Jak drukować dwustronnie? Szybki poradnik - Blog firmowy DrTusz

Jak drukować dwustronnie? Szybki poradnik

Drukowanie dwustronne pomaga oszczędzić papier, przestrzeń i… środowisko! Obecnie duplex jest dostępny jedynie w wybranych modelach drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Zazwyczaj tych z wyższej półki. Co zrobić, kiedy Twoja drukarka nie ma funkcji automatycznego druku dwustronnego? Zobacz sprawdzoną metodę, jak drukować dwustronnie na „zwykłych” drukarkach.

drukowanie dwustronne

Jak drukować dwustronnie?

Przede wszystkim: sprawdź specyfikację

Zabrzmi to dość zabawnie, ale wielu użytkowników drukarek nie wie, co potrafi ich sprzęt. Często kupując drukarkę na szybko, nie zwracamy uwagi na to, co tak naprawdę kupujemy. Skupiamy się na podstawowych funkcjach, zapominając o dodatkach.

Podstawowe informacje na temat wyposażenia możemy wyczytać z nazwy urządzenia.

Posłużę się tutaj przykładem urządzenia wielofunkcyjnego Brother DCP-L2532 DW. Dwie ostatnie litery oznaczają kolejno D jak duplex oraz W jak Wi-Fi.

Zanim więc zaczniesz przekładać papier w podajniku, upewnij się, czy Twoje urządzenie nie drukuje dwustronnie za Ciebie. Funkcja automatyczna z pewnością zaoszczędzi Ci czasu i zachodu. 

Jeśli nazwa modelu nic Ci nie mówi, sprawdź jego specyfikację na stronie producenta. Szukaj takich haseł jak automatyczny druk dwustronny lub duplex.

automatyczny druk dwustronny

Tylko nie wierz PR-owej papce o konieczności stosowania oryginalnych produktów. Tusze zamienniki i tonery zamienniki spędzają producentom sen z powiek, gdyż redukują ich zyski z oryginalnych produktów.

Drukowanie dwustronne na drukarkach z duplexem

W drukarkach z funkcją duplex możesz wybrać drukowanie dwustronne po kliknięciu „Drukuj”. Wówczas pojawi się okno dialogowe, w którym możesz sprawdzić „Właściwości” swojego urządzenia. Tam wybierasz „Druk dwustronny”. 

okno drukowania

To właściwie tyle.

Ręczne drukowanie dwustronne

Gorzej wygląda sprawa w sytuacji, w której Twoja drukarka nie posiada dupleksu, musisz wtedy zająć się tym manualnie. 

Pamiętaj, żeby zaznaczyć w opcjach drukowania wielostronicowego dokumentu, że w pierwszej kolejności chcesz wydrukować strony nieparzyste. Potem właściwe obracasz wydrukowany stos arkuszy i ponownie wkładasz go do podajnika drukarki.

W połowie zadrukowany papier czeka na kolejny etap. Zanim klikniesz „Drukuj”, w opcjach wybierz druk stron parzystych. To właściwie wszystko, co należy zrobić, aby stosy dokumentów na biurku zmniejszyły się o połowę, a środowisko zyskało.

Proponuję przetestować manualny druk dwustronny na próbnym arkuszu, aby upewnić się, że przy finalnym wydruku umieścisz papier w podajniku właściwa stroną.

Jaką drukarkę z automatycznym drukiem dwustronnym wybrać?

Brother DCP-L251D

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-L2512D – podstawowy sprzęt do druku, z dupleksem na wagę złota, gdy drukujesz wielostronicowe dokumenty. Czarno-biały druk, który świetnie sprawdzi się w małych i średnich biurach przy wydruku prostych dokumentów. Pracuje z prędkością druku i kopiowania 30 kartek na minutę.

drukarka Brother DCP-L2512D

HP Smart Tank 725

Kolejne urządzenie wielofunkcyjne, tym razem jest to HP Smart Tank 725. Niesamowita wydajność pozwalająca na wydrukowanie kilkunastu tysięcy stron na jednym komplecie tuszów. Łatwa, intuicyjna obsługa. Oczywiście z funkcją druku dwustronnego. Drukarka wzbogacona o możliwość drukowania za pomocą Wi-Fi i smartfona oraz pracę w sieci. 

drukarka HP Smart Tank 725

HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075

Przyjemny dla oka design urządzenia wielofunkcyjnego HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075 z pewnością zwróci uwagę. Szczególnie wiedząc, że drukuje w kolorze – w wysokiej jakości.

Możliwość połączenia przez WiFi jest dodatkowym udogodnieniem. Oczywiście jak wszystkie powyższe pozycje jest wyposażona w automatyczny druk dwustronny, czyli duplex. 

drukarka HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075

Jeśli żadna z tych propozycji nie przypadła Ci do gustu – pamiętaj, że mam w ofercie swojego sklepu więcej możliwości. Zapraszam na DrTusz.pl – rozejrzyj się!

4 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze