Jak drukować dwustronnie? Szybki poradnik

grafika jak drukować dwustronnie

Drukowanie dwustronne pomaga oszczędzić papier, przestrzeń i… środowisko! Obecnie duplex jest dostępny jedynie w wybranych modelach drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Zazwyczaj tych z wyższej półki. Co zrobić, kiedy Twoja drukarka nie ma funkcji automatycznego druku dwustronnego? Zobacz sprawdzoną metodę, jak drukować dwustronnie na „zwykłych” drukarkach.

Jak drukować dwustronnie? Sprawdź specyfikację

Zabrzmi to dość zabawnie, ale wielu użytkowników drukarek nie wie, co potrafi ich sprzęt. Często kupując drukarkę na szybko, nie zwracamy uwagi na to, co tak naprawdę kupujemy. Skupiamy się na podstawowych funkcjach, zapominając o dodatkach.

Często podstawowe informacje na temat wyposażenia możemy wyczytać z nazwy urządzania.

Posłużę się tutaj przykładem urządzenia wielofunkcyjnego Brother DCP-L2532 DW. Dwie ostatnie literki oznaczają kolejno D jak duplex oraz W jak Wi-Fi.

drukarka Brother DCP-L2532 DW

Zanim zaczniesz przekładać papier w podajniku, upewnij się, czy Twoje urządzenie nie wydrukuje dwustronnie za Ciebie.

Jeśli nazwa modelu nic Ci nie mówi, sprawdź jego specyfikację na stronie producenta. Tylko nie wierz PR-owej papce o konieczności stosowania oryginalnych produktów.

Tusze zamienniki i tonery zamienniki spędzają producentom sen z powiek, gdyż redukują ich zyski z oryginalnych produktów.

W drukarkach z funkcją duplex możesz wybrać drukowanie dwustronne po kliknięciu „Drukuj”. Wówczas pojawi się okno dialogowe, w którym możesz sprawdzić „Właściwości” swojego urządzania. Tam wybierasz „Druk dwustronny”.

screenshot okno drukowania, opcja druk dwustronny

To właściwie tyle. Trochę trudniej sprawa wygląda, kiedy nie masz w drukarce duplexu…

Jak drukować dwustronnie? Zrób to manualnie

Drukowanie dwustronne bez duplexu jest proste.

Wystarczy, że zaznaczysz w opcjach drukowania wielostronicowego dokumentu, że w pierwszej kolejności chcesz wydrukować strony nieparzyste. Potem właściwe obracasz wydrukowany stos arkuszy i ponownie wkładasz go do podajnika drukarki.

Połowa drogi za nami. W połowie zadrukowany papier czeka na kolejny etap. Zanim klikniesz „Drukuj”, w opcjach wybierz druk stron parzystych. To właściwie wszystko, co należy zrobić, aby stosy dokumentów na biurku zmniejszyły się o połowę, a środowisko zyskało.

PRZECZYTAJ

Proponuję przetestować manualny druk dwustronny na próbnym arkuszu, aby upewnić się, że przy finalnym wydruku umieścisz papier w podajniku właściwa stroną.

4 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze