Jak drukuje się znaczki pocztowe? - Blog firmowy DrTusz

Jak drukuje się znaczki pocztowe?

Może wydawać się, że w dzisiejszym świecie komunikacja cyfrowa jest dominująca. Nadal jednak są z nami urocze i tradycyjne znaki przeszłości, czyli znaczki pocztowe. Ich małe formaty kryją w sobie nie tylko artystyczne dzieła, ale także historię druku, która ewoluowała na przestrzeni wieków. W tym artykule przeczytasz o rozwoju i technikach drukowania znaczków pocztowych oraz dowiesz się, czy drukowanie znaczków pocztowych jest możliwe w domowej drukarce.

Drukowane znaczki pocztowe z Rudym.

Krótka historia znaczków pocztowych

Historię znaczków rozpoczął XIX wiek. To wtedy powstał rewolucyjny pomysł, który zmienił sposób, w jaki świat komunikował się na odległość.

,,Penny Black„, czyli ,,Czarna jednopensówka” – tak właśnie nazywał się pierwszy wydany znaczek pocztowy wydany przez nauczyciela Rowlanda Hilla. W 1840 roku został wprowadzony do użytku w Wielkiej Brytanii. Widniał na nim portret młodej królowej Wiktorii, którego twórcą był William Wyon. W formę znaczka przekształcił go Henry Courbould. Znaczek miał nominał jednego pensa i pozwalał na opłacenie kosztów dostarczenia listów, przekładając odpowiedzialność finansową na nadawcę. Była to prawdziwa rewolucja! Po raz pierwszy to nadawca pokrywał koszty wysyłki. Wcześniej to adresat zawsze ponosił taką opłatę, więc nierzadko odmawiał przyjęcia listów.

W Polsce pierwszy znaczek wprowadzono w 1860 roku w czasach Królestwa Polskiego. Wtedy opłata za list o wadze do 1 łuta wynosiła 10 kopiejek.

Główne techniki drukowania znaczków pocztowych

Techniki drukowania znaczków pocztowych obejmują różnorodne metody, które ewoluowały na przestrzeni lat.

Druk wypukły

Przedstawicielem technologii druku wypukłego jest typografia. Charakterystyczną cechą tej metody jest wykorzystanie formy drukarskiej z wypustkami, które odzwierciedlają pożądany wzór czy kształt znaczka. Drukowanie znaczków pocztowych techniką typograficzną jest proste. Farbę nakłada się bezpośrednio na te wypukłe elementy. Następnie poprzez docisk przenosi się ją na papier. W miejscach kontaktu wypukłości formy z papierem tworzą się charakterystyczne, lekkie wgłębienia, które nadają drukowi unikalną teksturę. Ten druk wypukły przypomina działanie pieczątki. Ze względu na rozwój innych technik, raczej nie drukuje się w typografią.

Druk wklęsły

Drukowanie znaczków pocztowych wklęsłodrukiem obejmuje głównie dwie metody: rotograwiurę i staloryt. Każda z nich charakteryzuje się unikalnymi cechami i zastosowaniami.

Rotograwiura, zwana inaczej jako wklęsłodruk rastrowy, wykorzystuje metalowy cylinder z wygrawerowaną grafiką, gdzie małe zagłębienia na jego powierzchni zawierają farbę. Proces drukowania polega na obracaniu cylindra, który styka się z papierem i pozostawia na nim obraz. Pozwala na uzyskanie intensywnych i trwałych barw.

Z kolei staloryt, uznawany za bardziej szlachetną forbę wklęsłodruku. Drukowanie znaczków stalorytem polega na ręcznym wyryciu wzoru w płytce stalowej przez grawera. Umożliwia uzyskanie niezwykłej szczegółowości i precyzji. Sprawia to, że staloryt często wybierany jest do drukowania banknotów i papierów wartościowych, drukując dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwem. Ta technika druku pozwala na uzyskanie znaczkom wypukłości i unikalnego wymiaru tekstualnego. Jeśli zainteresował Cię temat drukowania pieniędzy kliknij <TUTAJ> i przeczytaj o tym mój artykuł.

Druk płaski

Druk płaski, zwłaszcza jego forma znana jako druk płaski rastrowy, inaczej offset, stanowi dominującą technologię druku znaczków pocztowych. Charakterystyczne jest tutaj wykorzystanie cylindra, który nawilża się q procesie druku. Dzięki temu farba przyjmuje się tylko w tych miejscach, gdzie ma powstać obraz. Następnie transferowana jest na cylinder pośredni, a później na papier. Technika offsetowa pozwala na uzyskanie wysokiej jakości odbitek przy dokładnym odwzrorowaniu detali. Jeśli chcesz przeczytać więcej o druku offsetowym, przeczytaj mój artykuł: ,,Druk offsetowy – co to i na czym polega?„.

Czy można drukować znaczki pocztowe w domu?

Okazuje się, że aby nadać list czy paczkę nie musisz koniecznie wychodzić z domu specjalnie na pocztę. Znaczki pocztowe w formie ,,neoznaczków” możesz wydrukować samodzielnie w domowej drukarce. Dzięki możliwości zakupu online, możesz nabyć znaczek na różne usługi pocztowe – listy polecone, zwykłe, priorytetowe a nawet zagraniczne. Tak jak w postaci paczek wysłanych tradycyjnymi znaczkami, z neoznaczkiem możesz również zaznaczyć opcję elektronicznego potwierdzenia dostarczenia.

Po zakupie neoznaczka na stronie internetowej możesz wydrukować go na dowolnej kartce czy etykiecie samoprzylepnej. Ta opcja znacząco przyśpieszy proces nadawania przesyłek. Co ciekawe, możesz samodzielnie personalizować wydruki i umieścić swoją własną grafikę! Zobacz, jakie to proste:

Jeśli masz już samodzielnie stworzony znaczek, możesz również własnoręcznie złożyć kopertę. Nie wiesz jak? Przeczytaj mój artykuł: ,,Jak zrobić kopertę z kartki A4? – prosty poradnik„. Mam nadzieję, proces druku i historia znaczków pocztowych Cię zainteresowała. A może jesteś już fanem filatelistyki? Daj znać w komentarzu, czy kolekcjonujesz stare znaczki pocztowe. 😉

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze