Druk lateksowy - czy jest ekologiczny? - Blog firmowy DrTusz

Druk lateksowy – czy jest ekologiczny?

Poznaj druk lateksowy – innowacyjną technikę drukowania, łączącą wyjątkową jakość wydruku oraz ekologiczne rozwiązanie dla środowiska. Przeczytaj o składzie atramentów lateksowych i zobacz dlaczego są tak wyjątkowe. Lateksowa technika druku znajduje zastosowanie w szerokiej gamie branż, od mody, marketingu i różnego rodzaju dekoracji.

Rudy i drukarka lateksowa.

Na czym polega druk lateksowy?

Druk lateksowy jest jedną z metod pozwalających na nanoszenie grafik na tworzywa sztuczne. Jest on dość nową techniką druku. W 2009 roku wprowadziła je firma HP. Zalicza się on do druków cyfrowych. W przeciwieństwie do innych rodzajów druku, w tej technologii wykorzystuje się jednak specjalne tusze lateksowe. Składają się z syntetycznej żywicy, pigmentów i wody. Podczas druku woda odparowuje a na materiale zostaje utrwalony w żywicy pigment. Wynikiem jest szybko schnący i od razu gotowy do użycia wydruk o wysokiej trwałości i jakości.

Dlaczego druk lateksowy nazywa się ekologicznym?

W branży drukarskiej nazywa nadruki z tej technologii jako ekologiczna alternatywa. Porównując do tradycyjnych metod druki, jak druk solwentowy czy UV, omawiany w artykule druk lateksowy ma znacznie mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Oto główne powody:

 • Ekologiczne atramenty – tusze lateksowe tworzy się na bazie wody!
 • Trwałość i recykling – wydruki lateksowe są trwałe i odporne na warunki zewnętrzne. Wymagają rzadszej wymiany, co powoduje mniej odpadów. W porównaniu do innych technik druku są bardziej podatne na recykling.

Specyfika druku lateksowego i jego zastosowanie

Jest to popularna technika druk i ma wszechstronne zastosowania. Pojawia się w wielu branżach i różnych produktach. Zastosowanie druku lateksowego możesz spotkać w sektorach takich jak:

 • Marketing i materiały reklamowe

Ten rodzaj druku idealnie nadaje się do tworzenia trwałych banerów reklamowych. Wyraziste barwy i kolory druku sprawiają, że grafiki lateksowe idealnie sprawdzi się na różnego rodzaju plakatach czy nawet torbach i leżakach.

Druk lateksowy jest wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne. Dlatego, spotyka się go również przy oklejaniu samochodów, czyli tzw. carwrappingu, na przykład reklamami.

 • Dekoracja wnętrz

Technologię nadruku lateksowego chętnie wykorzystuje się w produkcji niestandardowych tapet czy różnego rodzaju nalepek ściennych i dekoracji.

 • Moda i odzież

Technikę lateksową spotyka się również w modzie. Wzór można nanieść na przykład na koszulki, dzięki czemu zyskają ciekawe i długo utrzymujące się wzory.

To tylko niektóre z najważniejszych zastosowań tego druku. Na pewno spotykasz go na co dzień. 😉

Tworzenie nadruku lateksowego krok po kroku

Proces druku można podsumować w kilku najważniejszych krokach:

 1. Przygotowanie grafiki.
 2. Dostosowanie ustawień drukarki lateksowej.
 3. Wybór materiału – technika lateksowa jest naprawdę wszechstronna, może być to tkanina, baner, folia samoprzylepna lub inny nośnik.
 4. Drukowanie – farby lateksowe naświetlane są na materiał za pomocą głowic drukujących. Dzięki mikroskopijnym dyszom atrament jest precyzyjnie nanoszony na powierzchnię materiału. W trakcie nanoszenia farby, drukarka podgrzewa ją a woda jest odparowywana. Dzięki temu nadruk jest szybkoschnący.
 5. Utrwalenie nadruku – następuje to w krótkim czasie, dzięki m.in. dzięki wysokiej temperaturze wykorzystywanej w produkcji.
 6. Gotowy nadruk – powstaje gotowy nadruk na wybranym wcześniej materiale.

Jak widać, powyższy proces druku nie wydaje się skomplikowany. Gotowy nadruk nie wymaga dalszej obróbki. W związku z tym, po wyschnięciu, jest tak naprawdę od razu gotowy do użytku. Produkcja jest naprawdę szybka. Taki wydruk będzie wytrzymały i odporny na warunki pogodowe jak i uszkodzenia mechaniczne.

Główną wadą druku lateksowego jest jego cena. Drogie są same drukarki laserowe. Podobnie jest z ich eksploatacją jak i zużyciem energii.

Ciekawią Cię różne techniki druku? Przeczytaj mój artykuł o druku wodnym <kliknij tutaj> lub fleksograficznym <kliknij tutaj>. Jeśli jednak potrzebujesz drukarki na domowy użytek przeczytaj mój artykuł ,,Przegląd drukarek – edycja wiosenna„. Zapoznaj się ze sprzętem, który możesz zakupić na DrTusz.pl.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze