Szybkość czy jakość druku - co jest ważniejsze? - Blog firmowy DrTusz

Szybkość czy jakość druku – co jest ważniejsze?

Drukarki to urządzenia, które potrafią być prawdziwymi wielozadaniowcami. Drukują dokumenty, zdjęcia, plakaty, ulotki… Ale co jest ważniejsze – szybkość druku, czy jego jakość? Z jednej strony, gdy pędzimy z pracą, liczy się każdy wydrukowany arkusz. Z drugiej strony, gdy tworzymy coś wyjątkowego, chcemy, by efekt był perfekcyjny. Jak więc wybrać drukarkę, która pogodzi te dwa priorytety? A może nie trzeba tego łączyć tylko skupić się na przeznaczeniu sprzętu? W tym artykule przyjrzę się bliżej obu tym aspektom.

Szybkość czy jakość druku

Szybkość druku – dla zabieganych i niecierpliwych

W dzisiejszym zabieganym świecie czas to pieniądz. Nic dziwnego, że wiele osób szuka drukarek, które będą oferowały większą prędkość druku dokumentów, zdjęć i innych materiałów. Szybkość wydruku jest szczególnie ważna w biurach, gdzie obieg dokumentów jest bardzo duży. Jeśli szukasz drukarki, która będzie pracować w zawrotnym tempie, zwróć uwagę na modele laserowe. Te urządzenia drukują z prędkością nawet kilkudziesięciu stron na minutę.

Dlaczego niektóre drukarki wydają się pracować jak maratońskie biegaczki, podczas gdy inne błąkają się jak spóźnione żółwie? Wpływ na to mają m.in. sprzęt, rodzaje używanego papieru, ustawienia drukarki oraz stan oprogramowania.

Możesz też przyśpieszyć proces drukowania! Jeśli chcesz osiągnąć najszybszą prędkość druku zrób to:

 • zmniejsz rozdzielczość druku -pamiętaj, im wyższa rozdzielczość, tym wolniejsze drukowanie! Do dokumentów w zupełności wystarczy niższa rozdzielczość,
 • zaktualizuj sterowniki drukarki,
 • użyj kabla USB zamiast połączenia Wi-Fi,
 • zrób czyszczenie drukarki (w przypadku drukarek atramentowych),
 • wybierz tryb szybkiego drukowania (jeśli dostępny),
 • zamknij niepotrzebne programy przed drukowaniem i usuń z kolejki inne dokumenty (jeśli są zakolejkowane),
 • wybierz pionową orientację wydruku,
 • włącz skalę szarości dla czarno-białych wydruków.

Odpowiednie ustawienia, które przyspieszają proces, mają za zadanie wykonać druk szybciej przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Eksperymentuj z różnymi ustawieniami, aby znaleźć optymalny balans między szybkością a jakością.

Przykładem drukarki laserowej monochromatycznej, która stawia na prędkość drukowania jest drukarka Xerox B310V_DNI. Z kluczowych funkcji ma Wi-Fi oraz funkcję druku dwustronnego. Szybkość drukowania w czerni – do 42 stron A4/min.

Jakość druku – dla miłośników detali

Oprócz szybkości druku, równie ważna jest jakość wydruku. Szczególnie jeśli drukujesz zdjęcia, grafiki lub inne materiały, które wymagają precyzyjnego odwzorowania kolorów i detali. W przypadku druku zdjęć najlepszym wyborem będą drukarki atramentowe. Te urządzenia oferują wysoką rozdzielczość druku i szeroką gamę kolorów, co pozwala na uzyskanie wydruków o fotograficznej jakości. Drukarki laserowe są zazwyczaj mniej dokładne w odwzorowaniu kolorów, ale mogą drukować tekst z dużą ostrością.

Jakość druku jest mierzona w rozdzielczości dpi. Im wyższa rozdzielczość dpi, tym wyższa jakość druku. Sprzęty o wysokiej rozdzielczości są idealne do drukowania zdjęć i grafik. Drukarki atramentowe lepiej odwzorowują zdjęcia i obrazy. Zalecane wartości dpi dla różnych typów druku:

 • dokumenty tekstowe: 300 dpi
 • grafiki i zdjęcia: 600-1200 dpi
 • fotografie o wysokiej rozdzielczości: 2400 dpi lub więcej.

Warto również pamiętać o ustawieniu trybu ,,Wysoka jakość” dla lepszych rezultatów. Następnie trzeba sprawdzić korekcję kolorów, aby uzyskać odpowiednią jasność, kontrast i nasycenie kolorów. Zachęcam do eksperymentowania z ustawieniami, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla Twoich potrzeb!

Tak jak w przypadku drukarek laserowych możesz zadbać o dobrą jakość wydruku:

 • zaktualizuj sterowniki drukarki,
 • użyj kabla USB zamiast połączenia Wi-Fi,
 • zamknij niepotrzebne programy przed drukowaniem i usuń z kolejki inne dokumenty (jeśli są zakolejkowane),
 • wykonuj czyszczenie drukarki (regularnie),
 • nie zapomnij o wyborze odpowiedniego typu papieru w ustawieniach drukarki, w zależności od tego z którego aktualnie korzystasz.

Zależy Ci na dobrej jakości druku atramentowego? Sprawdź urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3256, wyposażone w wygodny system CISS (Continuous Ink Supply System) w którym tusz jest uzupełniany przy pomocy buteleczek. Warto dodać, że charakteryzuje się niższym kosztem eksploatacji w stosunku do sprzętów działających na tradycyjnych kartridżach.

Więcej na temat tej drukarki dowiesz się od Przemka, na naszym kanale YouTube:

Złoty środek, czyli jak wybrać idealną drukarkę

Jak widać nie ma w zasadzie jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co jest ważniejsze: szybkość druku czy jego jakość. Obecnie technologia rozwinęła się na tyle, że większość drukarek oferuje kompromis pomiędzy tymi dwiema cechami.

Drukarki atramentowe są na przykład lepsze do drukowania zdjęć, natomiast laserowe zdecydowanie bardziej wydajne do drukowania dokumentów. Pamiętaj, aby przed zakupem dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje i wybrać model, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. O różnicach między laserówkami a atramentówkami możesz przeczytać więcej >TUTAJ<.

Oczywiście, oprócz szybkości i jakości druku, przy wyborze drukarki warto wziąć pod uwagę również inne czynniki, nie tylko cenę. Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • jak często planuję drukować?
 • co najczęściej będzie drukowane?
 • jakie są koszty eksploatacji tej drukarki? To ważna rzecz – pisałem o tym >TUTAJ<
 • jakie dodatkowe funkcje ma ten sprzęt (skanowanie, kopiowanie lub drukowanie bezprzewodowe) czy poza drukiem jednak nic nie potrzeba?

Pamiętaj, że znalezienie optymalnych ustawień drukarki i dostosowania do specyficznych potrzeb jest możliwe, zarówno w przypadku drukarek atramentowych, jak i laserowych. Wybór między szybkością a jakością druku zależy od Twoich potrzeb. Jeśli priorytetem jest czas, wybierz tryb „Szybki” i zmniejsz rozdzielczość. Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości wydruku, wybierz tryb „Wysoka jakość”, użyj wysokiej rozdzielczości i odpowiedniego papieru.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze