Drukarka drukuje puste kartki. Dlaczego? - Blog firmowy DrTusz

Drukarka drukuje puste kartki. Dlaczego?

Drukarka drukuje puste kartki, a Ty zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna? Jakiś czas temu mówiłem Wam o najczęstszych awariach drukarek. Wskazałem top 10 przypadków i podpowiedziałem, jak sobie z nimi radzić. Niektóre objawy jednak nie są do końca oczywiste. Ich przyczyn może być wiele. Dzisiaj pochylimy się nad bardzo popularnym problemem. Co zrobić, gdy drukarka drukuje puste strony lub nie drukuje w ogóle?

Drukarka drukuje puste kartki DrTusz zastanawia się czemu

,,Wymieniłem tusz w drukarce i drukuje puste kartki!”

Wielokrotnie moje koleżanki na sklepie stacjonarnym odwiedził klient ze swoją niesforną drukarką. Sprzęt jest podłączony, wkład wymieniony, a kartki wychodzą, ale puste… Co tym należy sprawdzić w pierwszej kolejności?

Czy przy okazji wymiany lub pierwszego użycia sprawdziłeś zabezpieczenia zbiornika przed włożeniem go do drukarki? Jeśli chodzi o tusze atramentowe, bardzo łatwo jest je przegapić. Urządzenie nie jest w stanie stwierdzić, czy zostały one usunięte, więc bez zwłoki stara się dostarczyć Ci dokument, o który prosiłeś. Z tym, że te zabezpieczenia są od tego, aby tusz nie uciekał ze zbiornika, gdy nie jest używany. Tak więc pozbądź się ich i wracaj do drukowania. 

W przypadku tonerów trzeba usunąć folię zabezpieczającą. Upewnij się, że nie pozostawiłeś żadnego fragmentu. Jeśli nie zostanie wyciągnięte do końca to drukarka może wypuścić puste kartki lub np. druk w połowie, czyli do tego momentu, do którego została wyciągnięta folia.

Jakiego papieru do drukarki używasz? 

W żadnym wypadku pytanie nie dotyczy marki producenta. Każda z drukarek ma określoną dopuszczalną gramaturę przyjmowanego papieru. Niektóre druki na zbyt grubym papierze mogą się po prostu nie udać. 

Nie odpowiednio dobrany papier może powodować również jego zacięcie. Zazwyczaj urządzenie informuje o takiej sytuacji, czasem jednak papier zlokalizowany jest w takim miejscu, że sprzęt może go niechcący przeoczyć. Może nawet wydrukować kilka pustych kartek, zanim wyświetli błąd! W takim przypadku należy sprawdzić, czy w podajniku nie ma zaciętego papieru.

Innym problemem może być niewłaściwy rodzaj papieru, np. zbyt chropowaty, który może powodować zniszczenie taśmy transferowej drukarki. W takim przypadku zaleca się korzystanie z odpowiedniego papieru do drukarek, zalecanego przez producenta.

Ogólnie rzecz biorąc, dobór odpowiedniego papieru i prawidłowe jego wsunięcie do drukarki są kluczowe dla zapewnienia sprawnego działania urządzenia i uniknięcia problemów związanych z drukiem. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z instrukcją obsługi drukarki lub producentem.

Sprawdź czy drukarka się nie przegrzała

Pamiętaj, że drukarka to tylko sprzęt elektroniczny. Choć wydaje się to nie dorzeczne to nie zmienia to faktu, że on też musi czasem musi mieć chwilę odpocząć. Większość urządzeń drukujących działa dzięki głowicy pracującej pod wpływem temperatury. 

Jeśli drukujesz duża ilość dokumentów, warto zrobić co jakiś czas krótką przerwę, aby temperatura trochę spadła. Jeśli jest zbyt duża, tusz może gęstnieć już w głowicy, przez co nie jest w stanie przedostać się przez mikroskopijne otwory. Efektem tego mogą być właśnie puste strony.

Dlatego tak często podkreślam, że przy wyborze drukarki trzeba kierować się tym do czego będzie wykorzystywana, a nie stawiać na popularne w sieci modele!

Problem z głowicą drukującą

W przypadku drukarek laserowych problem z głowicą drukującą może być przyczyną drukowania pustych kartek. Głowica drukująca jest odpowiedzialna za nakładanie tuszu na papier. Jeśli jest zabrudzona lub uszkodzona, może powodować drukowanie pustych kartek lub innych problemów z jakością wydruku.

Nim jednak zdecydujesz się na serwis, spróbuj wykonać czyszczenie głowicy. Możesz to zrobić:

  • Automatycznie – wybierając odpowiednią opcję w menu drukarki, dostępną w większości modeli
  • Ręcznie – do czyszczenia głowicy drukującej można użyć specjalnego płynu do czyszczenia głowic

Jeśli czyszczenie nie pomogło, może być konieczna wymiana głowicy drukującej. Sama czynność nie jest jakoś strasznie skomplikowana, ale ze względu na delikatność tych części sugeruje jednak skorzystać z pomocy. Serwisant oceni opłacalność. Czasami głowica jest na tyle droga, że nie opłaca się jej wymieniać na nową, bo kosztuje tyle, co drukarka.

Więcej na temat samych głowic drukujących możesz przeczytać w artykule >TUTAJ<.

Upewnij się, że oprogramowanie i ustawienia drukarki są prawidłowe

Niekiedy nieaktualne oprogramowanie może być sprawcą całego zamieszania. Warto sprawdzać soft ręcznie i upewnić się czy na stronie producenta nie ma przypadkiem nowych sterowników. Nie włączaj jednak automatycznej aktualizacji, w przypadku drukarek od HP może to na przykład uniemożliwić korzystanie z zamienników (więcej na ten temat >TUTAJ<)!

Czasami problem drukowania pustych kartek może być związany z zawieszeniem się lub błędem oprogramowania drukarki. Spróbuj usunąć sprzęt z menedżera urządzeń i ponowne go zainstaluj. W przypadku kilku naszych klientów pomogło od razu!  

Niewłaściwe ustawienia drukarki

Warto sprawdzić również ustawienia urządzenia. Na przykład, jeśli drukarka jest ustawiona na drukowanie w trybie czarno-białym, a dokument zawiera kolory, drukarka może drukować puste kartki. W takim przypadku wystarczy zmienić parametry na prawidłowe.

Zadbaj o swój sprzęt!

Chroń swoją drukarkę i zadbaj o to, aby żadna część obca nie dostała się do środka, szczególnie do podajnika papieru. Koledzy z serwisu nagminnie znajdują tam gumki do włosów, długopisy albo klocki LEGO. Jeśli z taką przeszkodą mechanizm poboru papieru się nie połamie, to dobrze, ale z pewnością nie będziesz mógł drukować. 

Pamiętaj również, że warto sprawdzić okablowanie sprzętu, np. kabel zasilający lub kabel ethernet. Nawet delikatnie uszkodzony, może powodować zakłócenia w przesyłaniu danych oraz je zniekształcać.

Drukarka drukuje puste kartki? Czas na serwis

Jeśli pomimo wszystkich powyższych kroków problem nadal się pojawia, warto skontaktować się z producentem drukarki lub serwisem technicznym w celu uzyskania dalszej pomocy. Może okazać się, że konieczna jest wymiana części lub naprawa urządzenia. Serwisant najlepiej zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. W niektórych przypadkach naprawy mogą być trudne i bardzo kosztowne, a co za tym idzie może być konieczna wymiana całej drukarki.

Warto również regularnie przeprowadzać konserwację drukarki, taką jak czyszczenie głowic drukujących czy kalibracja urządzenia. Dzięki temu można zachować sprawną i efektywną pracę drukarki na dłużej.

Jak sprawdzić, dlaczego drukarka drukują puste strony?

Aby sprawdzić dlaczego drukarka drukuje puste strony, należy upewnić się, że druk nie jest pusty. Może być konieczne wyczyścić głowicę lub zmienić tusz/toner.

Jak rozwiązać problem, gdy drukarka nie drukuje?

Jeśli drukarka nie drukuje, warto sprawdzić, czy są dostępne wkłady atramentowe lub toner. Może być konieczne wyczyścić głowicę lub skontaktować się z serwisem w celu przeprowadzenia diagnozy.

Jak wydrukować stronę testową na drukarce?

Aby wydrukować stronę testową na drukarce, należy wejść do panelu sterowania urządzenia i wyszukać opcję strona testowa.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze