Historia drukarek - drukowanie przyszłości w toku - Blog firmowy DrTusz

Historia drukarek – drukowanie przyszłości w toku

historia drukarek

Historia drukarek sięga lat 30. XX wieku. Dziś większość z nas słysząc słowo “drukarka” wyobraża sobie prostokątną skrzynkę stojącą gdzieś w domowym zaciszu lub biurze. Oczywiście, nie jest to błędne założenie, jednak można to uznać za delikatne niedopowiedzenie. Tym razem postaram się wprowadzić Was w drukarkowy świat i pokazać, że drukarki wciąż są urządzeniami przyszłości i nie zamierzają zniknąć. Wręcz przeciwnie – ewoluują!

Historia drukarek – wersja skrócona

Historia samego druku, czyli czcionki ruchomej i tworzenia kopii sięga tak dalekich czasów, że nie starczyłoby Wam dnia, na przeczytanie całej tej opowieści… a przecież ma to być krótka historia. Zacznijmy więc może od okolic poprzedniego stulecia. 

Na samym początku XX wieku rozpoczęto prace nad dalekopisem. Inaczej nazywając – jest to aparat drukujący telegrafy. Można to spokojnie uznać za jedno z pierwszych urządzeń z ery, której drukarki zawdzięczają swój rozwój.

Tuż za dalekopisem powstała drukarka rozetkowa, a łatwiej będzie mówić po prostu o tradycyjnych maszynach do pisania – bo na takiej samej zasadzie działa właśnie drukarka rozetkowa.

Długie lata nic…

Przez długie lata nie działo się zbyt wiele w kwestii produkcji drukarek. Mniej więcej w tym samym czasie powstawały pierwsze, ogromne komputery.

Dopiero w 1959 roku zaprezentowano pierwszą drukarkę, która była częścią komputera. Firma IBM istniejąca do dzisiaj w tamtym czasie zapisała się na kartach historii przedstawiając światu pierwszą drukarkę IBM 1403. 

W tym samym roku, również znany do dziś Xerox (wtedy pod nazwą Haloid Xerox Company), wyprodukował pierwszą automatyczną kopiarkę, a jej premiera została wyemitowana w telewizji na żywo.

Był to model Xerox 914, którego historię szerzej opisywałem >TUTAJ<.

drukarka Xerox 914

Do pewnego momentu oczywiście, urządzenia drukujące nie były w stanie wyprodukować żadnej grafiki. Dopiero w latach 70. XX powstały drukarki igłowe, pozwalające na wydruk grafiki w niezbyt obiecującej jakości. Do tego były bardzo głośne i przymocowane fabrycznie do biurka.

Historia drukarek – drukarka laserowa jaką znamy?

Pod koniec lat 70, dokładnie w 1977 roku powstała pierwsza drukarka laserowa Xerox 9700. Była tak duża, jak duże były wtedy skórzane rogówki w salonach u Polaków.

Dokładnie w tym samym roku Siemens wyprodukował drukarkę atramentową PT 80i, której mógł używać każdy – była nieduża i wygodniejsza niż dotychczasowe urządzenia.

Atramentówka ta bazowała na piezoelektrycznej metodzie druku, obecnie wykorzystywanej tylko w Epsonach. Wspominałem o niej w artykule „Najlepsze drukarki atramentowe. Które głowice rządzą?„.

Drukarki jakie znamy teraz, powstawały właśnie w latach 70. i 80. XX wieku. Wtedy to w 1984 roku bardzo dobrze znany nam producent Hewlett-Packard wyprodukował pierwszą laserówkę, która rozmiarami była zbliżona do współczesnych urządzeń oraz urządzenie atramentowe HP Thinkjet. 

Dalej nastąpiło już tylko udoskonalanie tego, co powstało. A mianowicie na początku lat 90. XX powstały urządzenia drukujące w kolorze. Pierwsza w kolejce, w 1991 roku była atramentówka, natomiast w 1993 roku laserówka.

drukarka HP Deskjet 500c

Drukarki 3D nie takie nowe

Na tle drukarek ogółem – owszem, te w wersji 3D są całkiem nowym osiągnięciem, jednak większość z nas usłyszała o nich na większą skalę dopiero kilka lat temu. Tymczasem pierwsza z nich została wyprodukowana w 1992 roku.

Ich szybszy rozwój przypadł już na początku XXI wieku, około 2005 roku, a głośno zrobiło się o nich dopiero w 2013-2015. Temat ten jest na tyle ciekawy, że omówimy go innym razem, w szerszej perspektywie.

drukarka do jedzenia

Opracowała Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze