Druk pigmentowy na tkaninach - czym się charakteryzuje? - Blog firmowy DrTusz

Druk pigmentowy na tkaninach – czym się charakteryzuje?

Druk pigmentowy to technologia druku, która zyskuje coraz większą popularność w różnych branżach – między innymi w tekstyliach. Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, jak te niesamowite wzory i kolory trafiają na koszulki, torby, zasłony i inne tkaniny, to dobrze trafiłeś. 🙂 

Rudy i drukarka pigmentowa.

Czym jest druk pigmentowy? 

Ten rodzaj druku pozwala na precyzyjne nanoszenie barwników na wiele rodzajów materiałów. Bardzo często spotykany jest w druku prac plastycznych, plakatów czy obrazów. Ten rodzaj druku cyfrowego wykorzystuje plotery, które razem z tuszem pigmentowym tworzą szeroką przestrzeń barw. Tworzone wydruki charakteryzuje intensywny pigment, naturalne barwy, subtelne przejścia kolorów i długoletnia trwałość. Powstałe nadruki wyglądają elegancko i szlachetnie.   

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym druku cyfrowym kliknij >TUTAJ< i przeczytaj mój artykuł. 

Czym różni się tusz pigmentowy od tuszu barwnikowego? 

Oba rodzaje wymienionych tuszów używane są w drukarkach atramentowych. 

  • Tusz barwnikowy – W jego skład wchodzi rozpuszczony barwnik, który dzięki malutkim kropelkom pozwala na uzyskanie wysokiej rozdzielczości wydruków. Dzięki podatności na rozpuszczalność w wodzie, możliwe jest uzyskanie szerokiej gamy barw. 
  • Tusz pigmentowy – Ten rodzaj tuszu, przez to, że tworzy duże krople, sprawia, że drukowane materiały nie mają tak dużej rozdzielczości jak z tuszu barwnikowego. Cechuje je jednak nadal wysoka jakość i wyrazistość konturów. Nadaje się również to drukowania dwustronnego, ponieważ przykleja się do powierzchni papieru a nie w niego wnika. 

Druk pigmentowy a reaktywny – różnice 

Oba rodzaje tych technik druku pozwalają na nanoszenie grafik na tkaniny. 

Druk pigmentowy polega na fizycznym nanoszeniu pigmentów na tkaniny za pomocą specjalnych nośników. Pigmenty tworzą specjalną warstwę na materiale. Wydruki mogą być podatne na blaknięcie. Druk ten jest jednak wszechstronny i pozwala na druk grafik na wielu rodzajach tkanin. 

W przypadku druku reaktywnego, barwnik wchodzi w chemiczną reakcję z włóknami tkaniny i wnika głęboko w jej materiał. Odwzorowanie kolorów jest wyraziste i trwałe, dzięki czemu nadaje się do nadruków na odzieży i tekstyliach domowych. Uzyskane wzory na tkaninie są również gładkie i miękkie w dotyku. 

Wybór między tymi dwiema metodami druku zależy od specyficznych potrzeb i preferencji. Druk reaktywny jest doskonały dla tych, którzy cenią sobie trwałość, jakość oraz możliwość druku na naturalnych tkaninach. Druk pigmentowy z kolei jest bardziej ekonomiczny, uniwersalny i ekologiczny. 

Zalety i wady druku pigmentowego 

Druk pigmentowy jest popularny, ze względu na wiele swoich zalet. Jednak jak każda z technik druku, ma swoje wady.

Główne zalety druku pigmentowego: 

  • Wszechstronność druku na wielu rodzajach tkanin syntetycznych oraz mieszanych 
  • Prostota, dzięki której cały proces zajmuje mało czasu 
  • Ekologia, ponieważ zużywa małą ilość wody i chemii
  • Niskie koszty 
  • Jakość wydruków, żywe i intensywne kolory

Wady druku pigmentowego:

  • Mniejsza trwałość w porównaniu do m.in. druku reaktywnego.
  • Sztywność materiału

Zastosowanie druku pigmentowego 

Omawiana technika druku ma szerokie zastosowanie w wielu branżach.

Drukarki pigmentowe wykorzystywane są głównie w branży modowej. Dzięki tej metodzie tworzone są personalizowane koszulki lub ciekawe wzory na różnych elementach garderoby. Spotykana jest ona również przy dekoracji wnętrz i tworzenia ciekawych wzorów na tekstyliach domowych – poduszkach, zasłonach czy tapetach. Ciekawie wystrojone wnętrze zyskuje na oryginalności. Ten druk ma również zastosowanie w marketingu i tworzeniu różnych materiałów promocyjnych, takich jak banery, flagi czy torby reklamowe. 

Już wiesz czym jest druk pigmentowy i jakie ma zastosowania. Jeśli chcesz stworzyć wydruk na tkaninie samodzielnie w domu, przeczytaj mój artykuł: ,,Personalizowana kosmetyczka DIY„. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze