Jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany? - Blog firmowy DrTusz

Jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany?

Wiele osób korzystając ze swojego telefonu nawet nie podejrzewa, że jego wolniejsze czy zakłócone działanie może świadczyć o ataku hakerskim. Winę często zrzucamy na wyeksploatowanie czy starzenie się urządzenia, jednak nie zawsze jest to faktyczną przyczyną. Najnowsze smartfony są naprawdę dobrze zabezpieczone przed dostępem nieproszonych gości, jednak warto wiedzieć, kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka. Sprawdź jakie są mogą być przyczyny zhakowania telefonu, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób chronić swoje dane. Zapraszam do lektury!

zhakowany telefon

Czy mój telefon został zhakowany?

Twój telefon to skarbnica informacji o Tobie i Twoim życiu. Dane bankowe, e-mail, kontakty i czaty – to wszystko może wpaść w niepowołane ręce hakera. Jeśli działanie Twojego smartfona budzi niepokój, koniecznie sprawdź czy nie zostałeś ofiarą cyberprzestępcy!

8 objawów zhakowania telefonu

Podejrzewasz, że Twój telefon mógł paść ofiarą ataku hakera? Jak najszybciej sprawdź czy zauważasz u siebie te potencjalne oznaki zhakowania telefonu:

 • Wolniejsze działanie telefonu – zhakowany telefon może się szybciej rozładowywać, bardziej nagrzewać i sprawiać ogólne wrażenie spadku prędkości.
 • Większe zużycie danych komórkowych – działające w tle złośliwe oprogramowanie może bez Twojej wiedzy korzystać z danych mobilnych.
 • Nieznane aplikacje – jeśli na Twoim telefonie pojawiają się aplikacje, których nie zainstalowałeś, może to być wirus.
 • Rozsyłanie podejrzanych wiadomości do znajomych – osoby z Twojej listy kontaktów otrzymują od Ciebie wiadomości, których nie wysłałeś? Twój telefon mógł zostać zhakowany.
 • Nagłe wyłączanie aplikacji – zwróć uwagę, czy aplikacje, które dotychczas działały prawidłowo niespodziewanie się wyłączają.
 • Wyskakujące i znikające powiadomienia – jeżeli otrzymujesz powiadomienia, których dotychczas nie było, same znikają lub nie da się ich usunąć z paska powiadomień, być może masz na telefonie złośliwe oprogramowanie.
 • Nieznane transakcje bankowe – uważaj, jeśli z Twojego konta w niewiadomy sposób znikają pieniądze. Ktoś mógł dostać się do Twojej aplikacji bankowej!
 • Telefon sam się wyłącza lub nie chce się ponownie włączyć – dziwne zachowania Twojego urządzenia mogą być spowodowane wirusem.

W jaki sposób haker może dostać się do Twojego telefonu?

Cyberprzestępcy mają swoje sposoby na włamanie się do urządzeń innych użytkowników. Mimo coraz większego bezpieczeństwa naszych smartfonów, wystarczy kilka nierozstropnych ruchów i zwyczajnej ludzkiej niewiedzy, aby dopuścić hakera do swojego telefonu. Oto najczęstsze powody zhakowania telefonu:

 1. Podejrzane linki (phishing)

Przeglądając strony internetowe i sprawdzając e-maile uważaj na linki, w które klikasz. Jeśli wydaje Ci się on nienaturalny, zawiera literówki lub jest zlepkiem nic nie znaczących liter i cyfr – nie otwieraj go! Internet jest pełen stron, które podszywają się pod te oryginalne, dlatego zawsze warto sprawdzić jej autentyczność, aby nie narazić się na zainstalowanie złośliwego oprogramowania.

 1. SIM swap

Atak hakera może polegać także na SIM swapie, czyli przejęciu karty SIM Twojego telefonu. Jak to możliwe? Oszust może stworzyć duplikat karty SIM i korzystać z Twojego numeru telefonu, nabijając nieraz olbrzymie rachunki za dane mobilne, smsy czy połączenia.

 1. Aplikacje szpiegujące

Złośliwe oprogramowanie, które pojawi się na Twoim telefonie po odwiedzeniu podejrzanych stron www lub otwarciu nieznanego linku może spowodować, że na urządzeniu pojawią się niebezpieczne aplikacje szpiegujące. To samo ma miejsce, jeżeli pobierasz aplikacje z niewiadomych źródeł, a nie autoryzowanych sklepów internetowych np. Google Play. Da to hakerowi możliwość włamiania do telefonu i wykonywania niebezpiecznych operacji na Twoim urządzeniu.

 1. Publiczne WiFi

Będąc w autobusie czy restauracji często mamy możliwość zalogowania się do publicznego Hotspota, jednak czy jest to na pewno bezpieczne? Sieci publiczne zazwyczaj posiadają bardzo słabe zabezpieczenia, dzięki czemu są łatwym łupem dla cyberprzestępców.

Zhakowany telefon – co możesz zrobić?

Pozbycie się hakera z telefonu może okazać się trudne, ale nie jest niemożliwe. Przede wszystkim należy zachować spokój i nie podejmować pochopnych decyzji – może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć w przypadku podejrzenia zhakowania Twojego telefonu.

 1. Poinformuj znajomych o podejrzeniu ataku – haker może rozesłać osobom z Twojej listy kontaktów np. prośby o przelew, a niczego nieświadomy odbiorca, straci w ten sposób pieniądze. 
 2. Zmień hasła – zmiana haseł na nowe może uniemożliwić oszustom dostęp do Twoich kont. 
 3. Przeskanuj telefon pod kątem wirusów – używając programu antywirusowego możesz sprawdzić czy na Twój telefon został zainfekowany wirusem.
 4. Usuń nieznane programy i aplikacje – sprawdź czy na Twoim telefonie nie pojawiły się podejrzane aplikacje lub programy. Jeśli widzisz aplikacje, których nie znasz – usuń je!
 5. Przywróć ustawienia fabryczne – reset do ustawień fabrycznych może okazać się konieczny, jeśli zaobserwowałeś, że Twój telefon działa wolno. Niestety, wiąże się to z usunięciem wszelkich danych z telefonu, więc zdjęcia i wszelkie ważne informacje warto zapisywać w bezpiecznej chmurze. Przywrócenie oryginalnych ustawień oczyści Twój telefon z wszelkich podejrzanych aktywności i nieznanych aplikacji czy programów.
 6. Przeinstaluj system operacyjny – przywrócenie telefonu do ustawień fabryczych nie zawsze może być wystarczające. Jeśli haker zainstalował na Twoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie z dostępem do roota (telefony z Androidem), który daje dostęp do funkcji administratora, reset jest niewystarczający. Jeśli nie wiesz jak ponownie zainstalować system operacyjny, udaj się do jednego z serwisów komórkowych.

Ochrona telefonu – sprawdź, jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim

Hakerzy mają swoje sposoby na wyłudzanie danych i dostępu do naszych urządzeń, jednak dbając o bezpieczeństwo i ochronę danych, jesteśmy w stanie znacząco im to utrudnić lub wręcz uniemożliwić. Stosuj się do poniższych wskazówek, aby uniknąć cyberataków na Twój telefon!

 • Często zmieniaj hasła

Dbaj o to, aby hasła do różnych kont i aplikacji były unikatowe, różnorodne, a także długie i skomplikowane. Używaj wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, aby hasło było trudne do rozszyfrowania. Według zaleceń CERT powinno być to co najmniej 12 znaków. Staraj się również nie powtarzać tego samego hasła zbyt wiele razy, a w przypadku np. bankowości mobilnej, zmieniaj hasło według wskazań banku!

 • Systematycznie skanuj telefon oprogramowaniem antywirusowym

Dobrym nawykiem jest częste korzystanie z programów antywirusowych, w celu przeskanowania telefonu pod kątem wirusów i złośliwych oprogramowań. Szybkie wykrycie „nieproszonych gości” w telefonie pozwoli ograniczyć niebezpieczną aktywność hakerów w urządzeniu. Pamiętaj, aby korzystać z renomowanych oprogramowań antywirusowych, pobranych z oficjalnych sklepów i stron twórców.

 • Unikaj korzystania z publicznego WiFi

Jak wcześniej wspomniałem, Hotspoty dostępne w miejscach publicznych są często słabo zabezpieczone i tworzą pewną furtkę dla cyfrowych przestępców. Staraj się więc nie korzystać z publicznych sieci, a jeśli jest to koniecznie, korzystaj z VPN. Pozwoli to na zaszyfrowanie Twojej aktywności w sieci i ochroni przed potencjalnym atakiem.

 • Korzystaj ze znanych stron, oficjalnych sklepów i sprawdzonych aplikacji

Unikaj kilkania w podejrzane linki i wchodzenia na niezabezpieczone strony internetowe o dziwnym adresie. Aplikacje staraj się pobierać jedynie z oficjalnych źródeł, takich jak Google Play (Android) czy App Store (iOS).

 • Aktualizuj telefon według zaleceń

Nie odkładaj aktualizacji urządzenia i rób to, gdy tylko urządzenie Cię o tym poinformuje. Dzięki temu nie tylko zwiększysz funkcjonalność telefonu, ale również podniesiesz bezpieczeństwo, poprzez usunięcie możliwych luk dostępności dla potencjalnych hakerów.

 • Nie zostawiaj swojego telefonu niezabezpieczonego, bez opieki

Aby uniknąć ingerencji innych osób w Twój telefon, nigdy nie pozostawiaj go bez nadzoru! Skopiowanie karty SIM dla profesjonalnego hakera jest błachostką, która przyniesie mu niewątpliwe korzyści, a Tobie – bolesne straty.

Nie tylko telefon może być narażony na niebezpieczne ataki cyberprzestępców. Sprawdź mój artykuł: Ochrona drukarki – zabezpiecz ją przed hakerami, aby poznać moje sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa Twojego urządzenia drukującego!

Stare przysłowie mówi Lepiej zapobiegać niż leczyć! Wiesz już jak ochronić się przed potencjalnym cyberatakiem, dlatego postaraj się wprowadzić te kroki do swojej codzienności. Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek zainfekowania Twojego urządzenia wirusem lub złośliwym oprogramowaniem.

Codziennie przygotowuje dla Ciebie nowe treści, które pomogą Ci lepiej i bezpieczniej korzystać z wszechobecnych cudów technologii. Nie przegap ich i zapisz się do mojego Newslettera, aby zawsze być na bieżąco. 🙂

5 5 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze