Jak zrobić zaproszenia ślubne? – drukowanie zaproszeń w domu

grafika zaproszenie ślubne

Sezon ślubny za pasem! Dla wielu ten dzień to najważniejsza chwila w życiu. Wszystko musi być zatem dopięte na ostatni guzik. Nie tylko suknia panny młodej! Powiadomienie gości o zbliżającej się uroczystości to jeden z pierwszych etapów organizacji ceremonii. Na tortach i wystroju sali się nie znam, ale wiem co nieco o drukowaniu zaproszeń ślubnych.

Drukowanie zaproszeń ślubnych w domu – czy warto?

Czas goni. Przymiarki sukni, wybór menu, kreacje dla świadkowej, wieczór panieński… Lista przygotowań ślubnych jest niezwykle długa. Przyszły pan młody ma łatwiej – jego plany weselne troszczą się same o siebie.

Jedną z najważniejszych spraw na samym początku są zaproszenia ślubne. Na rynku oraz w serwisach aukcyjnych znajdziemy setki różnych propozycji o bardzo zróżnicowanych cenach. Koszt zamówienia pakietu tych najładniejszych może przyprawić o zawrót głowy. 

Po takim porównaniu ofert wiele par zastanawia się, czy nie warto zrobić zaproszeń we własnym zakresie. To możliwe. Tym bardziej, jeśli masz do dyspozycji drukarkę, do której są dostępne tonery zamienniki lub tusze zamienniki. Dzięki nim możesz znacząco zmniejszyć koszty wydruku zaproszeń.

Jak zrobić projekt zaproszenia?

Nikt w przedślubnym zamieszaniu nie ma czasu na naukę Photoshopa czy innego programu graficznego tylko po to, aby stworzyć projekt zaproszeń ślubnych. Tutaj z pomocą przychodzi Internet, gdzie znajdziemy masę już gotowych szablonów lub możemy stworzyć własne.

Z pomocą przychodzą takie narzędzia jak np. Canva. To jedno z najprostszych rozwiązań zawierających zarówno darmowe, jak i płatne wzory.

screenshot z Canvy, tag ślub

Plus jest taki, że ceny tych drugich są atrakcyjne. Wybór szablonu i jego edycję pozostawiamy Wam. Skupmy się na szczegółach technicznych.

Co powinno zawierać zaproszenie ślubne?

Nie będę rozwodził się nad tym, co wypada, a czego nie wypada umieszczać w zaproszeniu ślubnym. Zdania wedding plannerów są podzielone.

Decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj o najważniejszych informacjach, które muszą się znaleźć w części tekstowej:

  • imiona i nazwiska narzeczonych,
  • data i miejsce ślubu oraz wesela,
  • imiona i nazwiska zapraszanych gości.

Wypada też powiadomić gości o obowiązujących terminach, dlatego do zaproszenia warto dołączyć dodatkową kartkę R.S.V.P. (francuski skrót „proszę odpowiedzieć”). Powinny na niej się znaleźć dane kontaktowe pary młodej, termin potwierdzenia obecności, a nawet mapa dojazdu.

Jeśli projekt jest Twój autorski, poproś kogoś zaufanego o sprawdzenie literówek i interpunkcji. Najlepiej będzie, jeśli sprawdzenie zlecisz kilku niezależnym osobom. Chochlik drukarski istnieje naprawdę.

Papier do zaproszeń

Do wydrukowania zaproszeń ślubnych niezbędny będzie papier. Tutaj warto się pokusić o nośnik lepszej jakości. W końcu zaproszenie musi wyglądać elegancko!

Polecam papier o gramaturze około 250g/m². Ma on wystarczającą sztywność, a jednocześnie jego grubość nie powinna sprawić kłopotu drukarce. Warto jednak uprzednio sprawdzić, czy nasza drukarka akceptuje taki nośnik. Informacje powinny być podane w instrukcji lub na stronie producenta.

Na rynku dostępne są różne rodzaje papierów. Możesz wybierać m.in. spośród satyny czy perły, a także różnych dekoracji i tekstur. Decyzja należy do Ciebie. Aby jednak nie zepsuć efektu dekoracyjnego, pamiętaj w pierwszej kolejności o gramaturze!

Drukarka do zaproszeń

Drukowanie zaproszeń ślubnych najlepiej wykonać na własnej drukarce. Drukarki atramentowe dają więcej możliwości, ale to nie znaczy, że z laserową nie dasz sobie rady. Na czarno-białej laserówce możesz wydrukować stronę z tekstem zaproszenia, a następnie przy pomocy dodatków i kolorowego papieru zrobić unikatowe zaproszenie DIY!

Warto przed rozpoczęciem druku zaopatrzyć się w nowy tusz lub toner (w przypadku drukarek Brother warto sprawdzić bęben), aby mieć pewność, że wydruki będą nieskazitelne.

Kiedy wszystko jest gotowe, przetestuj szablon na zwykłym papierze. Dzięki temu upewnisz się, że wszystko gra. Jeśli tak, to przed drukowaniem finalnym wybierz właściwy format i grubość nośnika w ustawieniach drukowania. Dokładniej o przygotowaniu drukarki przeczytasz w poradniku dotyczącym drukowania zdjęć. Wydruk zdjęć nie różni się bowiem znacznąco od drukowania zaproszeń. 

Jak zrobić zaproszenia ślubne z personalizacją? 

Świetnym akcentem dopełniającym zaproszenie może być personalizowana pieczątka. Można ją także wykorzystać do ozdoby innych ślubnych akcesoriów.

Pieczątki ślubne z piórkami, imionami i datą ślubu. Dekoracja z literek wedding.

Dokładniej, o tym, jak wykorzystać stemple ślubne i w jaki sposób je zdobyć, dowiesz się z artykułu: Stempel ślubny DrTusza – postaw na oryginalność.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze