Jak drukować oszczędnie? Zobacz sposoby! - Blog firmowy DrTusz

Jak drukować oszczędnie? Zobacz sposoby!

Jak drukować oszczędnie

Czy wiedzieliście, że średnio w Polsce rocznie jedna osoba zużywa aż 143 kg papieru? To prawie trzykrotnie więcej niż średnie zużycie papieru na świecie! Raport  The State of Global Paper Industry nie pozostawia wątpliwości. Aż 26% całkowitego zużycia papieru pochodzi z drukowania. Zaraz za tworzeniem opakowań to druga przyczyna konsumpcji papieru. Jako drukarkowy ekspert przychodzę dziś ze wskazówkami, co zrobić, by podczas drukowania ograniczyć zużycie papieru. Te niewielkie zmiany może wdrożyć każdy z nas, więc do dzieła.

Jak drukować oszczędnie – postaw na ekologiczny papier

Tak jak w przypadku innych papierów, także ten do drukowania może być przyjazny środowisku. Ekologiczny papier do drukowania pochodzi w 100% z recyklingu, czyli z makulatury, którą każdy ma obowiązek segregować. 

Dodatkowo przyjazny środowisku papier nie jest poddawany procesowi bielenia, a przy jego produkcji zużywa się 70% energii mniej niż przy standardowej obróbce. Niebielony papier posiada beżowe zabarwienie, ale trudno mi uwierzyć, że względy estetyczne mogłyby wygrywać ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli więc macie wybór – korzystajcie z ekologicznych rozwiązań.

Jak drukować oszczędnie – drukuj dwustronnie

Funkcję dupleks (czyli drukowania dwustronnego) posiada niemal każdy nowszy model drukarki. Urządzenia drukujące dwustronnie są dostępne na DrTusz.pl.

Co więcej, większość z nich drukuje dwustronnie w sposób całkowicie zautomatyzowany, nie wymagający naszego działania poza wyborem dupleksu w oknie dialogowym. 

Jak drukować oszczędnie

Bez prowadzenia większych kalkulacji, drukowanie dwustronne jest pierwszym krokiem do zużywania o połowę mniejszej ilości kartek. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie również bardzo ekonomiczne, gdyż nasza ryza papieru wystarczy nam na dłużej. 

O tym, jak drukować w dupleksie pisałem tutaj: Jak drukować dwustronnie? Szybki poradnik.

Wykorzystaj zadrukowany papier ponownie

Jeśli w domu czy w pracy często drukujemy pojedyncze strony, które nie są ważnymi dokumentami, warto zachować wydruki do ponownego wykorzystania i odłożyć je w jedno miejsce. 

Jednostronny zadruk to jedynie połowa wykorzystanej powierzchni kartki, szkoda byłoby ją wyrzucić. Zamiast więc przy następnym drukowaniu sięgać po kolejną czystą kartkę, weźmy tę, którą wcześniej odłożyliśmy. Ponownie – ekologicznie i ekonomicznie. 

Sprawdź nieoczywiste rozwiązania!

Czy czcionka ma znaczenie? Oczywiście, że tak! W całej gamie dostępnych fontów znajdziemy takie, które zużywają mniej tuszu czy tonera. Ich objętość jest w związku z tym mniejsza, a więc cały zadruk zajmuje mniejszą powierzchnię. 

By drukowanie było jeszcze oszczędniejsze w zużycie papieru, warto zmniejszyć używaną czcionkę – 12pkt to naprawdę dużo, przy standardowej stronie tekstu do czytania w zupełności wystarczy 10pkt. 

Co jeszcze można zrobić? Drukować wiele stron na kartkę. Nie wszystkie dokumenty i drukowane przez nas materiały muszą być w rozmiarze A4.

Standardowy wydruk co prawda w sposób automatyczny jest ustawiony na kartkę A4, ale nie oznacza to, że nie można tego zmienić. W oknie dialogowym przed wydrukiem można zdecydować, ile stron ma zmieścić się na jednej kartce, w jakiej orientacji (pion czy poziom) ma się znajdować wydruk itd.

Jeśli zatem przy dokumencie zajmującym 4 strony w programie tekstowym przed jego wydrukowaniem wybierzemy 2 strony na arkusz, a dodatkowo włączymy funkcję dupleks, zamiast 4 kartek zużyjemy tylko jedną. To robi różnicę!

O tym, jak powstaje papier i jak przebiega proces recyklingu już wykorzystanego papieru pisałem w tekście „Oszczędzanie papieru i recykling papieru. To ważne!„. Natomiast jeśli potrzebujesz pomocy w ustawieniu opcji, o których wspominałem, sprawdź artykuł o sposobach na tanie drukowanie.

Pamiętaj – Ziemia to nasz wspólny dom! O dom trzeba dbać. Ta odpowiedzialność dotyczy nas wszystkich.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze