Czyszczenie drukarki laserowej. „NIE” sprężonemu powietrzu!

Czyszczenie drukarki laserowej

Majsterkować każdy może… trochę lepiej lub trochę gorzej. W przypadku drukarek sprawa wygląda tak, że czasem nawet prozaiczne czynności konserwacyjne mogą zaszkodzić urządzeniu. Tym razem skupię się na chyba najpowszechniejszym błędzie, który popełnia wielu użytkowników drukarek laserowych – próbuje je wyczyścić za pomocą sprężonego powietrza.

Czyszczenie drukarki laserowej. Budowa urządzenia

Aby zrozumieć, dlaczego nie należy czyścić drukarki laserowej sprężonym powietrzem, wróćmy do jej budowy. Wszystko zaczyna się od kliknięcia „Drukuj”. Wówczas z danych wysłanych do drukarki, jej wewnętrzny interpreter języka tworzy bitmapowy obraz wydruku.

W kolejnym etapie światło lasera, odbite za pomocą wirującego lustra i soczewek, odwzoruje obraz wydruku na uprzednio naładowanym ujemnie lub dodatnio bębnie światłoczułym. Proces odwzorowania polega na punktowym rozładowaniu poszczególnych powierzchni bębna.

Tą metodą powstaje utajony obraz wydruku. Bęben znajduje się w pobliżu zespołu wywołującego, zawierającego toner w formie proszku.

Drobiny tonera są przyciągane przez bęben w miejscach, w których laser naniósł utajony obraz wydruku. Na kolejnym etapie procesu drukowania następuje przenoszenie cząstek tonera na papier przemieszczający się pomiędzy rolkami zamontowanymi pod bębnem. Z racji różnicy rozmiarów (obwód bębna jest mniejszy od długości kartki w formacie A4) cały proces jest powtarzany kilkukrotnie dla każdej z zadrukowanych kartek.

To jeszcze nie koniec. Cząstki tonera są związane z arkuszem papieru elektrostatycznie. Teraz arkusz papieru musi przejść przez fuser. Temperatura wewnątrz „pieca” osiąga ponad 205°C. Wałki dociskowe wprasowują cząsteczki tonera w papier, po czym gotowy wydruk trafia na tackę odbiorczą.

Czyszczenie drukarki. Nie rozdmuchuj pyłów

Wielu użytkowników próbuje czyścić drukarkę za pomocą sprężonego powietrza. Puszka ze skompresowaną mieszaniną gazów o pojemności 400m kosztuje mniej niż 10 zł. Wielu majsterkowiczów w swojej podręcznej szafeczce, oprócz kultowego WD40, trzyma również takowy spray. Usuwanie rozsypanego tonera i wszelkich innych drobin przy jego pomocy nie jest dobrym pomysłem.

Wpuszczając przed dowolny otwór drukarki sprężony strumień powietrza tworzysz wewnątrz małe tornado, które rozrzuca pyły po wszelkich zakamarkach i mechanizmach urządzenia. Osad może również osiąść na powierzchni wirującego lustra, które odbija światło lasera.

Zabrudzenia na wirującym lustrze mogą wpłynąć na jakość wydruków – a co za tym idzie – możesz spotkać się z koniecznością odwiedzenia serwisu…

Czyszczenie drukarki. Zrób to dobrze

Jeśli chcesz pozbyć się rozsypanego tonera lub innych „ciał obcych” z wnętrza drukarki użyj odkurzacza. To zdecydowanie mniej inwazyjne rozwiązanie. Szczególnie polecam odkurzacze przemysłowe. Co do czyszczenia obudowy, sprawę załatwią zwykłe chusteczki antystatyczne. Znajdziesz je w każdym supermarkecie.

Jeśli masz drukarkowe pytania, na które nie możesz znaleźć odpowiedzi, skonstatuj się ze mną. Znajdziesz mnie na Facebooku, Instagramie oraz Twitterze. Nie gryzę i chętnie dzielę się swoją wiedzą.0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze