Oznaczenia drukarek - tajemniczy slang - Blog firmowy DrTusz

Oznaczenia drukarek – tajemniczy slang

Oznaczenia drukarek nic Ci nie mówią? Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy szukasz drukarki i czytasz jej opis. Twoją uwagę przykuwają wówczas tajemnicze zlepki znaków. Czasami modele drukarek różnią się dosłownie tylko jedną literką w nazwie. Takie oznaczenia nie są jednak przypadkowym połączeniem liter i cyfr – mają konkretne zadanie. W tym artykule wyjaśnię, co oznaczają poszczególne litery w nazwie drukarki. Czytaj dalej, aby odkryć tajemnice drukarkowego slangu…

grafika maskotka DrTusza do góry nogami i kolorowe literki

Oznaczenia drukarek – najpopularniejsze funkcje

D – Jeśli ta litera znajduje się w nazwie Twojej drukarki, oznacza to, że ma ona funkcje drukowania dwustronnego (duplex). Jest bardzo przydatna w przypadku druku dużej ilości stron, oszczędza zużyty papier. 

N – pierwsza litera z angielskiego słowa network – daje możliwość pracy drukarki w sieci. Funkcja ta jest najbardziej przydatna w małych biurach, szczególnie tam, gdzie kilka komputerów współpracuje z jednym urządzeniem drukującym. 

W – urządzenie ma możliwość pracy bezprzewodowej, czyli może poprzez Wi-Fi połączyć się z telefonem, tabletem lub laptopem bez potrzeby podłączania dodatkowych kabli. Jedyny potrzebny kabel to ten zasilający – od drukarki. 

F – oznacza funkcję faxu. Litera używana zwykle wtedy, gdy istnieje ten sam model urządzenia z faksem, oraz bez i trzeba je jakoś odróżnić. Tak jak w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego HP LaserJet Pro M130, która ma kilka różnych modeli – A, FN, NW raz FW. 

C lub B – niektórzy producenci dodają takie literki do nazw drukarek w celu rozróżnienia drukarek czarno białych i kolorowych. Z angielskiego C – color (kolorowa) lub B- black (czarna, inaczej można powiedzieć – monochromatyczna). 

Rodzaje drukarek oraz stosowanych wkładów

Tusz

Dzięki niemu tworzone są treści na papierze w urządzeniach atramentowych. Rozróżniamy dwa rodzaje tuszów do drukarek: barwnikowe oraz pigmentowe. Tusz barwnikowy jest jednorodną cieczą. Zawiera barwniki, tworzące mikroskopijne krople, niezbędne do otrzymania wysokiej rozdzielczości wydruków. Niestety posiadają niską odporność na promienie UV oraz wodę.

Tusz pigmentowy zawiera w sobie cząstki stałe, tzw. „pigmenty”. Nie sposób mu też odmówić podwyższonej trwałości. Nie da się jednak z niego uzyskać małych kropel i nie lubi się również mieszać z innymi kolorami. To wszystko sprawia, że najczęściej spotkasz go w zasobnikach na czarny tusz.

Drukarka atramentowa

To urządzenie, które nanosi treść przy wykorzystaniu tuszu opisanego powyżej. W zależności od sprzętu, może być zasilane przez różną liczbę wkładów. Urządzenia te najczęściej dzielą się na te z samodzielną głowicą, która jest częścią drukarki, bez której ani rusz, oraz na te, których głowica jest częścią wkładu – czyli jest wymieniana za każdym razem przy wymianie tuszów na nowe.

W pierwszym przypadku należy przynajmniej raz w tygodniu wydrukować kilka stron. Trzymając się tej zasady unikniesz kłopotliwego zaschnięcia tuszu w dyszach. Niekiedy usunięcie zatoru wiąże się z koniecznością wymiany głowicy. Koszt takiej naprawy bywa równy cenie nowej drukarki.

Drukarka atramentowa – uważaj na eksploatację!

Jeśli wybierzesz drukarkę zasilaną kartridżami ze zintegrowaną głowicą, usunięcie zaschniętego tuszu będzie o wiele prostsze. Możesz to zrobić z poziomu oprogramowania lub zregenerować pojemniki. W ostateczności wymienisz je na nowe, nie ponosząc dużego wydatku.

Na rynku pojawia się również coraz więcej modeli z systemem stałego zasilania atramentem. Producenci wyposażają je w zewnętrzne zasobniki. Tusz w nich uzupełniasz dolewając go bezpośrednio z buteleczek.

Urządzenie wielofunkcyjne

To właściwie taka drukarka na sterydach, oczywiście może być i atramentowa, i laserowa. Poza podstawową funkcją drukowania posiada też możliwość kopiowania i skanowania.  Najmniejszy z dostępnych obecnie na rynku modeli atramentowych to HP 3785, a laserowych HP LaserJet Pro M28.

Toner

To słowo można wyjaśnić na dwa sposoby. W naszym języku przyjęło się, że tak potocznie określa się wkład do drukarki laserowej. Nie jest to kardynalny błąd językowy, chociaż Prof. Miodek na pewno nie byłby zachwycony takim uogólnieniem. Precyzując – toner jest barwnym proszkiem, który stosuje się w kserografii w celu otrzymywania obrazu.

Drukarka laserowa

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie te wykorzystuje w procesie drukowania światło lasera. To właśnie w nich stosuje się toner. Dokładny opis całego urządzenia znajdziesz w tekście DrTusza pt. „Tak działa drukarka laserowa” – kliknij TUTAJ.

Oznaczenia drukarek – tajemnicze nazwy funkcji

DPI (ang. dots per inch) – jest liczbą punktów obrazu przypadającą na cal. W praktyce skrót ten oznacza rozdzielczość drukarki. Im ich więcej punktów na każdy cal, tym lepiej dla jakości wydruku. Minimalna rozdzielczość, która pozwala na druk kolorowych treści (zdjęć czy grafik) to 300 dpi.

Wielkość kropli – ten parametr podawany jest w pikolitrach i ma istotne znaczenie w przypadku druku zdjęć. Dla drukarek atramentowych wielkość kropli wynosi od 5 do 13 pikolitrów, jeśli druk odbywa się za pomocą tuszów barwnikowych. Przy zastosowaniu tuszu pigmentowego zaczyna się od 10 pikolitrów.

Technologia termiczna – wykorzystuję się ją w drukarkach atramentowych. Podczas procesu druku, z gorącej dyszy dosłownie wystrzeliwane są krople gorącego tuszu. Cały proces trwa sekundy, dlatego technologia ta pozwala na szybszą pracę urządzenia.

Technologia piezoelektryczna – to również jedna z technologii druku, dostępna w atramentówkach. Wymaga ona zastosowania głowic piezoelektrycznych, droższych od swoich odpowiedników spotkanych w drukarkach opartych o technologię termiczną. Jej zaletą jest większa precyzja oraz trwałość. Wszystko za sprawą sposobu pracy – kropla zostaje wystrzelona na skutek wypchnięcia dyszy. Więcej na temat tej technologii możesz przeczytać w artykule „Najlepsze drukarki atramentowe. Które głowice rządzą?„.

PictBridge – ta funkcja bardzo przydaje się fotografom. Dzięki niej, aby wydrukować zdjęcia z aparatu lub smartfona, wystarczy podłączyć go do drukarki. Komputer nie jest w tym przypadku do niczego potrzebny.

Oznaczenia drukarek – must have

Duplex – funkcja druku dwustronnego. Pozwala oszczędzić na papierze i zmniejszyć objętość wydruków. Niestety, jest dostępna tylko w niektórych modelach drukarek. Znacznie jednak ułatwia życie.

Wi-Fi (ang. Wireless Fidelity) – lokalna bezprzewodowa sieć komputerowa (oparta na łączności radiowej). Bardzo przydatna funkcja, która umożliwia zdalną obsługę drukarki.

NFC (ang. Near Field Communication) – jest krótkozasięgowym radiowym standardem komunikacji, umożliwiającym bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Technologia ta pozwala na szybki wydruk bezpośrednio ze smartfona (o ile również posiada moduł NFC).

ADF – jak właściwie większość, ten skrót również pochodzi z angielskiego. Automatic Document Feeder – czyli automatyczny podajnik dokumentów – odpowiada za możliwość skanowania nawet do kilkudziesięciu dokumentów jeden po drugim, bez konieczności przekładania kartek po każdym skanowaniu. 

Jakie urządzenie wielofunkcyjne wybrać? 

Wybór urządzenia wydaje się zawsze bardzo prosty, do momentu kiedy sprzedawca nie zacznie zadawać pytań. Automatycznie czujesz się jak na wyrywkowej odpowiedzi ustnej w szkole – niby znasz odpowiedź, ale nie do końca masz pewność.

Czy drukarka będzie często używana? Urządzenie ma być monochromatyczne, czy kolorowe? Potrzebuje pan/pani dupleksu? Czy urządzenie ma posiadać podajnik ADF? Oznaczenia drukarek dla zwykłego śmiertelnika to czarna magia, więc liczę, że powyższa ściąga pomoże.

Teraz, wiedząc jakie są najczęściej pojawiające się litery w nazewnictwie, oraz co dane oznaczenia drukarek mówią – wybór będzie o wiele łatwiejszy. 

HP LaserJet M28 w

Jak widać, jest to urządzenie wielofunkcyjne wiodącego producenta drukarek – Hewlett-Packard. Widoczna na końcu litera W mówi nam o tym, że możemy liczyć na połączenie się z tabletem, telefonem lub komputerem za pomocą WiFi. 

Urządzenie wielofunkcyjne – czyli nie tylko druk, ale również skanowanie i kopiowanie – tyle możliwości odkrywa przed nami drukarka HP M28 W – najmniejsze dostępne urządzenie wielofunkcyjne. Na rynku jest dostępna również okrojona wersja, najbardziej podstawowa M28 a.

drukarka HP LaserJet M28w

Opracowała: Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze