Najlepsze drukarki atramentowe. Które głowice rządzą?

Najlepsze drukarki atramentowe

Najlepsze drukarki atramentowe produkuje… No właśnie!? Kto oferuje drukarki dostarczające wydruki o najwyższej jakości? Na które urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę? Często otrzymujemy pytania od grafików, artystów lub projektantów o sprzęt do wysokiej jakości wydruków. Każdy producent ma w swojej ofercie drukarki o świetnych parametrach, jednak jest jeden, który póki co wyprzedza swoich konkurentów. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka drukarka jest najlepsza? Czytaj dalej…

Najlepsze drukarki atramentowe – szybko o rodzajach głowicy

Istnieje kilka rodzajów głowic drukujących. W starszych drukarkach atramentowych, przykładowo HP Deskjet lub w niektórych drukarkach marki Canon, głowice są zintegrowane z wkładem. Są to dwa zbiorniki: jeden czarny i jeden trzykolorowy. Automatycznie, gdy zużyjesz tusz – razem z nim wymieniasz głowicę.

Drugi rodzaj głowic drukujących to głowice wbudowane. Są wymienialne niezależnie od ilości tuszu. Na szczęście nie trzeba ich wymieniać z każdą wymianą zbiornika, gdyż są bardziej wytrzymałe. Występują w tych urządzeniach, które mają 4 lub więcej pojemników na tusz (czarny, błękitny, purpurowy, żółty i więcej).

Te głowice dzielą się na dwa typy. Jeden, używany w większości drukarek z głowicą wbudowaną – termiczny. Drugi, obecnie używany tylko przez markę Epson – mechaniczny. Na tych różnicach skupimy się poniżej.

Metoda piezoelektryczna, a metoda termiczna

W termicznym druku po wytworzeniu napięcia elektrycznego głowica nagrzewa się do niemal 300 stopni Celsjusza w ciągu milisekund i błyskawicznie nanosi tusz na papier. Z około 400 dysz pracujących naprzemiennie, głowica wypuszcza na kartkę kroplę tuszu o objętości kilku piktolitrów! 

Głowica mechaniczna, czyli wymyślona przez Epson PrecisionCore polega na istnieniu zamontowanych w niej kryształków, wrażliwych na sygnały elektryczne i pod ich wpływem zmieniających kształt. Taki system działania sprawia, że głowice w Epsonach są bardziej trwałe i precyzyjne.

EPSON przejął inicjatywę

Wprawdzie w pierwszej kolejności tą metodę druku opracowała firma Siemens pod koniec lat 70. Jednak to EPSON uzupełnił badania, rozwinął technologię Thin Film Piezo oraz zaadaptował w swoich urządzeniach i jest jedynym producentem używającym tej techniki druku. 

Różnica między głowicami termicznymi, a głowicą PrecisionCore jest znacząca. 

W ciągu sekundy wystrzeli ona około 50 tysięcy kropel, każda o objętości od kilku do kilkudziesięciu piktolitrów. Taka rozbieżność sprawia, że możesz cieszyć się dokładniejszym, bardziej precyzyjnym, przejrzystym zdjęciem, jak również wyraźnym i ostrym dokumencie tekstowym. 

Najlepsze drukarki atramentowe – dla kogo?

Producent sugeruje, że oferta jest skierowana do szerokiej gamy użytkowników. Głowica jest bardziej trwała, więc jest przygotowana do spełnienia wymagań grafików lub projektantów. Nie ma co liczyć oczywiście na szybki wydruk kilkudziesięciu projektów w formacie A3 (jeśli taką drukarkę posiadasz), jednak jeśli ważniejsza jest jakość – trzeba się z tym pogodzić. 

Najlepsze drukarki

Nie od razu Rzym zbudowano, więc na ekspresowe wydruki w doskonałej jakości musimy jeszcze trochę poczekać, a jeśli mamy czas – drukujmy już teraz. Pamiętajcie tylko o wyborze odpowiedniego papieru do wydruku!

I jeszcze jedno. Drukarki Epson do tanich nie należą. Ich zaawansowana technologia z pewnością przyda się wielu grupom zawodowym, ale do domowego czy biurowego użytku wystarczą prostsze modele.

Na DrTusz.pl dostępny jest szeroki wybór tuszów i tonerów. Poza wkładami do drukarek oferujemy również drukarki.
Z chęcią pomożemy w wyborze właściwego modelu. Zanim jednak zaczniesz wertować zakładkę „Drukarki” zapoznaj się z tekstem „Jak wybrać drukarkę. Poradnik dla Klienta„.

Opracowała Marta Wnuszyńska.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze