Drukowanie w chmurze - Blog firmowy DrTusz

Drukowanie w chmurze

Wyobraź sobie, że drukujesz pliki z arkusza kalkulacyjnego Google Sheets z telefonu, siedząc w kawiarni, bez potrzeby podłączania się do drukarki kablem. Albo wysyłasz dokument do wydruku z laptopa podczas podróży służbowej, a ten ląduje na Twoim biurku, gotowy do podpisu. Brzmi jak science fiction? Nic bardziej mylnego! Drukowanie w chmurze to już codzienność dla wielu użytkowników, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Chcesz wiedzieć, jak działa i jakie niesie ze sobą korzyści? W tym artykule nie będę porównywał drukowania w chmurze z tradycyjnymi drukarkami i przekonywać do rezygnacji z tych drugich. Skupimy się na tym, jak usprawnić samo drukowanie, bez instalowania sterowników i zbędnych kabli.

Drukowanie w chmurze

Drukowanie w chmurze – wygoda na wyciągnięcie ręki!

Drukowanie w chmurze opiera się na prostej zasadzie: zamiast łączyć się z drukarką kablem, wysyłasz plik do wydruku na specjalny serwer w chmurze. Serwer ten pośredniczy w komunikacji między Twoim urządzeniem a drukarką, kierując plik do odpowiedniego urządzenia drukującego. Oznacza to, że możesz drukować z dowolnego miejsca na świecie, o ile masz dostęp do Internetu i odpowiedniej aplikacji lub usługi.

Warto jednak wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa, która dla wielu użytkowników jest kluczowa. Nowoczesne usługi drukowania w chmurze stosują zaawansowane technologie szyfrowania i uwierzytelniania, aby chronić poufne dane przed dostępem osób nieuprawnionych. Dodatkowo, wiele z nich oferuje dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak śledzenie wydruków czy ograniczanie dostępu do określonych drukarek.

Popularne usługi drukowania w chmurze

Na rynku dostępnych jest wiele usług drukowania w chmurze, różniących się funkcjami, cenami i obsługiwanymi platformami. Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych opcji i wskażę zarówno zalety, jak i wady tych rozwiązań. 

I. Google Cloud Print

Usługa Google Cloud Print integruje się z Twoim kontem Google, umożliwiając drukowanie z dowolnego miejsca na świecie za pomocą komputera, laptopa, smartfona czy tabletu. Wystarczy wybrać drukarkę z listy dostępnych urządzeń i wysłać plik do wydruku. Google Cloud Print charakteryzuje się prostotą obsługi, integracją z innymi usługami Google oraz darmową wersją dla użytku domowego. Niestety, w wersji darmowej funkcjonalność jest ograniczona, a drukowanie bezpośrednio z niektórych aplikacji może być problematyczne.

II. Dropbox Print

Dropbox Print działa podobnie jak Google Cloud Print, ale integruje się z Twoim kontem Dropbox. Możesz drukować pliki zapisane w chmurze Dropbox bezpośrednio z aplikacji lub strony internetowej. Dropbox Print oferuje integrację z Dropboxem oraz możliwość drukowania plików z różnych urządzeń. Niestety, usługa jest płatna, a w porównaniu z Google Cloud Print brakuje niektórych funkcji.

III. HP ePrint

Usługa drukowania w chmurze została stworzona przez firmę HP i jest dedykowana do urządzeń tego producenta. Użytkownicy mogą łatwo drukować z różnych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Jednakże, aby skorzystać z tej usługi, konieczne jest posiadanie drukarki kompatybilnej z HP ePrint.

IV. AirPrint 

Usługa firmy Apple, umożliwiająca drukowanie dokumentów z urządzeń z systemem iOS. Jest bardzo łatwa w użyciu i zapewnia szybkie i płynne działanie. Jednakże, aby skorzystać z tej usługi, konieczne jest posiadanie drukarki kompatybilnej z AirPrint.

V. PrintMe

PrintMe to niezależna usługa drukowania w chmurze, która nie wymaga integracji z innymi platformami. Wystarczy utworzyć konto na stronie PrintMe i zainstalować aplikację na swoim urządzeniu. PrintMe oferuje szeroką gamę funkcji, w tym drukowanie dwustronne, drukowanie z hasełkiem i śledzenie wydruków. Niestety, usługa jest płatna, a brak integracji z innymi usługami może być minusem.

VI. PaperCut

PaperCut to zaawansowana usługa drukowania w chmurze przeznaczona dla firm i organizacji. Oferuje szereg funkcji kontroli wydruku, takich jak ustalanie limitów drukowania dla poszczególnych użytkowników, śledzenie kosztów drukowania i filtrowanie treści drukowanych. PaperCut jest idealnym rozwiązaniem dla firm ze względu na szeroką gamę funkcji kontroli wydruku. Niestety, usługa jest płatna, a skomplikowana konfiguracja może być problematyczna.

Wybór odpowiedniej usługi zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Przed skorzystaniem z usługi drukowania w chmurze, przeczytaj dokładnie regulamin i politykę prywatności. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się nad tym, co jest najważniejsze dla danej osoby – uniwersalność, łatwość obsługi czy kompatybilność z istniejącymi urządzeniami. 

Bezpieczeństwo drukowania w chmurze

Chociaż drukowanie w chmurze oferuje wiele korzyści, takich jak wygoda i łatwość obsługi, nie można zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Podczas korzystania z usług drukowania w chmurze Twoje dane są przesyłane i przechowywane w Internecie, co wiąże się z pewnymi zagrożeniami.

Oto kilka z nich:

  • hakerzy mogą przechwycić informacje podczas przesyłania ich do drukarki, co może prowadzić do kradzieży poufnych informacji, takich jak dane osobowe lub dane finansowe,
  • złośliwe oprogramowanie może zainfekować drukarkę i spowodować uszkodzenie lub usunięcie danych,
  • osoby nieuprawnione mogą uzyskać dostęp do plików i wydrukować je bez zgody,
  • niektóre usługi drukowania w chmurze mogą śledzić Twoje wydruki, co może prowadzić do naruszenia prywatności.

Aby zminimalizować ryzyko związane z drukowaniem w chmurze, należy stosować się do następujących zasad bezpieczeństwa:

  • wybieraj renomowane usługi drukowania w chmurze, które stosują silne zabezpieczenia,
  • korzystaj z haseł o wysokim poziomie skomplikowania i nie używaj ich w innych serwisach,
  • regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i firewall,
  • drukuj tylko zaufane pliki z bezpiecznych źródeł,
  • nie otwieraj nieznanych linków ani załączników w wiadomościach e-mail,
  • zachowaj czujność i zgłaszaj wszelkie podejrzane aktywności dostawcy usługi drukowania w chmurze.

Stosując te proste zasady bezpieczeństwa, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko związane z drukowaniem w chmurze i bezpiecznie korzystać z tej wygodnej technologii. Pamiętaj, że bezpieczeństwo w sieci to proces ciągły i wymaga stałej uwagi. Więcej na temat sposobów ochrony drukarki przeczytasz >TUTAJ<.

Czy warto drukować w chmurze?

Drukowanie w chmurze to oszczędność czasu, mobilność i wygoda. Idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują, pracują zdalnie lub korzystają z wielu różnych urządzeń. Dodatkowo, drukowanie w chmurze może być bardziej przyjazne dla środowiska, redukując zużycie papieru. 

Oczywiście, ma też pewne wady. Najważniejszą z nich jest kwestia bezpieczeństwa, o której pisałem wcześniej. Należy jednak pamiętać, że renomowane usługi drukowania w chmurze stosują zaawansowane technologie szyfrowania i uwierzytelniania, aby chronić dane użytkowników. Inną wadą jest konieczność dostępu do Internetu. Nie masz dostępu do sieci? Niestety, nic nie wydrukujesz…

Przetestuj wydruki z chmury i przekonaj się czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze