Na ile starcza tusz i toner do drukarki? - Blog firmowy DrTusz

Na ile starcza tusz i toner do drukarki?

Drukowanie jest codzienną czynnością w wielu biurach i domach. Zrozumienie, na ile starcza tusz lub toner do drukarki ma duże znaczenie, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Zdecydowałem, że jestem Wam winny solidne wyjaśnienie tego tematu, dlatego omówię kluczowe czynniki wpływające na zużycie tuszu i tonera i podrzucę kilka sposobów na oszczędne użytkowanie drukarki.

grafika tusz i toner na ile starcza

Tusz czy toner do drukarki – jaka jest różnica?

Powyższe pytanie ciągle do nas powraca, a odpowiedź na nie jest bardzo prosta. W celu zrozumienia wpływu różnych czynników na wydajność wkładu do drukarki, muszę przybliżyć Wam trochę nudnej nauki i technologii.

Tusz – to płynny środek do drukarek atramentowych, składający się z barwników lub pigmentów rozpuszczonych w wodzie lub rozpuszczalników organicznych. Głowice, w celu stworzenia obrazu (lub tekstu) rozpylają na kartkę mikroskopijne kropelki tuszu, składające się z podstawowych kolorów (cyan, magenta, żółty i czarny). Kombinacja tych kolorów umożliwia druk w pełnym spektrum.

Toner – proszkowe medium używane do drukarek laserowych, składające się z mikroskopijnych cząstek barwnika związanego z materiałem ładującym elektrycznie (drobinki proszku magnetycznego). Proces drukowania laserowego polega naświetleniu (naładowaniu magnetycznemu) na papierze miejsc, na których ma powstać druk. Do tych miejsc przyciągnięty zostanie toner, zawierający wcześniej wspomniane drobinki proszku magnetycznego. Ostatnim etapem jest utrwalenie na papierze całego materiału za pomocą grzewczego wałka (fusera).

Obie technologie znacząco się od siebie różnią w kontekście użytkowania i wydajności. Z tego powodu jak mantrę zawsze powtarzam potencjalnym użytkownikom drukarek – dobieraj urządzenie drukujące do swoich potrzeb!

Jeśli zastanawiasz się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań – mam dla Ciebie krótki przewodnik. Przeczytaj „Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Czynniki wpływające na wydajność wkładu do drukarki

Podczas instalacji można pominąć dodatkowe ustawienia i pracować na urządzeniu z domyślnymi parametrami. Warto jednak dopasować je pod swoje wymagania. Przykładowo – zadaj sobie pytanie, czy potrzebujesz najwyższej jakości w przypadku drukowania tylko prostych tekstowych dokumentów?

Wydruki kolorowe vs. wydruki czarno-białe

Z pozoru oczywista sprawa, o której nie każdy wie. Po pierwsze, kolorowe wydruki zużywają więcej tuszu lub tonera niż wydruki czarno-białe, a dzieje się tak z powodu stosowania kilku różnych kolorów.

Warto zastanowić się, czy dany dokument faktycznie potrzebuje być wydrukowany kolorze. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz, że może być to czarno-biały dokument – pamiętaj, aby zaznaczyć odpowiedni tryb w oknie drukowania. Jeśli drukujesz czarne dokumenty nie zaznaczając opcji „skala odcieni szarości” lub „monochromatyczny”, drukarka pobierze tusze kolorowe, jako części składowe, a co za tym idzie, większe zużycie materiałów eksploatacyjnych.

Więcej o mieszaniu kolorów w drukarkach (i nie tylko) pisałem tutaj: „CMYK – powrót do szkoły

Proste vs. złożone wydruki

Na całkowity koszt eksploatacji urządzenia składa się wiele czynników, w tym koszt zakupu sprzętu czy serwisowania. Dzisiaj jednak skupiamy się głównie na pytaniu „na ile wystarczy nowy kartridż”.

Odpowiadając na to pytanie nie mogę pominąć standardów ISO, dotyczących podawania wydajności tuszu przez producentów.

W dużym skrócie – zwykły list, lub prosty dokument nie zużyje tyle samo tuszu, co cała zapisana strona, tym bardziej jeśli ma grafiki. Producenci podają wydajność tuszu lub tonera w przeliczeniu o 5%-owe zaczernienie kartki A4.

Jeśli więc zazwyczaj drukujesz całe ściany tekstu lub obrazki – wiadomo, że te przewidziane zużycie nie tyczy się Twojej sytuacji. Poniżej przykład procentowego zaczernienia strony. Drukując więcej procentowo zużywasz więcej atramentu, przez co wydajność zbiornika zmniejsza się.

przykład wizualny ukazujący jak wygląda poszczególny procent zaczernienia strony wydruku
Porównanie procentowego zaczernienia strony

Jakość wydruku, a zużycie tuszu lub tonera

Drukowanie na ustawieniach wyższej jakości skutkuje większym zużyciem materiałów eksploatacyjnych. Wyższa jakość oznacza to, że urządzenie poświęci większą ilość barwnika na jednostkę zadrukowanej powierzchni. Jeśli nie potrzebujesz wysokiej jakości zdjęć – nie zwiększaj tych ustawień i zostaw je na opcji „normalna jakość wydruku”.

Większość drukarek oferuje tryb oszczędzania tuszu lub tonera, który pomoże Ci przedłużyć żywotność materiałów. Ten tryb jest szczególnie korzystny przy drukowaniu dokumentów o mniejszym znaczeniu wizualnym.

Wysoka jakość ma kluczowe znaczenie tylko w przypadku dokumentów o znaczeniu prezentacyjnym. Osobiście sugeruję rozważyć korzystanie z trybu oszczędzania w codziennym druku. Ostateczny wybór zależy oczywiście od priorytetów i indywidualnych potrzeb.

Jak producenci określają wydajność tuszu lub tonera?

Jedną z popularnych, a właściwie standardowych metod określania wydajności są testy ISO. Opisują one procedury testowania i informowania o ilości stron możliwej do wydrukowania przy standardowym pokryciu. Powyższe porównanie pokrycia procentowego jest uproszczoną dla przeciętnego zjadacza chleba infografiką.

W praktyce są to jasno określone testy (test ISO/IEC 24711 dla tuszu i drukarek atramentowych oraz test ISO/IEC 19752 dla tonerów i drukarek laserowych).

Dla jasności – ISO to oficjalna nazwa Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ang. International Organization for Standardization). Do tej organizacji, powstałej w 1946 roku należą 162 kraje (a członkiem-założycielem była między innymi Polska Komisja Normalizacyjna).

To oni odpowiedzialni są na przykład za ustalenie normy rozmiarów arkuszy papieru (ISO 216), normy zapisywania plików na płytach CD i DVD (ISO 9660), czy norma czułości filmów fotograficznych (ISO 5800). Dla wytrwałych i ciekawych polecam zgłębić temat pracy organizacji.

Testy ISO są powtarzane dla każdego tuszu lub tonera, a mimo wszystko i tak to, na ile starcza tusz i toner może różnić się w zależności od modelu drukarki z powodu technologii druku, rozdzielczości i wielu innych czynników.

Jak oszczędzać tusz do drukarki?

Powyżej pisałem o czynnikach wpływających na wydajność atramentu i tonera. Czy możesz zrobić coś też poza samą drukarką (ustawienia jakości, wybór druku czarno-białego)? Tak. Możesz skupić swoją uwagę na wyborze papieru do drukarki!

Rodzaj papieru ma znaczenie w kontekście chłonności. Niektóre z nich mają gładszą powierzchnię i lepszą chłonność. Unikaj również drukowania na większych arkuszach papieru niż jest to konieczne! Drukowanie mniejszych notatek pomoże zaoszczędzić na wkładach i zmniejszyć ilość odpadów.

Korzystaj z opcji podglądu przed drukowaniem!

Zdarzyło Ci się kiedyś wybrać plik (na przykład zdjęcie), kliknąć szybko przycisk „drukuj”, a po zakończonej pracy urządzenia okazało się, że zdjęcie jest ucięte i źle wykadrowane względem arkusza? Dlatego warto podejrzeć podgląd przed wysłaniem zadania do druku. Zidentyfikujesz ewentualne błędy i ograniczysz niepotrzebne wydruki.

Jeśli nie potrzebujesz, nie rób wydruków testowych! Jeśli nie są konieczne – niepotrzebne zużywają Twój tusz bez realnej wartości użytkowej. Po te i więcej wskazówek odnośnie oszczędnego drukowania, zapraszam do artykułu: „8 sposobów na tanie drukowanie„.

Sprawdzanie poziomu tuszu lub tonera

Większość drukarek jest wyposażonych we wskaźniki do monitorowania poziomu tuszu lub tonera. Mogą być wyświetlane na ekranie drukarki, jako komunikaty na ekranie komputera bądź (jeśli drukarka nie ma ekranu) nawet komunikowane w postaci migających diod. W różnych modelach częstotliwość i kolor migania światełka świadczy o awariach samej drukarki, zbliżającej się wymianie zbiornika lub nawet niesprawnym zbiorniku.

Oprócz wbudowanych w drukarce wskaźników istnieją też dedykowane programy od producentów, które mogą być zainstalowane na komputerze lub telefonie. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, niż rozszyfrowanie kolejności migania światełek na pokrywie drukarki. Do tego trzeba mieć pod ręką instrukcję obsługi – a kto pamięta, gdzie ją schował?

Poniżej zdjęcie przykładowych mrugających ikonek. Wielu klientów kupujących takie drukarki nie czyta instrukcji obsługi – przez co są zaskoczeni, kiedy okazuje się, że drukarka już od jakiegoś czasu sygnalizowała zbliżający się koniec wkładu.

zdjęcie drukarki przedstawiające diody, które dają komunikaty o stanie drukarki

Zamienniki do drukarki – sposób na oszczędność

Największą oszczędność z tych wszystkich trików przynosi używanie zamienników do drukarek. Oczywiście każdy czynnik z powyższych będzie miał zastosowanie również do oryginalnych tuszów, jednak najlepszy efekt da COMBO każdego z nich. Najważniejsza jest optymalizacja!

Jeśli nie ufasz zamiennikom – całkiem niedawno napisałem o faktach i mitach na ich temat, zerknij do artykułu, a zobaczysz, że się do nich przekonasz!

Czym się różni tusz i toner?

Toner stosuje się w drukarkach laserowych – jego zawartością jest (w skrócie) proszek. Tusz stosuje się w drukarkach atramentowych i jest stworzony z barwnika zmieszanego z wodą lub rozpuszczalnikiem organicznym.

Jak określa się wydajność tuszu do drukarki?

Do określania wydajności tuszu lub tonera w drukarkach został określony standard ISO (przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną).

Czy drukarki używają wszystkich kolorów do druku w czerni?

W większości przypadków drukarek atramentowych to prawda. Drukarki działają tak, aby uniknąć zaschniętego tuszu na głowicy, jeśli używany jest tylko czarny kolor przez dłuższy czas. Ilość użytego tuszu kolorowego jest jednak wtedy znacznie niższa niż normalnie.

Na ile starcza tusz i toner do drukarki?

Wydajność zbiorników jest różna w zależności od modelu drukarki, a wpływ na ilość wydrukowanych kartek ma wiele różnych czynników. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez poznania modelu urządzenia.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze