Jak zrobić screena na komputerze? - Blog firmowy DrTusz

Jak zrobić screena na komputerze?

Czy zgodzisz się ze mną, że są takie rzeczy, które chcemy ze sobą zatrzymać na dłużej? Ulubiona scena z filmu, przepis na pyszną szarlotkę, a może ważny dokument do pracy. Wszystko to możesz przechwycić z pomocą zrzutu ekranu, który wykonasz na niemal każdym urządzeniu elektronicznym. Sprawdź razem ze mną, jak zrobić screena na komputerze i zachowaj treści na dłużej!

zrzut ekranu

Czym jest zrzut ekranu?

Mianem zrzutu ekranu (inaczej screena lub printscreena) nazywamy przechwycenie obrazu wyświetlanego na ekranie komputera, czyli mówiąc prościej zapisujemy w postaci obrazu to, co aktualnie wyświetla się na naszym monitorze. 

W taki sposób możesz uchwycić migawkę z filmu, ważną informację lub interesujący Cię obraz. Screen najczęściej zapisywany jest w folderze Obrazy lub w nowszych wersjach systemu Windows, w specjalnie przygotowanym do tego folderze o nazwie Zrzuty ekranu. Oba foldery znajdziesz w Ekspolatorze plików.

Jak zrobić printscreena na komputerze?

Jest wiele sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na Twoim urządzeniu. W zależności od modelu komputera czy laptopa, a także jego systemu operacyjnego masz kilka możliwości. Oto one:

Skrót klawiszowy Fn + PrintScreen

Posiadając system operacyjny Windows, istnieją dwie możliwości wykonania screena przy pomocy skrótów dostępnych na klawiaturze. Pierwszym z nich jest kombinacja klawiszy Fn i PrintScreen (znajdziesz go często pod nazwą PrtSc lub podobnej, w górnej części klawiatury). 

Aby zapisać przechwycony obraz należy otworzyć dowolny program graficzny, np. Paint i wkleić go za za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + V lub klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Wklej. Pamiętaj, aby na końcu zapisać screen w wybranym miejscu.

Skrót klawiszowy Shift + Windows + S

A jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10 i nowszym? Nic prostszego! Wystarczy otworzyć narzędzie Wycinanie, korzystając ze skrótu klawiszowego Shift, Windows i S (wciśnięte w tym samym momencie). Po użyciu kombinacji klawiszy otwiera się specjalne pole, które pozwala na wycięcie dowolnego fragmentu ekranu. Do wyboru mamy: 

  • tryb prostokątny – daje możliwość wycięcia prostokątnego obszaru,
  • tryb dowolny – pozwala na zaznaczenie kursorem nieregularnego kształtu, który chcemy zescreenować, 
  • tryb okna – umożliwia zrobienie zrzutu dowolnej otwartej karcie,
  • tryb pełnego ekranu – screen obejmuje cały wyświetlany obszar ekranu.

Po wybraniu interesującej nas opcji, ekran rozjaśni się, a zrzut ekranu pojawi się w prawym dolnym rogu monitora. Zostanie on automatycznie zapisany w folderze Zrzuty ekranu, ale możesz go również wkleić do programu graficznego lub dowolnego okna czatu.

Skróty klawiszowe w systemie iOS

Urządzenia marki Apple posiadają własną sekwencję klawiszy, która umożliwia zrobienie screena na laptopie i komputerze stacjonarnym. Jak zrobić screenshot na pc z systemem IOS? Wystarczy, że jednocześnie wciśniesz Shift, Command oraz 3, a w dolnym rogu ekranu wyświetli się miniatura prezentujaca zrzut całego ekranu.

Oprócz komputerów stacjonarnych, popularnością cieszą się również urządzenia przenośne, dlatego warto wiedzieć jak zrobić zrzut ekranu na laptopie firmy Apple. Podobnie, jak w przypadku Windowsa, użytkownicy mają tu również możliwość zrobienia screena jedynie części ekranu. 

Najprostszą opcją jest wykorzystanie kombinacji klawiszy Shift, Command i 4. Pojawi się wówczas pole do wycięcia wybranego obszaru kursorem myszki, a następnie wykonany zrzut wyświetli się w dolnym rogu ekranu. 

Drugą możliwością jest wykonanie zrzutu ekranu przy użyciu sekwencji Shift, Command, 4, Spacja. Wówczas kursor myszy zmieni się w ikonę aparatu, a Ty będziesz mógł wybrać okno, z którego screen chcesz zrobić. Jest to wygodna opcja, jeśli często pracujesz dzieląc ekran i mając otwarte kilka kart na raz.

Jeśli zrobiłeś screena dokumentu lub interesującego obrazu, może warto zachować go na dłużej? W tym celu przyda Ci się dobra drukarka, jednak najpierw warto sprawdzić, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Sprawdź: Rodzaje drukarek i poznaj ich podstawowe różnice!

Programy do robienia screenów

Na rynku istnieje również wiele narzędzi, które pozwalają na robienie printscreenów, a dodatkowo mogą pochwalić się innymi przydatnymi funkcjami. Pozwól, że zaprezentuję Ci kilka z nich:

  • Share X – darmowe oprogramowanie obsługiwane przez system operacyjny Windows. Służy do wykonywania zrzutów ekranu z różnymi opcjami przechwytywania, np. okno, pełny ekran, przewijanie, region itd. Daje on możliwość uwzględniania w swoich screenach kursora, ustawiania timera, nagrywanie aktywności na ekranie np. rysowanie, a także posiada funkcję edycji.
  • ScreenRec – bezpłatny program do nagrywania i wykonywania zrzutów ekranu. Dostępny jest zarówno na urządzenia Windows, macOS oraz Linux. Polecany jest szczególnie użytkownikom, którym zależy na natychmiastowym udostępnianiu zescreenowanych treści.
  • TinyTake – zupełnie darmowe narzędzie dla urządzeń z systemem Windows i macOs. Posiada funkcję wykonywania screenów oraz nagrywania ekranu, a także pozwala na edycję czy zakreślanie treści, szybkie udostępnianie, dodawanie adnotacji do zdjęć oraz przechowywanie plików w chmurze.

Nie są to oczywiście wszystkie opcje, dlatego warto zagłębić się w temat i sprawdzić, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza!

To już wszystko w dzisiejszym wpisie, tymczasem zapraszam Cię do obserwowania mojego bloga oraz odwiedzenia mediów społecznościowych – Facebook, Instagram, TikTok, aby nie przegapić innych przydatnych poradników. Śledź także mojego bloga i bądź na bieżąco z DrTuszem! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze