Jak włączyć czyszczenie głowicy drukarki? - Blog firmowy DrTusz

Jak włączyć czyszczenie głowicy drukarki?

Regularne czyszczenie głowicy drukarki to kluczowa czynność konserwacyjna, która zapewnia długotrwałą wydajność i wysoką jakość drukowanych dokumentów i zdjęć. Zaniedbanie tej procedury może prowadzić do zatykania dysz i, w konsekwencji, do kosztownych napraw. W tym artykule przedstawię, jak krok po kroku przeprowadzić czyszczenie głowicy w popularnych modelach drukarek atramentowych.

Rudy i czyszczenie głowicy

Czyszczenie głowicy drukarki – kiedy i jak to robić?

Zachowanie drukarki w doskonałym stanie technicznym nie tylko wydłuża jej żywotność, ale także gwarantuje jakość każdego wydruku, od precyzyjnych dokumentów biurowych po żywe, pełne barw zdjęcia. Zaniedbanie regularnej konserwacji, takiej jak dokładne czyszczenie głowic, może prowadzić do poważnych problemów, w tym do zatykania dysz atramentowych, co z kolei skutkuje nierównymi liniami i brakującymi kolorami na wydrukach. Takie awarie nie tylko frustrują, ale mogą również generować dodatkowe koszty związane z naprawami.

Podążając za poniższymi krokami, zapewnisz sobie i swojej drukarce najlepsze warunki do pracy, co jest szczególnie ważne po dłuższych okresach nieużywania. Regularne przeprowadzanie tych prostych czynności konserwacyjnych pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności i potencjalnych wizyt w serwisie. Zacznijmy zatem od dokładnego przejrzenia, jak można samodzielnie zadbać o głowice swojej drukarki. A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o głowicach i jej rodzajach to kliknij TUTAJ.

Jak skutecznie wyczyścić głowicę w drukarce?

Przed przystąpieniem do czyszczenia, ważne jest, aby upewnić się, że drukarka jest podłączona do prądu, a tusze są na odpowiednim poziomie. Następnie możesz przejść do procesu czyszczenia właściwego dla Twojego modelu drukarki:

Czyszczenie głowicy w drukarce Epson L220

 1. Wstępne sprawdzenie: Przy wyłączonej drukarce naciśnij jednocześnie przyciski RESET i WŁĄCZ/WYŁĄCZ, aby uruchomić wydruk testowy.
 2. Ocena wydruku testowego: Jeśli wydruk testowy jest niezadowalający (np. linie są przerywane), przejdź do czyszczenia głowicy.
 3. Czyszczenie głowicy: Przytrzymaj około 3 sekundy przycisk RESET (trójkąt w kółeczku). Daj drukarce czas na przeprowadzenie czyszczenia, a dioda WŁĄCZ/WYŁĄCZ będzie migać w trakcie tego procesu.
 4. Powtórzenie testu: Po czyszczeniu wykonaj kolejny wydruk testowy, przytrzymując przyciski RESET i WŁĄCZ/WYŁĄCZ.

Poniżej zamieszczam filmik na moim kanale YouTube, w którym dokładnie dowiesz się jak włączyć czyszczenie głowicy w tej konkretnej drukarce:

Czyszczenie głowicy w drukarce Epson L220

Czyszczenie głowicy w drukarce Brother J105

 1. Dostęp do menu czyszczenia: Na panelu drukarki przejdź do menu, wybierz „Atrament”, a następnie „Czyszczenie”.
 2. Wybór dysz do czyszczenia: Wybierz, czy chcesz wyczyścić tylko czarne dysze, tylko kolorowe lub wszystkie.
 3. Rozpoczęcie procesu czyszczenia: Kliknij „OK”, aby rozpocząć czyszczenie. Proces może być sygnalizowany przez dźwięki pracy drukarki.
 4. Wydruk testowy: Po czyszczeniu wykonaj wydruk testowy, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

W poniższym filmiku zobaczysz jak takie czyszczenie wygląda w praktyce:

Czyszczenie głowicy w drukarce Brother J105

Czyszczenie głowicy w drukarce Epson XP-3100

 1. Sprawdzenie poziomu tuszu: Przed przystąpieniem do czyszczenia upewnij się, że w drukarce jest wystarczająca ilość atramentu. W menu drukarki znajdź opcję „Stan zapasów” i potwierdź wybór przyciskiem OK.
 2. Wykonanie druku testowego: Przejdź do „Konserwacja” w menu, wybierz „Kontrola dysz” i zatwierdź. Upewnij się, że w drukarce jest papier, a następnie rozpocznij drukowanie.
 3. Ocena wydruku testowego: Sprawdź wydruk pod kątem przerywanych linii. Jeśli jakość nie jest zadowalająca, przejdź do czyszczenia.
 4. Czyszczenie głowicy: W menu „Konserwacja” wybierz „Czyszczenie głowicy”. Potwierdź chęć przeprowadzenia czyszczenia, wybierając TAK. Proces może być sygnalizowany przez dźwięki pracy urządzenia.
 5. Powtórny druk testowy: Po zakończeniu czyszczenia wykonaj kolejny druk testowy, aby sprawdzić poprawę jakości wydruku. W razie potrzeby należy powtórzyć czyszczenie.

Czyszczenie głowicy w drukarce Brother MFC-J4420DW

 1. Sprawdzenie poziomu tuszów: Wejdź w menu drukarki i kliknij ikonę tuszów, aby zweryfikować ich dostępność.
 2. Wykonanie druku testowego: Przejdź do „Ustawienia”, następnie „Konserwacja” i wybierz opcję „Sprawdzenie jakości druku”. Rozpocznij druk testowy, zatwierdzając przyciskiem START.
 3. Ocena wydruku testowego: Oceń czy na wydruku nie brakuje kolorów i czy nie ma przerywanych linii. Jeśli jakość jest niezadowalająca, przystąp do czyszczenia.
 4. Czyszczenie głowicy: W menu „Konserwacja” znajdź opcję „Czyszczenie głowicy” i zatwierdź wybór. Daj drukarce czas na zakończenie procesu.
 5. Ponowny druk testowy: Po czyszczeniu przeprowadź kolejny test druku. Jeśli wydruk nadal nie spełnia oczekiwań, powtórz czyszczenie.

Ostatnie dwie instrukcje znajdziesz na filmiku poniżej:

Czyszczenie głowicy w drukarce Epson XP-3100 i Brother MFC-J4420DW

Podsumowanie

Regularne czyszczenie głowicy jest niezbędne, aby utrzymać drukarkę w dobrym stanie i zapewnić wysoką jakość wydruków. Proces ten może różnić się w zależności od modelu drukarki, ale ogólne zasady pozostają takie same. Nie zapomnij, że zaniedbanie tej procedury może prowadzić do droższych napraw i serwisowania urządzenia. Postępuj zgodnie z powyższymi krokami, a zapewnisz sobie spokój ducha i oszczędzisz na potencjalnych problemach. Pamiętaj – regularne czyszczenie to inwestycja w długotrwałą wydajność twojej drukarki.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze