Hydrografika - na czym polega druk wodny? - Blog firmowy DrTusz

Hydrografika – na czym polega druk wodny?

Zdobienie niewymiarowych przedmiotów wydaje się naprawdę skomplikowane. Chcesz nadać nietuzinkowego wyglądu elementom wyposażenia Twojego auta? A może znudził Ci się dotychczasowy wygląd obudowy smartfona? Poznaj metodę druku transferowego!

Rudy i felga

Czym jest hydrografika i do czego można wykorzystać tę metodę?

Hydrografika, inaczej nazywana drukiem wodnym, drukiem transferowym lub transferem wodnym, to metoda pozwalająca nanieść wybrany wzór na przedmioty wykonane z materiałów takich jak drewno, plastik, metal, skóra, szkło, glazura czy aluminium. 

Ogromną zaletą tego rodzaju druku jest możliwość nanoszenia wzoru na obiekty o nieregularnych kształtach. Szczególnie często hydrografikę wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym, pokrywając różnorodne elementy takie jak felgi samochodowe, kierownice czy maski aut, ale także ramy rowerów, włączniki światła, obudowy telefonów oraz wiele innych.

Zasadniczo, hydrografika sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z trudno dostępnymi miejscami, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Należy podkreślić, że istnieje podobna technika dekorowania przedmiotów z użyciem folii samoprzylepnej, jednak nie ma ona nic wspólnego z drukiem wodnym.

Nośniki transferowe to nie tylko folia do hydrografiki, ale również papier. Pisałem o nich w artykule Jaki papier do drukarki wybrać? – rodzaje i parametry.

Etapy procesu druku transferowego

Profesjonalny transfer wodny posiada pewne etapy, które pozwolą uzyskać wysokiej jakości, estetyczny nadruk.

Początkowo powierzchnia elementu, na którym chcemy umieścić wzór musi zostać oczyszczona i odtłuszczona. Następnie należy na nią trzykrotnie nanieść podkład, pamiętając, aby robić to w około dziesięciominutowych odstępach. Robiąc to trzeba uważać, aby każda warstwa podkładu była równomiernie rozprowadzona.

W dalszej kolejności na podkład należy nałożyć kolor bazowy. Po jego całkowitym wyschnięciu można przejść do aplikowania folii hydrograficznej. W tym celu folię umieszcza się na minutę na powierzchni wody, rozgrzanej do temperatury około 30 stopni Celsjusza.

Po tym czasie na powierzchni rozpyla się aktywator i delikatnie zanurza się przedmiot w wodzie. Włożony do zbiornika element warto lekko potrząsnąć pod wodą, aby uniknąć nałożenia nadmiaru folii. Na koniec wykańcza się go bezbarwnym lakierem, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Proces druku transferowego

Samodzielne wykonanie hydrografiki – wiem jak to zrobić!

Wykonanie hydrografiki w domowym zaciszu jest prostsze niż może się wydawać. Wszystkie potrzebne materiały, w tym aktywator, odtłuszczasz, szeroki wybór dostępnych wzorów folii czy lakier bazowy możesz zamówić przez Internet lub kupić w dedykowanych sklepach.

Do samodzielnego stworzenia druku transferowego musisz przygotować duży pojemnik lub wannę (w zależności od elementu jaki chcesz pokryć). Poszczególne kroki w zasadzie nie różnią się od profesjonalnego druku:

 1. Umyj i odtłuść wybrany przedmiot.
 2. W razie potrzeby spróbuj zmatowić lub delikatnie zeszlifować element drobnym papierem ściernym.
 3. Pokryj przedmiot lakierem bazowym, najlepiej wybierając neutralny kolor.
 4. Na powierzchnię wody o temperaturze 30°C delikatnie połóż wybraną folię i odczekaj 60 sekund.
 5. Spryskaj grafikę aktywatorem i zaczekaj kolejne 10 sekund.
 6. Ostrożnie zanurz element w wodzie z folią.
 7. Wyjmij przedmiot i odłóż do całkowitego wyschnięcia.
 8. Na koniec utrwal efekt bezbarwnym lakierem.

I gotowe! Przy własnoręcznym wykonywaniu hydrografiki pamiętaj, że pracujesz ze środkami chemicznymi. Zadbaj o własne zdrowie i bezpieczeństwo używając rękawiczek, maski oraz odpowiednio wentylując pomieszczenie.

Zalety i wady metody hydrografiki

Zalety

 • szeroki wybór wzorów w przystępnej cenie;
 • możliwość wykonania druku na różnych powierzchniach;
 • wszechstronne możliwości zastosowania hydrografiki;
 • druk odporny na otarcia, temperaturę i inne czynniki atmosferyczne;
 • zdobienie niewymiarowych elementów z efektem trójwymiarowości.

Wady

 • wymagający proces przygotowania elementu do hydrografiki;
 • trudności w pokryciu większych przedmiotów w warunkach domowych;
 • konieczność zanurzenia elementu w wodzie, co utrudnia zdobienie urządzeń elektronicznych;
 • najmniejszy błąd powoduje nieestetyczny efekt, a zdjęcie grafiki jest niezwykle pracochłonne.

Druk wodny jest ciekawą i skuteczną metodą upiększania przedmiotów o niesymetrycznym kształcie, których nie pomalowalibyśmy w żadnej inny sposób. Spróbuj i przekonaj się sam!

Codziennie przygotowuję dla Ciebie dawkę wiedzy o druku i najnowszych technologiach. Aby być zawsze na bieżąco zapisz się do mojego Newslettera i zaobserwuj mnie w mediach społecznościowych – Facebook, Instagram, Youtube. Do zobaczenia jutro! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze