. dots per inch) – jest liczbą punktów obrazu przypadającą na cal. W praktyce skrót ten oznacza rozdzielczość drukarki. Im ich więcej punktów na każdy cal, tym lepiej dla jakości wydruku. Minimalna rozdzielczość, która pozwala na druk kolorowych treści (zdjęć czy grafik) to 300 dpi.

Wielkość kropli – ten parametr podawany jest w pikolitrach i ma istotne znaczenie w przypadku druku zdjęć. Dla drukarek atramentowych wielkość kropli wynosi od 5 do 13 pikolitrów, jeśli druk odbywa się za pomocą tuszów barwnikowych. Przy zastosowaniu tuszu pigmentowego zaczyna się od 10 pikolitrów.

Technologia termiczna – wykorzystuję się ją w drukarkach atramentowych. Podczas procesu druku, z gorącej dyszy dosłownie wystrzeliwane są krople gorącego tuszu. Cały proces trwa sekundy, dlatego technologia ta pozwala na szybszą pracę urządzenia.

Technologia piezoelektryczna – to również jedna z technologii druku, dostępna w atramentówkach. Wymaga ona zastosowania głowic piezoelektrycznych, droższych od swoich odpowiedników spotkanych w drukarkach opartych o technologię termiczną. Jej zaletą jest większa precyzja oraz trwałość. Wszystko za sprawą sposobu pracy – kropla zostaje wystrzelona na skutek wypchnięcia dyszy. Więcej na temat tej technologii możesz przeczytać w artykule „Najlepsze drukarki atramentowe. Które głowice rządzą?„.

PictBridge – ta funkcja bardzo przydaje się fotografom. Dzięki niej, aby wydrukować zdjęcia z aparatu lub smartfona, wystarczy podłączyć go do drukarki. Komputer nie jest w tym przypadku do niczego potrzebny.

Przykład – jak odczytać nazwę Brother MFC-L3770CDW

Brother – oznaczenie producenta drukarki

MFC – Multi-Function Center, czyli urządzenie wielofunkcyjne łączące w sobie funkcje drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania

L – seria drukarek laserowych

3770 – oznaczenie konkretnego modelu drukarki z tej serii

CDW – dodatkowe funkcje:

    • C – Color (kolorowy)
    • D – Duplex (automatyczne drukowanie obustronne)
    • W – Wireless (połączenie bezprzewodowe)

Brother MFC-L3770CDW to kolorowa drukarka laserowa z serii MFC, która posiada funkcję automatycznego drukowania obustronnego i łączy się bezprzewodowo.

Rodzaje drukarek oraz stosowanych wkładów

Tusz

Dzięki niemu tworzone są treści na papierze w urządzeniach atramentowych. Rozróżniamy dwa rodzaje tuszów do drukarek: barwnikowe oraz pigmentowe. Tusz barwnikowy jest jednorodną cieczą. Zawiera barwniki, tworzące mikroskopijne krople, niezbędne do otrzymania wysokiej rozdzielczości wydruków. Niestety posiadają niską odporność na promienie UV oraz wodę.

Tusz pigmentowy zawiera w sobie cząstki stałe, tzw. „pigmenty”. Nie sposób mu też odmówić podwyższonej trwałości. Nie da się jednak z niego uzyskać małych kropel i nie lubi się również mieszać z innymi kolorami. To wszystko sprawia, że najczęściej spotkasz go w zasobnikach na czarny tusz.

Drukarka atramentowa

To urządzenie, które nanosi treść przy wykorzystaniu tuszu opisanego powyżej. W zależności od sprzętu, może być zasilane przez różną liczbę wkładów. Urządzenia te najczęściej dzielą się na te z samodzielną głowicą, która jest częścią drukarki, bez której ani rusz, oraz na te, których głowica jest częścią wkładu – czyli jest wymieniana za każdym razem przy wymianie tuszów na nowe.

W pierwszym przypadku należy przynajmniej raz w tygodniu wydrukować kilka stron. Trzymając się tej zasady unikniesz kłopotliwego zaschnięcia tuszu w dyszach. Niekiedy usunięcie zatoru wiąże się z koniecznością wymiany głowicy. Koszt takiej naprawy bywa równy cenie nowej drukarki.

Drukarka atramentowa – uważaj na eksploatację!

Jeśli wybierzesz drukarkę zasilaną kartridżami ze zintegrowaną głowicą, usunięcie zaschniętego tuszu będzie o wiele prostsze. Możesz to zrobić z poziomu oprogramowania lub zregenerować pojemniki. W ostateczności wymienisz je na nowe, nie ponosząc dużego wydatku.

Na rynku pojawia się również coraz więcej modeli z systemem stałego zasilania atramentem. Producenci wyposażają je w zewnętrzne zasobniki. Tusz w nich uzupełniasz dolewając go bezpośrednio z buteleczek.

Urządzenie wielofunkcyjne

To właściwie taka drukarka na sterydach, oczywiście może być i atramentowa, i laserowa. Poza podstawową funkcją drukowania posiada też możliwość kopiowania i skanowania. Można je często znaleźć z oznaczeniami MFP, MFC – (multifunction printer, multifunction center). Takie drukarki są też bardzo często określane mianem ,,All in One”.

Toner

To słowo można wyjaśnić na dwa sposoby. W naszym języku przyjęło się, że tak potocznie określa się wkład do drukarki laserowej. Nie jest to kardynalny błąd językowy, chociaż Prof. Miodek na pewno nie byłby zachwycony takim uogólnieniem. Precyzując – toner jest barwnym proszkiem, który stosuje się w kserografii w celu otrzymywania obrazu.

Drukarka laserowa

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie te wykorzystuje w procesie drukowania światło lasera. To właśnie w nich stosuje się toner. Dokładny opis całego urządzenia znajdziesz w tekście DrTusza pt. „Tak działa drukarka laserowa” – kliknij TUTAJ.

Jakie urządzenie wielofunkcyjne wybrać? 

Wybór urządzenia wydaje się zawsze bardzo prosty, do momentu kiedy sprzedawca nie zacznie zadawać pytań. Automatycznie czujesz się jak na wyrywkowej odpowiedzi ustnej w szkole – niby znasz odpowiedź, ale nie do końca masz pewność.

Czy drukarka będzie często używana? Urządzenie ma być monochromatyczne, czy kolorowe? Potrzebuje pan/pani dupleksu? Czy urządzenie ma posiadać podajnik ADF? Oznaczenia drukarek dla zwykłego śmiertelnika to czarna magia, więc liczę, że powyższa ściąga pomoże.

Teraz, wiedząc jakie są najczęściej pojawiające się litery w nazewnictwie, oraz co dane oznaczenia drukarek mówią – wybór będzie o wiele łatwiejszy. Zapraszam do wiosennej edycji przeglądu najciekawszych urządzeń wielofunkcyjnych, artykuł znajdziesz >TUTAJ<.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze