Drukarka LED czy laserowa - którą wybrać? - Blog firmowy DrTusz

Drukarka LED czy laserowa – którą wybrać?

Przed zakupem odpowiedniej drukarki, warto zastanowić się, na czym w drukowaniu zależy nam najbardziej. Czytając o urządzeniach laserowych często natrafiamy na opisy nowoczesnych drukarek LED. W poniższym artykule sprawdzimy razem, co różni oba typy urządzeń, a Ty będziesz mógł odpowiedzieć sobie na pytanie: która drukarka spełni moje oczekiwania? Zapraszam do dzisiejszego wpisu!

Rudy drukarka laserowa oraz LED-owa

Technologia LED-owa vs druk laserowy

Drukarki laserowe są szeroko wykorzystywane, zarówno w domach, jak i firmach. Ich popularność wiąże się przede wszystkim z oferowaniem wysokiej jakości monochromatycznych wydruków, przy przystępnej cenie w dłuższej perspektywie eksploatacji.

Chcesz poznać szczegóły dotyczące drukowania w technologii laserowej? Sprawdź artykuł: Jak działa drukarka laserowa?

Urządzenia wykorzystujące technologię LED (Light Emitting Diode) wciąż wydają się nowym wynalazkiem, który nie jest jeszcze aż tak popularny, jak dostępne niemal w każdym sklepie laserówki. Choć powstały pod koniec lat 80., niewielu użytkowników wie jak działają i czym różnią się od pozostałych typów urządzeń.

Obecnie dostępne są już innowacyjne urządzenia LED-owe trzeciej generacji, które oferują znacznie lepsze możliwości druku, niż te tworzone w XX. wieku. Choć do pracy w biurze wciąż bardziej polecane są drukarki laserowe, nie można wykluczyć, że wkrótce to nowoczesna technologia LED zawładnie rynkiem drukarskim.

Różnice pomiędzy drukarką LED, a drukarką laserową

Wybierając odpowiednie urządzenie wskazane jest wcześniejsze poznanie jego specyfiki oraz określenie, gdzie będzie ono użytkowane. Poniżej przyjrzymy się najważniejszym cechom opisywanych drukarek i drukowania, abyś mógł dobrać urządzenie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Zatem: drukarka LED czy laserowa? Poznaj podstawowe różnice.

Budowa laserówki vs drukarki LED

Oba typy drukarek wykorzystują do tworzenia wydruków bęben światłoczuły. Podstawowa różnica polega na sposobie przenoszenia na niego obrazu. Drukarka laserowa wyposażona jest w lustro, które odbija światło, natomiast w urządzeniach LED znajdują się listwy z diodami, które bezpośrednio naświetlają bęben.

Drukarki LED-owe z reguły mają bardziej kompaktowy rozmiar od laserówek. Generują również znacząco niższy poziom hałasu przy drukowaniu, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w mniejszych biurach.
Urządzenia wyposażone w technologię LED zawierają również mniejszą ilość części ruchomych niż drukarki laserowe, dzięki czemu istnieje ograniczone ryzyko uszkodzeń czy awarii. Jeśli zależy Ci na bezawaryjnej pracy, oszczędności pieniędzy oraz czasu – drukarka LED może być dla Ciebie!

Różnice w obsłudze urządzeń

Przy wyborze drukarki ważne jest, aby jej użytkowanie nie było zbyt skomplikowane i gwarantowało szybką, bezawaryjną pracę. Urządzenia LED chwalone są przede wszystkim za intuicyjność obsługi oraz prostotę wymiany tonerów.

Drukarki z technologią laserową charakteryzują się jednak większą niezawodnością, jeśli chodzi o pracę w dużym obciążeniu, a także wyposażenie w dodatkowe funkcje, których często brakuje w LEDach.

Oferowana jakość wydruku

Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli zamierzasz drukować grafiki zawierające wiele detali lub teksty czy schematy z wymagającymi czcionkami.

Urządzenia LED-owe lepiej sprawdzą się w przypadku drukowania zdjęć, ponieważ odznaczają się przeważnie szybszym czasem pierwszego wydruku, a także lepszą jednolitością kolorów. Jeśli jednak zależy Ci na wyraźnych i precyzyjnych liniach oraz tekstach, lepsza może się okazać drukarka z technologią laserową.

Aby lepiej poznać ten parametr i dowiedzieć się, jak dbać o wydrukowane grafiki, sprawdź artykuł: Co wpływa na jakość i trwałość wydrukowanych zdjęć?

Koszty eksploatacji

Wybierając drukarkę warto sprawdzić jakie będę koszta jej eksploatacji w dłuższej perspektywie czasu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ często tanie w zakupie urządzenia, okazują się pożeraczem firmowych pieniędzy, gdy przychodzi do zakupu wkładów.

Podobnie jest i w tym przypadku. Urządzenia LED-owe posiadają wyższą cenę początkową niż drukarki laserowe, jednak przy dłuższym użytkowaniu mogą okazać się dużo bardziej ekonomiczne ze względu na chociażby mniejsze zużycie energii.
Laserówki są jednak częściej użytkowane w firmach, dzięki możliwości dużego obciążenia drukowaniem. Stawiając na ten typ drukarki musimy mieć na uwadze, iż mimo dość wysokiej ceny tonerów, przy dużych wolumenach druku możemy uzyskać niższy koszt wydruku.

Wydajność

Zależnie od tego, do jakiego celu potrzebujesz nowej drukarki, musisz znać jej wydajność i porównać ze swoimi realnymi oczekiwaniami wobec sprzętu. W końcu inną ilość materiałów drukujemy w domowym zaciszu, a inną w dużym biurze.

Drukarki LED-owe, tak jak wcześniej wspomniałem, pozwalają zazwyczaj na znacznie szybszy wydruk pierwszej strony, a także zużywają mniej energii niż urządzenia laserowe. Niektóre źródła podają, iż efektywność energetyczna LEDów wynosi aż do 70%, co przy dużym obciążeniu drukarki może okazać się niezwykłą oszczędnością.

Skoro mowa o drukowaniu z użyciem światła, koniecznie zobacz Czy da się wydrukować światło? – technologia druku OLED

Prędkość drukowania

Prędkość drukowania jest istotna szczególnie w firmach, gdzie kolejka druku może być naprawdę długa. W tym przypadku prym wiodą drukarki laserowe, które zazwyczaj osiągają wyższą prędkość drukowania niż urządzenia LED-owe. Sprawdźmy to na poniższym przykładzie, w którym szczegółowo sprawdzamy drukowaną ilość stron na minutę.

Jednofunkcyjna drukarka LED-owa Oki C650DN umożliwia drukowanie w mono i w kolorze do 35 stron A4/min, a wydruk pierwszej strony do 6,5 sekundy. Porównując ją do urządzenia laserowego Brother HL-L3270CDW, wypada o niebo lepiej, bowiem laserówka może pochwalić się drukiem w mono i kolorze do 24 stron A4/min oraz wydrukiem pierwszego arkusza do 14 sekund.

Pamiętaj, że wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu urządzenia, które wybierzesz, jednak biorąc pod uwagę popularne modele drukarek, laserówki znacznie przewyższają innowacyjne LEDy.

Dbałość o środowisko naturalne

W powyższym zestawieniu nie sposób pominąć kwestii ekologii i dbałości o środowisko. Coraz więcej przedsiębiorców zwraca uwagę na te aspekty przy zakupie urządzeń drukujących do swojej firmy, nie tylko ze względu na zużycie energii elektrycznej, ale również problemy z późniejszą utylizacją wkładów.

Nowoczesna technologia LED wykorzystuje do pracy mniejszą ilość energii niż tradycyjne drukarki laserowe, dzięki czemu są one bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. 

Laserówki, choć rzadko się o tym wspomina, emitują do otoczenia szkodliwy w dużej ilości ozon. Co prawda, nowsze modele drukarek nie wydzielają już tak ogromnych jego ilości jak starsze wersje, jednak wciąż niosą negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Ogromną zaletą urządzeń LED-owych jest więc fakt, że ich emisja ozonu wynosi równe zero i ze tego względu są znakomitym wyborem dla wszystkich tych, którym zależy zarówno na własnym zdrowiu, jak i środowisku.

Która drukarka jest dla Ciebie: LED vs urządzenie laserowe?

Ku nieszczęściu niektórych użytkowników – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przy wyborze drukarki LED czy laserowej należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które opisałem w powyższym artykule.

Dla ułatwienia przygotowałem dla Ciebie specjalny Poradnik dla Klienta, który może pomóc Ci w wyborze dopasowanego do Twoich potrzeb i możliwości urządzenia drukującego. Posługując się załączoną w nim listą pytań, z pewnością uda Ci się dobrać odpowiedni sprzęt.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących drukarek z technologią LEDową lub po udzieleniu odpowiedzi na załączone w poradniku pytania wciąż nie wiesz, która drukarka będzie dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się ze mną mailowo, telefonicznie lub poprzez media społecznościowe: Facebook, Instagram, X (Twitter).

Pssst.. Nie zapomnij o rabatach! Będziesz je otrzymywać regularnie, zapisując się do mojego tuszowego Newslettera. 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze