Czyszczenie drukarki laserowej - Blog firmowy DrTusz

Czyszczenie drukarki laserowej – jak zrobić to dobrze?

Drukarki laserowe są jednymi z najczęściej używanych urządzeń biurowych, ale wymagają regularnego czyszczenia, aby działać prawidłowo. Przekażę dzisiaj kilka wskazówek, które pomogą dobrze wykonać czyszczenie drukarki laserowej w warunkach domowych.

grafika reklamowa -czyszczenie drukarki laserowej

Nim jednak przejdziesz dalej musisz pamiętać, że każdy model drukarki może wymagać innego podejścia do czyszczenia, ponieważ poszczególne modele różnią się pod kątem budowy, wyposażenia, czy rodzaju używanych materiałów eksploatacyjnych.
Szczegółowe informacje, które dotyczą konserwacji danego modelu drukarki laserowej, z pewnością znajdziesz w dołączonej do urządzenia instrukcji.

Czyszczenie drukarki laserowej. 7 prostych kroków

Oto kilka porad dotyczących prawidłowego czyszczenia drukarki laserowej, które sprawdzą się w większości przypadków:

  1. Wyłącz drukarkę i poczekaj, aż ostygnie. Nie próbuj czyszczenia drukarki, gdy jest ciepła lub włączona.
  2. Otwórz pokrywę drukarki i wyjmij toner. Umieść go w bezpiecznym miejscu, z dala od zasięgu światła słonecznego lub wody. Następnie z wnętrza urządzenia wyciągamy tace z papierem, a także duplex, jeżeli nasze urządzenie takowy posiada.
  3. Starannie odkurz wnętrze drukarki przy użyciu odkurzacza lub specjalnej końcówki do odkurzania drukarek. W przypadku takiej końcówki ważny jest jej ergonomiczny kształt. Upewnij się, że nie zostawiasz żadnych zanieczyszczeń ani pyłu na wewnętrznych częściach drukarki.
    Uwaga! Warto pamiętać, że powinien to być odkurzacz wysokiej jakości, który będzie posiadał odpowiednie filtry, które nie przepuszczą cząstek z tonera. 
  4. Przetrzyj wewnętrzne części drukarki wilgotną szmatką lub specjalnymi chusteczkami czyszczącymi, które są przeznaczone do czyszczenia drukarek. Unikaj stosowania zwykłych szmatek, które mogą pozostawić włókna lub zarysować powierzchnię. Upewnij się, że nie zostawiasz żadnych śladów wilgoci lub zanieczyszczeń.
  5. Zamontuj kartusz tonera i pokrywę drukarki. 
  6. Upewnij się, że toner jest odpowiednio umieszczony w drukarce i nie ma żadnych wycieków lub nieszczelności. Sprawdź poziom tonera i wymień go, jeśli jest niski.
  7. Włącz drukarkę i wykonaj testowy wydruk, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

Bez regularnego czyszczenia, urządzenie może działać wolniej, a jakość wydruków może się pogorszyć. Ponadto, zaniedbanie czyszczenia może prowadzić do uszkodzenia wewnętrznych elementów drukarki, co może skutkować kosztownymi naprawami lub koniecznością wymiany urządzenia.

UWAŻAJ, czyli czego unikać przy czyszczeniu drukarki laserowej?

Nie rozdmuchuj pyłów. Wielu użytkowników próbuje czyścić drukarkę za pomocą sprężonego powietrza. Puszka ze skompresowaną mieszaniną gazów o pojemności 400m kosztuje mniej niż 10 zł. Wielu majsterkowiczów w swojej podręcznej szafeczce, oprócz kultowego WD40, trzyma również takowy spray. Usuwanie rozsypanego tonera i wszelkich innych drobin przy jego pomocy nie jest dobrym pomysłem.

Wpuszczając przed dowolny otwór drukarki sprężony strumień powietrza tworzysz wewnątrz małe tornado, które rozrzuca pyły po wszelkich zakamarkach i mechanizmach urządzenia. Osad może również osiąść na powierzchni wirującego lustra, które odbija światło lasera.

Zabrudzenia na wirującym lustrze mogą wpłynąć na jakość wydruków – a co za tym idzie – możesz spotkać się z koniecznością odwiedzenia serwisu…

Podsumowanie

Pamiętaj, że każda drukarka jest inna, więc zawsze sprawdzaj instrukcję obsługi, aby upewnić się, że wykonujesz czyszczenie prawidłowo. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji Twoja drukarka laserowa będzie działać sprawnie przez długi czas i zapewni Ci wysokiej jakości wydruki.

A po więcej wpisów związanych z tematyką drukarek laserowych zapraszam TUTAJ.0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze