Czym są spady drukarskie? - Blog firmowy DrTusz

Czym są spady drukarskie?

Spady drukarskie są nieodzownym elementem większości projektów przygotowywanych do druku. Mają też kluczowe znaczenie dla końcowej jakości wydrukowanego materiału. W branży drukarskiej precyzja związana ze stosowaniem spadów jak i marginesów bezpieczeństwa jest naprawdę istotna – od tego zależy profesjonalny wygląd końcowego wydruku. 

Spady drukarskie

Czym są spady drukarskie w procesie druku?

Mówiąc krótko, spady drukarskie to zadrukowany obszar, najczęściej wąski pasek arkusza, który zostanie odcięty w trakcie procesów związanych z wykańczaniem druku, czyli introligatorstwem. Jeśli chcesz więcej przeczytać o introligatorstwie, zobacz mój artykuł: ,,Prace introligatorskie – co warto wiedzieć?”

Dlaczego spady są tak ważne? Dzięki rozszerzeniu grafiki projektu o dodatkowe brzegi z tłem zapobiega się ryzyku pozostawienia nieestetycznych, białych brzegów. Takie ryzyko wynika z tego, że maszyny introligatorskie mają margines błędów. Użycie spadów jest wymagane, jeśli projekt posiada inne tło niż białe. 

Marginesy bezpieczeństwa – Twoje ,,strefy buforowe” 

Marginesy bezpieczeństwa są kolejną istotną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zlecić drukarni swój wydruk. Podczas druku sprawią, że wszystkie kluczowe elementy, grafiki, teksty, logotypy nie zostaną przypadkowo przycięte. To takie bufory przestrzeni, umieszczone wewnątrz krawędzi projektu. Tak jak spady drukarskie, są ochroną przed błędami mechanicznymi maszyn drukujących. 

Marginesy bezpieczeństwa vs spady drukarskie

To dwa kluczowe pojęcia w projektowaniu graficznym, które choć różne, są niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości wydruku. Może wydawać się, że ich znaczenie jest prawie tako samo, jednak co różni spady i marginesy? 

Cel

  • Marginesy zapobiegają przypadkowemu przycięciu kluczowych elementów.
  • Spady zapewniają dodatkowy obszar grafiki, który jest przycinany, aby uniknąć białych krawędzi po odcięciu. 

Położenie

  • Marginesy są częścią wewnętrzną projektu.  
  • Spady drukarskie rozciągają się poza zadrukowany obszar arkusza.

Projektowanie

  • Marginesy tworzy się, umieszczając kluczowe elementy graficzne w odpowiedniej odległości od krawędzi.
  • Spady drukarskie są dodawane do każdej strony pliku do druku zazwyczaj od 3 do 5 mm. 

Jak ustawić spady drukarskie?

Najlepiej zacząć projektowanie od razu z uwzględnieniem spadów. Najpierw zdefiniuj marginesy bezpieczeństwa. Następnie dodaj linię cięcia, która określi granice finalnego wydruku. Potem ustal obszar spadu, np. 3 do 5 mm, który rozszerzy grafikę poza linie cięcia. 

Możesz też dodać spady przy eksportowaniu pliku do formatu PDF. Dobrze wykorzystać do tego program graficzny, np. Adobe Design. Otwórz ustawienia eksportu i wybierz opcję związaną z ustawieniami drukarskimi. Określ marginesy i szerokość spadu, który odpowiednio doda się do projektu. 

Pamiętaj również, że możesz zlecić takie zadanie drukarni, która będzie realizowała Twój wydruk. Jeśli chcesz przeczytać o tym jak zmniejszyć rozmiar pliku do druku, kliknij >TUTAJ<. 

Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci osiągnąć najlepsze efekty w Twoich przyszłych projektach drukarskich! 🙂 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze