Używane drukarki. Co sprawdzić przed zakupem?

Maskotka DrTusz trzymająca drukarkę na tle wyposażonego biurka, o które oparta jest gitara.

Pandemia sprawiła, że używane drukarki i drukarki poleasingowe wróciły do łask. Z racji dość dużego popytu, wiele osób zaczęło poszukiwać drukarek na rynku wtórnym. Na co uważać? Co sprawdzić kupując używane urządzenie laserowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki atramentowej z drugiej ręki? Przeczytaj mój poradnik.

Używane drukarki. Warto?

Czy kupno używanej drukarki lub drukarki poleasingowej ma sens? Taki zakup nie różni się od zakupu samochodu na rynku wtórnym – na pewne rzeczy trzeba zwrócić uwagę.

Pominięcie sprawdzenia towaru przed zakupem może słono kosztować. Możliwe scenariusze są różne – od przymusowej wizyty w serwisie po konieczność utylizacji urządzenia, jeśli przywrócenie go do sprawności okaże się zbyt kosztowne.

Warto więc dobrze przyjrzeć się upatrzonej używanej drukarce.

Używane drukarki laserowe

Urządzenia wielofunkcyjne i drukarki laserowe z drugiej ręki cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego. Nowe drukarki laserowe są dość drogie.
W dodatku do starszych „kultowych” modeli łatwiej dostać zamienniki tonerów.

Niektórzy niedostępnych już w sprzedaży drukarek szukają w serwisach ogłoszeniowych.

Laserówki są zdecydowanie trwalsze i mniej kłopotliwe, ale pewne elementy ulegają zużyciu.

O zasadach działania drukarki laserowej, przeczytasz >TUTAJ<.

maskotka DrTusz oglądająca schemat budowy drukarki

Decydując się na zakup używanej drukarki laserowej, zwróć uwagę na wymienione poniżej podzespoły.

Sprawdź fuser

W niektórych modelach drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych znajduje się z tyłu odbudowy klapka, przez którą możesz podejrzeć fuser.

Element ten określany jest również jako „piec”, gdyż temperatura w jego wnętrzu przekracza 205°C.

Wałki dociskowe wprasowują wówczas proszek w zadrukowaną powierzchnię papieru. Właśnie wspomniane wałki wymagają sprawdzenia. Upewnij się, czy nadal pokrywa je folia teflonowa. Wszelkie przetarcia foliowej okładziny będą widoczne.

Zły stan wałków przełoży się na jakość wydruków.

Rolki poboru papieru i zębatki

Warto poddać oględzinom rolki poboru papieru w podajniku. Ich zużycie wiele mówi na temat historii sprzętu. Kolejna kwestia to obecne w laserówkach koła zębate. Jeśli masz taką możliwość, zobacz, czy zębatki nie przeskakują.

Pas transferowy i przebieg drukarki

Kolejne rzeczy sprawdzisz już przy pomocy oprogramowania dołączonego do drukarki. Na co zwrócić uwagę buszując po zakamarkach programu? Przede wszystkim skontroluj zużycie stanu pasa transferowego.

Tak samo jak w autach z drugiej ręki, tak i w używanych drukarkach należy zweryfikować przebieg. Zrobisz to za pomocą wspomnianego programu. Kiedy już odnajdziesz wartość, porównaj ją z przebiegiem zalecanym przez producenta.

Zestawiając te dwie liczby zobaczysz, ile już przeszło upatrzone przez Ciebie urządzenie. Jeśli mała drukarka laserowa wydrukowała w rok tyle, ile duża kserokopiarka powinna wydrukować w dwa lata, to może lepiej poszukać innej oferty.

Pozostaje jeszcze toner. Niektórzy sprzedawcy dorzucają go gratis. To bardzo fajna opcja, jeśli wkład laserowy nie jest zużyty. Dopytaj o to koniecznie!

Używane drukarki atramentowe

Z używanymi atramentówkami jest już trochę inaczej. To bardziej delikatne urządzenia. Najpierw należy sprawdzić, czy zakup w ogóle się opłaca. Dlaczego? Często na promocjach dostępne są tanie urządzenia atramentowe, których eksploatacja wiąże się z zakupem oryginalnych wkładów atramentowych.

O zamiennikach w przypadku tanich drukarek często można zapomnieć.

O pułapkach związanych z takimi okazjami pisałem w tekście „Drukarka za 99 zł? Najlepszy chwyt marketingowy

Właściciele takich drukarek czasem próbują je odsprzedać poprzez serwisy internetowe. Z reguły to w 100% sprawne urządzenia. Wymagają tylko zakupu nowego tuszu.

Uważaj więc na podejrzane oferty. Jeśli chcesz nabyć drukarkę, wejdź na DrTusz.pl i sprawdź dostępność zamienników.

Tyle słowem wstępu. Właściwie w przypadku drukarki atramentowej sprawdzenia wymagają dwa elementy. Poniżej wyjaśniam, które wymagają szczególnej troski.

Głowica drukująca

To kluczowy podzespół! Jak wiadomo, tusz lubi zasychać w mikroskopijnych dyszach głowicy. Niekiedy zator w głowicy jest na tyle poważny, że naprawa wiąże się z koniecznością wymiany elementu na nowy. Z reguły się to nie opłaca.

Jak sprawdzić, czy głowica atramentowa działa?

Najprostszą metodą będzie wydruk testowy. On powie wszystko. Zwróć uwagę na wszelkie plamy i miejsca, w których jakość nadruku pozostawia wiele do życzenia. „Anomalie” świadczą o problemach z głowicą.

Jak już wspominałem – jej wymiana często jest nieopłacalna.

Rolki i komora na tusze

Podobnie jak w drukarce laserowej, tak i w atramentówce sprawdź rolki w podajniku papieru. Ich stan może wiele powiedzieć na temat przeszłości drukarki.

To samo tyczy się miejsca instalacji pojemników na tusz. Stan komory i jej czystość wiele mówi o tym, jak drukarka była wcześniej traktowana.

Pamiętaj, że drukarki atramentowe mają krótszy okres eksploatacji niż ich laserowe odpowiedniki. Wynika to z ich konstrukcji i zastosowanej technologii. Przed zakupem atramentówki z drugiej ręki warto zastanowić się, czy to dobry pomysł.

O ile w przypadku drukarek z systemem stałego zasilania atramentem oraz modeli z wyższej półki oferty bywają naprawdę atrakcyjne, to w przypadku podstawowych urządzeń radzę przemyślenie zakupów.

Zapytaj DrTusza

Nie posiadam w ofercie używanych drukarek ani drukarek poleasingowych. Posiadam za to tusze i tonery do wszystkich dostępnych na rynku modeli, więc zawsze służę pomocą.

W mojej siedzibie w Białymstoku prowadzę także stacjonarny serwis drukarek, które rozwiązuje wiele bolączek tych humorzastych urządzeń.

Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć w kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu. W swojej wiadomości od razu zawrzyj odpowiedź na pytania, które znajdziesz w tekście pt. „Jak wybrać drukarkę. Poradnik dla Klienta„. Pisz śmiało na blog@drtusz.pl.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze