Czym jest druk fleksograficzny? - Blog firmowy DrTusz

Czym jest druk fleksograficzny?

Czy wiesz jak powstają kolorowe opakowania większości produktów, które codziennie widzisz w sklepie? Lub skąd tak naprawdę biorą się etykiety na produktach, które przyciągają Twój wzrok?Odpowiedzią na te pytania jest druk fleksograficzny. To technika druku, która łączy sobie szybkość, elastyczność i wszechstronność zastosowania. Zobacz jak przebiega proces druku i dowiedz się o jego zastosowaniach.

Rudy i drukarka.

Co to druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny jest jedną z odmian druku wypukłego. Razem z drukiem offsetowym, stanowią najpopularniejsze rozwiązania do druku etykiet.

Fleksografia wykorzystuje formę drukową, gdzie obszary drukujące są ponad obszarami niedrukującymi. Dzięki niej, możliwe jest tworzenie wydruków wyraźnych, trwałych, które nanieść można na wiele typów materiałów. Istotne jest również to, że powierzchnia materiału nie musi być idealnie równa. Najczęściej spotykany jest na papierze, teksturze czy plastiku. Nadruki fleksograficzne są wszechstronne i chętnie wykorzystywanie przy druku opakowań i etykiet.

Krótka historia fleksodruku

Historia fleksografii zaczęła się we wczesnych latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jego wcześniejsza forma miała nazwę druk anilinowy od używanych atramentów na bazie aniliny. Dopiero w 1952 roku zmieniono tę nazwę, aby zwrócić uwagę na wszechstronność tego druku. Powstała nazwa używana do dziś – fleksografia. Fleksografia przeszła różne etapy rozwoju, aby osiągnąć dzisiejszy poziom zaawansowania. Teraz jest jedną z popularniejszych i rozwijających się technik drukarskich wykorzystywanych na całym świecie.

Druk fleksograficzny krok po kroku

Krótko mówiąc, sposób tego druku polega na nanoszeniu na materiał (folię czy papier) wzoru przy pomocy form, czyli specjalnych płyt polimerowych. Płyty polimerowe są elastyczne i wypukłe. To właśnie od charakterystycznej cechy, jaką jest elastyczność, która z greckiego – ,,fleksooznacza giętkość, wzięła się nazwa fleksografii.

Zobacz etapy druku fleksograficznego krok po kroku:

 1. Przygotowanie i wybór odpowiedniej grafiki.
 2. Przygotowanie form fleksograficznych, czyli form drukowych ze specjalnymi płytami fotopolimerowymi.
 3. Transfer grafiki na płyty drukowe. Jest to proces światłoczuły, podczas którego naświetla z wykorzystaniem filmu lub pliku cyfrowego płyty fotopolimerowe. Naświetlone tak obszary twardnieją. Te nienaświetlone zmywają się i tworzą wypukły wzór graficzny.
 4. Montaż utworzonych płyt na cylindycznych bębnach drukarskich
 5. Przygotowanie maszyny rotacyjnej.
 6. Nakładanie tuszu na cylinder aniloksowy. Następnie farba przenosi się na cylinder formowy, gdzie jest specjalna forma drukowa.
 7. Drukowanie. Płyta przenosi tusz na materiał, który przesuwa się przez maszynę i dociska się do materiału. W taki sposób powstaje nadruk fleksograficzny.
 8. Schnięcie tuszu. Wykorzystuje się szybko schnące farby, więc nadruk fleksograficzny jest gotowy w krótkim czasie.
 9. Dalsze przetwarzanie nadruku fleksograficznego. Uzyskany materiał można następnie ciąć czy składać, według potrzeby i projektu.

Druk fleksograficzny pozwala na uzyskanie wysokiej jakości druku na wielu podłożach. Technika fleksograficzna jest jednak skomplikowana, wieloetapowa i wymagająca precyzyjnej kontroli.

Co ciekawe, mimo tego, że druk fleksograficzny opakowań czy etykiet wymaga wielu etapów, uważany jest on za proces bardzo szybki. Dzięki specjalnym maszynom pozwala na uzyskanie wielu nakładów nadruków w bardzo krótkim czasie. Dlatego też koszt produkcji nie jest wielki.

Zastosowania druku fleksograficznego

Nadruki fleksograficzne są uniwersalne i szeroko stosowane. Możliwości fleksografii stosuje się w wielu branżach przy różnych produktach i różnego rodzaju materiałach. Główny podział zastosowań to:

 • Opakowania foliowe jak i kartonowe, tj. torebki czy saszetki foliowe. Jest to prawdopodobnie największy rynek dla tego rodzaju druku. Drukowane opakowania fleksograficzne znajdują się w branży spożywczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej. Nadruki fleksograficzne produkowane na papierach, foliach i różnych strukturach, co pozwala na jej szerokie stosowanie.
 • Etykiety wykorzystywane na różnego rodzaju produktach, na przykład owijki na butelki. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak samodzielnie tworzyć etykiety przeczytaj mój wpis: ,,Jak drukować etykiety w domu.” lub ,,Mini drukarka termiczna do etykiet Niimbot. Taką mini drukarkę znajdziesz do kupienia w moim sklepie na DrTusz.pl.

Nadruki fleksograficzne i ich popularność

Fleksografia jest techniką wszechstronną i powszechnie stosowaną. Zalety fleksografii są znaczące, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana w wielu branżach. Charakteryzuje ją wysoka prędkość produkcji, dlatego mówi się, że to druk wysokonakładowy. Skraca to również sam proces realizacji zamówień. Kolejna cecha, jaką jest elastyczność, pozwala na stosowanie jej na różnorodnych materiałach oraz nierównych powierzchniach. Charakteryzuje ją również wysoka jakość wydruku etykiet i opakowań, co sprawia, że gotowe produkty cieszą się żywymi kolorami i dobrym odwzorowaniem detali.

Jeśli interesują Cię różne techniki drukowania możesz przeczytać mój artykuł o druku offsetowym <KLIJNIJ TUTAJ> lub soczewkowym <KLIKNIJ TUTAJ>.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze