Drukarka drukuje puste kartki. Dlaczego?

Drukarka drukuje puste kartki, a Ty zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna? Jakiś czas temu mówiłem Wam o najczęstszych awariach drukarek. Wskazałem top 10 przypadków i podpowiedziałem, jak sobie z nimi radzić. Niektóre objawy jednak nie są do końca oczywiste. Ich przyczyn może być wiele. Dzisiaj pochylimy się nad bardzo popularnym problemem. Co zrobić, gdy drukarka drukuje puste strony lub nie drukuje w ogóle?

grafika drukarka drukuje puste kartki

Drukarka drukuje puste kartki. To nie chochliki

Nie kryjemy się z tym, że drukarki nie są raczej najbardziej lubianym przez ludzi sprzętem (nie mam pojęcia z jakiego powodu!). Często spotykam się z powiedzeniem, że to po prostu złośliwa maszyna. Mogę nawet porównać ją do kotów, o których mówi się, że wiele rzeczy robią na złość. To mit! 

Wasze urządzenia, tak samo jak i koty –  zawsze mają powód swoich zachowań. Postaram się Wam wyjaśnić skąd się biorą ich problemy. Drukarek oczywiście, nie kociaków.

“Proszę sprawdzić, czy urządzenie jest podłączone do kontaktu”

Jak często śmiałeś się z tej porady na infolinii pomocy technicznej? Tak, wiem, za każdym razem. A jak często złapałeś się na prasowaniu koszuli niepodłączonym do kontaktu żelazkiem lub próbowałeś odkurzać bez podłączonego kabla? Też się zdarzyło. 

Dlatego właśnie jest to najczęstszą poradą – chociażby ze względu na to, że najłatwiej ten problem wyeliminować i nie generuje żadnych kosztów!

Drukarka nie działa? Sprawdź!

Wielokrotnie moje koleżanki na sklepie stacjonarnym odwiedził klient ze swoją niesforną drukarką. Kartki wychodzą, ale puste… Co tym razem musisz sprawdzić? Odpowiedź jest tak oczywista, że złapiesz się za głowę! 

Kupujesz nową drukarkę lub nowy zbiornik. Nie czytasz instrukcji obsługi, bo jak ciężka może być obsługa drukarki? Włączasz, drukujesz… i nic. Wracasz do sklepu i przedstawiasz sytuację. 

Nasze koleżanki w takim przypadku włączają drukarkę od razu przy kliencie i sprawdzają, co da się zrobić. Wielokrotnie okazało się, że rozwiązanie jest z tych najprostszych, i wraz z klientem pozostaje tylko stać i z tego żartować! 

Sprawdziłeś zabezpieczenia zbiornika przed włożeniem go do drukarki? Jeśli chodzi o tusze atramentowe, bardzo łatwo jest je przegapić. Urządzenie nie jest w stanie stwierdzić, czy zostały one usunięte, więc bez zwłoki stara się dostarczyć Ci dokument, o który prosiłeś.

Z tym, że te zabezpieczenia są od tego, aby tusz nie uciekał ze zbiornika, gdy nie jest używany. Tak więc pozbądź się ich i wracaj do drukowania. 

Drukarka drukuje puste kartki? Daj odpocząć

Tak, to tylko sprzęt elektroniczny. Nie zmienia to faktu, że on też musi czasem musi mieć chwilę spokoju. Większość urządzeń drukujących działa dzięki głowicy pracującej pod wpływem temperatury. 

Jeśli drukujesz duża ilość dokumentów, warto zrobić co jakiś czas krótką przerwę, aby temperatura trochę spadła. Jeśli jest zbyt duża, tusz może gęstnieć już w głowicy, przez co nie jest w stanie przedostać się przez mikroskopijne otwory. Efektem tego mogą być właśnie puste strony.

A co, jeśli to nic z wymienionych? 

Z tych mniej kosztownych rzeczy – upewnij się, że papier, na którym chcesz drukować pasuje do Twojego urządzenia. Niektóre druki na zbyt grubym papierze mogą się po prostu nie udać. 

Sprawdź też kolejkę wydruku! W menu start wyszukaj “drukarki i skanery”, następnie wybierz model swojego urządzenia i kliknij “otwórz kolejkę”. 

Jeśli nic się nie drukuje, a w tym okienku dalej widzisz jakieś pozycje – wyczyść je klikając prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz odpowiednią opcję. Nieudane dokumenty mogą blokować kolejkę wydruku. 

Czasami blokować wydruki lub “drukować na biało” może zacięty, lub zawinięty na którejś rolce papier. Zazwyczaj urządzenie informuje o takiej sytuacji, czasem jednak papier zlokalizowany jest w takim miejscu, że sprzęt może go niechcący przeoczyć. 

Rozpieszczaj swojego biurowego przyjaciela

Czasem będziesz musiał sprawić mu prezent w postaci nowego kabla zasilającego lub kabla ethernet. Nawet delikatnie uszkodzony, może powodować zakłócenia w przesyłaniu danych oraz je zniekształcać. 

Niekiedy nieaktualne oprogramowanie może być sprawcą całego zamieszania. Warto sprawdzać soft ręcznie. Nie włączaj jednak automatycznej aktualizacji. Może czasem stworzyć pewne komplikacje. (patrz tekst „Uważaj na aktualizacje oprogramowania drukarek HP„)

Chroń swoją drukarkę i dbaj o to, aby żadna część obca nie dostała się do środka, szczególnie do podajnika papieru – koledzy z serwisu nagminnie znajdują tam gumki do włosów, długopisy albo klocki Lego. Jeśli z taką przeszkodą mechanizm poboru papieru się nie połamie, to dobrze, ale z pewnością nie będziesz mógł drukować. 

Drukarka drukuje puste kartki? Czas na serwis

O zabraniu urządzenia do specjalisty trzeba pomyśleć w przypadku bardziej skomplikowanych spraw. Jeśli nie chcesz własnoręcznie zaglądać do wnętrza, zabierz sprzęt do serwisu, kiedy nie pobiera papieru lub pobiera go tylko do połowy. Kartki wychodzą powyginane, niezadrukowane. Innym popularnym objawem jest pobieranie kilku kartek na raz. 

Czasami nawet serwis nie jest w stanie rozwiązać problemu. Zazwyczaj dzieje się tak w bardzo eksploatowanych urządzeniach oraz tych delikatnie leciwych. Popularnym problemem „zmęczonych” egzemplarzy jest uszkodzona lub zużyta głowica drukująca. 

Sama wymiana głowicy nie jest jakoś strasznie skomplikowana, ale delikatność tych części sugeruje jednak skorzystać z pomocy. Serwisant oceni opłacalność. Czasami głowica jest na tyle droga, że nie opłaca się jej wymieniać na nową, bo kosztuje tyle, co drukarka.

Drukarka drukuje puste kartki? Nie robi tego na złość

Podsumowując – drukarki nie robią Ci na złość, mają swoje powody! Jeśli dzieje się coś złego, na pewno dadzą Ci o tym znać. Na szczęście większość zakłóceń pracy nie jest czymś, z czym nie poradzi sobie serwisant niedużym kosztem. 

Niewiele jest takich, które okazują się drogą inwestycją lub takich, których nie da się naprawić w ogóle.


Opracowała: Marta Wnuszyńska

1 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze